14.9.16

Recenze: Prázdniny v Provence - 20%

Přichází podzim, léto pozvolna (velmi pozvolna) doznívá, když tu přichází "Komedie, která vás hodí do léta", a shodou okolností také nejhorší letošní film. Nejhorší v tom smyslu, že není vyloženě neumětelský, jsou v něm kvalitní herci, pracovali na něm renomovaní tvůrci, ale výsledek je strašlivě pustý a neobsahující téměř nic, co by člověk od hraného filmu očekával.


Ale začněme tím, co tvrdí oficiální synopse:


"Léto neskončilo, zábava trvá. Vojta Kotek, Jakub Prachař a Kryštof Hádek se po zimní komedii Padesátka vrací na plátna kin s letní atmosférou a s francouzskou vůní v komedii Prázdniny v Provence. Režisér Vladimír Michálek je obsadil do rolí tří kamarádů a členů hudební skupiny, kteří utečou před svojí manažerkou až do slunné Francie k tetě jednoho z nich. Trochu se poflakují, hodně si užívají a taky potkají krásnou a sympatickou dívku, která umí lámat srdce. Každý z velké trojky kámošů je jiný, společně pak vrství více či méně šílené situace. Zavilý hulič marihuany, hláškující filosof a nesmělý basák dělají všechno ve větším, než malém množství."

Tento odstavec stojí za analýzu, neboť:

 • Zmiňuje se v něm, že hrdinové "utečou před svou manažerkou", což je informace, kterou jsem z filmu nepochytil, respektive pochytil až někdy ve dvou třetinách (ale o tom později).
 • "Krásná a sympatická dívka, která umí lámat srdce" je pravděpodobně ta, která je na plakátu (čechofrancouzka Sofie), ale stejně tak by to mohla být jiná čechofrancouzka, ta teta, nebo ta manažerka. Všechny tyto čtyři hrdinky jsou sexuchtivé a žádná nevypadá, že by některému z hrdinů "lámala srdce".
 • Nevím, kdo z hrdinů má být "hulič marihuany", kdo "hláškující filosof" a kdo "nesmělý basák". Marihuanu hulí všichni tři, debilně filosofují také všichni tři a kdo byl basák, to si nepamatuju, neboť scén, ve kterých vidíme hrdiny na něco hrát, je ve filmu pramálo (asi dvě a půl).
Film začíná tím, že se zhulení protagonisté probudí v autě před francouzskou usedlostí, vloupají se dovnitř (protože je to usedlost tety jednoho z nich), zde se znovu zhulí / opijí a usnou. Pak přijde teta, radostně je přivítá se zřejmým sexuálním chtíčem v očích, a dále se opravdu celý film SKORO NIC NESTANE. Hrdinové se poflakují, hulí, chlastají, polosrozumitelně na sebe hulákají, hihňají se, asi pět minut hrají hudbu, a je konec filmu. Víceméně veškeré výjimky z této supernudné šablony budou zmíněny v následujícím textu, takže půjde víceméně o spoilery, ale věřte mi, že není co spoilerovat.

Podívejte se také na tento trailer:
Ten je unikátní v tom, že obsahuje snad více děje, než je v celém filmu. Ve filmu se totiž nevyskytuje ten voiceover, který je v traileru, takže netušíme, kdo je kdo, a proč se děje to, co se děje.

Jedním z úplně zásadních problémů filmu je casting, respektive styling hrdinů. Hlavním představitelům je mezi 28 a 34 lety, ve filmu vypadají (čistě vizuálně) ještě starší, ale přitom se neustále, bez výjimky chovají, jako kdyby jim bylo mezi 18 a 20 lety. Přitom jim podle náznaků v dialozích ("15 let jsem nezaměstnanej") pravděpodobně opravdu má být něco kolem třiceti, a tudíž to asi opravdu mají být retardované lopaty a budižkničemové, kterým moc nejde ani ta hudba.

Jana Krausová (tetička) sice vypadá na svůj věk velmi dobře, ale když ukazuje jednomu z hochů nahá ňadra (která, odvážím se tvrdit, nejsou skutečnými ňadry 62leté Krausové, neboť se nikdy nevyskytnou ve stejném záběru jako její obličej) a víceméně si říká o sex, působí to značně zlověstně.

Zlověstně ostatně působí v tomto filmu většina vztahů muž/žena. Sofie se seznámí s hrdiny tím způsobem, že bez pozvání a bez zaklepání vlezou do její ložnice když telefonuje, a začnou dělat vulgární sexuální narážky (část scény je vidět v traileru), aniž by tušili, že jim Sofie rozumí. Sofie skončí hovor, odpoví jim jednou větou (která je v traileru) a následuje okamžitě střih k bazénu, kde Sofie jednoho z těchto tří kluků balí. Protože jí zřejmě svými sexuálními narážkami zaimponoval. Nemám nic proti tomu, když se v nějakém filmu vyskytuje postava dementního nadrženého děvčete, ale taková postava pak nemá scenáristické právo řešit trauma svého vztahu s matkou a dávno zmizelým otcem.

A když jsme u žen, tak ještě k té manažerce: Asi v polovině filmu jdou naši tři hrdinové se dvěma nadrženými děvčaty do nočního klubu. Mají to předem domluvené a děvčata se na ně těší. Děvčata vejdou do klubu první, hoši jdou za nimi (doslova metr za nimi), ale jsou zadrženi ochrankou a nevpuštěni dovnitř, pravděpodobně kvůli krátkým kalhotům (ale není to úplně jasné). Několik následujících hodin hoši chlastají na pláži 10 metrů před vchodem do klubu, načež pozdě v noci z klubu vylezou obě ožralá děvčata a diví se "Jé, vy jste tady, my vás celou dobu hledáme!" Tím ale překvapení nekončí, neboť v tu chvíli vedle nich upadne obličejem do písku třetí namol ožralé děvče (které se do té doby ve filmu neobjevilo). Jeden z hochů zvolá "Hele, to je naše manažerka!" (aniž bychom do té chvíle věděli, že nějakou manažerku mají), načež okamžitě následuje flashback, ve kterém vidíme, jak manažerka kluky ve Francii hledala, nechala se shodou okolností ojet jejich francouzským kamarádem, pak se ožrala a shodou okolností upadla do bezvědomí pár metrů od nich. Teprve v jiné scéně, mnohem později, se dozvídáme, že kluci před manažerkou utekli a proto je hledala. Proč před ní utekli a co vyplyne z toho, že se jim ten útěk nepovedl, to se nedozvíme do konce filmu.


Tyto megazápletky jsou sice banální a šíleně scenáristicky neobratné, ale jsou to víceméně jediné věci ve filmu, které se dají nazvat "zápletkami". Kromě toho se odehrají další "scény", jako například:

 • Kluci vyhulí lanýže za spoustu peněz
 • Kluci hrají na svatbě
 • Do jednohubek na oslavě se omylem dostanou drogy
 • Jeden z kluků se vyspí s jedním z děvčat


  ...ale žádná z nich k ničemu nevede a nemá pointu. Majitel lanýžů nijak nereaguje na to, že mu bylo vykouřeno sto tisíc. Nikdo z hostů nijak nereaguje na to, že byl na oslavě nedobrovolně zdrogován. A kluk se na konci zřejmě zamiluje do toho děvčete, se kterým se vyspal, což je značně překvapivé, protože spolu spali jen proto, že on byl ožralý a ona vystresovaná, a nestalo se mezi nimi nic dalšího.

  Jako kdyby to všechno nebylo málo, má tento film velmi nepříjemný střih (a věru není časo, že bych si na něco takového stěžoval). Stříhá se neustále a hrozně rychle, často uprostřed věty nebo slova. Velmi často se stává, že vidíme záběr na dva lidi a uprostřed věty se střihne na jiný záběr týchž dvou lidí, kteří najednou stojí a tváří se úplně jinak. Podobné vyfikundace má v oblibě třeba Lars von Trier, ale v "odlehčeném letním snímku pro mládež" je jejich existence přinejmenším bizarní. Mělo se tím zamaskovat, že film je brutálně prostříhaný? Nebo nebylo z čeho stříhat? Podobně nepříjemná je kamera, která většinu času snímá v roztřesených detailech, takže nevidíme, kde vlastně hrdinové jsou a co přesně dělají (ale většinou nedělají nic) - takže ve většině filmu je celkem jedno, že se odehrává v krásné Francii. A některé scény (zdaleka ne všechny) jsou z nějakého důvodu prohnané extrémními barevnými filtry.

  Při vzniku Prázdnin v Provence se muselo dít něco hrozně dramatického a smutného a moc by mě zajímalo, co to bylo. Byla omylem zničena polovina natočeného materiálu? Bylo najednou nutno udělat premiéru o půl roku dříve, než bylo plánováno? Byli všichni při natáčení zhulení a opilí krásou Francie? Je celý film jen nějaký složitý prostředek, jak vyprat peníze z trestné činnosti?

  Netuším, ale byl by z toho asi zajímavý dokumentární film...

  29 komentářů:

  1. Toto je velmi dobře napsaná recenze. Má emoci (vztek ze zmařeného času v kině), má dobře volená slova a navíc má vyfikundaci, vykouřené lanýže a zlověstná ňadra. Bravo.

   OdpovědětVymazat
   Odpovědi
   1. Toto je velmi dobre napsany komentar k dobre napsane recenzi. Diky.

    Vymazat
   2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

    Vymazat
   3. Kdyby místo vykouřeno použil vyhuleno, bylo by to ještě lepčí.

    Vymazat
  2. Toto je velmi dobře napsany komentář ke komentáři k dobře napsané recenzi. Díky

   OdpovědětVymazat
   Odpovědi
   1. Tento velmi dobrý autor byl smazán velmi dobře napsaným komentářem.

    Vymazat
  3. Tyto komentáře jsou dobré, ale zdaleka nejsou tak dobré, jako je právě tento komentář.

   OdpovědětVymazat
   Odpovědi
   1. Tento komentář by byl ještě lepší, kdyby byl ještě lepší než můj komentář.

    Vymazat
   2. ... žeby nějaká neškodná varianta schizofrenie?

    Vymazat
  4. tento komentar by mohol byt o tom, ze farebne filtre, ktore pouziva sedlak su na prd. Tiez o tom, ze zaujimavy dokumentarny film by bol aj o Japonsku, len ho nema kto urobit. Ten scenar Prázdniny v Provence je jasny remake lubovolneho porna, ale bez toho porna, kua na co sa tam potom da pozerat ?

   OdpovědětVymazat
  5. Budem muset FF unyst a poustet mu blby filmy, aby pak moh psat slusny recenze.

   OdpovědětVymazat
  6. Odpovědi
   1. "Věřila jsem, že to pomůže dotvořit ten reálný obraz skutečnosti, že se spolu dva mladí lidi vyspí."
    Hohoho ... tak reálného obrazu společnosti se jim zachtělo ... koukaj z vokna a neblbnou, mladá pani.
    Faktem je, že podobné situaci v Provence zažívají skoro všechny neúspěšné garážové kapely z celé ČR.

    Vymazat
  7. Dokumentární film o tomto filmu by pravděpodobně odhalil něco jako financování z fondu určeného na rozvoj české kultury, přičemž peníze odešly na konto producentské firmy založené týden před začátkem natáčení a sídlící ve Francii na adrese místního kasina nebo bordelu.

   OdpovědětVymazat
   Odpovědi
   1. přes francouzský účty se prohnat musej, aby na to mohli dostat prachy z Euromages

    Vymazat
  8. To zas bude průser...

   Nejlepší je, když se taková chujovina platí z nějakých státem (námi) dotovaných fondů.

   OdpovědětVymazat
   Odpovědi
   1. Co máte proti tomu, když se těžce pracující čeští herci rozhodnou dát si trochu voraz a za státní peníze si vyjedou do Francie trochu se zhulit a opít místním vínem? (A přitom ještě natočí malý filmeček, aby to vypadalo jako pracovní dovolená). Vy Putinisto!

    Vymazat
   2. Říkám, že je to nejlepší a ne, že proti tomu něco mám. Já bych to taky tak dělal.

    Vymazat
  9. Kozy jsou prej nějaký dvaadvacetiletý francouzský bábovky co šla kolem.

   Tento komentář není zlověstný.

   OdpovědětVymazat
   Odpovědi
   1. Každopádně si nedovedu představit, jak v takových případech přistupuje režisér k postarším herečkám.

    "V týhle scéně bys měla ukázat kozy, ale jak tak na to koukám, asi radši použijeme dablerku, viď."

    Vymazat
   2. Nn.Vyhledal jsem to v bulvaru,Krausova rekla prej sama,ze jestli dudy tak ne jeji.
    Nesmi se pak ale divit, ze kdo nema potrebny info, bude ji je chtit vycakat.

    Vymazat
  10. No dobře. Kde je Bridget Jonesová? Jak jí sluší plastika? Jak to sluší Colinu Firthovi? Což, FF, nechodíš na romantické filmy? O tom, že sis nešel poplakat na Me Before You, se raději nebudu rozepisovat.

   OdpovědětVymazat
   Odpovědi
   1. Franta opakovaně prohlásil, že nemá nic proti romantickým filmům. Má však právě za sebou "Prázdniny v merde" a myslím, že plastikovou Bridget si snad může odpustit.

    Vymazat
   2. Ale Renée Zellweger žádnou plastiku nemá! To se jenom že po čtyřícítce změnila a někam posunula a je teď spokojená! Sice se jí úplně změnil obličej, ale v žádném případě nemá plastiku, ne a ne a ne, dup dup dup!

    Vymazat
  11. Dneska byli hlavní protagonisté ráno na Evropě 2 a Prachař mimo jiné zmínil, že miluje Odvážné palce. Taky tam probírali tuto recenzi, něco ve smyslu že by z ní chtěli citovat, ale není tam nic co by stálo za řeč. Doporučuju najít si záznam na facebooku Evropy 2, cca 34.minuta.

   OdpovědětVymazat
   Odpovědi
   1. Ten film je jedním slovem merde (jedno slovo si snad dokáží zapamatovat).

    Vymazat
   2. facebook.com/evropa2.cz/videos/1163786253659486/, začátek 34:32, čtení/nečtení recenze je o minutu později pak radši začnou parodovat "Lenku Spáčilovou".

    Vymazat

  Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.