3.1.17

Recenze: Velká čínská zeď [The Great Wall] - 70%

Někdy přibližně před 1000 lety dva evropští žoldáci (z nichž jeden je Matt Damon) náhodou narazí na Velkou čínskou zeď a jsou zajati čínskou armádou.

Záhy vychází najevo, že Zeď existuje především proto, aby chránila Čínu před útoky Zergů (tedy, ve skutečnosti se jmenuji nějak jako "čan čin čun", ale víte, jak to myslím), kteří se objevují každých 60 let, protože před 900 lety dopadl meteor, který zhmotnil lidskou chamtivost. Nebo něco podobně logického.

Zbytek filmu pak spočívá především v tom, že Číňané s pomocí Damona (který je špičkový lučištník) Zergy odrážejí v megalomanských bitvách na zdi a později v hlavním městě. Což je super.

A v tom, že se Damon sbližuje s Číňany (především se sexy generálkou, ale platonicky) a poznává, že je lepší bojovat za vyšší princip, než za mrzký peníz. Což je méně super.


Po zhlédnutí traileru si jistě snadno vyvodíte (správně), že film Velká čínská zeď se realitou inspiruje jen velmi volně a ze všeho nejvíc připomíná směs filmů Warcraft (fantasy, kostýmy, akrobatické boje) a Hvězdná pěchota (militarismus, hromady monster a jejich likvidace, včetně hlavního mozkouna).


Jde o drahou čínsko-americkou koprodukci, kterou režíroval Zhang Yimou, ale výsledek má pramálo společného s poetikou jeho Hrdiny nebo Klanu létajících dýk. Je to především efektní, řvavě digitální videoherní řežba s šílenými kamerovými prostocviky, ve které jde mnohem více o kvantitu, než o kvalitu. A to nemyslím nutně jako kritiku. Rád se podívám na film, jehož značná část působí nějak takhle, ale v o něco lepší grafice a s o něco méně elektrickými kytarami (Ramin Djawadi).Celá struktura filmu opravdu působí především jako videohra, ve které jsou typy jednotek a jejich velitelů jasně barevně rozlišeny (aby se nám Číňani nepletli) a splývají v anonymní barevné zástupy, ze kterých nikdo pořádně nevybočuje (ani generálové). A proti nim digitální zástupy low-level mobů, s občasným bossem. A do toho Damon jako hráčova postava, která se zprvů jen diví a plní tutorialy, a později se vyleveluje na max. A zdálky mu trochu přicmrndává ještě jeden Španěl a Willem Dafoe, který vypadá poněkud zmatený z toho, v jakém filmu se to ocitl.

Takže ano, tímto stylem to docela funguje. Jen škoda, že nejdou přeskočit nudné cutscény, ve kterých se mluví o spravedlnosti a smyslu života. Ale opravdu jich není moc a brzy opět začne něco příjemně retardovaného akčního.

Film je zaplaťpánbůh překvapivě krátký (asi 100 minut), takže všechno poměrně rychle odsýpá, moc se nebudete nudit, ale rozhodně z toho nebudete mít nějaký dlouhodobý nezapomenutelný zážitek.

P.S: Viděl jsem 2D titulkovanou verzi.

20 komentářů:

 1. Dobré jak Franta podsouvá, že je lepší bojovat za peníze, než za vyšší principy mravní, aby náhodou tepláci neprestali solit...

  OdpovědětVymazat
 2. Franta se o moralce zminuje casto - treba ji tak chce ziskat.

  OdpovědětVymazat
 3. Prosím, prosím, ať je to komedie! Ať to nejvíce ze všeho připomíná Kung Fu Hustle! Matt Damon má komediální talent - to prokázal už v Marťanovi a hlavně ve svém sporu s Jimmy Kimmelem! Nikdo přece nechce vidět, jak jeden běloch zachrání Čínu (jako Christian Bale ve Flowers of War)! Co??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty drž píču, nebo půjdeš.

   Vymazat
  2. beltine, mám pro tebe news flash. Vynadá ti německy a nepůjde.
   O co se snažíš?
   I'm just an independent observer, just saying...

   Vymazat
  3. Klid, však já vím. Já vím, že to je marné. Kretén blbý. To vše je jen součást mé psycho-sebehygieny. On mi jen reprezentuje vše zaprděné, malicherné, sebestředné a školometské a tak občas vypustím ventil. Vlastně je to oběť mé agresivity, chudáček debilní.

   Vymazat
  4. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá a urejpaná vagína...

   Vymazat
 4. Odpovědi
  1. Čaca okamih ti to ještě osolí (bohužel ne bulvám): dočkáš se kund a hoven.

   Vymazat
 5. Wow, Damon se lukostřelnou rychlopalbou snaží trumfnout Legolase a Číňani si klidně z hradeb skáčou grupáč bungee :-) Tak na to se budu muset mrknout.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsou přesně důvody, proč se na to mrknout nemusím.

   Vymazat
 6. Udělat chybu ve slově RETARDOVANÉHO je dobrý dada.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Možná je to metaterminologie: ratardovaný je retardovaný na druhou.

   Vymazat
  2. sakra, už to opravil ..

   Vymazat
  3. Správně je retardérovaný.

   Vymazat
 7. To už je druhý film který Franta chválí, ale ostatní ho kritizují :D Prvně AC a teď tohle :D Tak kurník mám na to jít nebo ne :D

  OdpovědětVymazat
 8. nectu; videl jsem jen trailer - je to stejnych 70% jako b&k2 a asassins creed? nectu ani odpovedi

  OdpovědětVymazat
 9. Jen drobná poznámka: Meteor těžko někam dopadl. Kdyžtak meteorit ;-).

  OdpovědětVymazat
 10. viděl jsem to a chci nějáké pokračování #End S otevřeným koncem
  je tu super story a zaujalo mě jak to režiséři pojali :D

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.