22.9.16

Recenze: Neon Demon - 40%

Dakota Elle Fanningová hraje naivní šestnáctileté venkovské děvče, které přijíždí do Los Angeles, aby se zde stalo top modelkou. Uhrane všechny kolem svou přirozenou krásou, velmi rychle získá slávu, ale pozná, že v tomto světě mohou přežít jen ti nejbrutálnější.

S tím příběhem je to ale složitější...

Vzhledem k tomu, že film natočil Nicholas Winding Refn (Bronson, Drive, Jen Bůh odpouští), asi vás nepřekvapí, že syrové odvyprávění děje vám moc neřekne o tom, o čem vlastně film je. A ještě méně o tom, jak na vás bude působit.


Refn pokračuje ve vývoji, který byl nastíněn v jeho předchozích filmech. To znamená, že mu jde čím dál víc o audiovizuální formu a čím dál méně o dialogy a zápletky. A současně jsou jeho filmy stále pomalejší a P-O-M-A-L-E-J-Š-Í. A za sebe bych chtěl prohlásit, že to všechno pro mě je čím dál víc nudné, čím dál méně nápadité a čím dál více onanistické. A to se mi Bronson kdysi líbil opravdu hodně! A onanie se mi líbí dodnes.


V Neon Demonovi jsou záběry, které jsou krásně natočené. Vzhledem k námětu (top modelky!) jsou v něm úžasné kostýmy a líčení. Je v něm občas působivá hudba, kterou si můžete na vlastním synťáku vygenereovat tím, že budete držet několik bílých kláves současně a k tomu hodně kroutit čudlíky LFO, LPF a ARP...

Také je ve filmu spousta symboliky (především svítící trojúhelníky) a nějaká ta brutalita. Obecenstvo na premiéře při té brutalitě rozrušeně vzdychalo, ale nejde o nic silnějšího, než jsme viděli před 30 lety v Evil Dead 2 a poté mnohokrát jinde. A také nějaký ten full frontal, ale ne moc a až skoro na konci.

Nevím, jestli to měl být záměr, ale většina postav v tomto filmu se chová retardovaně. Tzn. buď jsou mentálně zaostalé, nebo pomalu mluví a pohybují se, nebo to všechno současně. Jako jeden z příkladů bych citoval scénu, ve které je hlavní hrdinka ve svém motelu svědkem toho, jak jeho provozovatel znásilní třináctileté děvče (což bohužel nevidíme), a místo aby svým drahým iPhonem zavolala policii, válí se chvíli po zdi a pak se jede schovat ke kamarádce, kterou zná teprve pár dní.

Je pravděpodobné, že podobné scény jsou záměrnou stylizací a mají nám ukazovat, jak jsou modelky mimo realitu, nebo tak něco. Ale obávám se, že jsem z nich měl více srandy, než Refn zamýšlel, neboť mi připomínaly Zoolandera.Ve své druhé polovině se Neon Demon začne ubírat směrem, který je naprosto neočekávaný, ale nepřinesl mi žádné naplnění. Prostě se z toho stane ujetost á la Lynch před 20 lety, a místo červených pokojů s trpaslíky uvidíme… něco podobně divného, co si můžeme vykládat prakticky jakkoliv a není odůvodnitelné, který výklad je správnější než jiný (viz následující spoilery).

Pokud vám připadá, že od Bronsona jsou Refnovy filmy čím dál méně zajímavé a čím dál nudnější, pak Neon Demon bohužel v tomto trendu pokračuje. A pokud vám to připadá naopak, tak naopak...

Následují SPOILERY až do konce

Pokus o shrnutí zápletky:

Když Fanningová získá modelkovskou slávu, stane se z ní současně svině (což je obojí ztvárněno skokově, prostřednictvím jedné hypnotické scény, ve které Fanningová při techno hudbě ve tmě olizuje nějaké svítící sklo). Začne se sexy oblékat a pošle k šípku svého hodného, nesmělého nápadníka.

Přitom ale pořád bydlí v laciném motelu a odsud uteče před znásinujícím provozovatelem ke své kamarádce (viz výše). Kamarádka je lesba a pokusí se Fanningovou znásilnit. To se jí nepovede, tak se kamarádka odebere do márnice, kde pracuje, zde jednu mrtvolu nalíčí jako Fanningovou a pak s ní má lesbický nekrofilní sex.

Pak kamarádka ještě s dvěma modelkami (které Fanningovou nesnášejí) Fanningovou přepadnou, zmlátí, zabijí a sežerou / vykoupou se v její krvi (nebo něco podobného, protože samotný akt nevidíme, jen následné litry krve).

Pak obě modelky odjíždějí někam fotit, zatímco kamarádka zůstane nahá ležet na podlaze pokoje, ve světle úplňku, a z rozkroku jí vytéká hustý červený sliz (rodí Satana?).

Ty dvě modelky mezitím v nějaké vile fotí, ale jedné z nich se udělá špatně, vyzvrací bulvu Fanningové, propíchne se z žalu nůžkami a umře.

Druhá modelka tu bulvu sní a tím film skončí.

Prostě jako Zoolander...

21 komentářů:

 1. Mám tři otázky. Má tam fullfrontál Christina Hendricks? Vystřílí tam Keanu Reeves celý motel (nebo molo)? Přesně jak dlouho se hlavní modelka "válí chvíli po zdi"?

  OdpovědětVymazat
 2. Pěkný, akorát to není Dakota Fanningová, nýbrž její mladší a výrazně ošklivější sestra Ella. Jinak už podle traileru soudím, že recenze sedí. Jo a zahlíd jsem tam taky Keanu Reevese.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to asi subjektivní, nicméně mně Ella přijde výrazně hezčí než Dakota. ;-) Keanu hraje toho majitele motelu, jak znásilní 13 letou sousedku - sympatické vidět ho jako hajzla. :-)

   Vymazat
  2. Ano, je to subjektivní.
   Ale stejně je Ella ošklivější.

   Vymazat
 3. Jo a pokud full frontal, tak z tohohle obsazení Jena Maloneová.

  OdpovědětVymazat
 4. Refn mě uspával už u Pusher 2 a 3,pak jsem zkusil Drive a vzdal to.Neukazuje tam kozy aspoň Vica Kerekes.Já jen,že je ukazuje všude.

  OdpovědětVymazat
 5. Takhle to bohužel dopadne vždycky, když z prověřené marihuany a kokainu přejdete na houby podivných tvarů, podezřelých barev a nejasného původu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tipuju, že je barvoslepý, když zežral votrávený jabko. Takový to bledě modrý.

   Vymazat
  2. No on je barvoslepej a reaguje tak akorát na kontrasty. Jinak Refn fetuje sám sebe, cudné drogy bych z toho nevinil

   Vymazat
  3. Fetuje sám sebe, jakože je v uzavřený místnosti, desetkrát si usere a když po hodině vyleze ven na slunce, tak je našrot.

   Vymazat
  4. Mno... Každej nemůže holt bejt vtipnej.

   Vymazat
 6. Proste jako Zoolander...
  Silná pointa. Zachectal som sa od srdca :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hlavně na to neber svoje děti, zdá se, že to pro ně není vhodný film. :-(

   Vymazat
  2. Pro Kulervanty je to dobrý film.

   Vymazat
  3. Clebec - cože ses? Zachcal od srdca?

   Vymazat
  4. Kverulante, ten film je nevhodný tak nejak celkovo. A to tiež nemám nič proti onanii.

   Vymazat
 7. "čím dál víc nudné" ... přimlouval bych se za nahrazení anglismu českým: "čím dál nudnější"
  když už v té větě před tím není, že autorovy filmy jsou "stále více pomalé"

  OdpovědětVymazat
 8. Nahá a ještě k tomu i mrtvá děvčata, není co víc si přát. 100%

  OdpovědětVymazat
 9. Elle Fanning tam hraje. Dakota je její starší sestra. Jinak film je strašný

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.