23.2.17

Recenze: Bába z ledu - 60%

Hana (Zuzana Kronerová) je asi šedesátiletá vdova, která žije sama ve svém domku na kraji Prahy, kam za ní občas dojíždějí její dva synové (jeden je intelektuál, druhý podnikatel) s manželkami a dětmi.

Vztahy mezi nimi (mezi všemi navzájem) nejsou nijak růžové, takže když se Hana, potýkající se s každodenní nudou, náhodou seznámí se správcem loděnice a amatérským otužilcem Broňou (Pavel Nový), nalezne zalíbení nejen v něm, ale i v celé střelené otužilecké partě - což vede k ještě větším konfliktům s Hančinými potomky.Nejnovější film Bohdana Slámy (ŠtěstíVenkovský učitel, Čtyři slunce) je opět o lidech, kteří na tom "nejsou úplně nejlíp", ale dalo by se říct, že tentokrát jsou na tom lépe, než je v jeho filmech zvykem. Žádná z postav není vyloženě psychopat / idiot a žádná nemá významné problémy finančního ani jiného rázu (aspoň ne takové, jaké by nebylo možno vyřešit). Jejich nespokojenost / nasranost / smutek vycházejí především z toho, že i když mají jakž-takž stabilní život, NĚCO jim v něm chybí. I když jim nemusí docházet, co vlastně.
I když má Sláma opět k dispozici skvělé herce a i když pořád umí natočit působivou scénu o mezilidské komunikaci (nebo její absenci), působí jeho poslední film místy bezradně, jako víceméně náhodná směs scének a podzápletek, ze kterých by mohlo být několik super filmů (nebo dlouhý seriál).

Broňa, Hana, její synové, jejich manželky a její vnouček - ti všichni (tedy s výjimkou dvou nevýrazných, statických vnuček) spolu navzájem mají různé potenciální konflikty, ze kterých se dalo hrozně moc vytěžit. Okolo prostředka filmu dojde ke společné večeři (kde je Broňa poprvé představen zbytku rodiny) a já jsem se domníval, že zbytek filmu budeme sledovat jiskření u stolu a v ostatních místnostech domu. To se nestane, psychoteror skončí a "děj" pokračuje jinde a jinak, což je škoda, protože na "děj" se Sláma (scenárista) příliš nesoustředil. Celá velká podzápletka s Broňovými kamarády otužilci například zůstane nevyužita a ti lidé jsou jen jakousi anonymní masou, symbolizující obecné "dobro". V kontrastu s iPhonem a iPadem, které symbolizují obecné zlo pomocí iritujících videoherních zvukových efektů. Ne že by tohle všechno nefungovalo, ale funguje to jaksi "cestou nejmenšího odporu", na nejzákladnější divácké úrovni, podobně jako slepice s depresí, kterou s sebou Broňa nosí a která je hlavním hybatelem humoru. Všechno to funguje, ale čekal jsem podstatně víc.

Přitom Bába z ledu rozhodně není "rodinným filmem" (a už vůbec ne rodinnou komedií). Záběry jsou většinou šedé a pochmurné (záměrně), původní hudba myslím chybí zcela, a místy se dočkám scén, které jsou zinscenovány a sehrány vyloženě labužnicky, a potěší nejnáročnějšího diváka!

Jen citelně chybí nějaký hlavní oblouk, kterým by postavy prošly a který by nám o nich řekl něco víc, než "Oni jsou divní a nešťastní, jenom místy občas ne, ale pak zase většinou ano, ale už ne tolik, ale proč vlastně - protože takový nemastný neslaný je i skutečný život?"

36 komentářů:

 1. Jen slyším tu tklivou hudbu, vidím buranskou zápletku se slepicí, objímání, rodinné vztahy a už sem v předklonu a bleju.

  OdpovědětVymazat
 2. Treba se ten film moc nepoved, protoze bohdanu slamovi opet umrel nejaky z jeho synu a tobe to nikdo nerek, aby jsi to zas nerozmazaval vsude po internetu a nevytvarel o tom srandovni memy.

  a propos, posles bohdanovi a vsem svym dalsim kamaradum, ktere si tak moc hezky umis vytvaret, volnou vstupenku do prvnich rad na promitani futokyu? Nebo to kino radeji nechas skoro prazdny?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na premiérové promítání Fukafutokyu budou pozváni ti, kteří si to zaplatili v rámci kampaně na Startovači (tedy asi 50 lidí)! Plus možná nějací speciální hosté. Bohdan asi ne.

   Vymazat
  2. Anonyme, fixkou na břicho si napiš ABYS.

   Vymazat
  3. Aby jsi se neposral.

   raci napis neco veselyho.

   Vymazat
  4. A jářku, datum této, medle, premiéry, je už, tentononc, známo?

   Vymazat
  5. "medle"? Novotvar nebo staročeština?

   Vymazat
  6. Fukymu je jeho Fukotokyu dávno fuck.

   Vymazat
  7. Fuko, nemel o premiéře. Všichni vědí, že nic nebude.

   Vymazat
  8. Ono se to opravdu bude jmenovat Fukafutokyu? Není lepší třeba Letters From Iwo Jima 2 nebo Apocalypse Now 2 ???

   Vymazat
  9. "Medle" je takova hneda, sladka vec. Dost nechutna.

   Vymazat
  10. Jsou i bílé medle. Velmi chutné.. ;-)

   Vymazat
  11. Ano. Weisse Mödle, vyráběné v Rakousku, byly velice úspěšné - tedy až do roku 1965, kdy ředitele podniku zatkla policie. Zde je rekonstrukce události podle Monty Python (jména jsou změněna): https://www.youtube.com/watch?v=Qs8KNgT-kqo

   Vymazat
  12. Tady je to, medle, samej vila.

   Vymazat
  13. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá a urejpaná vagína...

   Vymazat
 3. Ta ledová baba, to je ta Baba Jaga z Wicka?

  OdpovědětVymazat
 4. nasrat curakum; nejdu na zadnej dalsi film bez deje, nezajima me naka curacka poloopicoidni fartoidni sracka kde si autor hodinu a pul tklive a s citem honi pero
  chci bejt omamenej obrazem a zvukem chci dej kerej me posadi na prdel chci vedet co mi tim nekdo chtel rict (tozn ten nekdo musi vedet co rika a nemelo by to bejt moudro z blesku pro zeny) nechci aby to neco co mi nekdo chce ric bylo fakof za 150,-

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty jsi dal Nocturnal Animals 9 z 10 a chceš to, co tu píšeš? Tobě není pomoci, jsi píčus (i když očačaný).

   Vymazat
  2. Tam nějaký to "mámení obrazem a zvukem" opravdu bylo, minimálně na začátku a konci. Ale 9/10 je asi moc.

   Vymazat
  3. a na tos prisel jak ty hovinko? jak me asi tak muze bolet picus od kriplika s kvalitou usudku hovinka? jinak nocturnal animals samozrejme skvelej film

   Vymazat
  4. Tady je to samej chuy. Pošlu na vás Kadibudkimona. Ten vás spláchne do senkruvny a bude klid.

   Vymazat
  5. Nocturnal animals byla vyprázdněná nuda, která mohla nabídnout pouze a jen to okouzlení obrazem a zvukem, jinak nic. Bylo to řídké jak stolice čačaného okamihu.

   Jinak to, že jsi to nepsal ty, ale Kverulant, jsem pochopil až po napsání mého komentáře, takže v tomto bodě beru zpět a soráč, ale jinak...jsi skoro větší píčus než Master chuj Fucka.

   Vymazat
  6. anonymni hovno na podrazce me boty prosi at ho neutiram o travu
   co k tomu dodat

   Vymazat
  7. Lol, radši no comment, trapáku. Fuka se svojí ledvinkou z 80s je proti tobě monster-styler. Ty furt jen něco o hovnech.

   Vymazat
  8. Hele Vronský, tobě nestačí, že tvůj fotr dohnal Annu Kareninu k sebevraždě?

   Vymazat
  9. To byl můj prapraděda vole, ale stačí, už toho nechám.

   Každopádně Nucturnal Animals byla nudná sračka a každej, kdo to hodnotí kladně, je retardovanej vředoprdofrk. Taky Manchester by the sea nebylo tak hot, jak všichni tady prdí. I přestože Casey je hodně dobrej, film v druhé půli znatelně začíná nudit a krizovka v podobě upálení tří dětí je dle mého názoru zbytečně moc hard core (etický problém).

   Ale teď vážne, už mlčim.

   Vymazat
  10. Fotr? Kverulante, musíš mít lepší informace než já. Do této chvíle jsem se domníval, že náš Vronský je nelegitimním potomkem Alexandra - nikoliv Alexeje! - Kirilloviče Vronského! https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3f/Anna_Karenina_family_tree_EN.jpg

   Vymazat
  11. Ja myslel, že je potomkem Annalny Kaděniny.

   Vymazat
 5. slysite vy zmrdi? ani si to nestahnu z nosicu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čačo, jen pro jistotu: teď mluvíš o Bábě v ledu nebo o Fukufilmu?

   Vymazat
  2. Tak se aspoň podívej, jak vznikl vesmír:
   http://jpeg.cz/images/2017/02/23/wbQSo.gif

   Vymazat
  3. Už jsem to pochopil, mluvil o nažhavený bábě, kterou se snaží vyblejskat ledově klidný fuckomrd,jelikož protiklady se přitahují a tak bába zmrzne, zatimco fuckomrd roztaje.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.