15.10.17

Recenze: matka! [mother!] - 30%

Nejnovější film Darrena Aronofskyho vypráví o tom, jak těžké to má Jennifer Lawrenceová, když musí žít v osamělém domě s Javierem Bardemem, který ji zneužívá pro získání spisovatelské inspirace.

Přesněji řečeno, Bardem má spisovatelský blok a začne v domě vřele hostit neznámé lidi, kteří se chovají divně a Lawrenceová z nich má (pochopitelně) strach a později hrůzu. Hostů je čím dál víc (nakonec stovky) a jsou čím dál nepříjemnější a agresivní, až to vyústí několika brutálními scénami a resetem zpět do počátečního stavu.

Jenomže, i když vám tato souvětí náhodou dávají smysl, není to pravda...


Film matka! (psáno s malým M a s vykřičníkem) je totiž art a podobenství. Není to film s dějem, který je možno brát jako podobenství. Je to pouze podobenství, neobsahující žádný příběh, který by se mohl stát jakýmkoliv lidem v jakékoliv lidské společnosti, která kdy existovala. Úplně všechno, co ve filmu uvidíte, jsou symboly.


Bohužel (pro mě) většina té symboliky byla po pár desítkách minut velmi předvídatelná, ne dostatečně zájimavá (vizuálně ani jinak), a tudíž nudná. Přestože jsou ve filmu skvělí herci (první dva hosty hraje Ed Harris a Michelle Pfeifferová), nestačilo mi to ani zdaleka k tomu, abych se přestal nudit. A ony často zmiňované brutální scény můžou připadat šokující pouze někomu, kdo neviděl nikdy v životě žádný italský zombie film a nic od Aronofského.

Shodou okolností jsem si špatně zapsal čas novinářské projekce, takže jsem nejdříve viděl druhou polovinu filmu, a až dodatečně zbytek. A věřte mi, že bych si tu první polovinu ani nemusel dohánět. Přesně řečeno, celý film by se dal zkrátit na 15-20 minut a měl by pro mě zcela identické poselství, a vzbuzoval by ve mně zcela identické emoce, jako jeho původní, dvouhodinová verze.


(Z nějakého důvodu se trailery snaží vzbuzovat dojem, že jde o nějaký druh hororu / thrilleru)

Jak už jsem psal výše, úplně všechno v tomto filmu (postavy, dialogy, prostředí) je pouze alegorie a symbolismus. Nic z toho nemá nic společného s tím, jak by se mohli chovat skutečná žena a skutečný muž, žijící spolu ve skutečném domě. A divák se má rozhodnout, o jakou alegorii jde. Například:
 • Film symbolizuje, jak se subjektivně cítí vynervovaná žena ve vztahu s psychopatickým asociálem.
 • Film upozorňuje na nebezpečí otrokářství a třídních rozdílů v dnešní společnosti.
 • Film symbolizuje, jak ničíme svou planetu Zemi (Lawrenceová), zatímco Bardem symbolizuje Boha.
 • Film symbolizuje nebezpečí ilegálních imigrantů, Bardem je Angela Merkelová a Lawrenceová je Evropská unie.
Jedna z těchto možností je skutečně zamýšlenou alegorií matky, což Aronofsky překvapivě polopaticky vysvětlil v rozhovorech. Ale kdo o těch rozhovorech neví, dokáže si na základě zhlédnutí filmu hravě vyargumentovat kteroukoliv z těchto možností.

Z čehož vyplývá, že tohle není film pro mě. Nemám totiž rád filmy, které můžete pochopit pouze pokud si přečtete rozhovory s jejich tvůrci.

P.S: (spoilery) Shrnutí celého děje je věrně popsáno například ve Wikipedii. Nemám sílu to vtipným způsobem přepisovat a stejně byste mi to asi nevěřili...

22 komentářů:

 1. "Jedna z těchto možností je skutečně zamýšlenou alegií matky, což Aronofsky překvapivě polopaticky vysvětlil v rozhovorech. Ale kdo o těch rozhovorech neví, dokáže si na základě zhlédnutí filmu hravě vyargumentovat kteroukoliv z těchto možností.

  Z čehož vyplývá, že tohle není film pro mě. Nemám totiž rád filmy, které můžete pochopit pouze pokud si přečtete rozhovory s jejich tvůrci."

  -----

  Nepopírají se tyhle dva odstavce náhodou? (Plus taky tahle věta výše: "Bohužel (pro mě) většina té symboliky byla po pár desítkách minut velmi předvídatelná, ne dostatečně zájímavá (vizuálně ani jinak), a tudíž nudná.")

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neřekl bych, že se popírají. To, že si můžu na film snadno naroubovat téměř jakýkoliv symbolický význam, pro mě znamená, že není pochopitelný (nikoliv naopak). Symbolika pro mě byla předvídatelná, věděl jsem, co se bude na plátně dít, ale nic z toho mi nepomohlo pochopit, co tím chtěl režisér říct.

   Vymazat
 2. art-kozy? art-frndy? Samé ocásky, na něž rezence neodpovídá! Obzvlášť trestuhodné, když se ve filmu objevuje Mišel Fejfr!

  OdpovědětVymazat
 3. Nevíte někdo o nějaké teroristické organizaci, která si vytkla za cíl boj proti přechylování ženských jmen?
  Poté, co jsem si přečetl výraz Lawrenceová, hodlám se stát jejím členem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zaslechl jsem, že prej Kozanozdra něco chystá.

   Vymazat
  2. V tom případě se asi budeš muset dát k organizaci, která si vytkla za cíl boj proti českému jazyku. Ono to přechylování jaksi vychází z jeho zákonitostí, víme?

   Vymazat
  3. Když jsem kdysi na Čáře v knihkupectví Barvič uviděl za výlohou detektivku od Agathy Christie se jménem autorky Agatha Christieová, tak jsem jen zhnuseně zavrtěl havou a nikdy bych si tu knihu nekoupil.
   Že "to přechylování jaksi vychází z jeho zákonitostí" vím a nemám s tím problém, ale kurwit cizí jména je zhovadilost. Nemluvě o tom, že to už vlastně nejsou pouhá jména, ale "výrobní značky".

   Vymazat
  4. Tak nekurvi slovo kurvit, vole.

   Vymazat
 4. Co si překladatel počne s názvem, až bude v kinech dvojka (fucker!)?

  OdpovědětVymazat
 5. tak mam pocit ze Aronofsky ide do rovnakych sraciek ako siel svojho casu Shyamalan. Pi, Requiem genialne, Fontana divna ale da sa, a potom uz len umelecka onania. Predpokladam ze jeho dalsi film bude scifi, vsetci sa budeme tesit a dopadne rovnakoa ako After Earth

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pí, Requiem a Fontána byly taky umělecké onanie, snad ještě víc než to, co natočil pak.

   Vymazat
 6. Imdb uvadza nazov s velkym pismenom, zjavne ide len o vytvarnu stilizaciu aka sa bezne objavuje na plagatoch a v propagacii, nechapem preco prave teraz je brana ako oficialny kanon.

  OdpovědětVymazat
 7. Celé je to jen alegorie na Alien dvojku Camerona, kde všemu vládla nějaká matka...

  OdpovědětVymazat
 8. A já si nejdřív myslel, že zfilmovali Čapka :-/

  OdpovědětVymazat
 9. Tak oprava: druhý díl se nebude jmenovat "fucker!", jak jsem myslel, ale "father!" - tvůrci to právě oznámili na tiskové konferenci. Oznámili také, že tento druhý i třetí díl ("uncle!") budou jen tehdy, když jednička vydělá aspoň 4 dolary v USA a 14 dolarů overseas.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím že už dokonce řekli, že pokud to utrží $29.99 tak se pustí i do dílu čtvrtého ("aunt"). No můžeme jen nesměle, ale s nadšením doufat a držet palce, že nám boxofficemojo ten úspěch oznámí.

   Vymazat
  2. Já jsem doufal, že za ten pokus o humor někdo pošle Grima do prdele (protože se opravdu nepovedl) a ty si ještě přisadíš...

   Vymazat
 10. Když matka! není dost divná a brutální, doporučte něco. Třeba Františku, už jste dohnal španělský kousek Night of Virgin?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Něco dost divného a brutálního? August Underground'd Mordum.

   Vymazat
 11. Kolik% by měli Babovřesky,Donšajni atp? Jinak zde opravdu samý expert z 4.cenový.SCUM

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.