24.1.17

Recenze: Zakladatel [The Founder] - 60%

Říká vám něco jméno "Raymond Kroc"? Pokud ho neznáte, znáte jistě aspoň jeho dílo, protože nebýt tohoto Američana (s českými kořeny), pravděpodobně bychom dnes u nás nemohli chodit do McDonald's.

McDonald's totiž původně byl maličký podnik s asi pěti restauracemi, provozovaný bratry McDonaldovými. To oni měli ten skvělý nápad, přijít s "rychlým občerstvením", kdy dostanete své jídlo pár desítek sekund po zaplacení.

Neúspěšný obchodník s mixéry Ray Kroc (Michael Keaton) je přesvědčen, že jde o geniální nápad, a nabídne bratrům své služby: Je totiž houževnatý, umí přemlouvat lidi a má velké plány.


Zakladatel je film, od kterého budou různé skupiny diváků čekat různé věci, ale úplně spokojena nebude žádná z těch skupin.


Začátek snímku je spíše komediální, svižný, a natočený až obdivným způsobem. Klidně bych věřil, že jde o reklamní video současného McDonald's, kterým nám chce dát najevo, jak je jejich jídlo dobré, kvalitní, rychlé, a jak je existence celého řetězce oslavou toho nejlepšího v Americe a Američanech. (Mluvím pořád o původní síti McDonald's, provozované bratry McDonaldovými.)

Pak je uzavřena smlouva a Kroc začne "předvádět svou magii", což funguje většinou tak, že shání kvalitní lidi jako zaměstnance a ukecává bohaté lidi jako investory. Není to příliš zajímavé a není úplně jasné, jestli ho máme obdivovat, nebo jím pohrdat. Do toho je zběžně naznačeno, že to jeho žena (Laura Dernová) nemá jednoduché, ale nemá ve filmu dost prostoru na to, aby z toho vyplynulo něco zajímavého.Snad není spoiler napsat, že Kroc nakonec bratry McDonaldovy z firmy McDonald's nekompromisně vyšachoval a začal sám sebe označovat za "zakladatele" McDonald's (odtud název filmu). Pokud o tehdejších událostech nic nevíte, film pro vás pravděpodobně bude zajímavý (některé fígle s nemovitostmi a s mléčnými koktejly jsou skutečně nápadité), ale ne dost zajímavý. Ke konci filmu je Kroc líčen jako vyložený zmrd (ve kterého se změní víceméně skokově), ale závěrečné vysvětlující titulky se zase nesou ve smířlivém, až obdivném duchu.

Michael Keaton je v titulní roli zajímavý a především díky němu stojí za to tenhle film vidět. Ale ani on nedokázal z tohoto příběhu udělat něco, co by mělo nezapomenutelný dramatický (nebo jiný) dopad. Je docela dobře možné, že se to všechno stalo skoro přesně takhle, a proto to celé nemá jasné vyznění a pointu - protože takový je skutečný život.

V tom případě by ale asi bylo lepší natočit o tomtéž pořádný dokument.

P.S: Kdyby film vznikl o pár měsíců později, docela bych věřil tomu, že hlavní hrdina je záměrnou paralelou Donalda Trumpa a všichni Američané jsou pouhé hamburgery, nebo něco v tom smyslu...

26 komentářů:

 1. Jedna zajímavost: když se podíváte na credity filmu Founder na IMDB, po heterosexuálovi Keatonovi následují čtyři gayové a jedna lesba. To znamená, že já jsem ta hetero a po mě budou mít posty čtyři buzny. Pátý post bude od lesby.

  OdpovědětVymazat
 2. Tady to chodi jinak.Vsichni jste buzny jenom ja jsem brusle.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Počkej, a to seš fízl? Páč perlustrující fízli se co si pamatuju hlásili do vysílačky jako Brusle Jedna a Brusle Dvě.. tak kápni božskou!

   Vymazat
 3. Jenze voni rikali Bruce Lee, jen to neumeli vyslovit.
  “Kapni bozskou” je fizlovska hlaska, pekne ses odkopal!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oni říkali "Tady kuřátko, tady kuřátko", jak to měli odkoukané z četníka, odkopali jste se oba.

   Vymazat
  2. Jak vis co rikali?Byl jsi na prijmu u vysilacky fizle!Sam ses odkopal!

   Vymazat
  3. "Jak vis co rikali?" - Bylo to na N@vě. A ve skutečnosti to bylo křidýlko. Nebo stehýnko?

   Vymazat
  4. 4 vraždy stačí drahoušku: fízlové se oslovují "mejdlo" a "ručník". Žádný bruslí.

   Vymazat
  5. Bruce Lee?!
   No, no, I'm Chuck Norris!

   Vymazat
  6. Vtipný je, jak se urputně snažíte být vtipní.

   Vymazat
 4. Chudák Donnie, to P.S. si nezaslouží :(

  OdpovědětVymazat
 5. Vy ste fakt buzeranti. Vsichni. A taky lesby. Taky vsichni

  OdpovědětVymazat
 6. Takže teda ve filmu nejsou popsaný ty "fígle" na zákazníky?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Slyšel jsem, že Keaton vybral peníze na McDonald na Kickstarteru.

   Vymazat
 7. Ja som dost lesba a v klude si to priznam.

  OdpovědětVymazat
 8. Fuka správně říká, že Ray Kroc, přestože se narodil v USA, byl Čech. A tak není divu, že se jeho pravnuk do Čech zase vrátil. Seznamte se s Jirkou Krokem, vedoucím jedné z poboček McDonald´s v Čechách: https://www.youtube.com/watch?v=9C2fBNqorJE

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To točil Renč?

   Vymazat
  2. Jak bylo v Kadibudkimonově septiku? Prej si ucpal hownocuc,když tě chtěli odsát.

   Vymazat
  3. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá a urejpaná vagína...

   Vymazat
 9. No já teda nechápu, když jim to teda ukradl, proč nechal to jejich jméno?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je v tom filmu pomerne detailne vysvetleno. Povazoval to za idealni jmeno pro "rodinnou americkou znacku".

   Vymazat
  2. Měl to přejmenovat na "Cukrovka pro blbečky", sice by krachnul, ale udělal by aspoň něco záslužného.

   Vymazat
 10. vyborny vyber herca, Keaton ma xicht cisteho ojebavaca.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.