16.4.16

Recenze: Carol - 70%

Amerika, padesátá léta. Carol (Cate Blanchettová) prochází nepříjemným rozvodem a náhodou se blíže seznámí s prodavačkou Theresou (Rooney Maraová). Kamarádí se víc a víc, až se nakazí homosexualitou. A to byl tehdy problém.

Pardon...


Nejsnadnějsí to budou mít ti z vás, kteří znají film Todda Haynese Daleko do nebe. Carol je stylově velmi podobná, ze stejné doby a od stejného režiséra. To znamená, že všichni jsou krásně dobově elegantní, výprava je bezchybná a všichni se většinu času významně koukají na ostatní, zatímco v nich pomalu klíčí cosi zakázaného / zlého /  osudového.
Na počátku mají obě ženy své mužské partnery (Carol se rozvádí, Theresa má snoubence) a film je především o jejich vnitřním boji mezi racionálním vztahem k mužům s supervášnivým lesbickým vztahem. Další konflikt pak vyplývá z toho, Carolin manžel se chystá použít její homosexualitu jako argument u soudu, aby ji připravil o péči o jejich dítě. A to je vpodstatě všechno. Dámy prožijí chvíle vášně, ale je jim od začátku jasné, že jejich vztah nemůže mít budoucnost.

Všichni hrají dobře, hezky se na to kouká, hudba slušně imituje Philipa Glasse a má to dvě hodiny, takže je to poněkud ukolébávací.

Pokud se těšíte na nějaké ty obnažené frontaly, tak se dočkáte, ale jenom kvůli nim bych na film nechodil.

Připadalo mi, že se dívám na další weinsteinovský precizně vysoustružený film o boji s dobovými předsudky, který existuje především proto, aby dostával ceny na festivalech (i hetero festivalech). Není mi moc jasné, co jsem si z něj měl odnést, kromě poučení "když vám Rooney ukáže prsa, najdete v sobě vnitřní sílu postavit se... všem".

14 komentářů:

 1. V traileru to vůbec nesluší ani "Rooney Maraové", kterou mám jinak za sexy, ovšem pomyšlení, že by si začala se čtyřicátnicí "Blanchettovou", je ještě odpudivější - pochopitelně tedy aspoň pro ty odkojené "poctivýma" lesbo scénáma modelek z pornáčů (určených pro heteráky). Ale co chtít po filmu, jehož scénář napsal Peter Nagy, že... Pěkná hudba (v traileru).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Phyllis Nagy. Ženská.

   Vymazat
  2. Ne, fakt? Já myslel že to byl ten slovenský zpěvák! Thank you, Captain Obvious, nenapadlo by mě, že tuto prostou a nenáročnou narážku na shodu příjmení někdo vezme až tak vážně...

   Vymazat
  3. V době, kdy má přístup k internetu skoro každý, je lepší nepředpokládat narážky...

   Vymazat
 2. Třou se tam o sebe kliťákama nebo aspoň bradavkama?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To není rozhodně "Život Adele". Spíš jako kdyby to dělal Walt Disney.

   Vymazat
 3. fuka klobuk dole odpozerat takuto picovinu, nezachrapat a este o tom pisat, ked nemas do coho pichnut pozri radsej nejaky serial.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky bych osobně radši nějakou pořádně sžíravou a ironickou recenzi na (věřme že) poslední Básníky...

   Vymazat
  2. Jasně, Básníky! Áda jako básník nebude mít chybu..

   Vymazat
 4. Proč v traileru použili hudbu z Requiem za sen?

  OdpovědětVymazat
 5. Tematicky to není nic nového a stejné to je i s dějem. Nerozumím jak tohle dokáže někdo protlačit až do realizace.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo to bude ještě lepší než CAROL :) Please žádné japan frontal ani half.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.