22.11.16

Recenze: Odvážná Vaiana - Legenda o konci světa [Moana] - 60%

Polynésie, někdy před 2000 lety (nebo tak nějak). Mladá Vaiana (v původní americké verzi "Moana", ale to jméno už je v Evropě obsazeno), dcera náčelníka, žije na ostrůvku se svým kmenem, ale cosi ji stále žene na otevřené moře (kam je zakázáno se vydávat, protože je to nebezpečné).

Když tu přichází z moře temnota, kokosy hnijí, ryby mizí, a Vaiana se na malé loďce vydává najít poloboha Mauiho (Dwayne Johnson), s jehož pomocí může porazit lávového démona a vrátit kamenné srdce ostrovní mořské královně. Nebo něco v tom smyslu.


Nejnovější CGI disneyovka překrásně vypadá. V některých scénách, kdy je kamera trochu dál od postav, jsou záběry nerozeznatelné od skutečné panenské přírody. A když vidíme postavy, sice si je nespleteme s realitou (protože jsou záměrně stylizované), ale každičký centimetr jejich těla je fantasticky vymodelovaný a animovaný. Vlající vlasy! Mokré vlasy!! Mokré vlasy posypané pískem!!! Opravdu dokonalost sama. A díky tomu je většinou příjemné se na Vaianu dívat i když se v ní zrovna nic zásadního neděje.


Pokud jsem dobře počítal jména v titulcích, Odvážná Vaiana měla sedm autorů námětu a čtyři režiséry, a obávám se, že je to vidět. Velmi přímočarý, až triviální námět nenabízí možnost nějakých zajímavých zvratů, nebo dokonce dilemat, takže se tvůrci soustředili hlavně na to, aby ve filmu byly hezké vizuály a hodně fórků, které obstará především Vaianin retardovaný kohout Heihei. A samozřejmě Maui se svým oživlým tetováním (který se ovšem ve filmu poprvé objeví až v polovině).

A legrační akční souboje s velkým zpívajícím krabem nebo s armádou ozbrojených kokosů. Ano, kokosů. zabijáckých kokosů s končetinami. Na válečných lodích. Ne, taky to nechápu.Vaiana mi v jistém ohledu připomínala některé slabší Marvelo-Disneyovky. Obávám se, že i v tomto případě film tak nějak celkově nefungoval, ale Disney se v něm tak dlouho vrtal, upravoval a přestříhával, až z něj vzniklo něco, co skoro funguje. A tohle Disney umí, takže to opravdu skoro funguje. Skoro.

P.S: Viděl jsem dabovanou verzi (tedy bez Dwayna Johnsona a Jemanine Clementa). Písničky jsou netradiční v tom, že se jejich texty dost málo rýmují (i v originálu), což v češtině působí ještě o něco hůře. Ale i když jsem si následně poslechl celý soundtrack v angličtině, žádná písnička mi k uchu nepřirostla.

18 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Asi půl hodiny po tvé prze Google na dvě hodiny omdlel. Náhoda? Těžko. https://www.youtube.com/watch?v=YuOBzWF0Aws

   Vymazat
  2. Čtyři slova: Grime, ty jsi ale idiot!

   Vymazat
  3. To je pět slov, liebe Gräfin von Dreckstein und Pastellstift. Chápu váš bezmocný vztek, rozumím vaší soukromé vzpouře proti aritmetice, gramatice a výtvarnému umění, ale... je to dost zábavné?

   Vymazat
  4. Říká se Brrr-no!Vičus navíc Brrr-no vůbec neznal.Side, jsi jen ubohej chlebec.

   Vymazat
 2. Stejně to dostane nominaci na Oscara. Protože Disney.

  OdpovědětVymazat
 3. To je bezva, že disney natočil film a co my s tím? Děti si recenzí poradit nenechají a ti starší na to nechodí, pokud nejde o retardy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čili devadesát procent rodičů jsou retardy... Hmm, to vysvětluje tvůj původ.

   Vymazat
 4. Ústredná pieseň ktorá zaznie ca 2 krát má výrazný slzavý potenciál, premáhal som to ale bolo to márne. Celkovo je to pekne namiešaná Disneyovka. Určite lepšia ako Entangled. Postavička retardovaného kohúta vybudila publikum k niekoľkým záchvatom smiechu a "živé" moje si tiež zahralo zopár vtipných opakujúcich sa gagov. Najlepšia disneyovka ktorú som v poslednom čase videl. Zaslúži si viac ako 60%. V dabingu Mauiho sa "zaskvel" Lukáš Latinák, ejkejej poručík Hurka, což mi chvíľku vadilo kým som to začal ignorovať. Celkom rád by som si to vypočul v originálne. Inak jak jsem říkal. U mě dobrý.

  OdpovědětVymazat
 5. Jsem divnéj, když jsem napoprvé viděl Odvážná vagína? :)

  OdpovědětVymazat
 6. tady si kazdopadne FF hodne mimo, ten animak je skvelej a pisne jeste lepsi

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.