1.2.17

Recenze: Jackie - 70%

Natalie Portmanová se nám představí jako Jackie Kennedyová v životopisném filmu, který skáče tam a zpět, ale většina se ho odehrává ve dnech těsně po atentátu na Johna F. Kennedyho (a menší část o několik týdnů později, kdy to Jackie všechno vypráví reportérovi).


Drama Jackie není tradičním životopisným filmem a od diváka očekává, že ví, kdo Jackie Kennedyová byla, kdo byl její manžel, a co se mu stalo. Spíše než na odvyprávění faktů si tvůrci dali záležet na tom, aby nám přiblíželi duševní rozpoložení ženy, která právě velmi drastickým způsobem ztratila manžela, má zařídit jeho pohřeb, a celý svět ji bedlivě sleduje.


Samozřejmě to není nijak příjemné rozpoložení, a i když je Jackie silná žena, propadá občas zoufalství a hledá inspiraci při rozhovorech s knězem (ex John Hurt).

Režisér Pablo Larrain (Neruda) se snaží budovat mírně surrealistickou atmosféru pomocí netradiční kamery a především pomocí minimalistické avantgardní hudby, která mě bohužel v polovině filmu už velmi intenzivně iritovala (a o den později byla nominovaná na Oscara, takže tomu nerozumím).

Z nějakého důvodu se také rozhodl celý film proložit krátkými scénami z tohoto historického "průvodce Bílým domem". Tedy, přesněji řečeno, proložil celý film scénami, ve kterých Natalie Portmanová (v černobílých záběrech) precizně imituje Jackiin projev v tomto průvodci. Což je pro mě asi nejzvláštnější dramatické rozhodnutí, protože v těchto scénách mluví Portmanová tak trochu jako prostoduchá nervózní vidlačka (stejně jako originální Jackie), zatímco ve všech ostatních scénách v celém filmu (které se odehrávají přibližně o rok později) se vyjadřuje úplně jinak, nesrovnatelně sofistikovaněji - prostě jako Natalie Portmanová v hluboce dramatické roli. Přiznám se, že nemám nejmenší tušení, co tím tvůrci chtěli říct. Že manželova smrt najednou z Jackie skokově udělala sofistikovanou dámu? Že byla sofistikovaná vždycky, a jen při tom televizním natáčení měla tak hroznou trému? Opravdu nemám tušení.A něco podobného pro mě platilo i v jiných aspektech filmu (viz např. výše zmiňovaný soundtrack). Kdykoliv jsem se nechal "ukolébat" tradičním filmovým vyprávěním, po chvíli vždycky došlo k něčemu méně tradičnímu až bizarnímu, co dávalo tušit, že tvůrci měli nějaké vyšší, mimozemské ambice.

A rozhodně netvrdím, že je to na škodu. Kromě ústředního výkonu Portmanové (která je na plátně téměř nonstop) nabízí Jackie mnoho dalších elementů, kvůli kterým stojí za to ji vidět. Jen vás předem upozorňuji, že to není vhodný film pro někoho, kdo chce vidět nějaký normální "historický film o prezidentově manželce".

11 komentářů:

 1. Duo cum faciunt idem, non est idem! (To jsem zvědav, jak to přeložíte.) http://www.podrobnosti.cz/2017/01/recenze-jackie-genialne-zahrana.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když se dva lidé dělají totéž, není to totéž

   Vymazat
  2. Je v tom cum a komunita tepláků je známa vysokým morálním kodexem, takže bych to raději nepřekládal...

   Vymazat
  3. Honza - "Když se dva lidé dělají totéž,..." - to se stává, že se dva lidé dělají, viď Grime, i když Grim neni člověk. Ale jsem rád, že je tu mezi námi a že se mu v kadibudkimoně nic nestalo.

   Co se týče Kannadyho, udělal ten Oswald, nebo to byl Grim?

   Vymazat
  4. Aminux: nebyl ten Kannady nakonec Kaneda?!

   https://youtu.be/4a52U8_e4Hw?list=PLN7SPO0xFJuUD2WrTvC_KBu3d4kSVdLRF

   Vymazat
  5. Ohledně zavraždění Kanady mám svou teorii. Protože o sobě veřejně prohlásil, že je kobliha ("Ich bin ein Berliner!"), Oswald byl jenom zvědavý, jestli má skutečně uvnitř marmeládu. A skutečně měl. Proto o něm také Marilyn prohlašovala, že "je sladkej".

   Vymazat
  6. Boduješ Grime! Marilyn to musela vědět, když ho pravidelně vycucávala.

   Bart - je to možné.
   Moje teorie je, že v Kannadym maj prsty Cannnibals, co jedou na cannabis.

   Vymazat
  7. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá a urejpaná vagína...

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 3. co se mi povedlo vystrachat za info k tomu je ze v tom documentu se tak prezentovala aby se to blizilo (z te doby) tradicnim projevum zen z televize a pusobila tak intezivneji vzdycky kdyz byla "na kameru".

  OdpovědětVymazat
 4. Jsem čekal, že hlavním hrdinou bude Jackie Chan. Zklamání!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.