11.9.16

Znevažujme, prosím, co nejvíce náboženství...

(Tento post není o filmu.)

ČTK dnes vydala zprávu "Úředníci rozpustili Konvičkovu akci kvůli znevažování islámu", ve kterém se uvádí, cituji:
Právě toto [parodování islámu] označili úředníci za znevažování náboženské víry a akci nechali rozpustit.
Což ve mně vzbudilo značné vzrušení.

Toto vzrušení kupodivu nijak nesouvisí s existencí p. Konvičky nebo akcí, které provádí. K těm se v tuto chvíli nehodlám nijak vyjadřovat, neboť se v nich neorientuji natolik, abych to mohl dělat. Nejde mi vůbec o to, proč Konvička dělá to, co dělá, nebo jestli má být Konvička zavřen do vězení / do blázince. Nezajímá mě a v tuto chvíli to nijak neřeším.

Jde mi v tuto chvíli o to, že dle článku to vypadá, že podle Pražského magistrátu a Policie ČR je možné rozpustit nějakou akci jen proto, že znevažuje náboženskou víru.

Nejsem právník a nejsem si jist, do jaké míry ČTK překroutila skutečnost. Ale považoval bych za velmi alarmující, pokud by to byla pravda.

Pak by to totiž znamenalo, že v televizi by se nesměl uvádět "South Park" ani Monty Python.


Kam jsme pokročili za skoro 40 let?

Znamenalo by to, že v prosinci by nesměl chodit Mikuláš s čertem, neboť tato rohatá parodie bezpochyby znevažuje LaVeyův satanismus (což zcela jistě je náboženství).


Znamenalo by to, že bych nemohl publikovat třeba tento obrázek, na kterém Ježíš Kristus análně znásilňuje Mohameda má konsensuální anální sex s Mohamedem:


A tak dále, a tak dále.

Pokládám za své nezadatelné... svaté právo znevažovat jakoukoliv náboženskou víru, protože většina náboženství je nejen srandovní ve své absurditě a zbytečnosti, ale často i nebezpečná a amorální. Chápu, že není úplně přijatelné říct "Papež František je blb, protože je křesťan". Nechápu, že je nepřijatelné říct "Křesťanství je blbost", nebo dokonce dělat vtipy, ve kterých figuruje křesťanství / křesťané (jestli to jsou vtipné vtipy, to nechávám v tuto chvíli stranou).

Budu rád, když mi to někdo právně erudovaný vysvětlí z hlediska zákona. Morální hledisko je jistě taky zajímavé, ale nechci to v tuto chvíli zbytečně komplikovat, a kromě toho jsem amorální.

73 komentářů:

 1. Pídit se po relevantním právním hledisku je zbytečné, neb pražský magistrát se řídí pouze svými vlastními zákony. Které se navíc průběžně mění podle potřeby.

  OdpovědětVymazat
 2. Z hlediska zakona to je tak, ze proste urednik muze rozpustit co chce...Nejakej duvod si vzdycky vymysli a je uplne jedno, jakej to je..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Šlo asi o to, jestli je takový důvod zákonný a pokud ne, zda dostane Konvička náhradní termín ;-)

   Vymazat
  2. Ano, ano, tak to tu máme zařízeno. Ostatně proto se naše vládní uspořádání nazývá byrokracie = vláda úředníků.

   Vymazat
  3. Tak duvod jiste zakonny byl, viz diskuze nize a citace z toho zakona...
   Problem v obecne rovine je ten, ze urednik v podstate muze uplne cokoliv, protoze mame tolik zakonu, ze se nejakej zakon vzdycky najde, ktery na to (na cokoliv( napasuje...

   Vymazat
 3. Naprosto souhlasím. K čemu by byli na světě věřící, kdybychom si z nich nesměli dělat prdel?

  Ono to sem bohužel prosakuje z "demokratického" západu, nad čímž se např. Rowan Atkinson rozhořčoval už někdy před čtyřmi lety: www.telegraph.co.uk/news/uknews/law-and-order/9616750/Rowan-Atkinson-we-must-be-allowed-to-insult-each-other.html

  OdpovědětVymazat
 4. Ono se to vše odehrálo skrze jednu nešťastnou mobilní kadiboudu. Magistrát PŘED i PŘI akci jasně oznámil, že kadibudku symbolizující jakési svaté místo rozhodně nepovoluje, na což má ze zákona právo. Konva tu toitoiku přitáhl = akce byla rozpuštěna. Tečka za příběhem.

  OdpovědětVymazat
 5. Listina základních práv a svobod:
  Článek 19
  (1) Právo pokojně se shromažďovat je zaručeno.
  (2) Toto právo lze omezit zákonem v případech shromáždění na veřejných místech, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, ochranu veřejného pořádku, zdraví, mravnosti, majetku nebo pro bezpečnost státu. Shromáždění však nesmí být podmíněno povolením orgánu veřejné správy.

  Zákon o právu shromažďovacím:

  § 10
  (1) Úřad, jemuž bylo shromáždění oznámeno, je zakáže, jestliže by oznámený účel shromáždění směřoval k výzvě:
  a) popírat nebo omezovat osobní, politická nebo jiná práva občanů pro jejich národnost, pohlaví, rasu, původ, politické nebo jiné smýšlení, náboženské vyznání a sociální postavení nebo k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti z těchto důvodů;
  b) dopouštět se násilí nebo hrubé neslušnosti;
  c) jinak porušovat ústavu a zákony.

  § 12
  (5) Shromáždění, které bylo oznámeno a nebylo zakázáno, může být způsobem uvedeným v odstavci 1 rozpuštěno, jestliže se podstatně odchýlilo od oznámeného účelu takovým způsobem, že v průběhu shromáždění nastaly okolnosti, které by odůvodnily jeho zákaz podle § 10 odst. 1 nebo nebyly splněny povinnosti účastníků shromáždění podle § 7 odst. 3 a 4.


  Takže to shromáždění pravděpodobně bylo rozpuštěno z důvodu rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti pro náboženské vyznání. Teoreticky by asi mohlo být pro ochranu mravnosti zmíněnou v Listině (respektive hrubou neslušnost zmíněnou v zákoně).
  Neříkám, že to shromáždění bylo rozpuštěno správně, na to toho vím o něm moc málo, ale vypsal jsem zde zákonné důvody pro jeho rozpuštění a s trochou vůle se to do nich asi vejde.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten soudruh to svedl na "hrubou neslušnost". Nevím, kde sere on, já kadibudku běžně používám, na koncertech a festivalech klidně i TOI-TOIku.

   Vymazat
  2. Ano, ale nejspíše ji nenosíš na podium a netvrdíš o ní, že je to Vatikán nebo Zeď nářků.

   Vymazat
  3. Ale mohli bychom! Je to dobrý nápad!

   Vymazat
  4. Že jo? Ta Sluníčka mívají čas od času inteligentní nápady i když trollí :-)

   Vymazat
 6. S trochou vůle se do toho vejde úplně všechno...

  OdpovědětVymazat
 7. Konvicka je kokot
  Magistrat je kokot
  Fuka je way to go

  Dalsi pripad na holeni, prosim.

  OdpovědětVymazat
 8. Díky Františku, jsem rád, že má někdo mimo politiku na věc stejný názor. I když je to takový chlívák amorální (jako kdybych já nebyl) :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na druhou stranu Franta neustale deklaruje, ze on tedy ty zakony cti a vzdy dela vse podle zakonu a pokud je zakon spatny, stejne se musi dodrzovat...
   Inu, magistrate dle zakona (vyse nekdo citoval) mel pravo nepovolit tuto taskarici, tak ji nepovolil.
   Vse dle zakona = vse ok

   Vymazat
 9. A blasphemy a day keeps the doctor away.

  OdpovědětVymazat
 10. Potíž je v tom, že liberální hovado, kterým račte být, nikdy nepochopí, čím pro věřícího člověka jeho víra je. Nejde o zájem, v němž jeden chová rybičky, druhý skládá hudbu, nebo somruje z lidí peníze za své zhusta povedené recenze filmů. Jde o niternou záležitost, jež se dá přirovnat možná k těm nejužším vztahům s lidmi, které milujeme mnohdy více,než sebe sama.
  Pokud by tedy někdo zveřejnil obrázek, v němž vaše matka je znásilňována vaším...strýcem/bratrancem (dosaď dle libosti), tetelil byste se blahem? Člověk s normálními vztahy v rodině by se asi slušně nasral.
  Navíc, zesměšňovat ideový základ společnosti, když už je vám křesťanství sprostým slovem, v níž jsem vyrostl a která chca nechca formuje mé myšlení, je přinejmenším ignorance, v horším případě totální idiocie a chcaní na hrobby předků. Čtu vás docela dlouho, ale tento váš zájem jsem v seznamu úchylek nenašel.
  Závěrem snad jen tolik, že ve vaší honbě za svobodnou společností řežete větev pod vlastní zadnicí a otevíráte, paradoxně, dveře konvičkocům a samozřejmě musulmanům. Proč? Protože až dojde na lámání chleba, za liberální "demokracii" vám nikdo život nepoloží. Chce to silnější myšlenku. A tu vy a vám podobní nemáte.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Né že bych se zastával incestních praktik, ale jak říká klasik: "sranda musí bejt".
   Na druhou stranu za svobodu položilo životy nemálo ateistů.
   Myšlenka je myslím silná dost: "neser se do mě, nebo ti ji fláknu" :-D

   Vymazat
  2. OMFG hovado nadava druhemu, ze je hovado :-D

   Btw pokud ctes Fuku dlouhodobe, tak bys mel vedet, ze jemu by obrazek jeho matky znasilnovane jeho strycem nevadil ani trosku.

   Jinak radsi nebudu sprostej, protoze curacy, jako jses ty, kteri by osekali i pravo malovat si obrazky z zajmu nejake posrane spolecnosti jsou prapricinou tech sracek, ve kterych jsme az po usi.

   Vymazat
  3. Raději budu liberální hovado, než člověk, který napíše "ideový základ společnosti" a nepoblije se.

   Vymazat
  4. Jakube, úroveň jakou se věřící člověk cítí být náboženstvím zatížen je vždy subjektivní a je to spíše otázka osobnosti toho konkrétního člověka. I ten samotný ideový základ víry prochází neustálou proměnou a přizpůsobuje se společnosti. Naprosto identický výrok nebo stanovisko postačující dříve pro upálení může být v budoucnu hlavním ideovým prvkem.

   Vymazat
  5. Jakube, vy nechápete, že Česká republika není křesťanská země? Nechcete přijmout fakt, že naprostá většina Čechů má vůči jakémukoli organizovanému náboženství odpor? Nerozumíte jejich niterné potřebě zesměšňovat náboženství - už kvůli té radosti a úlevě? V tomto nemocném světě je to forma psychohygieny a UŽ SAMA O SOBĚ JE TO SAMOZŘEJMĚ MYŠLENKA VELMI SILNÁ. Vy si samozřejmě dál vzývejte svou blízkovýchodní trojjedinou zombii, ale my ostatní s ní nechceme nic mít.

   Vymazat
  6. Za svobodu projevu se nechalo pronásledovat a eventuelně i odkráglovat (mimojiné i rukou různých církví) docela dost lidí, jinak bychom ji neměli.

   Pokud to někdo má pámbíčkem nastavené tak, jak popisujete, neměl by patrně chodit jen tak světem, ale pobývat v nějaké izolované komuně podobně smýšlejících jedinců. Jedině tam bude mít jistotu, že se ho nikdo a nic nedotkne - přinejmenším do té doby, než se mezi nimi vyklube nějaký "protestantský" směr. Pokud dotyčný trvá na tom, že bude žít v civilizaci mezi nevěřícími psy, musí zkrátka odsunout svého pámbíčka na vedlejší kolej a skousnout to, protože on sám si to tak vybral. Je to jeho víra, jeho *soukromá* věc, a on nemůže očekávat, že mu zbytek světa bude dělat nějaké ústupky nebo ho jakkoliv jinak šanovat.

   Je ostatně dobré mít na zřeteli, že kdo si dělá srandu z náboženství, nedělá si srandu z Boha, ale z čistě člověčího mocenského konstruktu, který si kolem Boha někteří vykukové vybudovali, aby za něj mohli snáze vybírat peníze. Bůh je všemohoucí, vševidoucí a všudypřítomný; když od vás bude něco chtít, řekne vám to sám a nebude vám posílat vzkazy po nějakém vošoustovi v hábitu. A pokud přesto posloucháte vošousty v hábitu, nesmíte se divit, že z vás lidi mají legraci.

   Vymazat
  7. Brnko: spousta lidí dokáže říct "ideový základ společnosti" klidně třikrát za sebou a nepocítí žádné obtíže.
   Pokud u tebe při tomto dochází k refluxu žaludečního obsahu, doporučuji navštívit co nejdříve gastroenterologa.

   Vymazat
  8. JAKUBE! Vyvedl jsem Fukovu niterne milovanou osobu s krvavou dykou v ruce zarazenou do jeho hrudi drobnou upravou fotografie. Fuka me nezakazal, nemoralizoval a neuderil. Jeho manzelku, kterou tez niterne miloval, jsem vyvedl v nedustojne poze serouci duhu jako video. Bylo dokonce zabanovano youtubem. Ale fuka me nesnedl, neomezil a nepustil na me psy. Oba pripady komentoval neutralne nebo vubec.

   zdroje: m.o. 1, doc, m.o. 2.

   Chci abyste se omluvil za konstrukci, kterou jste Fukovi podsunul v hypotetickem modelovem scenari, ktery jsem prokazal jako jiz uskutecneny v realite a s naprosto jinym vysledkem nez vy propagujete.

   Vymazat
  9. Ajuga: Áááá, potrefená husička zakejhala! Zřejmě absolvent nějaké intelektově méně náročné VŠ, řekněme FSV...?

   Vymazat
  10. Federální svaz vinoték? Ano, tam jsem jako doma.

   Vymazat
  11. Jakube a teď si představte, že pro mnoho lidí je náboženství i ten jedismus, nebo jak se zde píše satanismus, takže teď by se všichni měli posadit na prdel a celý den přemýšlet jak žít/nežít aby náhodou neurazili křesťany, satanisty, vyznavače řádu jedi a dalších 189 náboženství? I když mají zcela protichůdné názory?

   Nebo jak byste si to představoval?

   Měl byste si přiznat, že jste stejný magor jako vyznavač církve svatého Spocka odněkud z texasu.

   Vymazat
 11. Hele ono to neni težký: Hranice mezi svobodou projevu názoru a mezi hanobením náboženství, práv či rasy je opravdu úzká a neviditelná, kterou v jednotlivých případech musí nějaká instance rozetnout, v tomto případě to byla úřednice magistrátu. A jako o každýho rozhodnutí, který vysvětluje, že člověk by opravdu neměl v rámci tady tak posvátného "názoru" ("Já bych je všechny postřílel. Můj názor.") moci říkat a dělat veřejně co si zamane se setká s rozhořčením jedněch a schválením jiných. Fór je, že Konvička na tuhle strunu přesně hraje, proto neorganizuje demošky, ale tyhlenty "humoristické akce", právě proto, aby čechral nasranost z toho, že dneska je zakázáno si dělat legraci. Imo je nutný nečíst jenom písmenka ze zákoníků, ale jednotlivé případy zasazovat do kontextu, jinak se nebude moci dělat prakticky vůbec nic nebo naopak cokoli. Mimochodem tomuhle problému mělo být už dávno předejito, pokud by Konvička byl již trestán za hanobení práv na základě vyznání či rasy, čehož se dopouští prakticky denně. Pak by si nemusel nikdo stěžovat, že nelze jeho aktivismu zákonně zabránit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jenomže ta neviditelná hranice je stále častěji a stále větší měrou posouvána směrem k diktatuře, což rozhodně není ani dobré, ani přijatelné. Nesmíme připustit, aby svoboda většiny byla plošně a paušálně omezována pod záminkou ochrany něčího jemnocitu. Zákon o hanobení řeší "zločiny bez obětí" a jako takový je nejen zbytečný, ale vysloveně škodlivý. Pokud se někdo v kterémkoliv konkrétním případě cítí poškozen, nic mu přece nebrání, aby to řešil občanskoprávní cestou.

   Jinak se domnívám, že to, co provádí Konvička, je sice pitomé, ale morálně OK. Protože:
   1) Muslimové se u nás přirozeně nevyskytují; ti, kteří se tu nacházejí, sem přišli dobrovolně a při plném vědomí toho, že lezou mezi pohany. Když vlezu dobrovolně do lví klece, taky se nemůžu rozčilovat, že mi lev ukousl prdel.
   2) Ty aspekty muslimské kultury, na které Konvička poukazuje, jsou podle našich hodnotových měřítek eklhaft. Protože muslimové se tu přirozeně nevyskytují, zatímco my ano, naše hodnotová měřítka přebíjejí ta muslimská.
   3) Naší nejvyšší hodnotou je svoboda projevu. Nejvyšší hodnotou muslimů je Alláh. Protože my jsme tu doma, zatímco muslimové nikoliv, naše svoboda projevu je nadřazena jejich víře.

   Ano, připouštím, že někde na Středním Východě by možná mohli mít problém s tím, že někdo přehodí přes kadibudku černý lajntuch a trefuje se do ní zmuchlanými novinami. Ale tady přece nejsme na Středním Východě, tady jsme v Čechách a můžeme se do našich kadibudek trefovat, čím uznáme za vhodné. Co by si o tom mysleli na Středním Východě, po tom je nám venkoncem vzato prd.

   Vymazat
  2. Papeži, to jste sice napsal hezky a zní to logicky, ale obávám se, že bod 2) a 3) nelze už dneska brát v úvahu a bod 1) jenom stěží.

   On totiž pojem národní stát neplatí a fakticky je jedno, koho tady je většina. Rozmáhá se jakýsi nový směr uvažování (zatím, pokud vím, nemá jméno), který vůbec neuznává historickou zásluhu a nárok jakéhokoliv národa na to které území, kde přebývá.
   Například: kdyby se zítra rozhodli představitelé Číny že by chtěli území ČR, tak jim postačí nadelegovat malý zlomek obyvatel aby se sem přistěhovali a začali se co nejvíce množit. A po pár generacích to zde klidně můžou vyhlásit za součást Čínské Lidové Republiky. Zatím se tak nestalo jenom proto, že je to buď nenapadlo, nebo jim to přišlo jako hloupost nebo zbytečnost.

   Vzpomínáte na demonstraci na podporu imigrantů, kde padlo motto "Tahle země není naše"?
   (No, tak asi není. A čí teda je? Ničí? Lesní zvěře? Ne, já bych řekl mravenců, těch je tady asi nejvíc...)
   Prostě totálně globální společnost už je tady, zatím hlavně v něčích myslích, protože to, že shodou okolností je české národnosti ještě nejvíc Čechů platí ze setrvačnosti a ještě nějakou dobu to vydrží.

   Vymazat
 12. Právní věta: Trestný čin hanobení etnické skupiny či rasy dle § 198 odst. 1 písm. a) spočívá v subjektivním, hrubém a urážlivém projevu, který směřuje k znevážení národa, jazyka, rasy, skupiny obyvatel, a to i pro jejich polické přesvědčení, či vyznání dle § 198 odst. 1 písm. b) tr. zák. Nezáleží na formě projevu, postačí i nadávka. Zda je projev urážlivý, posuzujeme dle způsobu přednesu, obsahu i provedení či dalších okolností. Pro posouzení tohoto trestného činu není podstatné, jaký měl projev ohlas na veřejnosti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak nějak jsem si to představoval a nevidím tam nic o tom, že se nesmí "znevažovat náboženství". Nesmí se "znevažovat národ, jazyk, rasa nebo skupina obyvatel". "Islám" není nic z toho, IMHO.

   Vymazat
  2. IMHO bys neměl řešit to, co vyblila ČTK, ale najít si ten oficiální důvod.

   Vymazat
  3. Národ, etnická skupina anebo rasa nemají s naším problémem nic společného. Nám tu jde o islám, tedy o náboženství, jež je zároveň ideologií. Pokud je tato ideologie vnímána jako nebezpečí, je správné se jí formou jakési profylaxe bránit, ačkoli zde ještě příliš přítomna není. Jestliže tu však není, neznamená to, že tu ani nebude. Ale budeme-li se jejímu šíření včas, aktivně a účinně bránit, pak tu nebude hrát žádnou významnou roli.

   Vymazat
  4. dobry je docitat pravni vety a vnimat je jako celek.

   je tam (..smeruje k znevazeni..) "skupiny obyvatel, a to i pro jejich politické přesvědčení, či vyznání "

   tzn to "znevazeni" se vztahuje i k "skupine obyvatel" i to i pro jejich vyznani...

   A ano, necist a nebrojit proti tomu co pise novinar o tom co nekdo rekl/se stalo, ale podivat se primo na ten zdroj (urednici) by bylo super.

   Pokud o neco, tak tady slo o § 356 tr.z.
   Podněcování k nenávisti vůči skupině osob
   v kombinaci s § 10 a 12 zakona o pravu shromazdovacim.

   there, I said it.

   Vymazat
 13. Františku píšete to moc pěkně, ale uvědomte si, že Vám za ten obrázek taky může někdo uříznout hlavu. Takže jste více méně hrdina.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestlipak by se sešli "světoví vůdci" i v Praze a prošli jako průvod městem pod nápisem Je suis fffilm?

   Vymazat
 14. Proste vyjadrovat nazor spocivajici ve znevazovani nabozenstvi bude vzdy povoleno, ale neni mozne za timto ucelem organizovat hromadne akce na verejnem prostranstvi..

  OdpovědětVymazat
 15. "Budu rád, když mi to někdo právně erudovaný vysvětlí z hlediska zákona"

  FF: vazne, zajima te nazor pravnika, nebo to byla jen udicka pro komentujici nepravniky co chteji otevrit zakonik?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, vazne me zajima, zda mohu mit nejake problemy se zakonem z toho, ze zamerne a cilevedome znevazuji ruzna nabozenstvi.

   Vymazat
  2. Dobré vyjádření je zde: http://paragraphos.pecina.cz/2016/09/causa-toi-toi.html

   Jsem rád, že pan Fuku je Charlie Hebdo.

   Vymazat
  3. A kdo by přicházel v úvahu jako žalující strana? Někdo z těch dvou na obrázku?

   Vymazat
  4. Je suis Fuku !

   Vymazat
  5. ano muzes, ale v tom clanku na ktery si odkazoval bylo mylne/amatersky/mozna umyslne -aby to davalo spatnej dojem-uvedena pouze cast oduvodneni a to sice to "znevazovani", a opomenula se ta druha cast a to sice to "podnecovani k nenavisti".

   pokud by si zamerne a cilevedome znevazoval nejake nabozenstvi, posuzovalo by se u toho jestli tim treba nesmerujes k podnecovani k nenavisti (ke skupine obyvatel na zaklade jejich vyznani) a tam uz to muze naplnit trestny cin a zalezelo by to na soudni interpretaci toho jak posoudi to tvoje jednani z hlediska A) umyslu, B) cile a C) dusledku (dopad na skupinu proti ktere smeruje).

   historicky se toho u nas na tenhle paragraf moc neodsoudilo ale meni se to.

   Vymazat
  6. Houby podněcování podle info zde: http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/urednici-rozpustili-konvickovu-akci-kvuli-znevazovani-islamu

   Šlo o staré gumové výtržnictví.

   Hrubou neslušnost byla shledáno právě znevažování náb. V tomto případě islámu. Takže ode dneška, kdo se bude veřejně rouhat.....= Ano, v ateistickým česku můžou zavřít uplně každýho.

   Vymazat
  7. Tak to pr, v Cesku se zaviraj hlavne slusny a nevinny lidi. A kone placi.

   Vymazat
  8. policie to muze momentalne setrit jako vytrznictvi, ale urednici to zakazali kvuli tomu ze se akce odchylila od nahlaseneho ucelu (a navic smerovala k roznecovani nenavisti ke skupine obyvatel na zaklade jejich vyznani)

   coz je legitimni duvod podle zakona o shromazdovani pro to, tu akci rozpustit. ten zakon se muze nekomu nelibit ale momentalne takovy je.

   policie pak pri vysetrovani bude zjistovat (podle objektu toho cinu a pripadneho skodliveho nasledku) jak ten cin kvalifikovat, jestli jako nic, nebo jako vytrznictvi. podnecovani, nebo neco jineho.

   urednici se ale neopirali jen o (z kontextu vytrzenou) cast vyroku "zhnevazovani nabozenstvi", ale hlavne o "podnecovani k nenavisti ci nesnasenlivosti" a hrubou neslusnost. ty titulky co se objevuji vsude mozne a uvadeji pouze to znevazovani nabozenstvi sou hrube zavadejici a ucelove.

   Vymazat
  9. Přesně tak, ty titulky jsou účelové, jejich skutečným účelem je, aby se lidé vzrušili - viz: "Což ve mě vzbudilo značné vzrušení."

   Když není v životě jiných a lepších vzrušení, musejí někteří holt vzít zavděk tímto :-)

   Vymazat
 16. Vypadá to, že budeme muset zvednout prdel a udělit těm úředníkům lekci z práva a státního sekularismu. Bylo by fajn kdyby jste jenom nekomentovali, ale taky udělali něco pro to, aby jsme tu nakonec neměli náboženskou policii!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zajímavé. Jak daleko je od výzvy "znevažujme náboženství" k výzvě "pojďme zlynčovat úředníky, kteří nám brání ve znevažování náboženství"?
   Jak je vidno, tak jen několik odstavců.

   Vymazat
 17. Proc tenhle clanek nema tag medialni mrdky?

  OdpovědětVymazat
 18. Čo tak založiť vlastnú Blasfemickú cirkev, ktorej členovia budú hlboko veriť v to, že všetky ostatné viery sú sprostosť? Automaticky by sa tak dali sabotovať všetky ostatné cirkevné stretnutia, lebo by boli v rozpore s vierou Blasfemikov. No a akékoľvek rúhanie či znevažovanie inej viery by bolo vlastne vyznávaním vlastnej viery a teda činnosťou zo zákona nedotknuteľnou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Věřím, že by to muslimové vzali s humorem. Jsou pověstní svým smyslem pro humor.

   Vymazat
  2. Nebolo by náhodou krásne, ako by katolíci aj protestanti tlieskali moslimom za bombový útok na centrálu Blasfemikov? To úžasné zjednotenie večne nezmieriteľných nepriateľov, to by za to aj stálo, nie? :D

   Vymazat
 19. Ono to určitě mělo co dělat s tou Konvičkovou akcí 21.8., kdy spustil svým vystoupením paniku a právě někteří osočovali magistrát z toho, že to vůbec povolil. Asi chtěli předejít podobnému průšvihu po tak krátké době se stejným člověkem. Ani se jim nedivím. Na druhou stranu by to měli mít zdůvodněno zákonem.

  OdpovědětVymazat
 20. https://www.youtube.com/watch?v=asUyK6JWt9U

  OdpovědětVymazat
 21. "Jde mi v tuto chvíli o to, že dle článku to vypadá, že podle Pražského magistrátu a Policie ČR je možné rozpustit nějakou akci jen proto, že znevažuje náboženskou víru."

  Ne, není. Ze stejného důvodu lze vysílat Monty Pythony apod.

  Problém je s tím, když začneš někoho podněcovat, aby proti té víře útočil - tzn. vyvlečeš toitoiku, označíš ji za kabalu a vyzveš lidi, aby na ni házeli kameny. Protože tam se začínáš dostávat na to rozhraní, kde říkáš lidem, že hodit kamenem na něco muslimského je v pohodě.

  Je rozdíl mezi znevažováním a podněcováním.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mi dává smysl, ale o podněcování se v té zprávě nepíše. Jen o znevažování.

   Vymazat
  2. Spíše je to tak, že pokud se zúčastní 1-3 nepříliš hlasití lidé, je to znevažování; pokud 4-44 lidí, je to podněcování; pokud 55555 lidí, je to už podnět k úvaze o návrhu nějaké legislativy.

   Vymazat
  3. Je to jako vždycky, záležitost výkladu práva a individuálního posouzení soudu. Stejné znění zákona se dá využít přesně na opačné účely, viz níže. Když se potká v místě a čase působivá prezentace tak zmizí z TV i ten "South Park".

   http://blisty.cz/art/83649.html

   Vymazat
  4. ...nebo zmizí islám

   Vymazat
  5. Nya-chan: jen pro přesnost: kabala je židovská mystická kniha, ten šutrák v Mekkce se jmenuje kába.

   Vymazat
  6. Muslimove ale sami hazeji kameny na kabu (symbolicke kamenovani Satana). Tady tedy slo pouze o parodovani muslimskeho aktu (Konvicka=muslim, papirova koule = kamen, kaba = toitoi, hahaha), nikoliv o utok nebo podnecovani k utoku na cokoliv.

   Vymazat
 22. SOUT PARK už byl kvůli strachu z muslimského vraždění omezen, co nevadilo v 90kách mu bylo po roce 2001 zcenzurováno, tak aby to vyznavače náboženství míru nepobouřilo a někoho nevyhodili do vzduchu, byla pak o tom celá epizoda.

  OdpovědětVymazat
 23. nabozenstvi se znevazovat musi. imrvere. je to jen taskarice, podvod, smejdi, odsunout na okraj spolecnosti a mest, jako zahradkare. je to vsechno jen spolek blbu. dobry den.

  OdpovědětVymazat
 24. http://www.ceska-justice.cz/2015/01/kritika-nabozenstvi-je-v-evrope-chranena-umluvou-nelze-omezovat-svobodu-kvuli-nabozenskym-skupinam/

  OdpovědětVymazat
 25. Náboženství a víra jsou dvě různé věci. Dost lidí je směšuje.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.