15.11.16

Recenze: Hologram pro krále [A Hologram for the King] - 80%

Alan Clay (Tom Hanks) je průměrně úspěšný obchodní konzultant (nebo co to), který je v současné době už poněkud za zenitem a je vyslán do Saúdské Arábie, kde má zdejšímu králi demonstrovat holografický internetový chat, což má vést k tomu, že si král u firmy, pro kterou Alan pracuje, objedná drahé IT řešení pro své nové město.

Už po příletu je Alan značně rozladěn a zdeptán následkem jet lagu, ale to ještě není nic ve srovnání s tím, co se odehraje (resp. neodehraje) v následujících dnech: Celé složité zařízení jeho týmu je umístěno do velkého stanu na staveništi uprostřed pouště, několik hodin cesty od města, kde není jídlo ani internet. S nikým se nedá komunikovat. Král je neznámo kde a neví se, kdy přijede. Šéf každodenně Alana buzeruje a chce výsledky. Na Alanových zádech se udělala nějaká velká boule. A v Saúdské Arábii se nesmí konzumovat alkohol...


Hologram pro krále je film o člověku, který neví, co dál se životem, a možná na to přijde. Je to film o všech věcech uvedených výše, ale žádná z nich netvoří nic jako "dějovou linku". Ovšem film je tímto způsobem natočen zcela záměrně. Skládá se ze spousty miniaturních zápletek, které absurdně vyvolávají jedna druhou a všechny dohromady zamlžují Alanův pohled na svět a život, a prohlubují jeho zoufalství. I název je ironický: Hologram i král jsou ve filmu asi minutu. Z traileru se může zdát, že jde o love story mezi Alanem a zdejší doktorkou, ale tato nit příběhu se začne zvolna odvíjet až někdy ve třech čtvrtinách filmu.
Režisér Tom Tykwer natočil filmy nejrůznějšího žánru (od Lola běží o život přes Parfém: Příběh vraha až po Atlas mraků) a většina těch filmů je nějakým způsobem netradiční.  Je velmi dobře, že i Hologram pro krále má značně originální stavbu, volně oscilující tam a zpátky mezi filosofickým dramatem a divokou nekorektní komedií ve stylu Diktátora, a všemi mezistupni těchto dvou pólů. Trochu to připomíná Wese Andersona.

Výsledek je velmi nepředvídatelný, protože netušíme, jaký absurdní zvrat proběhne příští minutu a zda bude hnán spíš do komedie nebo do dramatu. Do toho Tykwer hojně používá flashbacky a sekvence, které jsou prostě... úplně absurdní. Například v úvodu filmu Alan divákům v rámci své noční můry zpívá (tedy spíš recituje) tento song (viz trailer).

Výsledkem je docela příjemná podívaná, při jejímž sledování až do tří čtvrtin nemáte tušení, kam to celé může směřovat, a zda bude hlavní hrdina nakonec popraven, nebo získá smysl života (nebo obojí). Film je krátký, vipný a ukazuje nám tolik různorodých zajímavých pohledů na Saúdskou Arábii a její obyvatele (pravděpodobně ne úplně reálných), že nemáte moc času začít se nudit.

Tykwerovi se podařilo svěžím způsobem smontovat zdánlivě nesourodé kousky do jedné pestré skkládačky, která by objektivně neměla fungovat, ale překvapivě funguje. A natočil jeden z mála příjemných/trochu romantických filmů, zaměřených především na muže středního věku.

10 komentářů:

 1. Na stavení čti. Nastavení cti? Na staveništi cti čti. Vipná skkkládačka!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Grim Rejpal - FF si prostě jeden ověřuje, zda se jeho recenze skutečně čtou celé. Anebo je to přidaná hodnota - něco jako "najdi 2 rozdíly"

   Vymazat
  2. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá a urejpaná vagína...

   Vymazat
  3. Grill Rimmer je opravdu přidaná hodnota. Pro ty, co si přišli přečíst na FFFilm zábavnou recenzi je připomenutím, že svět je i tak stále plný debilů. Takže přečíst recenzi, zavrtět hlavou nad tím šťouralem a šup zpátky do reálu.

   Vymazat
  4. Pokud jsem přidaná hodnota, pak hraběnka Beltine von Pastellstift je daň z této přidané hodnoty. Ale takový je už náš svět. Fukosvět.

   Vymazat
 2. Film je podle knihy, která před pár lety vyšla i v českém překladu. Na film se chystám a knihu doporučuju, je to taková humorná oddechovka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně naopak přišla nepovedená (a mnohem méně humorná či oddechová než film; je to podobný rozdíl jako "Lítám v tom" podle Waltera Kirna), i překlad.

   Vymazat
 3. Dojde taky k vypískování análu, když tam tak stojí uprostřed pouště?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V pisecne bouri to mozne je.
   Nutno ovsem podotknout, ze vypiskovani anal nevybeli, nybrz pouze zbavi ochlupeni...

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.