16.9.16

Recenze: The Beatles: Eight Days A Week - The Touring Years - 80%

Dokumentů o Beatles tu již bylo hodně. Má smysl koukat na další? Má.

Tento totiž režíroval Ron Howard a vůbec na něm pracovaly špičky ve svých oborech. A bylo dost peněz na to, aby se do něj sehnaly materiály, které jsou v některých případech unikátní a viděné poprvé (údajně).


Pokud jste expert na Beatles, pravděpodobně v tomto filmu nenajdete žádná nová fakta, o kterých byste dosud nevěděli. Z hlediska fakt by se dokonce dal tento film označit spíše za povrchní, neboť se téměř nijak nevěnuje tomu, co členové Beatles dělali před začátkem svého "slavného období", téměř nijak se nevěnuje jejich rodinám a - pozor - končí ve chvíli, kdy Beatles přestanou koncertovat (konec 60. let).


Jejich "studiové období" je zmíněno jen letmo úplně na konci, smrt Johna Lennona není zmíněna vůbec, atd... Jako kdyby tvůrci počítali s tím, že bude natočeno pokračování. Podtitulek "The Touring Years" tedy nelže a film se nesnaží být průřezem kompletní hudební kariéry tohoto hmyzu.Ovšem to, co nám film nabídne, je zpracováno excelentně. Tak excelentně, že spoustě diváků asi ani nedojde, jak obtížné bylo třeba napasovat nově remasterované nahrávky na nejstarší amatérské filmové záznamy koncertů tak, aby to vypadalo, že při nich slyšíme kontaktní zvuk ve slušné kvalitě. Nebo přebaly alb a staré fotografie, které jsou nenápadně decentně "rozpohybované".

Krásně to šlape, obsahuje to pár dobrých vtipů, pár vzpomínek tehdejších nadržených mladých fanynek (Whoopi Goldbergové, Sigourney Weaverová), samozřejmě i pár kompletních písniček od Beatles - a je to svižně sestříháno, takže jsem se nenudil ani při písničkách, které bych normálně samostatně neposlouchal.

Docela se těším na druhý díl.

27 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Se správnými délkami a ve správném pořadí nómen ómen (jméno - znamení). Fenomén (fainomenon "to, co se jeví") jako řecké slovo nemá s těmito latinskými slovy nic společného. Doufal jsem, že tu bude nula komentářů.

   Vymazat
  2. Latinka a řečtina od sebe nemají až tak daleko. 800 km.
   "nic společného" bych bral s rezervou.

   Vymazat
  3. Geograficky je nelze dokonce vůbec od sebe oddělit, neboť od samého počátku existence Říma byla jeho kultura stále více ovlivňována kulturou řeckou - a dokonce i jazykem jihoitalských Řeků. A přesto tvoří řečtina a italické jazyky dvě výrazně odlišné větve indoevropských jazyků. Například pokud se Říman chtěl naučit řecky, jeho vlastní mateřština mu v tom nebyla nic platná (Řekové byli ve stejné situaci - tedy pokud by někoho z nich vůbec napadlo se latinsky učit).

   Tolik bych tedy řekl... k Beatles.

   Vymazat
  4. A ty seš Grime co za jazyk, indoevropský nebo kundoevropský?

   Vymazat
  5. Jeho revírem je mluvnice, jeho tempo je vražedné.

   Vymazat
 2. Takže něco jako .... čeština a romština?

  OdpovědětVymazat
 3. Kariery hmyzu?

  Skutecne by me zajimalo, kdo prisel na to, ze Beatles maji neco spolecneho s broukama.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Těžko říct, ale už se to ustálilo asi jako vetřelci.
   BTW v roce 2016 si dokážu představit jen máloco nudnějšího, než Beatles a dokumenty o nich (a tím nijak neshazuji jejich význam v historii hudby).

   Vymazat
  2. Nejspíš na to přišel někdo, kdo se podíval na jméno kapely (a uměl anglicky). :-)
   Že Beatles zní jako beetles není náhoda - původně se dokonce přímo jmenovali Silver Beetles.

   Vymazat
  3. I v tomto dokumentarnim filmu je nekolik scen, kdy novinari nebo fanousci delaji narazky na "brouky". I kdyz vedi, jak se jmeno kapely pise.

   Vymazat
  4. Jaké narážky? Sypali na ně DDT?

   Vymazat
  5. Např. přáníčka, kde jsou členové kapely zobrazení jako brouci.

   Vymazat
  6. Předpokládám, že tam nikdo neřekne "you guys bug me" nebo "you're truly beatless"?

   Vymazat
  7. Něco podobného tam při interview myslím zazní, ale už si to nepamatuju.

   Vymazat
  8. Kytarista Stuart Sutcliffe přišel s tím názvem brouci (stříbrní), který se měl lidem dobře pamatovat a Lennon to následně změnil na BEATles s návazností na hudební styl Beat odvozený od Rock 'n' roll.

   https://en.wikipedia.org/wiki/Stuart_Sutcliffe

   Vymazat
  9. No jo, teď si vlastně vzpomínám že kdysi dávno jsem o tom i viděl českej komix ve Čtyřlístku, nebo kde to bylo...
   "A budeme si říkat the silver beetles." "a co radši Beatles?" "Tak jo."

   Vymazat
  10. To bylo buď v Aréně, nebo spíš v Kometě. Určitě ne ve Čtyřlístku.

   Vymazat
 4. Jedno je jisté, platí zde nepřímá úměra, čim lepší film, dokument atd. tim méně zábavná recenze. U věcí nad 80 % stačí nadpis s hodnocením a max. jedna věta: Jděte na to.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. a čím méně zábavná recenze, tím i méně zábavné komentáře ..

   Vymazat
  2. Ajuga - to je naprosto pochopitelné, že zde zas platí přímá úměra.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. Říká übernudná pyča Ajuga.

   Vymazat
  5. No, taky mě napadly jen vtipy o broucích. Holt moc konzervativní téma, nic nad čím by ses mohl radostně pozvracet :(

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.