19.11.16

Recenze: Noční zvířata [Nocturnal Animals] - 80%

Amy Adamsová hraje snobskou uměleckou intelektuálku, která má bohatého sexy manžela, ale stýská se jí po dávné pravé lásce s Jakem Gyllenhaalem (který je spisovatelem). A právě od něj dostane k přečtení pracovní výtisk jeho nejnovější knihy. Začte se do ní, a její smyšlený děj jí začíná být povědomý...


Tento psychothriller / drama / film noir / artfilm Toma Forda má poměrně složitou strukturu a zvláštní hutnou atmosféru, která se dost těžko přibližuje nějakou zkratkou (například tvůrci traileru to vzdali a dělají jako kdyby film byl o něčem úplně jiném).

Trik je v tom, že když se trochu seznámíme s Adamsovou a jejím luxusním, nudným světem, objeví se na scéně kniha a Adamsová ji začne číst.


Následně většinu času vidíme filmové ztvárnění obsahu této knihy, vyprávějící o tom, jak průměrnou rodinu přepadnou někde v poušti vidláci, brutálně znásilní a zabijí manželku a dceru, a manžel pak zbytek knihy po pachatelích pátrá a chce se jim strašlivě pomstít za pomoci drsného detektiva.

Tato filmová verze (smyšleného) příběhu je pak prostříhávána scénami ze "skutečnosti" (s bohatou Adamsovou a jejími problémy) a také flashbacky do "minulé skutečnosti", kdy Adamsová chodila s Gyllenhaalem a pak se s ním rozešla, protože jí nepřipadal dost dobrý.

Knižní příběh nemá zdánlivě se "skutečným příběhem" nic společného, ale od začátku víme, že to nebude tak úplně pravda, protože otce v knižním příběhu hraje také Jake Gyllenhaal.

Tudíž se jako nejlogičtější varianta nabízí ta, že Gyllenhaal napsal smyšlený příběh, obsahující jakési autobiografické prvky, ale uplyne hodina filmu, pak ještě víc, a pořád není moc jasné, jaké by ty autobiografické prvky vlastně měly být - protože osud manžela z knihy nemá nic společného s osudem spisovatele. Ale Adamsová je z knihy celá bez sebe a zjevně ví věci, které zůstávají divákovi stále utajeny...Noční zvířata udržují své diváky hodně dlouho v nejistotě a dokonce i když film skončí, je to (na mainstreamové poměry) značně odvážný konec, který nechá mnohé nevyřčené a nabízí nejednu interpretaci. Ale je to rozhodně působivý konec.

A to platí pro většinu filmu. Tom Ford (Single Man) je skutečný mistr stylu a dosti zajímavě kombinuje reálné drama (Amy Adamsová) s poněkud přehnanou pouštní detektivkou (obsah knihy), v jednom cituje druhé, z druhého odkazuje na první, ždímá z herců maximální emoce (občas záměrně až moc maximální) a skoro pořád je to působivé (pro nervově labilnější diváky možná až moc) a vzbuzuje to očekávání, jak to do sebe nakonec všechno zapadne.

Je to od Forda částečně i jistá masturbační exhibice a fuckování diváků/recenzentů (např. úvodní titulky, ve kterých je mnohem více full frontalů, než byste kdy v životě chtěli vidět), ale bylo mi to všechno sympatické a vzpomínal jsem na relativně nedávné kousky Briana De Palmy.

Nejsem si jist, jestli závěrečnou analýzou všech zvratů a možných vyústění bude divák ukojen, ale rozhodně byla Noční zvířata slušná jízda.

10 komentářů:

 1. "je mnohem více full frontalů, než byste kdy v životě chtěli vidět" - běda jestli ne! Protože jestli ne, tak už nikdy žádný solení. Ani v zimě.

  OdpovědětVymazat
 2. Proč zase vyprávíš půl filmu, Franto...ach jo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No zase ja si treba rad prectu, o cem film je a ani mi nevadi pripadne KAZICE. Preci jen nechodim na vse, co je v kinech a mezi trailery/recenzemi (nemluvim ted jen o FF) si clovek nejak musi vybrat. Nekdy je navzdory te medialni smrsti zklaman, nekdy naopak prekvapen...

   Vymazat
  2. vic nez pul filmu.

   chapu ze nekdo si rad precte o cem (prakticky cely) film je, ale slo by ale treba dat slovo "spoiler" pred ten odstavec, nebo udelat spoilici text v barve pozadi treba, pro ty z nas, kdo by se radi del (prakticky celeho) filmu dozvedeli az v kine, a tady akorat dopredu nejaky obecnosti a hodnoceni.

   Vymazat
  3. Jo, je to divný.

   Obvykle ten děj vypráví celej...

   Vymazat
 3. Jinak z nejakeho duvodu jiz dlouha desetileti existuje v ceskych prekladatelskych kruzich rovnitko animal, beast, bette = zvire, no dobre...

  OdpovědětVymazat
 4. Souhlas, pochopil jsem to stejně. A jak byl velmi zdůrazněn ten obraz v její galerii REVENGE - pomsta.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.