15.2.17

Recenze: T2 Trainspotting - 60%

Uplynulo 20 let, Renton (Ewan McGregor) se vrací z Amsterdamu do Edinburghu, Begbie utíká z vězení, a parta se dává znovu dohromady. Tedy, přesněji řečeno, každý ze čtyř členů party (všichni v původním obsazení) nenávidí většinu z těch tří zbývajících, ale možná se nějak - částečně - dají dohromady, aby se odčinila stará loupež a provedla nová...


Přiznávám, že původní Trainspotting pro mě není nijak kultovním dílem (asi to souvisí s mým nezájem o alkohol, drogy a pohlavní choroby), ale rozhodně se mi líbil.

A není mi úplně jasné, proč bylo natočeno pokračování (kromě logicky se nabízející varianty "kvůli prachům"). Nepřipadalo mi, že by v prvním Trainspottingu zůstalo nevyřčeno něco, co mělo být vyřčeno. Nepřipadalo mi, že bych měl vidět, co se dál s našimi čtyřmi hrdiny stalo. Připadalo mi, že se jim dále dělo totéž v bleděmodrém.


A to vcelku odpovídá ději druhého Trainspottingu. Kdyby se odehrával 5 nebo 10 let po prvním, bylo by to jedno. Hrdinům se mezitím nic zásadního nestalo, a vlastně se jim nic zásadního nestane ani v průběhu tohoto filmu. Jen logicky došlo k tomu, že jsou všichni tak nějak unavenější životem a možná o trochu, O TROŠIČKU zmoudřeli. Někteří. Ale spíš ne...Renton a Sick Boy chtějí spolu vybudovat nevěstinec (za pomoci Sick Boyovy mladé bulharské pichny), Spud se snaží buď zasebevraždit nebo přestat s drogami, a Begbie chce najít a zabít Rentona. A to je víceméně všechno.

Všechno se to samozřejmě zkomplikuje různými odbočkami a zákrutami, ale nejde o nijak geniálně vymyšlené odbočky a zákruty - jako kdybychom se dívali na nikoliv druhý díl filmu, ale 99. díl televizního seriálu, který už není jak ždímat. Dočkáme se jen velmi málo slušných fórků nebo citovatelných hlášek (přiznávám, že si dva dny po projekci nevzpomenu ani na jednu).

Kupodivu i režie Dannyho Boylea působí jaksi unaveněji než před 20 lety. A není to tím, že jsou unavenější hlavní hrdinové. I scény, které mají být vizuálně extrémní, vypjaté a "edgy", moc nejsou.

Druhý Trainspotting těží především z minulosti a z toho, jak dobře byli jeho hrdinové vykresleni před 20 lety. Každou chvíli jsme svědky flashbacků a vzpomínek (s mnoha záběry převzatými z prvního filmu). Je to větší nostalgie než třeba poslední Star Wars a je nutno uznat, že to celkem funguje.

Tenhle film existuje prostě jen proto, abychom se znovu setkali se "starými přáteli", a nic víc. Není to nezajímavé setkání, ale jsem přesvědčen, že během těch posledních dvaceti let museli prožít mnohem zajímavější historky, než ty, které uvidíme v tomhle filmu.

17 komentářů:

 1. Uvést, že se mi moc nelíbila jednička a pak celou dobu zpochybňovat smysluplnost sequelu, to je jako popisovat, proč mě ani napodruhý nebavila soulož s holkou, se kterou to nestálo za moc už na první pokus a ještě to zdůvodnit tím, že nemám rád sex (alkohol, drogy...).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Citace z recenze: ".... ale rozhodně se mi líbil." konec citace.

   Vymazat
  2. Citace z první poloviny recenze: "...Kdyby se odehrával 5 nebo 10 let po prvním, bylo by to jedno. Hrdinům se mezitím nic zásadního nestalo"

   Citace z konce recenze: "...jsem přesvědčen, že během těch posledních dvaceti let museli prožít mnohem zajímavější historky"

   Vymazat
  3. Choose life. Choose Facebook, Twitter, Instagram and hope that someone, somewhere cares.
   Nuff said

   Vymazat
  4. Author Irvine Welsh believes there's 'room for one more' sequel

   Vymazat
  5. Karel - to neni rozpor. On to myslel tak, že kdyby to natáčel a strihal Fuky, tak by se tam děly samé úžasné věci.

   Vymazat
  6. Tentokrát hodnocení objektivní bylo, možná až příliš milostivé. Čistá zoufalost v podobě bony a klid 2 nebo dědictví 2 a nejlépe sněženky a machři po 25 letech a to na stejné úrovni doslova.

   Vymazat
  7. Ono se to dalo čekat, ne?

   Vymazat
  8. No ten trailer ale táhne na původní kvalitu i značku a tyhle momenty opravdu povedený jsou, jenže kdo vydrží koukat ve zbytku 2h na to ostatní?

   Vymazat
 2. Doufám, že T2 bude ten případ hodnocení 60% co dostal Tarantino a ne stejných 60% co dostala Kung Fu Panda.

  OdpovědětVymazat
 3. Osobně se domnívám, že T2 se natočilo, jelikož se nějak nezvládlo natočit Porno, které je skutečným literárním pokračováním prvního Trainspottingu, a o jehož natáčení se mluvilo podobně dlouho jako o natočení Mountains of Madness G. del Torem. Prostě je to taková znouzecnost.

  OdpovědětVymazat
 4. Mně přišli hodně staří už v původním filmu. Na klub důchodců nejsem zvědavý a na jejich pohlavní cokoli už vůbec ne.

  OdpovědětVymazat
 5. tak někdo vzpomíná na programování na PMD-85 či IQ-151, a někdo zavzpomíná na 90. léta a dobu svého pokročilejšího mládí. a sám se třeba ohlídne, kam se za těch 20 let dostal on.
  na nostalgii není nic špatného.
  mám třeba daleko raději Život Briana než Trainspotting. A přitom bych pokračování Života Briana vidět nechtěl, zatímco pokračování T. uvidím rád.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Něco takovýho tam opravdu je, neumím to vysvětlit a je to moc a moc divný, ale nejradši bych šel znova okamžitě. klidně bych proseděl znova zbytečně 2h v kině jen kvůli třeba scéně Radio Ga Ga, zároveň se trochu bojim jestli se ten okamžik dokáže zopakovat.

   Vymazat
 6. Na mne to fungovalo, naopak bych řekl, že jsem viděl po pár letech zase dobře napsaný a natočený film. Možná to souvisí s tím, že zatímco Frantovi Trainspotting nic neřekl a recenze T2 byla "jen práce", pro mne to byl zážitek tenkrát a na pokračování jsem se těšil.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.