20.4.16

Recenze: Hardcore Henry - 80%

Tentokrát začnu něčím důležitějším, než je popis děje, a to stylem: Celovečerní film Hardcore Henry je celý natočen očima jeho protagonisty Henryho (i když ne v reálném čase nebo v nepřerušeném záběru). Byl velmi laciný, natočili ho Rusové a byl částečně financován z dobrovolných fanouškovských příspěvků.


Co se týče děje: Je to akční sci-fi, odehrávající se v současném Rusku. Hlavní hrdina je klon/kyborg, bojující s padouchem s nadpřirozenými schopnostmi. Je to hodně mládeži nepřístupné, dočkáme se litrů krve, spousty roztrhaných těl, děravých hlav v maximálních detailech a nechybí ani pohledné ruské full frontaly a znásilňování.

Takže, schází vlastně něco k dokonalé spokojenosti?
Docela signifikantní jsou následující střípky:
 • Režisér je původně muzikant a má kapelu
 • Film koprodukoval Timur Bekmambetov
 • Ve filmu hraje m.j. Sharlto Copley, Tim Roth a Derek Zoolander junior
 • Autorkou soundtracku je ženská, která v něm hraje vraždící ninja-dominu
 • Ruské holky jsou sexy
 • Nikdo neřeší, co je zač hlavní padouch, proč má nadpřirozené schopnosti a laboratoř ve vzducholodi
 • Nikdo neřeší spoustu dalších věcí a jsem si docela jist, že jsem úplně nepochopil tu trochu děje, která ve filmu je
Film je velmi, velmi podobný videozáznamu záznamu akční FPS videohry, jsem si zcela jist, že je to záměr a nevidím v tom žádný mínus (je spousta akčních FPS videoher, na jejichž záznam se budu 90 minut rád koukat). Akční vraždící scény se střídají s pomalejšími cutscénami, děj je naprosto absurdní a celé je to naprosto, naprosto šílené. Šílenější, než obvyklé videohry. Šílené třeba na úrovni hry Bulletstorm. Nebo na úrovni Raimiho starého Evil Dead II. Tzn. "vše je dovoleno, nic není nemožné, neexistuje autocenzura, logika nás nezajímá". Mnohé scény jsou tak přehnaně drsné, až jsou zábavné, a je to zcela jistě záměr. Kdyby takovýto film natočili v Hollywoodu, okamžitě by se přihrnuly ze všech stran žaloby mravokárců, volajících po bojkotu z nejméně tuctu různých důvodů.Pripadalo mi to moc sympatické a osvěžující.

Hlavní problémy tohoto filmu jsou dva:

1) Rozpočet byl prý pouhé dva miliony dolarů, což mi připadá naprosto neuvěřitelné, neboť Hardcore Henry vypadá výpravněji, než filmy, které byly desetkrát až dvacetkrát dražší. Ale kdyby byl rozpočet sto milionů dolarů, film mohl být ještě o něco zábavnější.

2) Problém s tím, aby se film nestal během svých 90 minut fádním. Filmaři se v tomto ohledu opravdu snaží, přicházejí s nejbizarnějšími zvraty a s inovativními variacemi akčních scén. Například v jedné scéně se Henryho spojencem stane chromý profesor na invalidním vozíku, který pomocí VR přilby ovládá několik svých klonů, které nejsou chromé a mají různé zbraňové specializace (sniper, boj na blízko, berserker). Ale v jednu chvíli může vždy ovládat jen jednoho. A cílem mise je dostat toho chromého profesora ven z domu plného nepřátel. Ale přes to všechno jsem se ke konci filmu, při asi sté ultrabrutální smrti, neubránil jistému závanu nudy.

Jsem velice rád, že tento film vznikl, že jsem ho viděl a že se i přes své mizivé světové tržby tvůrcům bohatě zaplatí (vzhledem ke svému ještě mizivějšímu rozpočtu).

Jen se obávám, že další podobně natočený film nemůže vzniknout, protože v tomto vizuálním stylu prostě už není kam dál jít. Ale rád se nechám překvapit.

P.S: Film je natočen tak, že mě i přes neustálý pohyb first person kamery překvapivě vůbec nebolela hlava (na rozdíl od podobných scén v Grimsby).

P.P.S: Kdyby tento film natočil v přesně stejné podobě Lars von Trier nebo Steven Soderbergh, zcela jistě by se o něm psaly dlouhatánské rozbory, jak geniálně dekonstruuje akční kinematografii a jak sofistikovaně nastavuje zrcadla všemu možnému.

14 komentářů:

 1. "Bylo mi osvěžující" číst Frantovu recenzi.

  OdpovědětVymazat
 2. Mám pocit, že dekonstrukce (nejbližší překlad tohoto zprzněného patvaru z angličtiny je "narušení") akční kinematografie zcela jistě není naplňování pravidel žánru.

  OdpovědětVymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. Doufám, že je to něco jako celovečerní verze tohohle (nezjišťoval jsem, jestli jde o stejné rusy) : https://www.youtube.com/watch?v=Rgox84KE7iY

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. je to od těch stejných rusáků a je to přesně jako celovečerní verze tohohle

   Vymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 6. Těším se na akční FPS videohru udělanou na motivy filmu natočeného na motivy akčních FPS videoher.

  OdpovědětVymazat
 7. z nataceni
  https://www.youtube.com/watch?v=NEHCQELmW7E

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, stará dobrá kaskadérská klasika, žádné CGI

   Vymazat
 8. Nějak nechápu, proč je malej rozpočet uvedenej jako problém. Snad naopak, ne? Nehledě na to, že takový dílo (akční kravinka kde si autoři jenom tak hrajou bez ohledu na logiku) je přesně to, k čemu nízkej rozpočet patří.

  OdpovědětVymazat
 9. "protože v tomto vizuálním stylu prostě už není kam dál jít." Di do prdele, co ty vis vo filmu.

  OdpovědětVymazat
 10. V které minutě promítání odešla Spáčilová ze sálu?

  OdpovědětVymazat
 11. Docela mě překvapil celý děj, furt tápu nad tím že to všechno byl jen test vojáka ( umělé inteligence ) bez závěru. Chybí mi tam prostě ten konec.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.