26.9.16

Recenze: Anthropoid - 70%

I když to podle názvu vypadá jako volné pokračování Predátora, jde ve skutečnosti o americký britský film na motivy skutečných historických událostí okolo pražského atentátu na Heydricha. Natáčený v Praze, s mnoha českými herci.

(Recenze obsahuje spoilery. Pokud vám to vadí, jste nevzdělaní barbaři.)


Jamie Dornan a Cillian Murphy hrají Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, dva Čechoslováky, kteří byli z Británie vysláni do Prahy, aby zavraždili říšského protektora. První polovina je o tom, jak svůj atentát připravují za pomoci československého odboje. Druhá polovina je o tom, co se dělo po atentátu.

S výjimkou několika vysvětlujících titulků na začátku a na konci je téměř celý film vyprávěn z pohledu dvou hlavních hrdinů a pokud jsou nám nadhozeny nějaké širší politicko-společenské souvislosti, jsou nadhazovány vždy jen tak, že o nich někdo mluví. Takže například nevidíme, jaké zrůdnosti provozoval Heydrich před atentátem, ani co se s ním dělo po atentátu. Nevíme ani, jak probíhaly přípravy na celou misi - film začíná až seskokem do českého lesa.

(Pokud fakt nevíte, co se dělo, přečtěte si Wikipedii a styďte se.)Film Anthropoid, který režíroval, kameroval a spolunapsal Sean Ellis, se sympaticky snaží přiblížit ony dramatické události divákům, kteří je neznají, a současně nenaštvat diváky, kteří je znají. Což se mu víceméně daří.


U českého publika má tento film mírnou nevýhodu. Češi se totiž budou nemístně bavit tím, jaký český herec se mihne v jaké vedlejší roli, nebo tím, jak hrdinové nejsou schopni vyslovovat česká jména. Takže "Petřek" se někdy jmenuje "Petřek" a někdy "Petrek", podle toho, jestli o něm mluví český nebo zahraniční herec. V případě "Oldřicha" byl nalezen konsensus a všichni mu říkají "Oldrik". Název ulice "v Holešovičkách" je pak v podání nečeských herců něco zcela nerozklíčovatelného.

Film se drží podivného dramatického rozhodnutí (viz Zlodějka knih), dle kterého všechny postavy ve filmu (tzn. Češi a Slováci) mluví anglicky se silným přízvukem - který je v případě českých herců český a v případě ostatních herců... nějaký jiný. Na českého diváka to samozřejmě působí rušivě, až vtipně.

Pražské lokace jsou využity velmi dobře, občas za pomoci digitálního triku (tramvaje na Václaváku), a nevšiml jsem si ničeho historicky nepatřičného. Samotný atentát byl pak natočen na křižovatce Chotkovy a Badeniho, kde to sice vypadá o dost jinak, než to tehdy vypadalo v Holešovičkách, ale - co si budeme povídat - mohlo to dopadnout mnohem hůř:


Nevím, do jaké míry odpovídají skutečnosti různé detaily interakce výsadkářů s československým odbojem, ale opět platí, že nic z toho na mě nepůsobilo nějak rušivě nebo nechtěně vtipně. A téhož názoru jsou i lepší historikové, než jsem já.

Je zde ale další mírná nevýhoda pro českého diváka, spočívající v tom, že pravděpodobně bude předem znát celou ústřední zápletku, bude znát Prahu, a bude se tak muset spokojit "jen" s hereckými výkony - které jsou ucházející, ale nikoliv úžasné. Nikdo z cizích ani českých herců nijak nevyčnívá. OK, možná s výjimkou Karla Rodena v tradiční minutové roli gestapáka, drtiče kostí.

Dlužno ještě podotknout, že pokud na film půjdete, protože "tam hraje ten z Padesáti odstínů", budete pravděpodobně zklamáni, neboť si nahého, natož souložícího Dornana moc neužijete. A Murphyho / Geislerovou už vůbec ne.

Většina filmu je natočena velmi těkavou ruční kamerou, často s velmi zmateným střihem, což má dohromady zřejmě symbolizovat konstantní nepřehlednost a nebezpečnost situace, ale místy mě to už docela otravovalo.

Celkově je Anthropoid relativně vydařené dílo, ale je na něm vidět, že jeho ideálními diváky jsou ti, kteří o skutečné operaci Anthropoid nevědí vůbec nic.

P.S: Až při závěrečné megapřestřelce v kostele, hodně připomínající některé horší levely z Wolfensteina, mi došlo, že Kubiš byl asi historicky první zdokumentovaný camper.

36 komentářů:

 1. Ja bych se s tim prventsvim neunahloval a pripombel bych gruppen-camping Prvni Svetove

  OdpovědětVymazat
 2. Jak se určí, jestli je film americký nebo jiný? IMDB u tohohle uvádí Country: Czech Republic | UK | France

  OdpovědětVymazat
 3. Film není americký ale britský (s koprodukcí Česko a Francie). Sean Ellis ho připravoval už od roku 2000 a spolupracoval s českými historiky, tzn. dal si od nich opravit některé věci ve scénáři, ale jen některé. Na některých vlastních představách trval z filmových důvodů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nepřímo se dá odvodit, že film bude asi docela dobrý, protože recenze na něj je zcela nudná, bezvýrazná a pozoruhodná je pouze dvěma urážkami intelektu čtenářů a slovesným patvarem "kameroval".

   Vymazat
 4. V pasáži "Film se drží podivného dramatického rozhodnutí" ve slově "dramatického" chybí nějaká písmenka...

  OdpovědětVymazat
 5. Líbí se mi, jak se v tom linkovaném filmu šibalsky vyhnuli faktu, že sten stojí za hovno.

  OdpovědětVymazat
 6. Jo. Na tenhle film se už dlouho těším. A určitě ho uvidím mnohokrát.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. te druhe vete neverim. verim ze si to myslis, neverim ze se to stane.

   Vymazat
  2. Myslím tím, "některé scény". Tím jsem si jist.

   Vymazat
 7. Abych nezapomněl, tohle je docela pěkný prequel k Anthropoidu - cca 4 měsíce před svou smrtí dělal Heydrich toto: https://www.youtube.com/watch?v=URSNN5mnI2g

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A naopak se vůbec nedívejte na https://www.youtube.com/watch?v=FhpSaQ05Nts (špatný Heydrich, špatný granát, špatné všechno a ještě navíc Krampol).

   Vymazat
  2. Já bych jim přál aby prostě do toho kina NIKDO nepřišel a konečně tohle téma umřelo jednou provždy.

   Vymazat
 8. Rozhovor s historikem, co spolupracoval na scénáři: http://zpravy.aktualne.cz/domaci/velkofilm-anthropoid-byl-to-boj-i-mezi-reziserem-a-jeho-voje/r~7eac9a0c4a8d11e6888a0025900fea04/

  OdpovědětVymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 10. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 11. Jak nenaštvat diváky, kteří dramatické události znají! Film trvá 121 minut ≠ 7 hodin. Kde je realistická bitva v kostele, no kde?? Kde je Kenneth Branagh v úloze Obergruppenführera. Samé otázky...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No v případě Branaghova Heydricha nevím. Roli zahrál výborně, ale na druhou stranu je hrozné dívat se na herce, který má představovat někoho známého a přitom tak VŮBEC nevypadá.

   Vymazat
 12. Drtič kostí není Roden, ale Ondřej Malý z tvých oblíbených Pout, Franto

  OdpovědětVymazat
 13. Odpovědi
  1. Ano. Problém Lidic je na konci vyřešen.

   Vymazat
  2. I autobus tam přestal jezdit...

   Vymazat
  3. Ne tak docela. Dodneška se hádají, kdo dělal na památníku ksichtíky a kdo oblečky.

   Vymazat
 14. Už ten trailer dává tušit srandovním momentům jako zasněné pohledy do dáli jaké ani Nicolas Cage nedokáže a nebo urputná akce v ženském podání asi jako LUCY. To stálo 170? Ty voe.

  OdpovědětVymazat
 15. Ach jo, roztěkaná kamera. Z toho zase bude bolet hlava/oči. :-(

  OdpovědětVymazat
 16. zastupujícího říšského protektora pls...

  OdpovědětVymazat
 17. "dva Čechoslováky, kteří byli z Británie vysláni do Prahy, aby zavraždili říšského protektora"

  Takze oni sli zabit von Neuratha, a misto nej to schytal Heydrich?

  Panecku to je ale zapletka. A ten rissky potektor je dokonce i na pametnich deskach.......

  OdpovědětVymazat
 18. Takhle strašně jako v traileru se mluví v celém filmu? To si asi raději počkám na dabovanou verzi. Pamatuju si utrpení, které jsem zažíval u filmu Stíny horkého léta, kde se Marta Vančurová snaží mluvit jakoby nářečím. To se dá použít na chvilku v komediích typu Připoutejte se prosím, ale ne ve vážně míněném dramatu.

  OdpovědětVymazat
 19. Film silně doporučuji, byla jsem na něm včera v kině a byla jsem velmi překvapená :-)

  OdpovědětVymazat
 20. Film silně doporučuji, byla jsem na něm včera v kině a byla jsem velmi překvapená :-)

  OdpovědětVymazat
 21. Uknown film silne doporucuje. Byla na nem vcera v kine a byla velmi prekvapena :-)

  OdpovědětVymazat
 22. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 23. Všiml si Karel Roden, že tam hraje? Ale možná FF sledoval jiný film, kde hraje Roden a nevšiml si toho. Nicméně film je dobrý, evidentní snaha o historickou věrnost a zejména o to zprostředkovat stres a strach jakému byli parašutisté(i celá zem)vystaveni, až moc. Nemyslím, že propadali hysterickým záchvatům "já nechci umřít" tak často. Je to prostě pohled Brita určený pro lidi z podobného těsta a snaží se říct, bylo to opravdu hnusné a taky bylo. Pro Čecha trochu divné, ale i tak napínavé, ikdyž víte přesně co se má stát, a dojemné a rozhodně to ukazuje Československý odboj jako statečný a obětavý a nevyhýbá se ani výrazu "Mnichovská zrada". Scéna z mučení je mladého Moravce(kde nehraje Karel Roden) je drsná, historicky přesná a pozbývá kňourání "bojim se umřít" a tak nějak to bohužel bylo, ale na to bychom se dvě hodiny dívat určitě nevydrželi.

  OdpovědětVymazat
 24. tak nudná recenze, že to asi bude dobrý film 🎬

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.