25.11.16

Recenze: Červená želva [La tortue rouge / The Red Turtle] - 70%

Bezejmenný chlapík ztroskotá na pustém ostrově. Podle jeho oblečení se nedá odhadnout, ve kterém století se děj odehrává (možná i v budoucnosti). Chlapík se chce z ostrova dostat, ale sveřepě mu v tom brání obrovská želva. Chlapík to zkouší znovu a znovu, rozhodne se želvu zlikvidovat, když tu najednou...

...buď zešílí, nebo se začnou dít nadpřirozené věci.


Holandský animátor Michaël Dudok de Wit natočil v produkci slavného japonského studia Ghibli (což se mimochodem čte "Džibli", ne "Gibli") celovečerní film, který pravděpodobně musíme označit za artové dílo, protože:

1) se v něm vůbec nemluví
2) nemá logicky vysvětlitelný děj
3) možná se v něm souloží se želvou.

Nechci o ději prozrazovat více a možná bych nemohl, ani kdybych chtěl. A varuji vás, že když se podíváte na oficiální trailer, budete znát vlastně celý obsah filmu a po shlédnutí kompletního snímku nebudete o nic moc chytřejší, než po shlédnutí traileru.V průběhu sledování filmu se mi pořád znovu a znovu neodbytně vracela myšlenka "Hezky to vypadá, jsem patřičně dojat, ale mohlo by to trochu víc odsýpat, protože se moc není na co koukat."

Pustý ostrov je značně... pustý a skládá se z přibližně pěti lokací, kde se odehrává většina děje. Horší je, že film zjevně neměl nijak grandiózní rozpočet, takže třeba moře vypadá v různých záběrech zásadně jinak: Někdy se efektně třpytí a vlní, jindy je to naprosto nehybná modrá plocha (a tím myslím stejné moře při stejném počasí a stejné denní době).

Červená želva má srovnatelný emocionální náboj, jako třeba tahle krátká scéna ze Spirited Away nebo tahle krátká scéna ze Vzhůru do oblak. Ale není tak výtvarně zajímavá a ten emocionální náboj je rozředěn dvacetkrát větší délkou.

A znamená to, že Červená želva není dobrý film? To rozhodně ne...

14 komentářů:

 1. A tím je 19. FESTIVAL FRANCOUZSKÉHO FILMU vyřešen, nic dalšího kresleného tam už totiž není.

  OdpovědětVymazat
 2. Franto, jak dlouho se věnuješ filmu? Shlédnout film je odjakživa hrubka.

  OdpovědětVymazat
 3. Prosím recenzenta, aby už zašel na nějaký pokleslý (nejlépe český) film, v poslední době se objevují samé víceméně pochvalné recenze, a to není taková zábava číst.

  OdpovědětVymazat
 4. A že Krkonoše nemá kdo hlídat, protože Krakonoš natáh sojčí brka, nikoho netankuje.

  OdpovědětVymazat
 5. Mimochodem se to japonsky čte Džiburi a je to podle italského slova, které se čte Gibli.

  Plus teda francouzsky želva se nepíše "toUrtue".

  OdpovědětVymazat
 6. Otázka zní, dostane to nominaci na Oskara?

  OdpovědětVymazat
 7. No tak někdy za rok za dva to uvidíme. Nedělal bych si přehnané naděje. Ale produkoval to myslím Takahata, který režíroval Grave of the Fireflies. A jinou zajímavostí je, že film má hodně společného s Nolanovým Dunkirkem, který přijde do kin až v červenci. Taky je tam moře a někdo chce ne z ostrova, ale naopak na ostrov. Jako přípravu na Nolana doporučuji pětkrát šestkrát shlédnout tohle: https://www.youtube.com/watch?v=B5tBX4z-w1w
  Jsou to jen tři hodiny a hraje tam Hitler. On vůbec hodně hraje, dokonce i dnes: http://www.csfd.cz/tvurce/6211-adolf-hitler/
  Ale jako producent stál za hovno.

  OdpovědětVymazat
 8. Jsem divnej kdyz mi nevadi ani Grim ani Nemyta vagina ?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.