31.1.17

Recenze: Místo u moře [Manchester by the Sea] - 80%

Casey Affleck žije depresivní osamocený život údržbáře v Bostonu a je nucen vypravit se do městečka, kde právě zemřel jeho bratr (také osamocený) a zanechal po sobě šestnáctiletého syna.

Sledujeme jeho snahu nějak si porozumět se synovcem i s ostatními obyvateli města, kde vyrůstal. Současně se prostřednictvím různých flashbacků vracíme do minulých let a zjišťujeme, jaké strašné věci se Affleckovi a jeho rodině v minulosti přihodily a zanechaly na nich stopy (např. že jeho bratr byl Batman)...


Film Místo u moře napsal a režíroval Kenneth Lonergan, který má především divadelní zkušenosti (napsal Gangy New Yorku a režíroval dva filmy, o kterých jste pravděpodobně nikdy neslyšeli). A je to film, který velice připomíná ty nejlepší české filmy žánru "všichni jsou v prdeli" - jen je v něm o něco víc rybářů a něco méně Romů.


Lonergan od prvních sekund předpokládá, že před plátnem sedí inteligentní a pozorný divák, takže jen tak skáče časem vzad a vpřed, aniž by používal titulky "Před X lety" a "Současnost". Tudíž občas chvíli trvá, než se zorientujete, ve kterém roce přibližně jsme (Affleck vypadá pořád stejně) a kdo v tuto chvíli ještě žije. Ale když se po chvíli naladíte na správnou vlnu a přestanete si plést exmanželku Afflecka s exmanželkou jeho bratra (jedna z nich je Michelle Williamsová, druhá je jí trochu podobná), bude vše v pořádku...Z čistě dějového hlediska je celá zápletka velmi jednoduchá. Ústředním (a vlastně jediným) motivem filmu je to, že Affleck je po ranách osudu zatvrzelý a není ochoten si nikoho za žádných okolností "pustit k tělu". Všechno, co ve filmu uvidíme, nás pouze utvrzuje v tomto faktu, a my čekáme, zda se hrdina chopí některé z nabízených šancí a přece jen "otevře své srdce". I kdyby to udělal jen malinko a na chvilku, je to v případě tohoto filmu happy end.

Jako autorka hudby je sice uvedena Lesley Barberová, ale nejvýraznějšími hudebními momenty (zdaleka) jsou dlouhé scény, podbarvené klasickou hudbou Handela a Albinoniho, za což byl tento soudtrack zcela správně diskvalifikován z Oscarů.

Rozhodně jsem v kině ocenil scénář, režii i většinu hereckých výkonů, ale nemohl jsem se zbavit dojmu, že jsem velmi podobné depresivní nízkorozpočtové dílo viděl v kině už mockrát. V Anglii jsou filmaři, kteří na tento styl mají víceméně patent, a i u nás se někdy (výjimečně) podaří něco podobně kvalitního natočit.

P.S: Z filmu samotného to není úplně jasné, ale původní název odkazuje na malé městečko (5000 obyvatel) jménem "Manchester-by-the-Sea", ve kterém se většina filmu odehrává, a které nemá nic společného s britským ani americkým Manchesterem.

21 komentářů:

 1. nesouhlasim, ze se jedna o rilm zanru vsichni jsou v prdeli

  v prdeli je jen aflek a hlavni linka je kontrast jeho vprdelnosti vs souziti/vztah se synovcem, ktera je vsechno jen ne "vsechno je v prdeli"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. asi tak.

   cesky zanr "vsichni sme v prdeli" je navic vetsinou realite dost vzdalena, prehnane depresivni a radoby intousska nuda. Coz Manchester By The Sea neni.

   Vymazat
  2. On ale nenapsal, že tam jsou všichni v pirdeli, ale že se to podobá filmům toboto žánru. Doporučoval bych příště lépe chápat psaný text.

   Jinak být v pirdeli neni nic špatného zvláště, když se jedná o vybělenou pirdel.

   Vymazat
  3. ty si naser

   nepodoba se to temto filmum na TY filmy nema cenu koukat na toto velmi ano

   Vymazat
  4. Neska už jsem nasral dost, teď příde bělení, už dlouho si na tebe brousim zuby... ;-)

   Teď k věci, to je jedno, co si myslíš, jestli se podobá nebo nepodobá. Me šlo o tu tvou interpretaci Fukyho textu, že je to film, kde jsou všichni a všechno v pirdeli, podle mě to takto myšleno nebylo, takže buď tak laskav a nepřekrucuj básníkovu myšlenku.

   Vymazat
  5. Tenhle film vůbec není o tom, že "všichni jsou v prdeli"! To přece vůbec není depresivní film, ten Fuka nás snad trollí, ne? Je to poměrně veselý pozitivní film, to město není v prdeli, dokonce tam mladí lidi používají smartfouny, souloží a chodí na koncerty Godspell. Affleck je sice v prdeli, ale dobrovolně a vlastně ani ten jeho osudovej mejdan není podanej jako "Afflecku, strašně chlastáš a fetuješ a hraješ pingpong, vždycky všichni věděli, že tě to zničí" ale "Dneska už chcem spát, jděte všichni domů". Po začátku jsem se těšil na nihilistickýho instalatéra Afflecka, ale vyklubal se z toho dobrovolný sebemrskač, který má sociální blok, ale spousta lidí je na něj hodná. Ručička na kompasu vkusu pana Fuky se opět ukázala být ochablým nepoužitelným penisem, který vás zavede leda do záhuby s nějakou HIV shemale místo slibované jistoty desetinásobku.

   Vymazat
 2. Podstatou příběhu je to, že v prdeli je samotné městečko, které kvůli globálnímu oteplování zmizí v moři a z toho jsou všichni nervózní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. globalni oteplovani uz neni trump ho vyresil

   Vymazat
  2. Vyřešil oteplování, to jako, že zakázal pochody gayů a leseb?

   Vymazat
 3. To ze bracha je Batman ho depta jak?Stve ho, ze je bohatej?Nebo chce bejt Robin?

  OdpovědětVymazat
 4. Od stejného režiséra je film You can count on me, který vřele doporučuji. :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Instalatér z Manchesteru

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spíš to vypadá jako nějaká televizní inscenace u který stačí pustit jen zvuk. Ale stálo to skoro 9 mil USD tak to musel amazon prodat hodně mixérů a praček.

   Vymazat
 6. Proc tenhle Affleck hraje pokazde jednu a tu samou roli?

  OdpovědětVymazat
 7. už som chcel napiasť, že "Ben affleck umrel??" , ale Fuka to v druhom odseku napisal za mňa : ) kudos.

  OdpovědětVymazat
 8. Takže hraje víceméně stejnou roli jako v Good Will Hunting? :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jenze tam nehral ben tam hral jeho bracha pravym menem freddie mercury

   Vymazat
 9. Někde jsem četl, že tu slavnou skladbu od Albinoniho složil někdo úplně jinej... snad jsou o tom nějaké spory. No, já je nevyřeším.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.