25.4.16

Recenze: Ani ve snu! - 40%

Laura (Barbora Štikarová) je mladá holka, která miluje jednak parkour (pozor, nikoliv parkur) a taky nejlepšího parkouráka ze sídliště. Ten je ale kurevník. Lauřini rodiče jsou rozvedení a ona občas jezdí do hor za otcem - horolezcem, ale většinou je doma v Praze s usedlou matkou (Klára Melíšková), která si právě nabaluje novou známost. Kromě toho, že má Laura trauma z lan (po pádu ze skály), upadá také občas při jízdě ve výtahu do transu a zdá se jí, že je ve snovém světě, kde vede alternativní existenci. Nejlepší parkourista sice Lauru nechce (není divu, když mu po první puse řekne "Proč mě nelíbáš jako v tom snu?"), ale rád by ji sbalil zdejší jůtuber a také čerstvě se přistěhovavší nerd, který po nocích na střeše paneláku hackuje radioteleskopy Android tabletem. Ultimativním cílem všech zúčastněných pak je, aby jejich parkourové video mělo hodně online zhlédnutí, což nějak způsobí, že pojedou do USA.

"I am Laura and welcome to the Ministry of Silly Walks"
Český film Ani ve snu! se nesnaží být pouhým laciným kalkulem a parazitovat na oblibenosti jistého druhu fyzických aktivit mezi jistým druhem mládeže. Snaží se vybudovat poměrně komplexní atmosféru, ve které se Lauřin reálný svět magicky prolíná s tím snovým (důraz je na slovo "atmosféra", protože budovat nějaký příběh se nesnaží). Bohužel, ambice byly příliš velké a režisér Petr Oukropec se doupouští podobných chyb jako ve svém předchozím filmu Modrý tygr - totiž nedaří se mu pořádně definovat, na co se vlastně koukáme, jak spolu jednotlivé scény filmu souvisí, jak moc je která z nich stylizovaná a co bychom si z kina přibližně (aspoň přibližně!) měli odnést.


Ale začněmě tím hlavním, co tento film přináší, a to je pohled do světa českých parkouristů, kteří ovládají "vólflip, bekflip i randát". Čeští parkouristé jsou něco podobného jako čeští rappeři, tj. zvládají své řemeslo mnohem lépe, než já nebo Miloš Zeman, ale znatelně hůře, než jejich kolegové z kapitalistické ciziny (což poznám i já nebo Miloš Zeman). Tudíž není reálné těšit se, že v tomto filmu uvidíte třeba něco jako v Bessonově Doupěti.O něco zajímavější je intimní pohled na dospívání, první lásky a všechny tyhle věci, mezi současnou českou městskou mládeží. Občas se Oukropcovi podaří zaznamenat nějaký reálný, pravdivý okamžik, ale jindy padá na ústa, protože - bohužel - herci nejsou nic moc (ani hlavní představitelka) a snaha o současné hlášky ("dobrý psycho!", "megavtipný!", "začíná džem!") občas působí strojeně nebo až nechtěně legračně. Myslí tvůrci vážně, když je současný mladý hacker oblečen jako někdo z filmu Hackers (1995)?

K nejambicióznějšímu vývoji dojde okolo poloviny filmu, kdy zjistíme, že Lauřiny halucinace se prolínají s realitou způsobem, který se nedá odbýt jen hormonálními halucinacemi (pes ze sna se objeví v reálném světě, hoch zamčený ve snovém labyrintu zmizí z reálného světa...). Kamarád hacker se pomocí elektrod a Android tabletu pokusí vstoupit v jedoucím výtahu do Lauřiných snů a měl jsem ne úplně příjemný pocit, kdy jsem si nebyl jistý, jestli to má být vědomá parodie Inception, nebo autoři Inception neznají (a nevím která z těch možností je horší).

Vzhledem k podzápletce s prolínajícími se sny se nedá dost dobře kritizovat, že spousta věcí ve filmu nějak tak nedává smysl, protože tvůrci vždycky mohou říct, že to smysl nedává záměrně, aby se tím prohloubila jakási snovost. Ale na konci filmu třeba jeden parkourista řekne druhému "Byli jste skvělí, ale my byli lepší" - což je úplně poprvé, kdy je naznačeno, že se parta dělila na nějaké dvě podskupiny, které spolu zřejmě během filmu nějak soupeřily...???

Ani ve snu! byl od počátku chvályhodný počin, který se snažil přijít s něčím novým, ale tvůrci si ukousli příliš velké sousto, které nezvládli tak dobře, jak bylo zapotřebí. Přes všechny ty proplétající se motivy má film necelých 80 minut včetně titulků a ještě mi to připadalo jako zbytečně dlouhá stopáž...

24 komentářů:

 1. Pokud chce Fuka varovat, že parkour není show jumping, pak může také klidně říct, že kurevník není kourevník - a bude mít pravdu! Copak se v češtině čte "parkour" jako "parkour"? Jen režisér Oukropec se nejspíš opravdu čte jako Oukropec.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oukropec? Není to jeden z těch pánů, co ti šuká mámu, chytráku? A taky odkaz na smutné dětství plné rychle se střídajících strýčků, kteří tě vyhazovali z vašeo nuzně zařízenéo obýváku, zatímco jsi v temné chodbě četl slovníky ve světle petrolejky, Grimle. To vysvětluje tvoji obsedantní úzkostlivost na pravopis a snahu alespoň něčím vyniknout, což ostatní ovšem vnímají jako zkurvené hnidopišství. Chceš být za vtipného chytráka, ale jsi za otravného kokota...

   Vymazat
  2. Počkej, ale teď vážně - tobě se něco takového v dětství opravdu přihodilo? Popisuješ to tak plasticky, s takovou vnitřní naléhavostí... Navíc, vysvětlovalo by to i tvou práci myče záchodků na univerzitě Hradec Králové.

   Vymazat
  3. Počkej, ale teď vážně - jdi do kuchyně a vraž si do krku vidličku, píčo.

   Vymazat
  4. Aha, takže přihodilo. No tak se nám to utěšeně rozrůstá, za chvíli budu schopen sepsat tvůj kompletní životopis!

   Vymazat
  5. Někdo kdo má dostatek mrtvých synů by to pak mohl zfilmovat.

   Vymazat
  6. Znalče, internetové diskuze jsou více méně svobodný prostor. Není nutné dělat ze sebe nasranýho fašouna. Když tě jeho komentáře serou, nečti je.

   Vymazat
  7. Vronský, neser boha. Když tě sere, že mě sere, tak se do toho neser.

   Vymazat
  8. Kdybys to napsal nějak kultivovaně, tak se do toho neseru, ale z tvého komentáře šla hrozně posraná energie, tak jsem se do toho prostě trochu vesral, no. Se neposer.

   Vymazat
 2. Doufejme, že se alespoň část filmu odehrává v parku, aby to bylo autentické.

  OdpovědětVymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. Nahá, nebo aspoň mrtvá děvčata se vyskytují? Alespoň ve výtahu?

  OdpovědětVymazat
 5. Přestaňte si dělat legraci s pana prezidenta! Po loku ze zelené láhvinky udělá bekflip jako nic. Kdo z Vás to má?:-)

  Film: Ani ve snu! - 40%
  Fukova recenze: 80%

  OdpovědětVymazat
 6. Jéé che chéé. Radioteleskop Android:-). Díky tomu nerdovi spadl Čeljabinský meteoroid, aniž by o něm někdo předem věděl. Teď abych se každý den bál, že ukliknutím na dotykáči způsobím světové neštěstí:-).

  OdpovědětVymazat
 7. Zítra v Blesku: Režisér Petr Oukropec řídí natáčení svých filmů přes Skype ze státu, kde je povolené držení i konzumace neomezeného množství Marihuany!
  Hlavní hrdinka Laura má trauma z lan? Vždyť v tělocvičně při šplhání začínají první sexuální zkušenosti dospívajících dívek! Ona je asi nějaká divná ... i pro kurevníky:-).

  OdpovědětVymazat
 8. By mě zajímalo, jaké řemeslo to Fuka jako myslel, když se sebekritizoval.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. psaní recenzí, nepochybně

   (i když tahle se mu náhodou povedla a souhlasím s Mahoniho 80 procenty)

   Vymazat
 9. Neznat Inception je určitě lepší, než ho znát a nějak z něj vycházet.

  OdpovědětVymazat
 10. Jak se procentualni hodnoceni tohoto filmu lisi od hodnoceni snimku Bony a klid 2? Tato informace mi tu zasadnim zpusobem chybi

  OdpovědětVymazat
 11. Vážně, jak je ve skutečnosti oblečen současný mladý hacker ???

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.