25.1.17

Recenze: Psí poslání [A Dog's Purpose] - 50%

Tento dojemný pejskařský film vypráví o psí duši, která se po dobu asi padesáti let převtěluje mezi různými psy (asi šesti), celou dobu o tom vypráví (v originále hlasem Joshe Gada) a hledá smysl své existence, tedy jakési mytické "psí poslání".

Nebudu spoilerovat, ale v závěru filmu se ukáže, že psím posláním není zastavit invazi análně znásilňujících mimozemšťanů, ale něco úplně jiného. Kupodivu.


Film vznikl na motivy poměrně slavné knihy, což je pravděpodobně jeho největší problém (nečetl jsem ji). Příběh je zjevně dost prokrácen (přesto má film úctyhodné dvě hodiny) a mnoho věcí je v něm řečeno jen velmi stručně, abychom co nejdříve byli u dalšího zásadního emocionálního vrcholu. Přičemž většina "emocionálních vrcholů" spočívá pochopitelně a logicky v tom, že všichni ti psi (kromě posledního) během filmu nějak umřou, což "duše" také komentuje. Hodně zvláštně to působí u úplně prvního pejska, který je na plátně přibližně dvě minuty, pak umře (mimo obraz) a jede se hladce dál, protože THIS TRAIN HAS NO BRAKES.
Pokud předem neznáte základní premisu, bude to na vás pravděpodobně působit zvláštně. Ovšem každý, kdo se podívá na trailer, zná nejen základní premisu, ale i závěrečnou pointu filmu (pokud se to dá nazvat "pointou"):Psí komentáře (které představují naprostou většinu dialogů - tedy vlastně monologů) jsou místy docela vtipné (asi třikrát jsem se zasmál, především mrtvé kočce), ale rozhodně nečekejte nic světoborného, co by šlo do jakékoliv hloubky. Je to opravdu jen ta nejzákladnější, přibližně fungující příběhová kostra, na kterou jsou navlečeny ty nejzákladnější pejskařské humory.

Docela obdivuji Lasseho Halströma, že se mu podle tak chatrného scénáře podařilo natočit film, který není nechtěně směšný a ždímá emoce víceméně tak, jak má. Je to ale pořád především vypočítavý, chladný kalkul, který se snaží obluzovat majitele psů podobně, jako třeba Twilight obluzuje pubertální děvčata.

Pokud chcete vidět něco v podobném stylu, ale kvalitnějšího, než je Psí poslání, zkuste Marley a já nebo amerického Hachika (od stejného režiséra!).

P.S: Viděl jsem dabovanou verzi a filmu to nepomohlo.


P.P.S: Vím o tom "skandálu s týráním zvířat" a myslím si o tom přibližně toto.

24 komentářů:

 1. Copak by asi Franta dělal, kdyby ho nedejvesmíre zavřeli a ve vězení by nebylo nic jiného pro zábavu než vězeňská knihovna. Stavěl by knihy do pyramid?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bral by si je na záchod, hádej proč...

   Vymazat
  2. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá a urejpaná vagína...

   Vymazat
 2. Ale oceňuji, že použil málo používané slovo "obluzovat". Je příbuzné nejen s "obloudit" a "odloudit", ale přímo také s "obluda, bloudit, bloud, luzný, záludný" a nepřímo s "iluze". Etymologie je mnohem zajímavější než tento film, i když je nutno přiznat, že pes byl domestikován nejméně deset tisíc let před rozpadem indoevropského jazykového společenství. Což samozřejmě neznamená, že psi mají duši. Tu nemají ostatně ani lidé.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. hlavně, že jí mají kola

   Vymazat
  2. Jinak já duši nemám, ale nějaký ten duch se u mě občas najde a když jej vypustim, tak i Grim se utíká schovat do vaginy. Nebo do septiku.

   Vymazat
  3. Nevím, jestli mají psi přenosnou duši, ale přenosnou rakovinu mají určitě.

   Vymazat
 3. pokud se nekdo budete skutecne ochotni na tenhle film divat tak nezapomente ze pri jeho nataceni probihalo tohle:
  (varuju, neni to pekne. A Hallstrom ktery u toho udajne byl musi bejt teda peknej debil)

  http://www.tmz.com/2017/01/18/a-dogs-purpose-german-shepherd-abuse-video/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten odkaz je asi blbe. Sice to neni nijak kulervouci zabava, ale pohled na psa, kteremu se nechce do vody neurazi. Takze bych nerekl, ze to neni pekne.

   Vymazat
  2. Stanou se i horší věci
   http://i.imgur.com/v0zguxV.gifv

   Vymazat
  3. dodivals to do konce, kdy je ten pes celou hlavou pod relativne divokou vodou (kam se mu taky nechtelo)?

   Vymazat
  4. Pes je věc, takže to nemůže vadit.

   Vymazat
  5. ses par let pozadu. §494 NOZ to zmenil, biatch.
   a ted lehni.

   Vymazat
 4. aspon podla traileru to vyzera na male plus, ze pouzili psov a nie parodicke geneticke odbocky - tzv. picalizacov co si potom strka fuka do tangacov.

  OdpovědětVymazat
 5. "nečetl jsem ji" - Proč to pořád píše, všichni víme, že nečte. Čekám na to, až napíše "četl jsem ji". Jestli si Fuku myslí, že je cool, protože nečte, tak není, většina lidí nečte, viď Grime. I když Grim neni člověk, ale to je jedno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. napisal, ze cital "maleho princa" ale nepochopil ho.

   Vymazat
  2. Skutečně? Třeba mu tam vypadlo "ne".

   Vymazat
  3. ano to by davalo vacsi zmysel.

   Vymazat
  4. A ještě četl Janu Eyrovou, ale nepamatuje si ji.

   Vymazat
 6. Fuku je nelítostný jako hasič z 451 stupňů Fahrenheita. Nelegální přechovávání knih nesnese.

  OdpovědětVymazat
 7. Na Frantovi se mi primárně líbí to, že jel za vaše peníze do Japonska, natočil tam 15 hodin videa a neudělal z toho film, píše recenze na cizí filmy o psech, myslí si o tom přibližně něco a je v poho.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.