6.2.17

Recenze: Mlčení [Silence] - 70%

V 17. století se křesťanským misionářům (a křesťanům obecně) v Japonsku příliš nedařilo. Byli různě mučeni, popravováni, a mimo jiné vařeni ve zdejších sirných sopečných pramenech.


Dnes je křesťanů v Japonsku tak málo, že se v těch pramenech místo nich vaří vejce pro štěstí a delší život (1 vejce = plus 7 let):


Ale zpět do 17. století: Dva mladí jezuitští kněží (Andrew Garfield, Adam Driver) se vydávají do Japonska, především proto, aby našli stopu portugalského misionáře (Liam Neeson), který zde před lety buď zmizel, nebo se dokonce zřekl víry (což je značně znepokojivé).


Jak bylo vysvětleno výše, Japonsko je pro kněží nebezpečné, takže se Garfield a Driver do něj vydávají tajně a při svém pátrání se skrývají ve vesnicích, kde (tajně) bují křesťanství. Než ale stačí najít Neesonovu stopu, jsou rozděleni, polapeni a začne maso...

Na scénáři Mlčení pracoval Scorsese asi 25 let, neustále ho piloval, ale nedopiloval ho dostatečně.Film má dvě a tři čtvrtě hodiny, místy se velice vleče, a místy zase děj brutálně skáče, jako kdyby bylo něco zásadního vystřiženo.

První polovina poměrně přesně kopíruje Joffého Misi (správně Misii, ale co naděláme proti Ústřední půjčovně filmů) - misionáři ve velmi nepřátelském exotickém prostředí opatrně získávají duše domorodého obyvatelstva, přičemž jim jde o životy. Je to poměrně naivní, prvoplánovité, a propagandistické, jako kdyby to bylo natočeno v USA za druhé světové války: Nejzlejší Japonec je vyložená karikatura, s krysími zuby a vtipným šišláním.


To všechno by nemuselo být na závadu (koneckonců, nebylo to na závadu ani u Mise). Je to mistrovsky nasnímáno, hereckým výkonům není co vytknout (kromě několika hodně stereotypních Japonců) a velmi zajímavá je práce se zvukem: Zatímco Joffé měl Morriconeho, Scorsese dává přednost soundtracku, vě kterém je naprosté minimum hudby (téměř nepostřehnutelné), a většinu audia obstarává bzučící hmyz, mořský příboj a vítr. A ticho.

Po více než hodině skrývání, křtění a mučení (fanoušci Umučení Krista a jiného SM si přijdou na své) se ale film překlopí do zcela jiné podoby a začne najednou mít hloubku, která se v první polovině nevyskytovala. Driver zmizí z děje a my sledujeme, jak se Japonci kombinací vynalézavého mučení a psychického deptání snaží Garfielda zlomit, aby se veřejně zřekl své víry a mohl být použit k antikřesťanské propagandě. To zní velmi zajímavě, ale je to natočeno poměrně zmateným způsobem, který je u tvůrce Scorseseho formátu nepříjemným překvapením.

Není jasné, kde se nacházíme, kolik času uplynulo, kdo je kdo a jakým jazykem spolu kdo hovoří. Tedy, ve filmu se mluví pouze anglicky a japonsky, a dočkáme se nejedné narážky na to, že někdo "nezná příliš dobře váš jazyk". Není ale jasné, jaký jazyk (jazyky) má kdy symbolizovat angličtina, a jestli se misionáři před cestou rychle naučili japonsky, nebo jestli chudí japonští rolníci mluví latinsky (obojí mi připadá dost přitažené za vlasy). Není jasné, které zvraty jsou výsledkem promyšlené psychické manipulace, a ke kterým došlo náhodou. Je dokonce možné, že to tak je natočeno záměrně, aby to symbolizovalo, že Garfieldovi už z toho všeho trochu straší ve věži (např. několikrát slyší a vidí Boha / Ježíše). Dočkáme se několika velmi zajímavých dilemat, ale také několika scén, které svou trivialitou celý film shazují (celé uspěchané finále). Místy mi připadalo, že mě film přesvědčuje o tom, jak je křesťanství zrůdné, místy přesně naopak. A vůbec nepomáhá, že druhá polovina je podstatně méně vizuálně zajímavá (odehrává se převážně v jedné kobce a na jednom dvorku).

Ústředním tématem filmu se ukáže být Garfieldovo dilema, spočívající v tom, zda může být plnohodnotným křesťanem, když víru prožívá pouze niterně, ale nahlas ji popírá (neboť jinak by způsobil smrt jiných lidí). To je jistě zajímavá dilema, ale ve Scorseseho filmu je buď rozmělněné tím, že je film příliš dlouhý, nebo zamlžené tím, že je film příliš krátký. Vyberte si.

Jak tak koukám, tato recenze asi vyznívá o něco záporněji, než jsem zamýšlel. Mlčení není špatný film, ale od Scorseseho jsem čekal víc. Ale možná je to tím, že mi jeho filmy připadají tím lepší, čím méně je v nich hlubokých myšlenek.

P.S: Film vznikl na motivy slavné knihy, která byla zfilmována už v roce 1971 (pokud umíte rusky).

31 komentářů:

 1. Garfieldovo dilema je zbytečné - kocour přece nemůže být křesťanem. Biskup, který by kocoura prohlásil za křesťana, by byl okamžitě suspendován a kdyby byl v Japonsku, byl by navíc uvařen v jezeře a podáván s nudlemi. Jinak je v pořádku, že kocourův řidič zmizel z děje, stejně jako že Liam Neeson zmizel v Japonsku. Co tam dělá, do toho nikomu nic není. Ostatně Japonsko nikdy nebylo nebezpečné pro kněží, jen pro kněze. I Franta Japonsko přežil, i když si uvařil svá vejce v jezeře.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá a urejpaná vagína...

   Vymazat
  2. "I Franta Japonsko přežil, i když si uvařil svá vejce v jezeře." - Přežil, ale jak jste napsal, už nemůže mít vlastní děti.

   Vymazat
  3. Spis prezil prave proto, ze uvaril vejce.
   Vypadate tady vsichni jako homosexualove!

   Vymazat
  4. FF děti měl, ale uvařil je v jezeře, když jim chtěl prodloužit život. Protože chyba v překladu.

   Vymazat
  5. Jel jsem za vaše peníze do Japonska a vyfotil tam vejce.

   Vymazat
 2. Musíme si ještě počkat na to, jaké hodnocení tomu dá ten druhý František. Ten z Vatikánu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. https://www.yahoo.com/movies/pope-francis-welcomes-martin-scorsese-to-the-vatican-173200314.html

   A co sis jako myslel? Že ho bude peskovat za to, že je tam málo tanků, mutantů a vybuchujících hlav?

   Mimochodem, náš Franta a ten jejich Franta natočili přesně shodný počet filmů: 0. Ale třeba papež ještě něco natočí.

   Vymazat
  2. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá a urejpaná vagína...

   Vymazat
  3. Tak znie to ako podstatne lepsi film, cize dost by aj mohol.

   Vymazat
  4. Krucifix, ten Márty se tam tváří tak ... servilně.
   To už je fakt tak starej, že chce být s katolickou církví zadobře?

   Chci to vůbec vědět?

   Vymazat
  5. Ten Grim mi tentokrát připadá i docela vtipnej. Buď měl dobrej den, nebo mám dnes nízký nároky...

   Vymazat
 3. Grime, boduješ. Gdes nechal Kadibudkimona?

  OdpovědětVymazat
 4. ok, take zahada kde sa Darth Vader naucil bojovat s mecom je odhalena.

  OdpovědětVymazat
 5. Hlavně, že jsme se konečně dočkali fujj frontalu Fukyho vejcí. Na to jsme tu celou tu dobu čekali.

  "Po více než hodině skrývání, křtění a mučení (fanoušci Umučení Krista a jiného SM si přijdou na své)..." - LOL, tak to je hláška. Mám takový pocit, že křesťanské jsou v jádru SM založeni, jen si to nechtějí přiznat.

  Představme si dvě následující situace.
  1. Příde dítko za svými rodiči a povídá, "divali sme se na tem SM film, jak se tam bičujou, propíchavaj, svazujou a přibíjej řebíkama". Vyděšený rodiče vemou dítko k panu faláři a započnou modlící rituály s cílem vyhnat zlého satanáše z jeho těla.

  2. Téže dítko příde za těmi samými rodiči a řekne jim, "dívali jsme se na Umučení Krista. Rodiče by nejspíš dítko pochválili za to, jak se zajímá o víru a to, jak za nás pán trpěl.

  Hergot,zasolil jsem a nezobrazil se vzkaz. Tak snad příště.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty vole kdo to má číst takový dlouhý shity?

   Vymazat
  2. Jestli je tohle dlouhý, tak to ho máš asi hodně krátkýho... ;-)

   Vymazat
 6. A kdy ty Franto konečně natočíš svůj film z Japonska? Budou se tam taky vařit koule?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nesmysl. Neexistuje nic vyššího než Smrt. Nebo Smrť. Ledaže... počkej, nejsi ty ředitelem vesmíru??

   Vymazat
  2. Nejsem, ale to snad nevadí, rádi se můžem mít i tak. Radši mi řekni, jak to máš nejraději? Já na stojáka.

   Vymazat
 7. A ta ladvinka na fotke uz asi nikoho neprekvapi.

  OdpovědětVymazat
 8. A jsou tam nějací pohlední, mladí a hezky oblečení bišíci?

  OdpovědětVymazat
 9. Na konci jsi to napsal přesně, Fukosere. Je určitá úměra mezi kvalitou a hloubkou Scorseseho filmů, akorát já preferuju opačný status než ty, a Scorseseho filmů, které jsou pouze vyprázdněným spektáklem, už jsem se přejedl (např. Vlk z WS - velká mrdka). Holt, dobrých filmů jako Taxi Driver Martin mnoho nenatočil.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.