15.1.17

Recenze: Rozpolcený [Split] - 30%

Tři mladá děvčata (kamarádky) jsou unesena a uvězněna v neznámém sklepě úchylným Kevinem (James McAvoy).

Kevin je tak úchylný, že se v jeho chorobné mysli skrývá 23 různých osobností, které spolu neustále vedou urputný boj o to, která má právě navrch.

Zatímco se děvčata snaží utéct, Kevin s nimi ve svých různých inkarnacích komunikuje, což je prostříháváno s jeho návštěvami u staré psychiatričky, ke které dochází, a která ho jednak chce vyléčit a jednak o něm chce napsat knihu a získat slávu.


Nejnovější thriller M. Nighta Shyamalana patří k těm filmům, u kterých je vám 90 procent děje jasných z traileru a zbylých 10 procent je nesmyslné WTF.


Film je velmi laciný (naprostá většina se ho odehrává v malém sklepě a v jedné ordinaci) a vypadá spíš jako televizní inscenace. Není ničím vizuálně zajímavý a když se občas pokusí o nějakou promyšlenější kamerovou jízdu, vyloženě k tomu chybí nějaká úderná hudba od Jamese Newtona Howarda (místo ní slyšíme úplně nezajímavé rytmické hluky od kohosi neznámého). Pokud se Shymalan snaží o "polodokumentární syrovost", tak mu to opravu nejde. Ale nejsem si jist, jestli se o ni snaží, nebo prostě neměl dost peněz.Prakticky jediná zajímavá věc na celém filmu je James McAvoy, který si užívá příležitost hrát několik postav (i když jich uvidíme mnohem, mohem méně, než 23, a důležité jsou jen 3 z nich). Pořád na mě ale jeho Kevin působil spíš jako mírně vyšinutý ochotnický herec, než jako někdo, z koho má jít strach.

Nemyslím, že je to problém McAvoyova herectví, ale spíš Shyamalana, který neměl moc jasno v tom, jestli chce natáčet mrazivý horor nebo polozábavnou poctu Hitchcockovi a Hammer hororům. Různě náhodně se to střídá.

Téměř od začátku filmu znáte 90 procent jeho zápletky, takže vám zbývá jen se těšit na to, jaké kličky a odbočky se v ději objeví, a v tomto ohledu jsem byl zklamán snad úplně nejvíc.

Shyamalanův scénář je od začátku velice chatrný a děvčatům se až do konce filmu nepodaří utéct jen díky tomu, že jsou zcela retardovaná (včetně hlavní z nich, která retardovaná být nemá). Kdyby nic jiného, mohly by holky bez problémů prťavého McAvoye prostě přeprat při jednom z jeho mnoha pasivních, rozptýlených stavů, kdy k nim stojí zády.

Většina dialogů je velmi šroubovaná a jsou ve filmu proto, aby divák získal informace, které potřebuje k pochopení děje. Nikoliv proto, že by takové věci v takové situaci někdo říkal.

Minuty ubíhaly a pak konečně nastalo finále, při kterém jsem se přestal nudit a začal jsem se bavit, protože svou debilitou předstihlo má nejhorší (resp. nejlepší) očekávání.

Následují SPOILERY:

V závěru filmu se do Kevinova sklepa dostane i jeho doktorka, která zná strašlivou pravdu: V Kevinovi se skrývá ještě 24. identita, která není lidská, ale je to nadpřirozené monstrum!

A skutečně, v Kevinovi něco rupne, zvětší se, strašidelně mu naběhnou žíly, vylezou mu špičaté zuby, jeho kůže se stane neprůstřelnou a začne chodit po zdech a po stropě (take that, Sigmund Freud). A sežere dvě z děvčat (což je znázorněno jedinými dvěma sekundami, kdy je ve filmu něco hororového).

Poslední žijící hrdinka mu řekne jeho plné jméno, čímž z něj udělá znovu "normálního neškodného Kevina" (dozvěděla se tento speciální postup od doktorky, v tuto chvíli již rozmačkané Kevinovým zvířecím stiskem). Pak se chvilku prohánějí mezi kotli ve sklepě a děvče se zamkne za jakési mříže. Kevin (znovu jako zvíře) přijde po stropě, mříže ohne, ale hrdinku nezabije, protože na jejím těle uvidí jizvu od zneužívání jejím strýcem. Zamumlá, že "je čistá a proto nebude obětována" a uteče někam pryč. Během celého finále hrdinku nenapadne, že by mohla znovu říct Kevinovo plné jméno a tím ho znovu zneškodnit.

Následně Kevin někam uteče a hrdinka je z klece zachráněna, přičemž mříže, které McAvoy chvíli předtím ohnul, jsou opět rovné. To ve mně vyvolalo očekávání, že se ukáže, že se většina filmu nestala a všechny zabilo to děvče, ale toto očekávání se nenaplnilo. Byla to jen chyba kontinuity.

Vyjde najevo, že sklep se nacházel pod zoologickou zahradou a proto si Kevin vytvořil 24. identitu na základě některých zdejších zvířat. Tzn. asi tygra (zuby), medvěda (mačkání), slimáka (chození po stropě) a... a nějakého zvířete, kterému jsou hodně vidět žíly.

Následuje střih do bistra, ve kterém se neznámí hosté dívají na televizi. V televizi hlasatel mluví o tom, že Kevin dosud nebyl dopaden a že se mu pro jeho rozdvojenou osobnost přezdívá "Horda". Babka v bistru povídá: "Asi před patnácti lety, ten šílený zabiják, ten měl taky takovou nějakou přezdívku, ne?" Kamera popojede a ukáže se, že vedle babky sedí Bruce Willis se jmenovkou "Dunn" na hrudi a povídá "Pan Skleněný. Říkali mu Pan Skleněný." THE END. Přísahám, že jsem si to nevymyslel.

P.S: Pokud máte náladu na lepší film v podobném stylu, doporučuji skoro 15 let starou Identitu.

39 komentářů:

 1. Ten konec sis určitě vymyslel.

  OdpovědětVymazat
 2. Anál 24. identity je úplně bílý. Náhoda?

  OdpovědětVymazat
 3. Shyamalan točí už dobrých 13 let jen naprosté sračky. I kdyby tato věta nebyla zcela pravdivá, nezáleží na tom, protože po svém výronu The Last Fartbender měl Shyamalan raději nafingovat svou smrt, změnit identitu a jít vařit vindaloo do kterékoliv indické restaurace.

  A při čtení Frantovy recenze jsem si vzpomněl na https://www.youtube.com/watch?v=4Cn9DJa9Oqk
  kde také někdo běhá po stropě, a je to také sračka.

  Slimáci. Ty potvory. Přejet je kufrem na kolečkách cestou na letiště je pro ně ještě příliš dobrá smrt. Ještěže je zavírají v zoo do klecí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak aspoň máš společnost v té kleci.

   Vymazat
  2. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá a urejpaná vagína...

   Vymazat
  3. Nedaleko Splitu leží rozpolcený Aminux. 30% jeho těla už sežrali slimáci. Udělal to Aminux a teď se ohlíží, kam by zašil zakrvácenou sekeru.

   Vymazat
  4. Haha, chtěl jsem napsat Corvus. Ale ono to vlastně dává smysl i tak. Vraždu sice spáchal Corvus, ale Corvus teď vystupuje jako Aminux. Aminuxe žerou slimáci, ale Corvus je nový Aminux, s novými doklady, které v Chorvatsku získal.

   Vymazat
  5. Corvus prý má falešné albánské občanství. Říkal to ovčáček čtveráček, který to má od trumpa, a ten to má od fbi, která si to přečetla na wikileaks. Takže je stoprocentně ověřené.

   Vymazat
 4. Ten konec vypadá slibně. Třeba se dočkáme pokračování. Tam bude hrát Bruce a Bryce.

  OdpovědětVymazat
 5. Popis 24. osobnosti mě pobavil... po hodně dlouhé době jsem se tady při čtení zasmál.

  OdpovědětVymazat
 6. Shyamalan točí jen naprosté sračky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A také naopak, sračky točí jen naprostého Shyamalana. To se mu stalo při natáčení Vesnice (což je, jak jistě víte, prequel k Vesničko má středisková). Chtěl autenticitu, všude bylo mnoho kravinců, šlápl do jednoho a nějakou dobu v něm rotoval. Celý štáb uctivě tleskal, protože se domníval, že jde o tradiční indický tanec.

   Vymazat
  2. Teďs mě Grime docela rozesmál, dávám ti malý bezvýznamné plus a čestný řád staré vaginy.

   Vymazat
  3. Na mě si nepřijdeš, Corvusi! Chudák Aminux hnije u Splitu a ty si jen tak ukradneš jeho identitu?? Vím, jakou práci ti dalo, než jsi matrikářku přesvědčil, aby ti přepsala jméno z "Curvus" na "Corvus". A teď jsi opravdu musel zavraždit Aminuxe, jednoho z mála nepřátel, které tady mám??

   Vymazat
  4. Když jsme u těch vražd, občas děkuji bohu, že je Gripl Kripl Rypr jen tady, na FFF. Dovede si někdo představit, že by ten kokot byl jeho spolupracovník, spolužák nebo ho měl dokonce v rodině? A potkával ho každý den? To by jinak, než hodně krvavě řešit nešlo.

   Vymazat
  5. "Děkuji bohu"... "ten kokot". Tedy bůh je kokot a je podmětem druhé věty. Nu ano, bůh skutečně je kokot a ano, bůh opravdu byl můj spolužák (naším učitelem byl Čas). Zakládali jsme spolu vesmír. Nesnášel jsem ho. Strašně prděl, když vytvářel mlhoviny.

   Vymazat
 7. Podle fotky na začátku článku jsem původně nablil dojmu, že je to film o (a s) JXD.
  http://www.magazin-legalizace.cz/data/resized/files/magazin/07-5-2011/fotky/jxd/530x0-7bcc-titulka.jpg

  Zkoušela někdy Franta s dalšíma dvěma náctiletýma kamarádkama přeprat dospěleho psychopata? Ten se ožene rukou zaťatou v pěst a holky jsou KO. A to co by se dělo POTOM, brání většině obětí v útoku, protože doteď jsme naživu a jakžtakž bez úhony, ale po útoku? Kdoví co bude dál?

  Jo Franta neměla nikdy žádné náctileté retardované kamarádky?
  Jo Franta neměla nikdy žádné náctileté kamarádky?
  Jo Franta neměla nikdy žádné kamarádky?
  Jo Franta není retardovaná náctiletá dívka?
  Cože? ZX Spectrum+ ?
  Jo tak to jóó..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proboha já taky nabyl dojmu, že je to JXD! Je to náhoda? Těžko...

   Vymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 9. Práve že sa ten Ind chystá znova do formy. hodnotenia to má dosť dobré

  OdpovědětVymazat
 10. A skutečně, v Kevinovi něco rupne, zvětší se,...

  Co se mu zvětší? Nebo se nejedná o bizár porno? Aspoň nějaký ten fujj frontal žilnatyho Willise by to zachránil.

  OdpovědětVymazat
 11. Bože... Unbreakable miluji v každém jeho aspektu, ale natočit takovouhle sračku, která se na něj bude odkazovat, to je něco, za co by si MNS zasloužil nacpat skelnou vatu do konečníku.

  OdpovědětVymazat
 12. Ty vole, Fuko, Identitu jsem již jednou, na tvoje doporučení tady, viděl a nestačil jsem se divit, jaká to byla retardovaná krávovina. No a teď jsi mě málem nachytal podruhý, protože jsem na odkaz zase kliknul a zase jsem byl zvědav. Ale pak jsem si naštěstí vzpomněl a už ne. Tentokrát ne, ty prohnilej píčoide...

  OdpovědětVymazat
 13. Stejne nejlepcejsi je si poradne zamrdat!

  OdpovědětVymazat
 14. u toho by se člověk moch i zasmát ale vobráceně jako

  OdpovědětVymazat
 15. Tohle na CSFD pise uzivatel J.A.S.M. - A na závěr spoileroidní PS: Je dost smutné, že první české recenze (ano, ta Fukova), když už musí být postavené na kompletních spoilerech, vyplývají z nepochopení filmu a nepozornosti, anebo jeho děj překrucují a přibarvují. Konkrétně například věty "V závěru filmu se do Kevinova sklepa dostane i jeho doktorka, která zná strašlivou pravdu: V Kevinovi se skrývá ještě 24. identita, která není lidská, ale je to nadpřirozené monstrum!" nebo "Během celého finále hrdinku nenapadne, že by mohla znovu říct Kevinovo plné jméno a tím ho znovu zneškodnit." jsou prostě a jednoduše čisté lži. Holt post-truth doba. Je jedno, že člověk argumentuje totálním bullshitem, hlavně že má silný názor a film strhá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Suhlasim, na konci sa pokusa znova povedat jeho meno, ale on jej odpoveda, ze to uz robi zbytocne. Taktiez nemyslim, ze sa unesene dievcata chovaju retardovane a nepokusaju sa utiect / zautocit, toto sa tiez vo filme opakovane deje (napr. utok stolickou v kuchyni) a nerozumiem, ako sa to da vo filme prehliadnut.

   Vymazat
 16. Opravdu hodně špatná recenze plná spoilerů. Jméno znovu vyslovila a už to nemělo efekt.

  OdpovědětVymazat
 17. všude na internech to má 80%....jsem zmaten #teplákužtonedává

  OdpovědětVymazat
 18. Upřímně doufám, že autor této recenze si dělá srandu. Buď film vůbec neviděl, nebo je neobyčejně nevšímavý. Jedna z nejhorších recenzí, jakou jsem kdy četla. Být Vámi, změnila bych profesi - tohle Vám očividně vůbec nejde.

  OdpovědětVymazat
 19. Ona se snazila rict jeho jmeno na konci...ale rekli ze Kevin je daleko, ze uz to neslysi a nezabere...takze lepe poslouchat priste:)

  OdpovědětVymazat
 20. Autor recenze tím chtěl jen říct, že jeho názor je omezený jeho vlastní subjektivitou a že když jemu ten film nedává smysl, tak nedává smysl vůbec.
  #internetmakesmeimportant
  https://goo.gl/images/hUpgLg

  OdpovědětVymazat
 21. Pan FF by se měl naučit na filmy dívat pořádně a teprve potom je soudit. Odstavec SPOILERY je závadějící, nepravdivý a vůbec to poukazuje na pana Fuku jako na diváka. A btw děkuji za snad nejhorší titulky k Deadpoolovi, co kdo mohl napsat. Horší překlad jsem neviděl. Jestli chcete překládat, tak zkuste strávit víc času na internetu, ať pochopíte narážky, puny, punch-liny atd. Zdarec

  OdpovědětVymazat
 22. Není pravda, že hrdinku nenapadne znovu v závěru říci plné jméno postavy, zkoušela to, ale dozvěděla se "Ten je pryč" a na Kevina to již neúčinkovalo. Jinak mě se film celkem líbil.

  OdpovědětVymazat
 23. Viděli jste trailer na GLASS? Tím se vysvětlila Františkova poslední věta.

  OdpovědětVymazat
 24. Tak teď nevím, jestli tohle autor sledoval na nějakých drogách, nebo je prostě nechápavý víc než průměrný americký divák :D
  Mám pár výtek k recenzi, asi ta největší je, že tam jsou ty spoilery. Když se člověku něco nelíbí, nemusí přesto spoilovat film, hlavně ne od Shyalamana.
  To, co mě ale už trochu nasralo je, že to nejsou reálné spoilery ale tlachání pitomce, co si např. nevšiml, že mříže byly opravdu ohnuté i při záchraně dívky, že se snažila jeho jméno použít znovu, ale už marně, dokonce tomu bylo věnováno mnohem víc času, než autor přisuzuje horrorovým prvkům (ale ok, asi moc filmy nechápe) a dodám, že ty žíly, ty pitomče, značí extrémně prokrvené svalstvo fungující daleko za hranicemi běžných lidí...a zuby mu narostly jen ve tvojí pomatené palici. Tohle každý pochopil okamžitě.
  Celková filosofie i odkazy na vědecké studie šly zřejmě komplet mimo autorovo chápání, takže zmínka o Freudovi krásně poukazuje jak na tom vlastně s tou kulturní vzdělaností je. Nejvíc ho evidentně štvalo, že se postava Hedviga neprojevila víc, protože jsou oba na podobné mentální úrovni.
  No...první a poslední návštěva blogu tohoto marňáčka. Opravdový filmový fanda by si o něj nenechal ani opřít stínítko při natáčení fanfilmu.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.