10.10.17

Recenze: Alibi na klíč [Alibi.com] - 60%

Úspěšná francouzská komedie o třech chlapících (hlavního z nich hraje režisér filmu), kteří si založili firmu, zprostředkující neprůstřelná alibi těm, kteří to potřebují. Tedy například si chcete na víkend vyrazit se svou milenkou v Praze, ale doma řeknete, že jedete na pracovní cestu do Berlína, takže vám Alibi.com zařídí anonymní platební kartu a hotel v Praze, a současně vaší normální platební kartou nakoupí v Berlíně suvenýr pro manželku. A tak podobně.


Sympatické na této komedii je, že tvůrci (především Philippe Lacheau, který film režíruje, spolunapsal a hraje hlavní roli) jsou si vědomi, že tenhle námět je už dnes notně obehraný, a nestaví svůj film zdaleka jen na této hlavní zápletce.Totiž, na začátku filmu firma už existuje a má spokojené klienty. Zápletka začne až když se hlavní hrdina zamiluje to sexy děvčete, které nenávidí jakoukoliv lež a přetvářku - tudíž je nutno před ním zatajit existenci firmy. A dále vygraduje, když je hrdina pozván k děvčeti domů, a zjišťuje, že potencíální tchán je spokojeným zákazníkem Alibi.com, podvádějícím svou manželku. A to není zdaleka všechno.Alibi na klíč není nic úžasného, ale má po většinu času takovou maniakální energii, že to skoro připomíná třeba Rybu jménem Wanda. Včetně náhodného násilí na malých zvířátkách. A také včetně svěží politické nekorektnosti. sexismu, rasisme a xenofobie (nechybí migranti na lodích ani cikánský tábor). Plus, vzhledem k tomu, že tvůrci byli mladí, náhodné odkazy nejen na Bloodsport, Star Wars a Návrat do budoucnosti, ale také na "Assassin's Creed".

A věc, které by si měli obzvlášť všimnout čeští scenáristé / dramaturgové: I když je zápletka úplně šílená a každou chvíli se stane něco totálně náhodného, většina toho má aspoň vzdálenou souvislost s něčím, co se stalo dříve. Jeden z mnoha případů: Aby hrdina mohl dokázat, že je v Africe (i když je ve Francii), musí se vyfotit se zebrou. Takže ji ukradne z cirkusu. O hodinu později se tentýž hrdina dostane náhodou do cikánského tábora, kde ho vřele přivítají, a pak mu mimoděk sdělí, že za chvíli budou mít konečně k dispozici záznam z bezpečnostní kamery, na kterém bude vidět, který hajzl jim ukradl jejich zebru. Takže není nutné vymýšlet nový náhodný důvod, proč budou chtít cikán hrdinu zabít. Není to rozhodně nic geniálního, ale je příjemné vidět, že tvůrci aspoň trochu zapojili mozkové buňky.

Film je titulkovaný (takže některé dialogové nuance jistě vzaly za své) a také pravděpodobně vyžaduje orientaci ve francouzské kultuře, protože jsem u několika menších rolí měl pocit, že humor má být v tom, že jde o nějakou (pro mě neznámou) celebritu, která hraje alternativní verzi sama sebe.

Takže, je to blbost, ale má to švih, odehrává se to převážně v atraktivním Cannes, a dokazuje to, že k natočení ucházející komedie stačí dát si s ní aspoň trochu práce. Pokud umíte francouzsky, tak byste si asi měli ještě nějaká procenta připočíst.

13 komentářů:

 1. Když první, tak první. (Korektury: "budou chtít cikán hrdinu zabít" není česky, "včetně ... rasisme" je francouzsky.)

  OdpovědětVymazat
 2. "že tenhle námět je už dnes notně obehraný," - to bych mohl říct asi u většiny filmů, takže mi uniká, proč se to zmiňuje zrovna zde.

  OdpovědětVymazat
 3. Proc je jen Assassin's Creed v uvozovkach (a bez kurzivy)? Ma to nejaky sofistikovany duvod?

  OdpovědětVymazat
 4. "...a dokazuje to, že k natočení ucházející komedie stačí dát si s ní aspoň trochu práce." - a když nechcete natočit nic, serete na to jako Fuko Fuko.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Třeba si s tim dává velkou práci a bude z toho komedie století.

   Vymazat
  2. Možná by se na to hodila citace z jednoho vtipu: "Když slíbím, že něco udělám, tak to prostě udělám. Není potřeba mi to každý půlrok připomínat"...

   Vymazat
  3. Nebo spíš citace z jednoho seriálu:

   How you uh, how you comin' on that novel you're working on? Huh? Gotta a big, uh, big stack of papers there? Gotta, gotta nice little story you're working on there? Your big novel you've been working on for 3 years? Huh? Gotta, gotta compelling protagonist? Yeah? Gotta obstacle for him to overcome? Huh? Gotta story brewing there? Working on, working on that for quite some time? Huh? Yea, talking about that 3 years ago. Been working on that the whole time? Nice little narrative? Beginning, middle, and end? Some friends become enemies, some enemies become friends? At the end your main character is richer from the experience? Yeah? Yeah? No, no, you deserve some time off

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.