2.10.17

Recenze: 8 hlav šílenství - 40%

Aneta Langerová v hlavní roli hodně netradičního životopisného filmu o životě sovětské básnířky Anny Alexandrovny Barkovové (1901 - 1976).


Protože jsem o existenci Barkovové dříve nic netušil, vím o ní nyní pouze to, co jsem se dozvěděl z filmu. A moc toho není: Barkovová psala básně, měla chatrné zdraví, nejdříve byla komunisty oslavována, pak poslána do lágrů (zřejmě vícekrát, do různých). A byla lesba. A to je opravdu úplně všechno, co jsem se o ní s jistotou dozvěděl.


Ve filmu se jí dějí i jisté další věci, ale je velmi pravděpodobné, že značná část z toho se nikdy nestala, nebo se stala značně jinak, nebo to není událost z jejího života, ale z nějakého jejího absurdního literárního díla. Tudíž je možné, že znalec díla Barkovové si z filmu odnese o dost více, než jsem si odnesl já, ignorant.

Celý film je záměrně velmi WTF a snaží se kombinovat nejrůznější filmové styly (od zcela realistických scén přes stylizaci ve stylu Dogville až po animované sekvence) a nejrůznější druhy humoru / tragédie / absurdity. Vypadá to přibližně takto:A je nutno upozornit, že toto jsou vybrané ty výpravnější a svižnější kousky filmu! Ve většině stopáže takové štěstí nemáte, a musíte se spokojit jen s tím, že Barkovová vede dlouhý monolog, dlouze na někoho kouká, nebo nedělá vůbec nic, aniž by scéna byla jakkoliv audiovizuálně zajímavá.

Občas přijde animovaná vsuvka, občas odkaz na Mrazíka, ale celkově to není ani zdaleka tolik nápadité a nadupané, aby byl film zajímavý jen svým blbnutím. A kromě toho vizuálu a blbnutí nenabízí mnoho věcí, kterých by se mohl divák jakkoliv chytit. Záměrně se snaží být WTF, ale není ani zdaleka dost WTF, aby to odůvodňovalo jeho existenci.

Film je rozdělený do osmi kapitol (hlav), které nejsou v chronologickém pořadí a Langerová navíc vypadá pořád zcela stejně, ať jí má být 10 nebo 40 let (což se dá brát jako vtipný nápad, ale také jako lišácké šetření za make-up, protože nebylo na nic dost peněz). Takže jsem ani nepochopil, co se odehrálo po čem, natož abych v tom mohl hledat nějaké hlubší smysly a dvojsmysly.

A - bohužel - Langerová není ani zdaleka tak dobrá herečka, aby takhle náročnou roli utáhla (je na plátně skoro pořád), ať se snaží sebevíc.

Pokud je pravda, že se na filmu pracovalo osm let, tak je to velice smutné, protože jsem si dlouho před jeho koncem přál, aby už proboha skončil. Jistým způsobem všem zúčastněným fandím, že se o něco takového pokusili, ale pokud to pro někoho funguje, tak asi jen pro velmi úzký okruh diváků, do kterého nepatřím.

29 komentářů:

 1. ma tech 8 hlav neco - cokoli - spolecneho se 4 sluncemi potazmo mrtvym synem bohdana slamy? proc se na to musi filmovy fanousek ptat a neni to zminene v recenzi?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Třeba se to zase dozvíme z variety.com
   http://variety.com/2012/film/markets-festivals/four-suns-1117947021/

   Vymazat
  2. Má ten film něco - cokoli - společného s Lynchovou Mazací hlavou?

   Vymazat
 2. Hrozně odbytá recenze. Konkurence na Filmspotu to rozebrala mnohem důkladněji: http://www.filmspot.cz/2017/10/recenze-filmu-8-hlav-silenstvi-aneta-langerova.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Z Frantovy chudé recenze získáte pouze dojem vyjádřený slovy "In Soviet Russia, the party crashes YOU!", zatímco z té na filmspotu vyplývá, že je to nezvládnutá filmová adaptace divadelní hry Hrdý Budžes...

   Vymazat
 3. Z recenze čiší neskrývané zklamání, takže předpokládám že ani žádné full frontaly nebyly (?)

  OdpovědětVymazat
 4. Z recenze jsem si odnesl sousloví "Já, ignorant". Zní to jako parodie na film s Willem Smithem, ale věřím, že po úspěchu tokijského filmu natočí Franta svůj životopisný film s tímto názvem.

  OdpovědětVymazat
 5. Sousloví si Franta odnesl z filmu "Já, Olga Hepnarova", film i tak vypadá...

  OdpovědětVymazat
 6. Schází informace "básně jsem nečetl"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby chtěl:
   https://search.mlp.cz/cz/titul/osm-hlav-silenstvi/4146292/

   Ale ať to raději nečte. Mohlo by to narušit kauzalitu multidimenzionálního vesmíru, znáte to: padající letadla, deště žab, politici mluvící pravdu a kdo ví, co by stalo s bitcoinem ..

   Vymazat
  2. Nebo by začal na starý kolena recenzovat knihy a začali by sem lézt brejlouni a divní lidé bez úchylek.

   Vymazat
  3. "Divní lidé bez uchylek" - IMHO člověk bez úchylky musí být vážně nemocen a měl by se léčit.

   Vymazat
 7. Snad vůbec poprvé mě zajímala zmínka o hudbě a zrovna jsem se nic nedozvěděl. Takže prosím, jak dopadl doprovod od Vladivojny?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takové jednoduché brnkání na balalajku a harmonika (viz trailer výše). Jako že "humor".

   Vymazat
 8. Františku, sleduješ Luboše Xavera Veselého? Chodíš volit? Pokud ano, koho volíš? Když Losna bude Ano (bude hůř) a Mažňák komunisti, koho bys volil? S oběma stranami máš výrazné styčné body svého programu FAQ. Děkuji. Dělám si takovou osobnostní sondu, protože budu volit na základě čestných internetových celebrit dle úsloví: když je to veřejné, je to čestné!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevim kdo je Lubos Xaver Vesely. Chodim volit. V posledni dobe vetsinou Piraty, ale nejak extra nadseny z toho nejsem, nesouhlasim se vsim co chteji. Nedavno se to resilo v Discord chatu (viz link vpravo).

   Vymazat
  2. A co si myslite o Uctenkovce?

   Vymazat
  3. A kolik si účtuje za hodinu, ta Účtenkovka, tipuju tak 1K kč.

   Vymazat
 9. To snad ani nejde volit stranu ktera vyhovuje ve vsem. Jde o to volit tu ktera vyhovuje v tom dulezitem. Taky volim Piraty a taky se vsim nesouhlasim. A ted k dulezitejsim vecem. Recenze na Blade runner?!?

  OdpovědětVymazat
 10. Franto, vše nejlepší k svátku. A teď k důležitějším věcem. Recenze na Blade Runner?!?!?

  OdpovědětVymazat
 11. Recenze na Blade Runner prosím prosím.

  OdpovědětVymazat
 12. 8 hlav šílenství teď prožívám já, už 8 dní jsem si nezasoloužil.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.