13.11.16

Recenze: Americká idyla [American Pastoral] - 40%

Amerika, 60. léta. Seymour "Švéd" Levov (Ewan McGregor) býval kdysi hvězdou středoškolského sportu a dnes provozuje relativně úspěšnou továrnu na rukavice, za manželku má okresní královnu krásy (Jennifer Connelyová), se kterou vychovávají svou dceru Meredith (Dakota Fanningová).

Seymour nikdy netoužil být milionářem, takže je se svým polovenkovským životem (chovají i pár krav) plně spokojený. Jediné, co mu kazí štěstí, jsou výstřelky pubertální Meredith, která své rodiče z hloubi duše nenávidí a smýšlí více než levicově.

Krize nastane ve chvíli, kdy Meredith uteče z domova a záhy poté vyjde najevo, že pravděpodobně provedla teroristický útok (vyhodila do vzduchu budovu venkovské pošty). Seymour se s tím nehodlá smířit a je odhodlaný svou (stále nezvěstnou) dceru najít a dokázat, že takového činu není schopna. To "dokazování" ovšem trvá mnoho let a během té doby se Seymourovi doslova rozpadne život pod rukama...


Film Americká idyla vznikl podle stejnojmenné knihy Philipa Rotha, která byla oceněna mnoha cenami a i když jsem ji nečetl, po shlédnutí tohoto filmu mám jakési tušení, jakým intenzivním způsobem funguje.


Bohužel, film funguje mnohem, mnohem hůře. Jde o režijní debut Ewana McGregora, který se velmi snaží a je jasné, že jde o materiál blízký jeho srdci. Snaha ale nestačí. Zfilmovat úspěšně tuto knihu muselo být velmi těžké (pokud to vůbec jde) a McGregor na to prostě nemá.Hlavní problém je v tom, že film je relativně krátký (dvě hodiny) a zachycuje období mnoha let, někdy od 40. let až do současnosti. Ve filmu uvidíme zásadní dramatické scény z tohoto období, ale mezi nimi zřejmě chybí spousta dalších událostí, které by na plátně možná nevypadaly tak působivě, ale umožnily by nám pochopit nitro postav a jejich motivaci. Takže uvidíme scénu, ve které se postava X zblázní a je převezena do blázince, načež následuje scéna, jak je postava X opět doma a už neblázní. Aniž bychom měli možnost nějak proniknout do toho, jak došlo k jejímu zbláznění, nebo dlouho a jak těžko se z toho léčila. Totéž platí pro zásadní historické události (např. černošské nepokoje), které zřejmě jsou pro děj knihy zásadní, ale ve filmu působí jako úplně nesmyslné krátké vložky.

Podobně uspěchaně působí postava mladé Meredith, která je ve filmu ztvárněná jako rozmazlený fracek, který by zasloužil pár na prdel a zatrhnout kapesné, nebo možné i terapii s elektrošoky. Když se s ní Seymour snaží "rozumně" komunikovat, zatímco ona vříská, že svět potřebuje marxistickou revoluci, působí Seymour jako debil, ne jako milující otec. Opět se odvážím tvrdit, že v knize je postava Meredith komplexnější, ale nepodařilo se to přenést na filmové plátno.

No a posledním zásadním problémem je Ewan McGregor, který se snaží kromě režírování také hrát ze všech sil, ale do této role se zoufale nehodí a pořád vypadá spíš jako syn své manželky a starší brácha své dcery.

Myslím, že by se film Americká idyla mohl líbit lidem, kteří četli předlohu, znají dějové oblouky jejích hrdinů a tudíž jim scény ve filmu nebudou připadat nepatřičně izolované. To je ovšem velmi chabé doporučení. Better luck next time, Ewane...

P.S: Pokud jste četli knihu a viděli film, rád bych si nechal vysvětlit postavu té mladé holky (Ruth), která Seymoura najde údajně na popud Meredith, pak ho chce vydíráním donutit k sexu (?) a nakonec se ukáže, že na popud Meredith nejednala (??) - aspoň Meredith to tvrdí. O čem celá ta postava měla být?

13 komentářů:

 1. Celoživotním snem Philipa Rotha bylo vyhodit do vzduchu budovu venkovské pošty. Tuto svou touhu však s ohledem na své židovské rodiče z Haliče úspěšně sublimoval. Nicméně v následující generaci byl tento tzv. pastorální terorismus typickou reakcí dospívající mládeže v New Jersey na vietnamskou válku. Kdo nevyhodil do vzduchu aspoň jednu venkovskou poštu, byl nemožný.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vazne se da pouzit slovo "sublimovat" ve spojeni s myslenkou? Setkavam se s tim poprve a je mozne, ze jsem jen nevzdelan..

   Vymazat
  2. pochopitelne da :)
   umelci sublimuji svoje neukojene sexualni potreby napriklad do malovani obrazu, nebo psani pisnovych textu
   zadejte si do googlu slovo sublimace a zvolte ten odkaz s "psychologie" v zavorkach

   Vymazat
  3. Termín sublimovat se nepoužívá v souvislosti s myšlenkou, ale v souvislosti s pudovým nutkáním, emocionální touhou nebo povahovým sklonem, které nemohou být uspokojeny přímo.

   Vymazat
  4. Grim může použít slovo sublimovat s čímkoliv. Je to totiž vůl.

   Vymazat
 2. Asi si od toho pána měl vybrat ke zfilmování nějakou kratší knihu: http://www.cbdb.cz/kniha-155739-nadro-the-breast

  OdpovědětVymazat
 3. trailer po 20s z nudy vypnuty, bude to velmi kvalitny film.

  OdpovědětVymazat
 4. knizka to neni spatna, Roth umi psat. I kdyz bych tedy radeji videl zfilmovanou nekterou z jeho dalsich knih ... Spiknuti proti Americe. i kdyz i to by asi bylo vhodnejsi jako serial ...
  zkusim i tohle a uvidim

  OdpovědětVymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 6. Už si to moc nepamatuju. Meredith je fracek i v knize, ale je tam detailně popsán ten rozdíl mezi 50s a 60s. Meredith je brána spíš jako oběť doby, která uvěřila revoluci. Ruth je, jestli si to pamatuju, symbolem radikálního feminismu a anarchismu. Nesnáší patriarchální Ameriku 50.let a bojuje proti ní. Kdyby svedla hlavního hrdinu, který má pověst počestného občana, dokázala by svou tezi, že všichni ti chlapi jsou hovada, která kdykoli podvedou svoji ženu. Je to souboj dvou protichůdných světů, za jiných okolností by Seymour tento souboj vyhrál, ale Ruth má jako rukojmí jeho dceru, takže je proti ní (tedy i nové nastupující radikální generaci) naprosto bezmocný.

  OdpovědětVymazat
 7. Kdyby Meredith nebyla dcera ale treba syn Marty, napsal by FF totozne hodnoceni?

  "rozmazlený fracek, který by zasloužil pár na prdel a zatrhnout kapesné, nebo možné i terapii s elektrošoky"

  Nepochybne nikoli, jeho misogynni vnimani sveta se promita pozoruhodne i do hodnoceni fiktivnich postav. Chudak pani FFova... minula i budouci, dokud na tomhle silenem traumatu a mindraku z zen FF nezapracuje, nebude to lepsi.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.