27.9.17

Recenze: Zahradnictví: Dezertér - 30%

Dezertér je druhou částí trilogie Zahradnictví, odehrává se v letech 1947 až 1953 (nebo tak nějak), a bohužel, rozhodně není lepší než první film.


Tedy, on možná není o mnoho horší, ale nyní už je jasně patrné, že první film nebyl nijak důležitý pro pochopení druhého, ty divné věci z prvního filmu se ve druhém nijak nevysvětlí, a příběh rodin Brünnerových a Rohnových poplyne nevzrušivě a nezajímavě dál ještě nejméně dvě hodiny (ve třetím filmu, v listopadu).

Bez ohledu na to, jak se vám líbily předchozí filmy Jarchovského a Hřebejka, musíte uznat, že tito pánové mají za sebou poměrně rozsáhlou tvorbu a nasbírali rozsáhlé zkušenosti. Tudíž je velmi zarážející, jak amatérský a neumětelsky působí jejich nový film z dramaturgického hlediska (a z hlediska jakékoliv celkové koncepce). Řekl bych, že hůř než všechny jejich ostatní filmy.Odehrávají se různé historky a minihistorky, z nichž značná část nemá žádnou pointu a žádný význam pro zápletku filmu. Současně s tím ovšem děj každou chvíli poskočí kupředu (často není jasné, zda o pár dní nebo o pár let), a něco zásadního je najednou zcela jinak, aniž bychom tušili proč.


Jedna minihistorka je humorná (sovětské vojákyně v kadeřnictví), dvě jsou dramaticky vypjaté, a ostatní jsou... nijaké. Film předpokládá, že se divák dobře orientuje v československých dějinách, ale i když si pamatujete, kdy přišel k moci Gottwald a kdy byla měnová reforma, stejně vám bude většinu času unikat, co se vlastně děje ve společnosti okolo hlavních hrdinů a jaký význam tudíž mají různé jejich činy.

 • Slizký mladý komunista je chvíli jen neškodný hajzlík, a pak najednou všem rozkazuje a zabavuje holičství. Jistě to tak historicky mohlo být, ale film vůbec neukazuje, kdy a jak k tomtu posunu došlo, a jaké další velmi zásadní změny musely společně s tím proběhnout v celém Československu.
 • Po znárodnění se kadeřnický salon jmenuje "LENIN" a zjevně má být humor v tom, že tento název vznikl odstraněním několika písmen z původního názvu "VALENTINO". Ale nedozvíme se kdo, kdy a proč to udělal, a obávám se, že mnohému divákovi tento vtip (jeden z mála ve filmu) ani nedojde.
 • Syn hlavní hrdinky svým dětským žertíkem způsobí totální destrukci rodiny a přesun svého otce do uranových dolů (nebo kam to). Film se ani vteřinu nevěnuje tomu, že by z toho v následujících letech kluk měl nějaké trauma, nebo že by mu to kdokoliv nějak vytýkal. Kluk se dál spokojeně učí hrát na klavír a žertuje s kámoškou...
 • Otec rodiny je převezen do sanatoria, kde hraje (za spolupráce zdejšího personálu), že zcela zešílel a že není schopen sám ani jíst nebo vyměšovat. Což ho zachrání před smrtí v dolech. Potud OK. Ale jak to, že komunistický stát (věřící, že otec je nesvéprávný a nechopný samostatného jednání) bez problémů akceptuje jeho písemnou žádost o rozvod, a nepošle ho zpět do dolů ani když otec následně opustí nemocnici a založí si holičství? Jistě mohly existovat různé důvody, proč se to stalo, ale film se jim nijak nevěnuje.
Totálním úletem je pak posledních několik minut, kdy si Hřebejk najednou vzpomene, že by ve filmu mělo být taky trochu artu, a nechá (stále v roce 1953) objevit se na scéně jednak postavy, které jsou mrtvé, a jednak starší verze existujících postav. Tedy například vedle malého kluka usedne najednou ke klavíru herec, který má představovat téhož kluka o 10 let později (zřejmě ve třetím filmu)! Tyto extra postavy spolu začnou komunikovat o věcech, které se ještě nestaly, a nějak mi z toho vyplynulo, že dcera jedné ze sester bude mít v budoucnosti dítě se synem jiné sestry. Ale asi jsem to špatně pochopil, protože to by byl incest a tak cool tento film rozhodně není...

Kromě nesnesitelně kolovrátkové hudby (stále tentýž jeden pomalý motiv jako v prvním filmu) se Dezertér také proviňuje špatným střihem a špatnými postsynchrony (občas postavy zjevně říkají něco jiného, než by odpovídalo pohybům jejich úst). Kamera je občas zajímavá, ale většinou bezdůvodně a bez dramatické souvislosti s aktuálním dějem ("božské" slunce oslnivě zlévá místnost, aniž by přítomné postavy dělaly něco, co by k takové styliziaci vybízelo).

Stejně jako u předchozího filmu nemá přiliš smysl vyjadřovat se k hereckým výkonům, protože většina herců většinu filmu nemá možnost žádné herecké výkony podávat. Prostě si odříkají svoje texty a následuje další scéna...

Na několika místech filmu to už už vypadalo, že stačí nějaká jediná malá další drobnost a film se překlopí do parodie typu Top Secret nebo Scary Movie. Ale bohužel se to nikdy nestane a po chvíli jsme vždy ujištěni, že to tvůrci opravdu myslí všechno vážně, když se na plátně na pár vteřin objeví něco, co není úplně špatné. A to je hrozná škoda.

55 komentářů:

 1. Taková volovina se asi nikomu nechce komentovat.

  OdpovědětVymazat
 2. necet sem recenzi protoze bude nudna jak hovno; chci jenom rict ze na podobny sracky me do kina nikdy nikdo nedostane proc? protoze nejsem picus a nebudu si sam chcat do drzky smat se tomu a nekomu jinymu za tuhle moznost platit

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máš opravdu divná přirovnání. Nudná jak hovno? Myslím, že některá hovna nemusí být nutně nudná. Dost záleží třeba na umístění takového hovna. Například hovno na kuchyňském stole nudné nebude a určitě vyvolá řadu emocí. Zajímavé může být barvou či tvarem. Nabízí se i další možnosti. Zkus nad tím popřemýšlet.

   Vymazat
  2. clovek tu vyleje srdicko mluvi vo vopravdu zavaznejch vecech kery hejbou ceskou kinematografii a vycteno je mu co? hovno

   Vymazat
  3. To je tím, že je nudná... na rozdíl od hovna.

   Vymazat
  4. (ta současná česká kinematografie)

   Vymazat
  5. Ale hovno je vskutku operativním slovem této fantastické trilogie, kterou nikdy neuvidím. Život je na to příliš krátký.

   Vymazat
  6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  9. Kadibukkakimono, ty jsi neskutečná, smradlavá pyča.

   Vymazat
  10. Čačaný, ty jsi neskutečná, smradlavá pyča.

   Vymazat
  11. Grime, ty jsi neskutečná, smradlavá pyča.

   Vymazat
  12. Jo Grime, spousta lidí to neuvidí. Ale týhle partě je to úplně jedno, protože je to zase rozkrádačka. Nepotrestá je ani negativní recenze, ani návštěvnost a ani zákon. Příště ti tihle stejní vytvoří za tvé peníze něco podobnýho znovu. Jen musí nějak zaplatit to rozbité okno a zapůjčení kostýmů, zbytek si rozdělí.

   http://fondkinematografie.cz/assets/media/files/Honza/seznamy/Seznam%20vyplacen%C3%BDch%20FP%202017_8.9.pdf

   Vymazat
  13. Si trochu myslím, že to vykrystalizovalo kvůli posedlosti tématy komunismu a trapné druhé světové a už k tomu prostě nemají kolikrát ani co říct a už je nenapadá ani žádný kloudný příběh... asi mají prostě moc kostýmů, rekvizit a kulis (už aby to shořelo!). Kromě stupidních komedií podle Viewegha se pomalu nic jinýho nedělá.

   Vymazat
  14. Kabukimono - dobrý postřeh! Máte někdo zápalky?

   Vymazat
 3. Franto, takze novej Blade runner v cajku? A je to jako fakt dobry anebo jako Indiana Jones 4 kterymu si soupnul kilo, ale pritom je to objektivne dost sracka? Z tebe to taky leze jak z chlupaty deky clovece...

  OdpovědětVymazat
 4. Fuku, kdy bude recenze?!? Ty moc dobře víš na co!!

  OdpovědětVymazat
 5. Nebyl by to incest, protože mezi bratrancem a sestřenicí se to smí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jebal jsi svou sestřenknu, tu neskutečnou, smradlavou pyču?

   Vymazat
  2. Tak bacha Brno mrskači, na nemyté vagíny mám tady patent pouze já!

   Vymazat
 6. Fukakovi se zhroutil svet, protoze zjistil ze tehdy pred lety si s bratrancem zasoulozit mohl.

  OdpovědětVymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 8. A hlavně o dezertu tam nebylo ani slovo!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A to je škoda. Historie nás učí, že dezertér má nejlepší šanci uniknout pronásledovatelům, ukryje-li se v cukrárně. Pokud tam začne okamžitě vyrábět dezerty a zároveň souložit s majitelkou, má vyhráno.

   Vymazat
 9. Film je možno nudný ale hlúpejšiu recenziu som už dávno nečítal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je protože Hřebýk je tak trapnej režisér a tolikrát zkritizovaný vtipně i nevtipně, že už nikdo nemá sil vymýšlet nějakou novou urážku.

   Vymazat
  2. Co ti brání napsat lepší? Pokud bude lepší, pošlu bulvovné.

   Vymazat
  3. Nemluvě už vůbec o tom, že nudná nebo dokonce hloupá recenze by nás měla povzbudit k ještě jadrnějším a říznějším komentářům, než obvykle!

   Vymazat
  4. Kverulant - teďs uhodil hřebýk na hlavičku...

   Grim - a což teprve říznost a jadrnost při bělení...

   Vymazat
 10. Grime - To by som musel chcieť ale ako píšem ďalej nemá to význam.
  Aminux - lepšiu zatiaľ nenapíšem lebo som film nevidel.
  Omylom som sem zablúdil lebo som hľadal na neho nejakú recenziu. Vzhľadom k tomu aká "sebranka" sa tu do neho obula zrejme nebude až taký zlý. Asi na neho pôjem. V každom prípade je treba vidieť aj zle filmy tak ako je potrebne si občas prečítať primitívne komentáre aby si človek nerobil ilúzie kde to vlastne žije.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bych doporučil mrknout se někdy třeba na Novinky, nebo třeba na Extra cz, nebo na některé pořady na Streamu, abys viděl primitivní komentáře, protože evidentně trpíš iluzema, když máš tohle za primitivní (tím neříkám, že jsou na Nobelovku za komentování).
   Tady aspoň nepíšou capslockem a nemrskají za každou větou pět vykřičníků.

   Vymazat
  2. ...a taky by nebylo od věci napsat, proč přesně ti ta recenze připadá hloupá a jakými nehloupými, kreté obvykle čteš, ji srovnáváš.

   Vymazat
  3. nehovoriac o tom, že keď už píšeš po slovensky tak by si sa mohol vyvarovať používaniu čechizmov ako napríklad sebranka. tunajší diskutujúci rozhodne viac ocenia keď použijes nejaké rýdze slová ako zberba, čvarga, chrapač, banda odroňov/papľuhov. prípadne niečo modernejšie: vy dementi!

   Vymazat
  4. Čechismů bychom se rozhodně všichni měli vyvarovat!

   Díky za upozornění, na tyto opravdu důležité věci se někdy zapomíná.

   Vymazat
 11. TADY SE POUŽÍVAJ HLAVNE FUKISMY NEBO FUCKISMY!!!!!!

  Monanym - TAK POKUD NA FILM PUDEŠ, TAK URČITĚ NĚCO NAPIŠ!!!

  KABUKIMONO - ZAPOMNĚL JSI NA SMAJLÍKY, TO TAKY NESMÍ CHYBĚT ZA KAŽDOU 3. VĚTOU!!! ;-)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aminux začal používat caps lock. FUKO, VIDÍŠ CO DĚLÁŠ???
   Grime: Má být ve větě "Fuko, vidíš co děláš?" čárka mezi "vidíš" a "co"? A má tam být čárka za "Fuko"?

   Vymazat
  2. Důležité je mít čárku mezi nohama...

   Vymazat
 12. Tak jsem se po 2 měsících probral z kómatu, potom, co jsem odsledoval 4 série Beverly Hills a sebetrýznil se jako největší současní mučedník (a druhý největší po Kristovi). ANI TO S FUKÁKEM NIJAK NEHNULO! Je to člověk bez špetky empatie a myslím, že by byl vynikajícím nacistickým dozorcem nebo "lékařem". S ledovým klidem sleduje nejen ty zmrdy, co mu posolily krajíc s máslem a bulvami (a máslo brzy způsobí na burzách další černý pátek), ale nehne s nim ani flagelanství za neexistující dokument (nikoliv film) o Japonsku. Už i pan Boston to vzdal. Už není naděje, přátelé a zmrdi!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Corvusi!!!!! Dobří holubové se zvracejí! Cos dělal celou tu dobu, předpokládám, žes pátral po té mexické uklízečce? Jsem rád, žes mezi námi. Tak vítej a doufám, že bude nějaká oslava v duchu tohoto webu, tedy pořádné bělící bukkake.

   Vymazat
  2. Někdy kolem 145 dílu, kdy se stále nepřestávalo hovořit o pannenství Donině a kdy Brenda s Kelly na střídačku hnětly Dylanův surfařský (sé)pyj jsem dostal hypoglikemický šok, možná ADHD nebo škrkavky. Nevím, ale dál to už prostě nešlo... Následovala dlouhá léčebná kůra a pobyt v lázních. Na bělící bukkake jsem zatím příliš sláb, ale nějaký ten rektík bych snad ukoukal!

   Vymazat
 13. Zdravim co takhle najít chvilku a mrknout na new startrek Discovery navrhni Netflixu že jim na to uděláš cz titulky hned jak to vyjde a třeba budeš mít prima brigadicku

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Koukal jsem na malý kousek a připadá mi to HODNĚ špatné.

   Vymazat
 14. Tak jsem dojel ten startrek v angline a není to tak zly slusnej byl az 3 díl pomalu se to rozjíždí nic méně je to startrek a ten stoji na kvalitním scénáři takze doufejme že to chce akorat dat tomu trochu casu

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.