4.10.17

Recenze: Blade Runner 2049 - 90%

Inu, začněme tentokrát poněkud větší oklikou. Nejdříve ujištění, že se nemusíte bát spoilerů, dokud na ně neupozorním.

A dále varování: Pokuste se ignorovat trailery i jiné reklamní materiály. Jsou výrazně zavádějící.

A teď už souvětí, které jsem dlouho vymýšlel a piloval:


Blade Runner 2049 není dokonalý film. Ale, i když se to může zdát neuvěřitelné, je to dokonalé pokračování původního Blade Runnera (který taky nebyl dokonalý film).


No, a to by vám mohlo stačit k rozhodnutí zda vyrazit do kina. Jakékoliv další informace vám budou jen ředit zážitek. Doporučuji ani nečíst recenze, částečně i proto, že jsou tak extatické, že jimi natěšený divák pak musí být v kině nutně poněkud zklamán.

Každopádně, pokud chcete někdy tento film vidět, rozhodně s tím nečekejte až na BluRay / PirateBay. Tohle je jeden z těch snímků, kterým velmi pomáhá megaplátno a megazvuk. Ale ignorujte 3D verzi, které vznikla až dodatečně, v postprodukci, a precizní práce se stíny a tmou v ní musí vypadat o hodně hůř, než v tradičním formátu.


No a protože vám zvědavost nedala a čtete dál, tak pokračujme (ještě stále bez spoilerů):

Blade Runner 2049 Denise Villeneuva se odehrává 30 let po původním Blade Runnerovi (1982) Ridleyho Scotta. Za tu dobu se hodně změnilo. Replikanti stále existují, ale mají ve společnosti poněkud jiné postavení, než v roce 2019. Stále existují jednotky Blade Runner, které nelegální Replikanty "vyřazují". Jedním z Blade Runnerů je detektiv K (Ryan Gosling), který při rutinní misi narazí na jistý relikt z minulosti, který by mohl ohrozit samotné základy společnosti. A narazí později i na starého Deckarda (Harrison Ford).


V posledních letech není výjimkou, že se natáčejí rebooty / pokračování mnoho desetiletí starých filmových klasik. Například se to docela podařilo ve Star Wars Epizodě VII. Ovšem BR2049 se pokusil o něco sofistikovanějšího, mnohem riskantnějšího - a podařilo se mu to! Zatímco Star Wars VII byly vpodstatě přesný remake Star Wars IV, odehrávající se ve skoro přesné kopii původního světa, u BR2049 nikdo nemůže říct, že je založen na kopírování nějakých vnějších atributů původního Blade Runnera (samozřejmě některé kopíruje, ale není na tom založen).

BR2049 se odehrává ve společnosti, která se za 30 let podstatně změnila. Technologie jsou jiné, město je jiné, móda je jiná, lidé a jejich každodenní rituály jsou jiné. Přitom ale naprosto dává smysl, že to, co vidíme, vzešlo z toho, co jsme viděli v roce 1982. Aby to fungovalo, museli odvést dobrou práci jak scenáristé, tak výtvarníci, atd. atd... Pistole jsou podobné těm starým. Reklamy jsou podobné těm starým. Vznášedla jsou podobná těm starým. Ale jsou to novější modely. Tedy ty, u kterých to má logický smysl. Policejní vznášedla jsou omlácené Peugeoty, jen velmi mírně updatované oproti těm starým. Ale bohatý průmyslník má vznášedlo s bezchybným bílým čisťounkým interiérem, pravděpodobně od BMW. Každou chvíli vidíme nějakou věc, nebo nějaký čin / rituál, který nám nedává přílišný smysl, ale je nám jasné, že je to v roce 2049 běžná věc a že je naše chyba, že ji neznáme. Toto je nejvyšší meta, které se snaží dosáhnout skoro každá sci-fi z budoucnosti, a BR2049 to dokázal. Věříme, že tenhle svět je reálný a tušíme, jak funguje (v příkrém rozporu například s nedávným Ghost in the Shell, který měl k dispizici srovnatelný rozpočet a srovnatelnou trikovou techniku).

No, a ještě úžasnější je to se zápletkou filmu. Když si čistě fakticky shrneme zápletku prvního Blade Runnera, nezní nijak extra zajímavě: "Lovec androidů loví androidy, a mezitím se do jednoho z nich zamiluje." Podobně nezajímavá se může zdát i zápletka BR2049, ale je to klamné zdání, protože v BR2049 je (stejně jako v původním Blade Runnerovi) na tu základní zápletku nabaleno mnoho dalších podzápletek, které ne vždycky mají vliv na hlavní děj, ale dávají nám nahlédnout do duší / srdcí / integrovaných obvodů hrdinů, kde se odehrávají velmi zajímavé věci, včetně úvah o smyslu bytí, o tom, co to znamená být člověkem, nebo více než člověkem, toužit po intimitě s někým jiným, a tak dále. A je toho dosaženo nikoliv tím, že o tom postavy dlouze mluví, ale tím, že chápeme, proč dělají to, co dělají, a co je při tom asi trápí.A buďte si jisti, že skoro všechny z nich něco trápí. BR2049 je totiž pořádně smutný a depresivní film (včetně asi nejdepresivnější švédské trojky v dějinách kinematografie), a je vlastně zázrak, že si většina jeho postav rovnou nehodí mašli. U většiny z nich ale pochopíme, proč si tu mašli ještě nehodili, a pochopíme to i bez dlouhých proslovů. BR2049 má totiž překvapivě málo dialogů.

BR2049 má také překvapivě pomalé tempo. Totiž, překvapivě pomalé tempo na současný mega blockbuster za téměř 200 milionů dolarů.

A tím se dostáváme k tomu asi nejúžasnějšímu na tomto filmu: BR2049 je nekompromisní.

Původní Blade Runner vznikl díky shodě šťastných okolností, nebyl super drahý, neměl super úspěch (v době vzniku) a Scottovi trvalo přes 20 let, než z něj sestříhal verzi, se kterou je spokojený. Villeneuve rovnou napoprvé vytvořil svou "definitivní režisérskou verzi" a naprosto ignoroval zásadní studiové poučky toho, co má a nemá být ve filmu za téměř 200 milionů. To znamená, že se polopaticky nevysvětluje, nedočkáme se vtípků, nedočkáme se akčních scén jen proto, že už 20 minut nebyla akční scéna, a musíme "vydržet" scény, které jsou objektivně strašně dlouhé. Například 3 minuty čekat, než se hrdina odváží strčit ruku do hromady sazí, aby zjistil, jestli tam je nebo není ukryto něco, co hledá (a o čem divák ví). Takové excesy mi většinou ve filmech vadí (jak jsem mnohokrát psal v recenzích). Ale vtip je v tom, že BR2049 tak úžasně vypadá (a zní), že i když nejste dostatečně uchváceni dějem a niternými pochody hrdinů, můžete se prostě jen kochat tím, co vidíte (a slyšíte). Do značné míry to připomíná Kubrickovu 2001: Vesmírnou Odyseu, ovšem updatovanou pro diváka s dnešními nároky (a nebojím se toto přirovnání použít). V BR2049 je každých 20-30 minut nějaká scéna, která je naprosto dokonalá, nápaditá, odvážná, perfektně realizovaná, a chci ji vidět ještě desetkrát.

Výsledkem toho všeho je, že BR2049 se nezdá být subjektivně o mnoho delší než původní Blade Runner (i když objektivně je, asi o 40 minut!). A že to je film, který rozhodně nekopíruje nějaké vnější atributy původního snímku, ale přitom na něj plynule navazuje, zajímá se o podobná témata, a klade stejně náročné otázky (na které ne vždycky jednoznačně odpovídá). Pokud má nějaké chyby, jsou to víceméně tytéž chyby, které měl původní Blade Runner: Tzn. některé scény jsou až příliš rozvleklé, něco je ve filmu jen proto, že to cool vypadá, a některé otázky nejsou zodpovězeny, i když by nás odpovědi velice zajímaly. Pokud vám toto vadilo u Blade Runnera, bude vám to přibližně stejně vadit i u BR2049. Pokud vám to ani trochu nevadilo, pak vám závidím, you lucky bastards...

A ještě krátce k hudbě: Dlouholetý Villeneuvův spolupracovník Jóhann Jóhannsson sice pro film začal skládat, ale nakonec byla jeho hudba zcela odstraněna a nahrazena soundtrackem Hanse Zimmera a Benjamina Wallfishe (Zimmerova člověka). Dle mého názoru to bylo dobře, neboť Jóhanssonova hudba si zatím vždy byla navzájem hodně podobná, zatímco Zimmer se dokáže občas vzepnout k něčemu originálnímu (což je dost zázrak, vzhledem k objemu jeho tvorby). A v tomto případě se skutečně vzepjal (původní Blade Runner patří k jeho nejoblíbenějším soundtrackům) a vyprodukoval něco, co je zjevně inspirováno Vangelisovými analogovými mašinkami a obsahuje to několikavteřinové reverby, ale přitom to nezní zastarale a dokonale to sedne k jednotlivým scénám (většinou jako atmosférický podkres, bez melodií). A když to nejméně čekáte, přijde strategicky umístěná, krystalicky jasná, exaktní citace původního Vangelise, a už v tom lítáte...

(Raději znovu upozorňuji, že hudba ani celková atmosféra trailerů nemá nic společného s hudbou a atmosférou samotného filmu.)

Takže bych to uzavřel tím, že vzniklo obdivuhodné dílo, jaké tady dlouho nebylo, a obávám se, že dlouho zase nebude. Jako jediný srovnatelný film z posledních let mě napadají Villeneuveovi Příchozí, ale BR2049 má ještě o něco větší rozsah a ambice.

Takže tak. To by většině z vás mělo stačit. A co se týče otázky, zda může na tento film jít někdo, kdo vůbec nezná původního Blade Runnera... Nejsem si jist. Děj je natolik mnohovrstevný, že si nějak vůbec nedokážu představit, jak ho může vnímat někdo, kdo o starých Deckardových dobrodružstvích nemá potuchy. Rozhodně ho bude vnímat podstatně jinak, než ti, kteří Blade Runnera dobře znají, a ovečka složená z papíru pro ně není jen tak nějaké náhodné zvíře z náhodného materiálu...No, a dále následují spoilery, protože bez nich není možné vůbec mluvit o ději a postavách!

Takže: Důstojník K je Replikant. Ví to o sobě, a my se to dozvíme zhruba po 5 minutách filmu. Důstojník K loví "zlé Replikanty" a volný čas tráví v hnusném činžáku, kde mu v malém bytě dělá společnost holografická, sériově vyráběná, dokonalá společnice Joi (Ana de Armas). Takže tu bez ohledu na nějaké lovení androidů máme hned od začátku pořádně hutné drama, spočívající v tom, že si android K dopřává jakési náhražky lidských emocí od dokonale milujícího hologramu, i když samozřejmě ví, že jde o hologram (a zřejmě si ho sám koupil). Možná mu Joi pomáhá existovat a neprostřelit si hlavu, ale veselý z toho rozhodně není, takže není divu, že vypadá většinu filmu tak nějak smutně a rezignovaně.

Při jedné ze svých "vyřazovacích" misí K objeví zakopanou bednu s lidskými ostatky. Po jejich policejní analýze se zjistí, že jde o ostatky Replikantky, a že tato umřela před několika desetiletími při porodu. Šokující skutečnost, že Replikantka mohla být těhotná, má za následek obavy policejní náčelnice (Robin Wrightová) z toho, že by takové zásadní odhalení mohlo narušit delikátní rovnováhu lidí a Replikantů, a tím rozpad celé společnosti. Tudíž vyšle K, aby v tajnosti zlikvidoval všechny důkazy o této události. I když tento namítá, že "ještě nikdy nevyřadil něco, co se narodilo". Tudíž si začíná vyskakovat víc, než by se na Replikanta slušelo.

Současně má multimiliardář Niander Wallace (Jared Leto) problém s tím, že nestačí vyrábět Replikanty (kteří jsou nyní legální a většinou poslušní) v dostatečném množství, a nedokáže tudíž osídlit celý vesmír tak rychle, jak by si přál. Za klíč k úspěchu považuje seberozmnožování Replikantů. Takže když se dozví, že se tento problém zřejmě podařilo vyřešit Tyrellovi před 30 lety, vysílá svou pravou ruku, sexy bitch Luv (Sylvia Hoeksová), aby zjistila víc a nepřipustila zničení důležitého materiálu.

Modří už v tuto chvíli jistě vědí, že ten mrtvý zakopaný Replikant byla Rachael z prvního Blade Runnera.

A netrvá dlouho, než K zjistí, že pravděpodobně právě on je tím dítětem, při jehož porodu Rachael zemřela! Je tedy zřejmě prvním (a jediným) Replikantem, který se narodil.

No a v tuto chvíli jsme teprve někde v polovině filmu (například Harrison Ford se ještě pořád vůbec neobjevil na plátně), a stane se toho ještě mnohem víc, co určitě nečekáte. Tvůrcům se totiž výtečně podařilo utajit zásadní zvraty filmu, i některé důležité postavy.

A nakonec to všechno vygraduje, takže se zabíjí, odlétá mimo Zemi, a K dokonce sprostě zařve. A pak se to všechno osudově uzavře, a dává to smysl, i když se vůbec nedočkáme některých scén, které jsou ve "standardních filmech" naprosto nezbytné, a i když by děj okamžitě mohl pokračovat dalším tříhodinovým filmem.

Herecké výkony jsou bez výjimky excelentní - včetně například tohoto pána, kterého jinak znáte jako Draxe ze Strážců galaxie a v BR2049 má malou ale důležitou roli. Překvapuje množství výrazných ženských postav, a je možno pouze litovat, že Niandera Wallace už si nestihl zahrát plánovaný David Bowie (i když Leto také rozhodně není špatný).

Pokud to všechno pro vás nebylo dost spoileroidní, a chcete si zkazit všechna překvapení (nebo jste film už viděli a chcete si o něm popovídat), tady je odkaz do spoileroidní diskuse na FFFILM Discord serveru.

Filmy jako Blade Runner 2049 mě naplňují jistou depresí. Nejen díky své depresivní atmosféře, ale především kvůli tomu, že vím, že budu muset zrecenzovat nejméně pět černošských komedií a dva Hřebejkovy filmy, než se znovu dočkám v kině něčeho srovnatelného. To už je lepší nechat si zdát o elektrických ovcích...


P.S: Opět zaúřadovalo kouzlo české diakritiky a windowsovského kódování CP1250, a česká VFX producentka Lenka Líkařová je v titulcích (v normálních závěrečných titulcích, ne v českém překladu) uvedena jako "Lenka Líkaüová". Negratulujeme...

P.P.S: Když píšu "Původní Blade Runner", tak tím většinou myslím verzi "Final Cut", nikoliv tu co šla v roce 1982 v kinech.

95 komentářů:

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. Franto, co soudíš o tomto názoru jednoho uživatele imdb: "If you haven't seen the original film, see that first, and see the final cut version. Not the director's cut, not the theatrical cut. But the final cut. Very important."

  https://en.wikipedia.org/wiki/Versions_of_Blade_Runner

  Well, is it?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Může to mít význam jediné kvůli jednomu záběru s klavírem. Ale neřekl bych, že to je "very important". Jinak nevím co má na mysli.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. Jo, taky by mě zajímalo, kterou z existujících verzí si mám představit pod termínem "původní Blade Runner".

   Vymazat
  4. Final Cut. Nebo Director's Cut, který se od něj liší jen velmi minimálně.

   Vymazat
 3. Franto, co ti vlastne hrozi kdyz vydas recenzi drive nez je povoleno. At pozitivni nebo negativni? Financni postih, ztrata jmena a uz te nikdy nepozvou na projekci nebo co vlastne? Chapu, ze kdyz bys treba pustil ven nejakou kopii na dvd co dostavas kvuli titulkam tak to bude drahy, ale co v tomhle pripade? Dikec

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud jde o film, který jsem překládal, tak mi hrozí soud a finanční postih (velký). Pokud jde o film, který jsem viděl jen na novinářské projekci, tak by se na mě "jenom" naštval distributor a přestal mě zvát na projekce.

   Vymazat
  2. Pokud vas nekdo Franto prestane zvat na projekce je sam proti sobe, tudiz to udela jen zapsklej blb.Za recenzi dekuju.

   Vymazat
  3. Za "děkuju" si Franta nekoupí ani housku, natož nový elektromobil či Zuze diamanty. Sol bulvám!

   Vymazat
  4. Ale zahreje to u srdce a to je vic nez penize.

   Vymazat
  5. Nene, Frantu víc zahřeje platba, zejména pak ta v BTC

   Vymazat
  6. Hodne prej hřáli platby ve WTC na září až nezvykle.

   Vymazat
 4. Poradite mi prosim do ktereho kina zajit? Nejvetsi platno maji v IMAXu, ale tam je to jenom ve 3D? Kde maji v Praze nejvetsi platno? Diky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zkus v CineStaru sál s Dolby Atmos zvukem.

   Vymazat
  2. U nás v Berouně je v letňáku největší plátno v celém Berouně, jen to neni plátno, ale zeď, a ještě navíc v létě se netopí a v zimě se nehraje, takže bys tam topiče opravdu dělat nemoh, pokud ses ptal na tohle.

   Vymazat
  3. Slepý Střelec: No tak třeba když Wonder Woman odrážela rukama a štítem kulky německých vojáků v první světové bylo myslím pro mladou generaci z historického pohledu velmi naučné.

   Vymazat
 5. Villeneuve logická volba pro DUNE 2019 a mezitím ho přemluví na Bonda.

  Pěkná recenze a co jsou "elektrické ovce" ?!?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. narazka na nazev puvodni povidky ze ktere BR vychazi

   Vymazat
  2. Aha, já neznám ani první BR, no takže androidi sní o elektrických ovečkách a FUKU četl knihu? Normálně opravdickou knihu jako s písmenkama?

   Vymazat
  3. Román P. K. Dicka Do Androids Dream of Electric Sheep? (v SJ vysiel pod názvom Sníva sa androidom o elektrických ovečkách?, vyšiel aj češtine)bol predlohou pre film Blade Runner. :)

   Vymazat
  4. A tím přichází logická otázka zda stojí tato kniha za přečtení nebo je lepší film?

   Vymazat
  5. Narážka pro zasvěcené :). Mimochodem úly ve filmu jsou také alegorií , jen nevím co ti čmeláci vlastně sbírali pokud všude bylo to co film ukazoval ...

   Vymazat
  6. Knížka je NAPROSTO jiná než původní Blade Runner - scénář se přepisoval tolikrát, že film je knížkou spíš jen inspirován a je (dle mého) i o dost zajímavější. Pro BR2049 zbytečné čtení.

   Vymazat
  7. Knížka je lepší než oba filmy, podle mě je to jedno z nejlepších děl Dicka spolu s Ubikem. Je však pravdou, že se oba filmy pouze inspirovaly a nemají prakticky nic společného s dějem knihy. Všiml jsem si taky, že Villeneuve zabudoval do filmu nějaký další detaily z knížky, ale pořád jsou to jen drobečky.

   Vymazat
 6. Překlep report: ...analogými mašinkami... přijde strategický umístěná...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Seznamte se. Toto je moje Grammar-Nazi zástupkyně. Myslím, že když mi předkládala svoje CV, zahlédl jsem v referencích jméno SS-Obergruppenführer Oswald Pohl. Ale za své příbuzné nikdo nemůže.

   Vymazat
 7. Nikdy jsem nepochopil lidi starší patnácti let, kteří se na něco podobného jsou schopni dobrovolně dívat. A už vůbec nepobírám padesátníky, kteří na podobné dětinské blbiny jsou schopni psát extaktické recenze ...... Pak nemají být geekové pro smích ......

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Právě na tom je to z části postavený, že lidi mladší patnácti let viděli jedničku a z nostalgie se půjdou podívat.

   Vymazat
  2. Co to je za názor? Já taky absolutně nechápu, jak někdo může poslouchat dapstep, přesto má milióny posluchačů... no

   Vymazat
  3. No pokud bude na dapstep podupávat sedmdesátiletý děda, tak mi to bude divné také .......

   Vymazat
  4. V palcích proběhla informace, že v případě velkého hladu je potřeba sníst psa, špatné zprávy pro AMINA II. Kdyby to slyšel tak zrychlí svůj dogstep.

   Vymazat
  5. muj otec ma 61, je reditel velke energeticke spolecnosti, ma technicke vzdelani, plnou prdel penez a film se mu hodne libil.

   je s nim snad neco v neporadku? vite neco co nevi on?

   nechte si tu aroganci, lidi maji ruzny vkus, kdyz vas bavi zemitejsi/civilnejsi zabava, nic proti, ale to neznamena ze jste dospelejsi nebo nedejboze chytrejsi.

   vyndejte si z prdele to pravitko a slezte ze sveho Olympu zpatky k ostatnim.

   Vymazat
  6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  7. je s nim snad neco v neporadku" - nepochybně ano, ale vzhledem k tomu, že každý má svou uchylku, tak z tohoto hlediska je v pořádku...

   "ale to neznamena ze jste dospelejsi nebo nedejboze chytrejsi" - Znamená. Když se někdo v 55 dívá na Teletubies, mohu se oprávněně domnívat, že jsem dospělejší.

   Zábava ostatních je mi u vyběleného anusu, zůstanu na svém Olympu, nemám důvod lézt k ostatním.

   Vymazat
  8. Byl jsem na Olympu, ale nebyl tam nikdo a nebylo tam nic a tak jsem samozřejmě slezl zase zpátky, směrem na Litochoro. Kdyby tam byli bohové, asi bych se chvíli zdržel.

   Raději zůstanu ve Valhalle.

   Vymazat
  9. Můj otec není ředitel, není mu 61, nemá technické vzdělání ani kupu peněz a tak na ten film vůbec nemohl jít.

   Vymazat
  10. Tvůj otec 61 ti bohužel neumožnil patřičné vzdělání, abys alespoň svůj zpupný příspěvek napsal gramaticky správně, alespoň ta velká písmena...

   Vymazat
  11. Prezrad nam prosim co by podla Teba ludia starsi ako 15 rokov a 50-nici mali pozerat. Mozu vobec chodit na sci-fi zaner - ci to sa celkovo nepatri :) ?

   Vymazat
  12. To je v pořádku, nemusíte se za svou nechápavost stydět. Každému holt není shůry dáno.

   Vymazat
  13. BR i BR49 jsou vyloženě filozoficky silné filmy, o kterých nemá smyslu vést diskuse. Jsou to filmy pro lidi s velmií vyviínutou empatií. Kdo ji postrádá, může napsat takový blábol o tom, že je to blbina a že lidé nad padesát nemají psát na takové blbiny recenze. Právě toto jsou filmy pro starší, neboť čím jsou starší, tím víc se jich týkají existencionální (nezaměňujte za existenční) problémy. Jasně, člověk, který si dá denně pět dvanáctek v knajpě a další tři doma u bedny, sledujíc hloupoučké seriály, o tom, že něco takového, jako jsou úvahy o existenci, nemá ani ponětí, neboť je myšlenkově plytký. Blade Runnera, a dvojku obzvlášť, považuji za ryze osobní záležitost, ke které nepotřebuji žádné pindy ani diskuse. Podobně, jako skutečně věřící člověk nepotřebuje k naplnění své víry v Boha prostředníka ve formě faráře nebo dav v prsa se bijících "věřících" na bohoslužbě. I kdyby bylo kino plné, člověk, který vnímá Blade Runnera 49 správně, se tam stejně cítí sám.

   Vymazat
 8. Není to jen nějaký další film ze Západu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to přesně tak, jen nechápu, proč píšeš západ s velkým z.

   Vymazat
  2. Protoze Zapad je velkej a Kim večnej!Tupče!

   Vymazat
 9. Poslechl jsem Odvážné palce. Sice oba dali palec nahoru, ale stejně se jim to asi moc nelíbilo. Každou chvíli furt jen blejt...blejt...blejt...

  OdpovědětVymazat
 10. Mne hned v prvních minutách odrovnala (zlomila všechny údy)ta změna prostředí a společnosti. Nejlíp vykreslená postapokaliptická sociální distopie na plátnē posledních let. Bez internetového filmečku shrnutá jen jednou větou ..!
  3D je opět zbytečné ,zas takové neonové orgie se nekonají a efekty nepřebývají...ale recenzi jsem si nechal až budu plný dojmů z kina,co už :).
  Není to dokonalý film ani náhodou Motivace některých osob jsou dost na hraně s logikou a bojím se , že jiný pohled , než ten silně omezený na několik hlavních osob by děj neustál , ale ...i v tomhle je jako původní film . Pobuřující syrovostí a tepající novými nápady tam ,kde jiní kopírují tisckrát viděné scifi stereotypy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takže změna prostředí ti zlomila i pohlavní úd?
   To je nebezpečný film...

   Vymazat
  2. Z čeho soudíš, že má VictorCZ úd?

   Vymazat
 11. Františku, nevidíte trochu problém v tom konci? Přijde mi, že takhle by se ty postavy z logiky toho, co bylo řečeno za celou dobu, prostě nemohly zachovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mi přijde jako že v tu chvíli pro ty postavy jsou některé věci důležitější než jejich přežití. Více v chatu...

   Vymazat
  2. " tu chvíli pro ty postavy jsou některé věci důležitější než jejich přežití" - no prave. A proto mi to minimalne u jedne taky nedavalo smysl/postradalo vnitrni logiku…

   Vymazat
  3. Steven Seagal také dělá často divné věci v klíčových momentech přežití.

   Vymazat
  4. Jakože se přežere jako prase?

   Vymazat
  5. To se právě nikdy neví dopředu co udělá

   Vymazat
 12. Mohu jen potvrdit vše, co Franta o filmu napsal i nenapsal. Je to boží, jděte na to...

  https://www.csfd.cz/film/343108-blade-runner-2049/komentare/?comment=10771379

  OdpovědětVymazat
 13. Franto, jak si vysvetlujete scenu se vcelami tesne predtim nez se Gosling stretne s Fordem? Ma to nejaky symbolicky vyznam?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je odkaz na Medojedky, zejména na závěrečnou část knihy

   Vymazat
 14. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O tom se nebudeme bavit tady. V článku máš link na spoiler diskusi. A tuhle otázku bys možná měl smazat.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. Franta prej "o tom se nebudeme bavit tady" a hydrogen hned sklapne, haha dobrý.
   Co takhle Fuku naval film, opačně to nefunguje žejo.

   Vymazat
 15. "něco je ve filmu jen proto, že to cool vypadá"
  - A toho mi tam právě přišlo až příliš. Například komplet všechno s holografickou partnerkou. Bez takových scén by byla i stopáž snesitelnější a nemusel bych tolik bojovat se spánkem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. no a prave sceny s holografickou partnerkou jsou tim, co dava Goslingvu replikantovi z meho pohledu opodstateneni jeho chovani a vlastne i existence
   ta druha a treati uroven, kde replikant z zive hmoty hleda utechu a porozumeni u virtualni holky z nul a jednicek ...

   Vymazat
  2. Ale zase jsme viděli její kozi

   Vymazat
  3. Mně by stačilo, kdyby s tím svým stále utrápeným výrazem (který byl super) jednou přišel do prázdného bytu. Případně si pustil porno.
   Lidem, kteří to znají, by hned byly motivace jasný.

   Vymazat
 16. Dneska jsem byl v Premiere Cinemas v Hostivaři v sále s Dolby Atmos a strašně tam praskal jeden reprák, tak bacha :) A ne, nebylo to schválně :)

  OdpovědětVymazat
 17. Zajímavá recenze kladouci zajímavé otázky které bych čekal od Franty... obsahuje spoilery https://www.economist.com/blogs/prospero/2017/10/bombastic-sequel

  OdpovědětVymazat
 18. Včera jsem viděl...byla to trochu píčovina. Řemeslně perfekt, hudba super, ale příběh nic moc. A ano, opravdu to vypadá, jako že bude trojka...to je strašná představa. Ne ani tak proto, že se mi to moc nelíbilo, ale protože jednička byla výborná, a takto ji ředit, jen kvůli tržnímu potenciálu, si nezaslouží. Tak přeju šťastnou hromadnou onanii.

  OdpovědětVymazat
 19. videl jsem to aniz bych vedel vubec neco o puvodnim filmu a super.

  OdpovědětVymazat
 20. Blade Runner 2049, to je master class toho ako sa toci science-fiction. Plnohodnotne, poctive sci-ficko, ktore mi pripomenulo preco tak milujem tvorbu z 80tych a aj skorsich rokov. Hutny, hmatatelny svet, ktory chcem preskumat do najmensich detailov pretoze ich ma. Namiesto nacancanych prezentacii ala iPhone, ktore pod povrchom neponukaju absolutne nic, ledva zakladne funkcie, tu nas tvorcovia nesetria a sypu jeden napad za druhym. Nic tu nieje len na paradu, z platna dycha svet ktory nas kedykolvek moze cakat. Jednotlive obrazy ho skladaju do prirodzeneho a funkcneho celku.
  Je to krasa, je to pribeh ktory kladie otazky, predstavuje napady, svet v ktorom sa pohybuju zive postavy a Replikanti naplnaju motto, More human than human.

  9/10, I came.

  Plus Franta kurva konecne napisal recenziu ane uplny blabol. Normalne ma to motivuje nasolit bulvam, chcel by som este dnes ale nic neslubujem.

  OdpovědětVymazat
 21. Úžasnej film, vůbec mi na tom nic nevadilo a pomalý neužvaněný filmy mi sedí. Odcházel jsem se skutečným smutkem a v depresích - nádhera, cynický tvor dává 10/10.

  OdpovědětVymazat
 22. Ať si kecá kdo chce, co chce: ten film je nádherný!

  OdpovědětVymazat
 23. Viděno včera. I s tím odstupem - marně jsem hledal ty avizované dlouhé bezvýznamné scény. Pro mě to má napětí i spád. Film z 1982 miluju, tohle bylo stejně skvělé. Jednou vidět nestačí.

  OdpovědětVymazat
 24. Nebudu číst recenzi a už vůbec ne u Franty, protože... protože Franta. :D Chci totiž na film jít. :-) Proto se zeptám tady, přestože to možná Franta zmiňuje. Jak moc je dobré vidět předtím původní film z 82.? dík

  OdpovědětVymazat
 25. Viděno včera v IMAX, naprosto paradní film, dokonalý soundrack a visuál, musím jít znovu. Villeneuve to dokázal. Recenze jsem si přečetl až teď a naprosto s tebou Franto souhlasím.

  OdpovědětVymazat
 26. Videl sem to dnes v IMAXu a zaujalo me, ze ve filmu rika v jednu chvili "ma'am" replikantu K. "constant K." a v titulcich je to prelozeno jako "konstantni K." Skoro bych rekl, ze by to melo byt spis "verny" nebo "vytrvaly", ale uz si presne nepamatuju tu vetu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, tím je myšleno, že jeho výsledky psycho testu jsou stále dokonale v normě. Neříká to madam, ale ten hlas co ho testoval.

   Vymazat
  2. Aha. No ocividne to budu muset videt znova, diky ;)

   Vymazat
 27. Ten film bol mňáááám. Dlhý ale mňáááám.

  OdpovědětVymazat
 28. To pomalý tempo a jistá důkladnost s ním spojená bylo skvělý. Trochu zklamaná příběhem, chvílemi jsem měla poměrně intenzivní pocit že sleduju fůzi Terminátorů a Matrixů. Těším se na další Mackenzie Davis.

  OdpovědětVymazat
 29. CHtěl bych všem sdělit, že to je poprvé, co souhlasím do posledního slova s Fuko Fuko recenzí. Bezezbytku. Joi jistě dbá o svou vagínu! Díky za recenzi. Nej film roku 2017. Špičková práce a pokračování jak má být.

  OdpovědětVymazat
 30. Odpovědi
  1. Na konci odlétají s Deckardem mimo Zemi, ale K je přepadne cestou na raketodrom.

   Vymazat
 31. Pred/po shlednuti se jeste podivejte na kratke filmy o tom, co se delo mezi roky 2019 a 2049: https://www.youtube.com/watch?v=aMP1YpQSGhQ (Blade Runner 2049 - The Years Between)

  S recenzi se neztotoznim, po vizualni strance je film skvely, se zapletkou a mnoha nevysvetlenymi podivnostmi mam vsak problem.

  A jeste bych podotkl, ze android (robot s cipy a dratky) neni to same jako replikant (umely, geneticky vyrobeny, clovek).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Po opadnutí původního nadšení, to vidím podobně.

   Vymazat
 32. videno vcera z BD v mem HC. film naprosto bez pripominek, 10/10.
  nicmene me zarazilo, ze jindy hnidopissky geek FF zde zcela opomnel svoji nerd kritiku, kterou jindy shazuje dobre filmy - Luv si prece Joi mohla kdykoliv hacknout z pohodli Wallace Corp. vzdyt uz dneska ma kazdy cinsky smejd backdoor...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.