21.4.16

Recenze: Lovec: Zimní válka [The Huntsman: Winter's War] - 40%

Když jsem před čtyřmi lety psal, jaká WTF podivnost je film Sněhurka a lovec, nenapadlo mě, že vznikne Lovec: Zimní válka, který je současně jeho prequelem i pokračováním, a je ještě nesrovnatelně více WTF.


Především je úžasné natočit pokračování filmu Sněhurka a lovec, které se z větší části odehrává ve Sněhurčině království a jeho hrdinové jednají na přímý rozkaz Sněhurky, která je ústředním hybatelem zápletky, ale ve filmu se vůbec neobjeví! (Tedy objeví se na vteřinu ve flashbacku a na druhou vteřinu v podřepu zezadu.)


Neméně úžasné je natočit film s názvem Lovec: Zimní válka, ve kterém neuvidíme žádnou válku (jenom se o ní dvěma větami mluví).

První půlhodina filmu se odehrává nějakých 20 let před Sněhurkou a lovcem a dozvídáme se v ní, že zlá čarodějná královna Ravenna (Charlize Theronová) měla o něco hodnější čarodějnou sestru Freyu (Emily Bluntová), která se následkem jistých dramatických událostí stala taky zlou a odešla si založit ledové království někam na sever. Což bizarním způsobem dost připomíná hranou verzi Disneyho Ledového království. Freya začne unášet děti a cvičit si z nich armádu Lovců s velkým L (kteréžto slovo v tomto filmu znamená něco jako "motherfucking elite ninja assassin" v jiných filmech).

Následuje střih o mnoho let dopředu a z chlapečka vyroste Lovec Eric (Chris Hemsworth), který tajně miluje Lovkyni Saru (Jessica Chastain), což je problém, protože Freya po špatných osobních zkušenostech veškerou lásku v království zakázala. Těšil jsem se na vysvětlování, jak zde probíhá rozmnožování, obzvlášť vzhledem k nestandardně vysokému procentu černochů v této arktické krajině, ale bohužel jsem se nedočkal.

Eric a Sara se rozhodnou společně utéct, ale Freya na to přijde, Saru zabije a Erica vyžene.

Následuje střih o dalších sedm let dopředu, během kterého se odehraje celá Sněhurka a lovec. Od vypravěče (Liam Neeson, neuvedený v titulcích) se dozvídáme, že Sněhurka se obávala zlé moci Zrcadla, takže vyslala své nejlepší vojáky, aby ho navždy odnesli do daleké temné jeskyně. Vojákům se to nepovedlo, tak to musí provést Eric za pomoci legračních trpaslíků. Pokud si v tuto chvíli vzpomenete na Pána prstenů, nebude to naposled.


"Jedno zrcadlo vládne všem"

Podle očekávání se záhy objeví Sara, která ve skutečnosti nebyla zabita, ale šlo jen o přelud. Místo aby si s Ericem okamžitě padla kolem krku, většinu filmu mu vyčítá, že ji zradil, když Freyinu přeludu podlehl a uvěřil, že je mrtvá.

Pak se Freya zmocní zrcadla, vyvolá Ravennu z mrtvých (v předchozím filmu umřela, nezapomeňte) a vše směřuje k tomu, aby se Eric se Sarou do sebe znovu zamilovali a s pomocí trpaslíků dali sestrám přes držku...

Děj jsem nastínil jen velmi přibližně, ale věřte mi,  že se muselo při psaní scénáře, natáčení a střihu dít něco strašného.

Navíc původního režiséra nahradil debutant (dosud trikař a pomocný režisér), který neumí ani pořádně napínavě natočit klasickou fantasy bitku se sekyrami a kouzly.

Bluntová a Theronová (která má spíš větší cameo) si občas užívají své porce zla, ale nejlepšími postavami filmu jsou čtyři trpaslíci (dva samci a dvě samice), kteří se během filmu navzájem hašteří a dvoří (v hetero kombinaci). V kontrastu s tím Chastainová a Hemsworth mají celý film naprosto nulovou vzájemnou chemii a pokusy Chastainové o skotský přízvuk jsou bolestné. (Z nějakého důvodu mají kladné postavy přízvuky z různých částí Británie a okolí, zatímco padouši mluví americky.)

Lovec: Zimní válka připomíná nechtěně legrační laciné fantasy filmy z 80. let s tím rozdílem, že tento film měl slušný rozpočet a mohl si dovolit drahé herce a jiné filmové profese, takže obsahuje například dost triků, velmi slušný soundtrack, občas nápadité digitální kulisy a úžasné kostýmy.

Co je to ale platné, když je to celé hrozná blbost a navíc blbost, která je velmi málo zábavná (ať už chtěně nebo nechtěně).

26 komentářů:

 1. WTF je i fakt, že jste na to, pane Fuko, vůbec koukal či šel do kina.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. WTF je nejvic tvuj vyblitek.

   Vymazat
  2. Pěkně Diskutére. Chápu to správně, že jsem pohanil tvůj oblíbený žánr, nebo jsi prostě jenom tak nenávistnej fašoun?

   Vymazat
  3. Vronský-tenhle film je nějakej žánr?Ne tim jsem chtěl jen říct,že jsi debil,když nechápeš proč ten film FF viděl.

   Vymazat
 2. Hm. Ani recenzi jsem tentokrát nečetl, natož pak shlédl trailer. Ale pochopil jsem z toho obrázku nahoře správně, že je to celé o nějaké módní přehlídce? Pojďme se raději bavit o skutečné Zimní válce. http://www.imdb.com/title/tt0098437/?ref_=fn_al_tt_1

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jasně, každej teplák má dost času to vidět: https://www.youtube.com/watch?v=vFVNkQSU5wA

   Já bych ocenil radši knihu s českým překladem.

   Vymazat
  2. Před nedávnem vyšla Hloupost nebo agrese od Solonina, která se téhle válce podrobně věnuje. Pravda teda nikoliv z pohledu prostého vojáka, ale spíš z globálu. Stejně doporučuji, výborné čtení (ař na to, že tam nějakej debil vynechal mapy).

   Vymazat
  3. K jakým závěrům dochází, pokud jde o odhad ruských ztrát? Je blíže padesáti anebo sto padesáti tisícům mrtvých?

   Vymazat
  4. Mrknu se večer, ale to nejzajímavější a co jsem si vlastně vůbec neuvědomil je to, že kdyby se na obě zimní války moudrý generalissimus vykašlal, nikdy by nedošlo k blokádě Leningradu (nebo ne tak rychle a katastrofálně). Takže tyhle oběti je ještě klidně možno připočítat.

   Vymazat
  5. Skutečně? Myslím, že k blokádě Leningradu došlo hlavně proto, že von Leeb neměl na dobytí města dost sil. Těch neměl dost, protože Hitler odvolal Hoepnerovu 4. Panzerarmee před Moskvu. To se zas stalo, protože Hitler Moskvu považoval za druhořadý válečný cíl, chtěl nejprve Ukrajinu, teprve na podzim rozhodl na Moskvu udeřit a to už bylo na všechno příliš pozdě.

   Vymazat
  6. Spíše je důležité, že kdyby se Stalin na válku proti Finsku v roce 1939 vykašlal, nedošlo by k této blamáži a Hitler by přistoupil k plánování Barbarossy s menším pohrdáním vůči Rudé armádě - snad by operaci odsunul až na jaro 1943.

   Vymazat
  7. Řekl jsem 1943? Myslel jsem samozřejmě 1942. V takovém případě by ovšem Finsko zachovalo neutralitu, ale to by mělo pramalou důležitost, protože Mannerheim se beztak nechtěl na aktivní válce proti Rusku příliš podílet.

   Vymazat
  8. Tak autor uvádí s odkazem na "konzervativní prameny" číslo 200 000 padlých, s tím, že přesné číslo se těžko kdy podaří zjistit.

   Se zbytkem souhlas, snad jen že Stalinova snaha ukousnout si značný kus Rumunska určitě vůdci dělala vrásky. Jinak knížku mohu jen doporučit. Stejně jako poslední The Flight of Sleipnir :).

   Vymazat
  9. Nebo jinak - rozbor pramene (Grif sekretnosti snjat ...1993) opravňuje k závěru že ... Tak je to doslovně.

   Vymazat
 3. Problémem prvního filmu bylo (jak známo) to, že režisér svedl Sněhurku.
  Problémem tohohle filmu je zřejmě to, že producenti záměrně vybrali takového režiséra, který není schopný svést ani ošklivou a trapné humory dělající trpaslici.

  OdpovědětVymazat
 4. Na druhou stranu je třeba ocenit, že Franta začíná vkládat do recenzí minihry v podobě kódovaných slov, třeba místo haštěří napíše ha3tě59 - to bude bonus za to, že stále marně čekáme na nějaký pořádný hejt na šesté Básníky...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Franta nenapsal ha3tě59. A správný tvar není haštěří. Což ve spojení s faktem, že kritizuješ jeho překlepy, působí docela úsměvně...

   Vymazat
  2. Mirdo Cvachu, věř nebo ne, Franta napsal skutečně ha3tě59. Což ve spojení s tím, že tou dobou byls TY ale samozřejmě ještě v postýlce, působí ÚPLNĚ úsměvně, ne jen docela. A fakt to tam bylo i s tím háčkem, což ve spojení s tím, že kritizuješ MĚ za to, že kritizuju Frantu za JEHO překlepy právem, působí už jenom směšně. A navíc jsem ho ani nekritizoval, což... no nic. Ale jinak supr komentář jako, fakt. Nomen omen.

   Vymazat
 5. upřímně, opět je tu 75 procent obsahu popis děje. O ničom.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Navíc podle popisu děje bych to viděl na 0%, není vyjmenovanej ani jeden klad. Nebo si 40 vysloužil ten nestandardní počet černochů?

   Vymazat
 6. ty cernosi me taky docela prekvapili, a mam pocit, ze jsem nezahlid ani jednoho tepleho, invalidniho zlutaka, to je na zalobu!

  btw trpaslici jsou to nejlepsi z celeho filmu, Charlize Theronová je v traileru videt delsi dobu, nez v celem filmu, takze ano, cele je to jedno velke WTF

  OdpovědětVymazat
 7. aniž bych se chtěl toho filmu zastávat : nevěděl jsme Franto, že seš ze starý školy a k sexu/rozmnožování potřebuješ lásku.
  freya podlehla taky přeludu, proto je na thora tak nakrknutá(asi sis trochu zdřímnul)

  OdpovědětVymazat
 8. Zajímalo by mě, jaký je věkový průměr návštěvníků tohoto Františkova blogu. Někdo?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jaká jednotka času tě zajímá?

   Vymazat
  2. Prumerny vek teplacke komunity je 20, 30, nejvys 40 let.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.