6.10.17

Recenze: Hora mezi námi [The Mountain Between Us] - 60%

Idris Elba a Kate Winsletová se neznají, ale společně si pronajmou malé letadlo, aby se rychle dostali tam, kam potřebují (on do nemocnice, kde operuje, ona na svou vlastní svatbu). Bohužel, letadlo spadne a oni zůstanou sami vysoko v horách, jen s pilotovým psem (pilot zemře).

Záhy se ukáže, že je pravděpodobně nikdo neobjeví, takže se musejí vydat na dlouhou cestu dolů do civilizace - ona se zlomenou nohou, on s nalomenými žebry.


Ačkoliv je Hora mezi námi o velmi drastických věcech, film je záměrně natočen velmi "bezpečným" způsobem, neprovokativním a nekonfliktním. Neklade žádné obtížné otázky. Když dochází jídlo, nikoho z protagonistů ani nenapadne, že by mohli sníst toho velkého psa nebo dokonce jeden druhého. Když Kate říká Idrisovi, že ji může ponechat v mrazu svému osudu, Idrise ani nenapadne, že by to udělal.


A samozřejmě mezi nimi vznikne pouto, ještě aby nevzniklo, když v pravou chvíli náhodou najdou opuštěnou chatu s krbem...Nic proti takovému zpracování dramatické látky nemám, ale postrádalo to pro mě jakoukoliv originalitu. Připadalo mi, že se dívám na nějaký televizní film (s trochu lepší výpravou a s trochu lepšími herci, než je v televizi obvyklé). Skoro bych řekl, že je to film specificky natočený pro starší dámy, které nesnesou představu krve, vážnějších omrzlin nebo snědeného psa.

Následují SPOILERY, protože jinak bych nemohl psát o tom nejzajímavějším: Přežijí pochopitelně nejen oba protagonisté, ale i ten pes. A posledních 15 minut je o tom, jak se během několika měsíců po záchraně oba vypořádávají s tím, co mezi nimi v horách vzklíčilo a co jim brání vrátit se k jejich předchozím životům. To mi přišlo výrazně zajímavější než veškeré strádání ve sněhu, a mohl by podle toho být super celovečerní film. Bohužel, je o tom jen posledních 15 minut a je to tak uspěchané, že si z toho také moc zajímavého odnést nemůžeme.

81 komentářů:

 1. No hlavně že pokračuje pozvolná mediální masáž k více či méně hnědým zítřkům, v Německu to určitě bude mít úspěch.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Váčší problēm je tvoj malý biely penis.

   Vymazat
  2. Nemůžu usnout, pročítám to tady a teď si říkám co vy chlapi pořád máte s tím poměřováním vašich pindouru??!
   Někdo tu něco napíše a hned se názoruje velikostí penisu.
   Když jsem studovala ve Státech tak jsem si všimla že tenhle "small dicked" argument používaj většinou jižanský"redneck" Vidláci ale bohužel tohle se furt víc a víc protlačuje u nás.
   Teď o mně jen pan Chlebec řekne že jsem slepice a bude to.

   Vymazat
  3. Tak hele Chlebec, vyhlásili jste si svůj nacistický stát zatraceně rychle a platili jste Němcům za odvoz židů do Auschwitzu, tak tady teď neměj multikulti syndrom jako Merklovka.
   Možná malej, ale aspoň českej a bílej.

   Vymazat
  4. Slepice by se neměly vyjadřovat k sociologicko penisovým otázkám...

   Vymazat
  5. Ta hora mezi nimi znamená jeho jeho velký, černý penis?
   Děkuji za odpověď, než na to půjdu.

   Vymazat
  6. Ne. Penis by naopak byl mostem nebo prostě něčím, co překlenuje vzdálenost. Ta hora v názvu je míněna tak, že se při překonávání jedné hory skutáleli každý na jinou stranu.

   Vymazat
  7. No to zní jako věrohodné vysvětlení, koneckonců černé penisy teď překlenují vzdálenosti z Afriky do Evropy dost úspěšně, tak to asi funguje.
   Dekuji za informaci, na film nepůjdu.

   Vymazat
  8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  9. Mě by spíš zajímalo, jestli si mijete penys.

   Chlebec, už jste se tam u vás v Maďarsku vypořádali se slováky? Jen tak popyjchuju.. ;-)

   Vymazat
  10. Správně to ma být popoychuju, neboli házím na to chuj s mákem.

   Vymazat
  11. Ok ospravedlňujem sa. Malý český biely penis.

   Vymazat
  12. Zato klebec je velký penis...

   Vymazat
  13. Zajímavé tvrzení, vzhledem k tomu, že zrovna v Německu 90% německých novinářů volí levici a 70% ultralevicové Zelené, tak by mě docela zajímalo, kdo tu "mediální masáž k hnědým zítřkům" dělá.

   Vymazat
  14. Tyhle komplexy z malých bílých (českých) penisů... To se pak člověk nemůže divit, že podobní chudáci volí afektované kastráty s fixací na hmyz a půlJaponce. :D

   Vymazat
  15. Vnuknutí: No snad právě proto, ne?
   Pravicová média rozhodně nehýkají nadšením nad nezvládnutým přílivem muslimských a afrických nelegalnich emigrantů do EU, kterému svým neuváženým vyhlášením dala popud Angela Merkel.

   Vymazat
  16. No vidíš Fionore, zcela jistě se povazuješ za naprosto inkluzivního, chápajícího.
   Určitě sám sebe vnímáš jakoby někoho, kdo je nadnesený už jen svým pojetím Matky Země a vůbec všeho jejího dění.
   Takoví jako vy NEJSTE NIKDY rasisté, ale když je u tebe Okamura hned poloJaponec, to je v pořádku? Samozřejmě ano, vy levicoví nálepkujete pořád a kohokoli, kdo nejede ve vašem duchu.

   Vymazat
  17. Puljaponci maji malé bílé (české) penisy?

   Vymazat
 2. takze Mountain Between Us je tak nejak kvalitativne roven filmu Wind River?

  Byt jedno je "neoriginalni….televizni film…. ktery neklade zadne obtizne otazky a vlastne je… pro starsi damy" a druhe "Seven na snehu", oba si zaslouzi 60?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kvalitativně je to na podobné úrovni, ale z rozdílných důvodů. Wind River má veliké ambice a nedokáže je naplnit. Mountain má minimální ambice a naplňuje je bez problémů.

   Vymazat
  2. A oboje je horší než Bony a klid 2

   Vymazat
  3. Takže romantická komedie (bez humoru a romantiky).

   Vymazat
 3. Snězte už někdo toho psa.

  OdpovědětVymazat
 4. Rodinný film ... protože pes přežije;-)

  OdpovědětVymazat
 5. Prostě něco jako The Grey s Liamem Neesonem, až na to, že tohle je naprosto safe a friendly. A taky je to mnohem horší film. Sere pes.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ne, ani tady neni srovnani s The Grey vhodne. Kolikrat te jeste budu muset opravovat? Dyt je to jen par dnu co sem ti to vysvetlovala naposled. Dame opacko?

   Vymazat
  2. Vidíš, co právě děláš? Vidíš?? Prej "není vhodné"! To je právě problém tvůj - a zároveň i problém tohoto filmu. Tak jako lze srovnávat absolutně všechno se vším (a proč by to nebylo vhodné?), tak je při psaní scénáře možné a vhodné vzít v úvahu všechny možné zápletky. Např. o té možností snězení psa by hrdinové mohli aspoň diskutovat. Jako ve hře Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem.

   Vymazat
  3. pletes si "mozne" a "vhodne" zda se mi. mozne to jiste je. vhodne to stale neni. mas to jako s dezertni vidlickou u vecere. jiste ji muzes zapichnout i do kachniho kridla, ale vhodne to neni. manners maketh men, mimo jine, ale to ti nemusim pripominat, ze?

   Vymazat
  4. Jak bych si mohl plést ta slova, když jsem je sám napsal v jedné větě vedle sebe? Ty sama jsi s tím začala, když jsi použila - velmi nevhodně - slovo "vhodné", tak do toho teď netahej nějakou kachnu.

   Vymazat
  5. Hele kosatá a medvídek, tohle si spolu probertdv e-mailech, tady se řeší otázky malých bielich penisů, to není jen tak.

   Vymazat
  6. Však bych mlčel, kdyby Mýval nechtěla bodat živou kachnu při večeři dezertní vidličkou do křídla! To se mi nelíbí!

   Vymazat
  7. Živou? Já to pochopil jako že je pečená s knedlíkem a dvěma druhy zelí, jen ta vidlička že je nevhodná.
   Ale možná jen mám hlad, snad i psa bych sežral a to i bez vidlicky.

   Vymazat
  8. To je sice možné, ale nepravděpodobné. Pečená kachna je vhodná (sic!) spíše k obědu; je to moc těžké a tučné jídlo na noc a navíc je třeba každé sousto zapít jednou plzní. Proto myslím, že spíše myslela živou. Dále, pečené kachní křídlo se vlastně jí rukama. A konečně, když ti pod nohama při večeři pobíhá splašená kachna, je pochopitelné, avšak stále neomluvitelné, když se přehmátneš a místo obyčejné vidličky sáhneš po dezertní.

   Vymazat
  9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  10. Hergott, někdo mi tu furt maze komenty.

   Já si naopak myslím, že použít dezertní vidličku nejen na probíhající kachnu, ale kohokoliv kdo mi pobíhá pod nohama a ruší mě při večeři, je velmi vhodné. Například na probíhající mývaly nic jiného neplatí.

   Vymazat
  11. Grim- jen bych k ty kachne doporucil spis pivo nez Plzen...

   Vymazat
  12. Podle mě tam právě ani pes nesere. To by bylo nekorektní. Je tam spousta čistého, bílého sněhu. A teď by na něm byla skvrna.

   Vymazat
  13. Ypsilon v závorce pro Diskutéra. Neuvažujete s Čačaným o vytvoření komické dvojky? Suchý s Molavcovou už mají beztak na kahánku.

   Vymazat
 6. Tak sem si v odkazu precet, jak inzerovali predem, ze pes prezije. Bylo by super, kdyby tam byla scena, jak se rozhodnou psa sezrat. Tak typek na nej jde s klackem, chysta se ho umlatit, zenska napjate pozoruje. Ale on si to rozmysli, umlati klackem zenskou a s pejskem se krasne napapnou a THE DOG LIVES!

  OdpovědětVymazat
 7. Mohli by dojit do srubu s krbem a zjistit ze neni zadny drevo na podpal. Winsletova by byla v panice protoze uz jednou malem umrzla v atlantiku a je si celkem jista ze do chaty v horach zachranne cluny nedopluji. Elba by ale zachranil situaci, z kalhot by vytahl velkou cernou kladu a vsichni tri by se spolecne zahrali pred tim nez by se on vratil do baltimoru sellit travu (rikat ze je doktor neznamym lidem je vyhodnejsi) a winsletova ke svemu albinovi. V poslednich peti minutach by byla nasilna smrt winsletove po porodu brikety a elba by schytal kulku od konkurencniho gangu. Pes by to samozrejme prezil a osvojil si ho, jaka to nahoda, pilot soukromeho letadla pro lety pres americke nic uprostred. Posledni zaber by byl na psa jak mrkne pravym okem ale jiste to nevime, protoze v tu pravou chvili prichazi zatmivacka. Jako v inception, jen by to vic pripravovalo pudu pro druhy a treti dil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tenhle velmi kvalitní scénář ocení hlavně Chlebec protože hlavní roli má velká černá kláda a ne malý biely penis.

   Vymazat
  2. Kde jsou ty časy full frontalu Kejtinýho (parník Titanic).

   Vymazat
 8. Kdyby přežil jen pilot a pes, tak to asi mohlo být o poznání zábavnější ...

  OdpovědětVymazat
 9. Fuko Fuko "navrhuje sníst psi" a přitom Idris Elba má pořád ještě housera. To je v prdeli...

  OdpovědětVymazat
 10. Já bych na místě Idrise radši oddělal Kate než retrievera. Retriever by mě po nocích mohl zahřívat kožichem a spíš uloví nějakou tu zvěř - co udělá Kate, vystraší vlka nebo ledního medvěda s vyrolovanou rtěnkou? Navíc, moderní žena je přirozený nepřítel pravých mužů a pes je nejlepší přítel člověka hned po počítači s internetem.

  Divím se ale, že pan recenzent nezvážil možnost, že by hladový pes nečekal, jestli překoná Idris s Kate svou humanitu kvůli chutnému steaku z retrievera a raději nezkonzumoval někoho z nich dříve. Po nedávné ukázce nevybíravého psího konzumenta v Geraldově hře věřím, že by i čivavě pana Fuky došla v horách trpělivost s jeho neschopností něco ulovit, vylezla by z kabelky a pokusila se ukousnout Františkovi aspoň prst nebo něco jiného dostatečně malého pro velikost hladové čivaví tlamy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Poslední věta nebyla narážka na Romanův malý bílý penis, přísahám.

   Vymazat
  2. Ale byla, jen to prostě priznej...
   A vůbec, co máš proti ženskejm?

   Vymazat
  3. ...například bejt ta ženská jako ty, tak jí utluču, ani nemusím mít hlad.

   Vymazat
  4. Kabukimono uhodil hřebíček do hlavičky!

   Vymazat
  5. Kabuki to mě nepřekvapuje, kresli si dál ty svoje teploučké omalovánky a neser se do ženskejch.
   A vůbec, nenávidíš lidstvo tak proč sis už dávno nehodil mašli, aby nás bylo míň?

   Vymazat
  6. No, být jako ty, tak se sebevraždou neváhám. Ale můj život je žel poměrně hodnotný.

   Vymazat
 11. He, he..jsem si vzpomněl na povídku jisté dámy. Psala dobře, ale obsah byla sračka o ženské, co jde do lesa umrznout, protože se na ní vysral nějaký chlap. Shodou okolností ji zachrání bývalý spolužák, kterého tajně milovala, pak následovala otravná romantika ve srubu. Tak jsem tu látku převzal a pojal po svém... bylo to úplně stejné jen na konci se ta kráva probudila s amputovanými prsty v nemocnici a sháněla se po tom chlapovi. Doktor jí řekl, že určitě dorazí a zavolal psychiatra... tenhle film by si zasloužil podobný konec.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teda úplně stejné to nebylo. Dost jsem ty nudný pasáže zdrcnul a narval tam pár vtipných hlášek, aby čtenář nechcíp nudou.

   Vymazat
  2. ...a povinný pes, aby to bylo jako hróóózně romantický, je v tom samozřejmě taky. Původně se jmenoval King a já z něj udělal Ginka.
   Je strašný, že i scénáře k filmům píšou takový sračkaři, jako byla ta dáma.

   Vymazat
  3. Proč vždycky otravně píšeš na milión částí po sobě, nejsi schopnej udržet myšlenku?

   Vymazat
  4. Aspoň na rozdíl od tebe občas nějakou myšlenku mám. Nezáviď.

   Vymazat
  5. Tak zrovna tobě fakt nezávidím vůbec, ale vůbec nic.
   Mazej kreslit homokomiksy a nemel kraviny.

   Vymazat
  6. Vzhledem k tomu, jak prázdnou máš makovici, tu máš závidět skoro všem. Jinak momentálně spíš píšu. Kdyby sis to chtěl koupit, tak u Gorgony kniha Zakázané slovo, ale pochybuju, že jsi schopný přečíst a pochopit text delší než tři odstavce.

   Vymazat
  7. Kabukimono - zkusils napsat scénář? Mezi těmi sračkery by neměl být problém uspět.

   Vymazat
  8. Tam je problém asi v tom (nezkoušel jsem to, ale věřím, že ti talentovaní tvůrci tu jsou, jen prostě nedostanou šanci), že ti sračkaři mají většinou známosti. Navíc se skoro každý bojí experimentovat a sahá po něčem známém. Já bych scénář dal. Dokonce si myslím, že dialogy a zápletky jsou má silná stránka. Ale když scénář napíšu, tak co s ním... to je jako s povídkama. Píšu toho dost, ale soutěže jsou skoro všechny jen na scifi a fantasy a vydavatelství vezmou jen to, co se podle nich prodá. Možná až se umístím v xy soutěžích, tak mi jednou vydají i ty věci, co se nevejdou do žádné masově známé přihrádky.

   Vymazat
  9. Haha kabukimu stačí jen napsat jakoby vážně míněnou otázku a hned se chudák chytne.

   Vymazat
  10. Ale já to tentokrát myslel vážně. Díky za odpověď. Tušil jsem, že to bude typický začarovaný kruh. Docela by mě ještě zajímalo, kolik výtisků knih by se muselo prodat, kdybych nějakou napsal, aby se tím dalo živit. Tipuju řádově tak desítky tisíc? Co vim, tak spisovatelé odborné technické literatury (např. knihy o programování) to dělaji spíš jako koníček, protože jestli si vydělaj řeknu 10-20 tis. kč, tak za já nevim 2-3 roky práce to neni ani na slanou vodu, protože samozřejmě to si koupí řádově v lepším případě několik tisíc lidí. Mám teď na mysli náš trh.

   Vymazat
  11. "ti talentovaní tvůrci tu jsou, jen prostě nedostanou šanci…[] že ti sračkaři mají většinou známosti."

   neni to tak. v CR je tak akutni nedostatek talentovanych scenaristu, ze kazdy kdo nejaky (kvalitni) scenar napise ma i bez konexi sanci. staci tim scenarem obeslat ty cca 4 hrace co na trhu jsou a pokud to bude dobre, ozvou se ti.

   Vymazat
  12. Aminux - tvůj odhad je správný. Psaním knih se nelze uživit. Pokud se nejmenuješ Viewegh nebo Hruška nebo tak nějak.

   Vymazat
  13. Můj bílý penis se kýval,
   když jsem jej umýval.

   Viewegh

   Vymazat
 12. Takže tenhle film je něco jako Čtyři z tanku a pes? Kde pes hraje hlavní roli? Doufám že nezmrzne?
  Teď nevím, jestli na to jít nebo si dát u Vietnamců Pho a doufat, že v tom nebude pes.

  OdpovědětVymazat
 13. Napadá mě koho by sežrali prvního, kdyby ve sněhu uvízla celá parta ze Čtyřlístku? Fifinku - čubu? Tolik otázek a Fuko Fuko mlčí...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fifinku. Je nelogicky tahnout se s vetsim mnozstvim masa z tloustiku expedice

   Vymazat
  2. Tak já bych si dal toho zajíce na smetaně. Fifinku bych nechal na prznění pod zaveji při dlouhých polárních nocích.

   Vymazat
  3. "Tolik otázek a Fuko Fuko mlčí..."

   A co na to počítač?

   Vymazat
  4. Došly gumičky a Fuka běhá se sklenicí láku :-( Čulibrka na tebe!

   Vymazat
  5. Čtyřlístek na sněhu uvízl. Odpověď hledejte v příběhu č. 103 - Ledová plavba.

   Vymazat
  6. Podobný leitmotiv má i č. 145 - Bílá past.

   Vymazat
 14. Jinak ten recenzovaný film bude asi něco na způsob tohoto
  https://www.csfd.cz/film/6696-pilotuv-navrat/komentare/
  Akorát tam neměli psa.

  OdpovědětVymazat
 15. Kdyby to bylo natočeno podle skutečné události, tak by do té chaty dorazil jen spokojený přežraný čokl.......

  OdpovědětVymazat
 16. Tip na článek na Fukofilmu: http://michalblaha.cz/2017/10/filmova-kriticka-mirka-spacilova-v-cislech/

  OdpovědětVymazat
 17. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.