7.11.16

Recenze: Snowden - 60%

Zfilmovaná story Edwarda Snowdena (Joseph Gordon-Levitt), asi nejznámnějšího současného whistleblowera, v režii Olivera Stonea.

Mladý Snowden byl velmi talentovaný počítačový hacker, který začal pracovat pro NSA, CIA a podobné organizace. Když se ale dozvěděl, jak frapantně jsou porušována práva amerických občanů na soukromí, vynesl a zveřejnilhromadu tajných informací o špionážních programech.

Dnes sedí Snowden v Moskvě a dává si pozor, aby si náhodou nezlomil vaz při sedání na záchod.


Události okolo Snowdena znám většinou jen z tradičních médií a z několika techničtějších rozborů. Ani jsem podrobně nečetl jeho stránku na Wikipedii.

Přesto jsem se v tomto filmu nedočkal téměř ničeho, co by mě nějak překvapilo, nebo mi umožnilo podívat se na události kolem Snowdena z nějakého nového úhlu.


Film je řemeslně slušný a poměrně přehledně zpracovává posledních cca 10 let Snowdenova života. Mírný "problém" (je to vůbec problém?) tkví v tom, že se během oněch let ve Snowdenově životě mnoho filmově zajímavých věcí nestalo. Geniálně programoval (což z pochopitelných důvodů není detailně vysvětlováno, i když by to mě osobně docela zajímalo), začal mít pochyby o legálnosti toho všeho, vynesl informace, utekl do Hongkongu a tajně je sdělil novinářům. Mezitím miloval svou přítelkyni a občas dostával epileptické záchvaty.Oliver Stone je zručný režisér, takže se mu daří tímto řídkým příběhem pokrýt více než dvouhodinový film a nepůsobí to příliš nudně. Pomáhá si také scénářem, který skutečné události "vylepšuje" tak, aby byly "filmově napínavější", což je bohužel docela dobře identifikovatelné, pokud víte, jak fungují skutečné superpočítače v rukou lidí, kteří s nimi skutečně umějí zacházet:
Snowden je supermega hacker, ale v tomto filmu kopíruje 100 souborů z počítače na SD kartu tím způsobem, že přetáhne myší složku, což vede k tomu, že se na monitoru současně otevře 100 chaoticky rozmístěných maličkých okének s progress barem...
Také celá podzápletka se Snowdenovou přítelkyní (Shailene Woodleyová) je zjevně hollywoodskou záležitostí. Ne že by byla nějak legračně nevydařená, ale je velmi patrné, že to je především výmysl scenáristů, jen volně inspirovaný skutečností (skutečná Snowdenova přítelkyně neměla tušení, co Snowden chystá).

Je vidět, že film měl aspoň trochu fundované odborné poradce.
Když k tomu připočtu skutečnost, že film není ani zdaleka tak provokativní, jak jsme u Stonea byli zvyklí v minulých desetiletích, nabízí se otázka, proč vlastně vznikl a co by měl divákovi dát.

Jestli má jít o základní informatický kurz o Snowdenovi pro mládež, která je líná číst,  a mírné pokárání americké vlády, pak se výsledek podařil. Ale očekával jsem něco trochu víc...

P.S: V českých titulcích je většina technického žargonu přeložena velmi smysluplně, s výjimkou toho, že "backup your site" je česky "zálohujte svou pozici"...

17 komentářů:

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. Tento komentář byl frapantně odstraněn.

  OdpovědětVymazat
 3. Pokaždé, když si Snowden sedne v Moskvě na záchod, zveřejníhromadu a pošle ji potrubní poštou. "Backup your site" je Frantova nepozornost, má být "up your backside".

  OdpovědětVymazat
 4. "podzápletka se Snowdenovou přítelkyní" jaka podzapletka?
  dyt ona ani ve filmu nevi co Snowden chysta...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to bezpochyby

   ja jen ze film se dost verne drzel reality, sam Snowden upravoval scenar a po vysilani se vyjadril ze to odpovida tomu co se delo. a nevim ze by ve filmu bylo neco o tom ze jeho holka vedela co chysta.... ale mozna mi to franta pripomene.

   Vymazat
  2. Ve filmu spolu Snowden a jeho GF mají dramatické tajné rozhovory, ve kterých ji instruuje, že jsou sledování a že musí (GF) před všemi hrát jako že se nic neděje, a že on odjede a bude se dít cosi drastického. (Pravda, neříká jí, co konkrétně.) Podle mých informací jeho skutečná GF nic netušila a byla překvapená tím, že zmizel.

   Vymazat
  3. Jeden zásadní dotaz - když Snowden zmizel, byl zmizelej?

   Vymazat
  4. ne ne, uvedomil ji i v realite. upozornil ji pred odjezdem ze "nejakou dobu bude pryc" nevedela na jak dlouho (udajne ji rek ze to bude par tydnu) a nevedela proc presne. dost podobny tomu jak to bylo ve filmu.

   to ze sou sledovani ji ve filmu pokud me pamet neklame (pravda, tady se to vysila uz par mesicu) rekne jednou az nekdy ke konci, a ani tak ji snad nerika "ted nas sledujou" ale spis "muzou nas sledovat/neni to bezpecny probirat tady", ne?

   Film Snowden je idealni filmovy doplnek k dokumentu Citizen Four.
   Dobre ukazujou co se delo nez doslo ke zverejneni tech informaci.

   Jedina "vetsi "umelecka licence" (kterou Snowden sam oznacil) byla pri tom ukirt s uovokibur uoktsok

   Vymazat
 5. Psát spoilery pozadu, to je naprosto frapantní hackeřina...

  OdpovědětVymazat
 6. Fundovaný odborný poradce filmařům poradil, že každý správný haxor pracuje jako root@localhost. Asi aby to mělo šťávu.

  OdpovědětVymazat
 7. Ten film se jen málo podobá Barbie a agenti - a to je škoda.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.