18.2.17

Recenze: John Wick 2 [John Wick: Chapter 2] - 90%

John Wick se pomstil, získal zpátky své auto, zakopal zbraně pod podlahu (a zabetonoval), a teď by si chtěl v klidu užívat se svým novým bezejmenným psem.

Ale není mu přáno, objevuje se elegantní Ital (Riccardo Scamarcio), kterému kdysi John dal "úpis", využil jeho služeb, a za to je teď povinen udělat to, co po něm Ital chce - zabít jeho sestru. V Římě.


Druhý John Wick obsahuje všechno to dobré, co obsahoval první John Wick. To je samozřejmě dobře. Nemusíte se bát, že by akce byla méně pečlivě připravená nebo humor méně suchý. Nejen John Wick, ale i ostatní jeho přátelé a nepřátelé jsou velmi cool, a pouhým pohledem dokážou říct to, na co je v jiných filmech zapotřebí několik výbuchů. Někdo by mohl říct, že John Wick nic nehraje a prostě se jen pořád tváří zarputile. Ale pokud znáte skutečnou civilní náturu Keanu Reevese (je to hrozně slušný a vstřícný člověk), musí vám být jasné, jak dobře tuhle roli ztvárnil a jak je pro tenhle film důležitý.


Kromě toho se druhému John Wickovi podařilo vylepšit to, co mi v jedničce trochu chybělo: Celý ten tajuplný svět mezinárodních elitních vrahů v tomto druhém filmu získává podstatně větší hloubku. Dozvíme se, že hotel Continental má své pobočky i v jiných zemích. Poznáme další pravidla, která jeho hosté musí dodržovat. Dozvíme se, že světu vládne "alternativní OSN" jménem Nejvyšší rada, kde se sdružují největší zločinecké organizace. A všechno to je dobře vymyšleno a láskyplně ztvárněno. I vedlejší postavy, které se ve filmu jen mihnou - např. potetovaná úřednice, rozesílající objednávky vražd z počítače Commodore VIC 20 (což byl shodou okolností úplně první počítač, který jsem kdy vlastnil).

Svět John Wicka si vyloženě říká o to, aby v něm vznikla nějaká velká multiplayer hra - ať už počítačová, nebo LARP. Přišel mi výrazně zajímavější, než třeba svět Star Wars prequelů, a chtěl bych se do něj hlouběji ponořit.Jediné, co bych tomuto filmu vytkl, je mírná "únava materiálu". Hlavního hrdinu již dobře známe z prvního filmu a nikam zásadně dál se jeho postava neposune. Skvělý smrtící balet (ať už  střelnými zbraněmi, noži, nebo holýma rukama) také už známe z prvního filmu, a i když se tvůrci snaží jít o trochu dál, není dost dobře kam jít, pokud všechna ta chorografie má zůstat trochu ukotvená v realitě. Což rozhodně je, i když je v akčních scénách mnoho CGI triků (například většina stříkající krve).

Oběma filmům s Johnem Wickem se daří cosi unikátního: Přijít s akční podívanou, která je znatelně dravější a zajímavější než většina ostatních současných filmových akčních podívaných (a že jich je hodně). Daří se jim dát dnešním filmovým fanouškům to, co před 30 lety dal tehdejším fanouškům John Woo. A to je moc dobře.

50 komentářů:

 1. Pokud JW2~JW1, pak budeme asi všichni spokojeni. Od života nežádáme mnoho: jen slušný akční film s Keanu Reevesem. A pak ještě kyslík v atmosféře a pár dalších prostých věcí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Radši mi řekni, Grime, co jsi udělal s Fukym, respektive mi vysvětli, proč má místo své fotky fotku D. Landy?

   Vymazat
  2. To já nevím. Vím jen, že to není Landa, ale pořád náš starý Fuka. Pečlivým porovnáním zjistíme, že Landa má úplně jiný tvar lebky, obzvláště v oblasti dolní čelisti. Ale nová Fukova fotka skutečně je znepokojující. Povšimněte si padajících sakurových květů, nedbalého oblečení a fanatického výrazu tváře. Tvářili se takto piloti létajících bomb Yokosuka MXY7 Ohka/Baka, když směrovali svůj letounek na americká plavidla? No, to nikdo neví. Proč Fuka opustil chobotnici? Nebo chobotnice opustila jeho?

   Vymazat
  3. Franta na té nové fotce vypadá jak Andrej Cikatilo, když při soudním líčení magorsky kulil bulvy, což už tenkrát asi byla předzvěst, aby se solilo.
   Cikatilo také stával svlečený a dával všem na odiv svůj ochablý penis. Nemohl ovšem tušit, že toto ubohé gesto bude jednou zcela překonáno vztyčenou čivavou ve Frantových slipech.

   Vymazat
 2. 90% - Tak to jsi se, Fuko, posral, né asi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. And the FUKU Oscars Goes To John Wick 2, Buchty a klobásy, Příchozí, Nikdy nejsme sami.

   Vymazat
 3. Je tam lepsi akce nez v The Raid?

  OdpovědětVymazat
 4. Wau, recenzia ktorá ešte viac navnadila a nič neprezradila. Super.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak ted uz ti chybi jenom ten kinorip.

   Vymazat
  2. Od štvrtka to dávajú v kine.

   Vymazat
  3. Tak mě navnadí vnadná baba. Ale někomu stačí málo.

   Mimochodem, víte jak poznáte, že vaše dětství je fuč? Když luk a šípy vyměníte za šuk a Lípy (cigarety).

   Vymazat
  4. tomuhle se říká dětinský vtip ..

   Vymazat
  5. tomu se rika vtip pro geronty (lipy)

   Vymazat
 5. jedna hra už vznikla http://store.steampowered.com/app/382360/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vypadá typicky rychlokvašně jako promo k filmu. Asi nebude nic moc.

   Vymazat
  2. hra k tematu je samozrejme hotline miami vy zmrdi

   Vymazat
 6. no uvidime hmm 2.5 sekundy bol v zabere Commodore VIC 20 fukovi sa postavil a mal vytrvalu erekciu az do konca filmu. Ale co normalni ludia ktori hladaju vo filme zabavu ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja som niekde čítal že C64, dizajn majú tie mašiny rovnaké, rozdiel je v rozlíšení obrazovky, resp veľkosti písmeniek.

   Vymazat
  2. Dá se to poznat podle přítomnosti / nepřítomnosti nápisů na přední straně některých kláves.

   Vymazat
  3. Diky franto ze jsi dovysvetlil proc ma ten film devadesat procent.

   Vymazat
  4. Fuku bělí Commodory? Zajímavá uchylka. Tak hlavně když se mu to líbí. Tomu Commodorovi.

   Vymazat
  5. anonymní: Ten film ale nemá devadesát procent, on má devadesátiprocentní [kdovíco]. Pan Fuku si nejspíš nechce omačkat mezerník.

   Vymazat
  6. Cau meme. Jak se dari?

   jinak snad vsichni vime jaky je franta setrilek. Misto toho aby si osoupal vlastni pneumatiky, pujcuje si cizi auta. Podobne to ma s mezernikem. Kdyby to nepsal na vlastni klavesnici, tech mezer by tam dal klidne i deset.

   Vymazat
  7. Půjčuje si i cizího chuje, než aby si ošoupal vlastního?

   Vymazat
 7. FuKa má asi tajný poměr s Reevesem.... všechno tomu nasvědčuje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak už chápu, proč se furt tak divně tváří v těch svých filmech.

   Vymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 9. Teď jsem si vzpomněl na jednu věc, která mi v JW1 opravdu vadila a která, jak doufám, v JW2 už není: přezdívka Baba Jaga. Každý Slovan ví, že je to seschlá stará baba, která žije v chaloupce na kuří noze a kterou mluví František Filipovský. K lesu zády, ke mně vchodem! Chaloupko, otoč se ke mně! Ke mně! Ke mně!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. grime, hral jsi posledniho tomb raidera a jeho dlc ?

   Vymazat
  2. Proč, je tam chaloupka na kuří noze? Nebo je Lara už seschlá stará baba? OK, hrál jsem jednu z prvních v té sérii, nebavila mě. A teď vidím, že v dlc té poslední je Baba Yaga a dokonce Ivan. Well?

   Vymazat
  3. A nebyla to muří noha? A co v té chaloupce dělali? Proč chaloupka furt jen stojí a nechodí když má nohy? Je Jaga panna? Samé otázky. Ale kdo mi je zodpoví, Grime, kdo?

   Vymazat
  4. bohuzel tam Baba Jaga je porad :(. Take mi to tam vadi, prekladaji to jako boogeyman a nesedi to, no...

   Ale zbytej je na jednicku. Nebo aspon chvalitebne.

   Vymazat
  5. Tak se s tím budeme muset nějak vyrovnat. Ale napůl budu čekat, že Keanu během přestřelky vytáhne lopatu a začne na ni své protivníky lákat. V takovém případě by poblíž byla pec a film by se stal poněkud... holokaustovým.

   Vymazat
  6. Mohu kvalifikovaně odpovědět pouze na první Aminuxovu otázku. Za carského režimu se skutečně stavěly chaloupky na muří noze, ale od 20. let se sériově vyráběly chaloupky na kuří noze (lepší nosnost, vyšší odolnost vůči bahnu, snadná údržba). Největší slávu si tyto nové, sovětské chaloupky získaly za druhé světové války, kdy je v Bělověžském pralese používali partyzáni. Chaloupky sice nemohly projít hustým pralesem, ale zato se byly samy schopny vyhrabat z jakékoli bažiny a mohly kráčet i v noci, aby unikly německým oddílům. Ve filmu Mrazík jsme mohli vidět poslední funkční z nich, vypůjčenou pro potřebu natáčení z muzea v Novoprdelsku.

   Vymazat
  7. Rípr: Tak si svou představu Jagy pooprav. https://www.youtube.com/watch?v=uKbuFYd468w

   Vymazat
  8. Pooprav? To nemohu udělat, protože toto prostě není Baba Jaga. Toto je, jako kdyby opravdu existoval elixír věčného mládí a krásy a Helena Vondráčková, naše česká Baba Jaga, jej použila. To neberu.

   Vymazat
  9. Hehe, baba Helena Jaga Vondráčková... Sto zabil, Grime, boduješ!

   Vymazat
  10. To vypadá na začátek hezkého vztahu mezi Grímou a Aminou. Modří už vědí, čí anál se bude bělit next.

   Vymazat
 10. To jako vážně 90% v čem je to jiné než J. Wick 1? Tam jsem se ptal kámoše než jsem si to pustil a on ále celej fim tam střílí rusáky a to je celý, říkal jsem si tak strašný to nebude ukázky vypadaj cool, ale kámoš měl pravdu celej film tam jen chodil a střílel ruský mafiány co je teda ve dvojce jinak? Střílí italský mafiány?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To není pravda, milý Parkujijakopako. Nezapomínej na výrobu mrkvové šťávy, ruštinu pro začátečníky, legračního černocha, roztomilého pejska, tanec s pistolemi na tanečním parketu... Není tam jen střílení Rusů! Ten film má tolik co nabídnout!

   Vymazat
 11. chapu to dobre ze JW a Santiago sijou u stejneho krejciho ?

  OdpovědětVymazat
 12. OK, včera jsem to viděl a je to strašlivá píčovina. I jako akční žánrovka je to prostě blbost. V určitých věcech mi to silně připomínalo Kingsmen, které jsem také nesl velmi těžko. Dále Keanu Reeves je vlastně dost špatný herec - furt jenom běhá a heká. Souboje jsou na jedno brdo. Vůbec nechápu, jak tomu může někdo dát 90% - myslím, že tady Fukovar opravdu klopýtl. Za mě tak 30%.

  OdpovědětVymazat
 13. Ty vole 90% takový prvoplánový sračce s Neem? Beru to od Franty jako provokaci.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.