18.4.16

Recenze: Kniha džunglí [The Jungle Book] - 70%

Nová Disneyova kniha džunglí je velice zvláštní film, který se snaží o několik zdánlivě protichůdných věcí současně.

Snaží se být věrný Kiplingově předloze (tedy aspoň "věrnější") a současně je v něm hodně odkazů na Disneyovu kreslenou verzi z 60. let. Snaží se být totálně vizuálně realistický, zvířatům byste věřili každý chlup, ale ta zvířata mezi realistickou zvířecí chůzí mluví a zpívají!


Film režíroval Jon Favreau, který dokázal natočit fajn věci různých žánrů, jako Elf nebo Iron Man, a tentokrát měl před sebou nelehký úkol, protože valná většina toho, co vidíme na plátně je digitální (nejsem si úplně jistý, ale domnívám se, že ani vteřina filmu nevznikla ve skutečné přírodě). Velice zajímavé jsou dokumenty o natáčení (obsahují spoilery), které ukazují, jak se to filmaři snažili tomu snědému klukovi (jedinému živému herci ve filmu) ulehčit, a jak měli možnost sledovat "hrubý nástřel" celkových renderů v reálném čase, hned při natáčení.


Technika vás ale nemusí zajímat. Důležitější je, že tenhle film má úžasné kouzlo. Takové to filmové audiovizuální kouzlo, kdy se prostě kocháte tím, že před sebou vidíte fantastický, mytický, neprobádaný svět, plný překvapení, nebezpečí, úžasných vyhlídek atd. atd... Nestává se mi v posledních letech často, že by mě film takhle okouzlil (viz třeba Avatar), ale nové Knize džunglí se to daří - čistě prostřednictvím vizuálů a hudby Johna Debneyho. Aspoň místy.Když jen tak pozorujeme džungli a její obyvatele, je to super.

Trochu to skřípe, když se máme věnovat ději. I kdybychom ho předem neznali, je velmi předvídatelný a v dnešní době nemá tu dramatickou osudovost, kterou mohl mít pro čtenáře v 19. století.

A ta dramatická osudovost, kterou má mít, je ne-úplně-hladce kombinována s porůznu roztroušenými odkazy na starou kreslenou verzi, která byla mnohem rozvernější a křiklavější. Takže když Mauglí objeví ve strašidelném chrámu strašidelnou realistickou megaopici, a ta začne zpívat toto, je to rozhodně zajímavé, ale spíš takovým tím WTF způsobem, jako "zdá se mi to?"

Pokud ale starý film dobře znáte, vychutnáte si spoustu velmi fajnšmekrovských drobností.

A pak je tu ještě jedna lahůdka: Většinu zvířat mluví v původním znění velmi slavní herci a ta zvířata jsou velmi decentně stylizována tak, aby své živé předlohy trochu připomínala. Třeba jen očima. Připadá mi to geniální a poznával jsem ty herce i při dabované verzi, (která trochu té osudovosti a dramatičnosti taky ubírá).


Většina kin bude samozřejmě film uvádět s dabingem, ale budou existovat i titulkované kopie. Na titulkovanou verzi si rozhodně hodlám do kina zajít a doufám, že budu ještě výrazně spokojenější (tenhle text je recenzí dabované verze).

P.S: Sam Raimi mluví veverku

33 komentářů:

 1. Bude recenze na sestej dil Basniku?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já chci recenzi taky, stačí mi ta zvrácená část...

   Vymazat
  2. Jo, taky bych si přečetl recenzi. Dneska jsem viděl billboard a úplně jsem se lek, jelikož Matásek na něm vypadal jak známý konfident Čulík. A lepší už to s ním asi nebude.

   Vymazat
 2. Na Básníky čekám už několik dní! Fando!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proboha, oni dneska ještě někoho zajímají "Básníci"?! Někoho, kdo ještě není ve starobním důchodu?

   Vymazat
  2. Někteří z "Fandových" fandů mají special needs. I mean requests.

   Vymazat
  3. Básníci jsou unikátní filmová série nejen v rámci Česka, ale i zřejmě celého světa :-) Šest dílů, které sledují stejné postavy od puberty skoro až do důchodu... Kam se na ně hrabe Indy :-) Tyto filmy nejsou ani tak o ději, jako o postvách - když jsou někomu sympatické, film zbaští, ať je jakýkoliv... Ale lidi Básníci asi zajímají, o víkendu na ně přišlo 43 tisíc lidí, to není špatný start, byť ne rekordní.

   Vymazat
  4. Jak moc unikátní to je těžko posoudím, ale je fakt že Básníci, celkově vzato, nejsou špatný. Na český poměry rozhodně.

   Vymazat
  5. Mrtko! Básníci jsou Mrtko!

   Vymazat
 3. O.K., disnejovka. Ale bude recenze na Spotlight? Františku, uznávám, že to pro tebe asi není tak zábavné, jako mluvící medvídek nebo tygr se zapálenou větví uvázanou k ocasu, ale dostalo to letos nějaké oskary, myslím snad dokonce i toho hlavního.... a už to u nás pár týdnů jede v kinech.

  OdpovědětVymazat
 4. Franta proste filmy posledni dobou zanedbava..Spotlight, Kolonie, Orel Eddie, Pata vlna..to urcite za videni stalo. Doufam ze je to tim ze striha Fukafutokyu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. pata vlna za videni nestala, neboj

   Vymazat
  2. Dadel chtěl možná místo Pátá vlna napsat Příběh lesa.

   Vymazat
  3. Myval: oprava- za videni ne, za cteni ano. To same basnici

   Vymazat
  4. Ano, někteří básníci skutečně stojí za čtení. Baudelaire, Apollinaire, Morgenstern...

   Vymazat
  5. Příběh lesa. No tam není nic GAY ani CGI, na to František nepůjde.

   Vymazat
 5. Ale tohle je Disney! A Kipling! A Bill Murray!
  Jen nevím, jestli utrhnu dětičky od Minecraftu.

  OdpovědětVymazat
 6. Ale tohle je Disney! A Kipling! A Bill Murray!
  Jen nevím, jestli utrhnu dětičky od Minecraftu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, je to Kipling:
   http://historymatters.gmu.edu/d/5478/

   Vymazat
  2. Kipling ale napsal napr. i toto http://www.poetryfoundation.org/poems-and-poets/poems/detail/46473
   Asi ho na tu Nobelovku nenavrhovali jen tak

   Vymazat
  3. Kamaráde, Obama dostal nobelovku. Stalin a Hitler byli nominováni. Vím, že jsou to extrémy, ale nobelovku sem netahej. Netvrdim, že je Kipling kompletně špatnej, pouze poukazuju na něco, co málokdo ví. Např. černoši, počátkem 70. let, kdy bylo americké černošské hnutí na vrcholu, o něm nemluvili dobře - a bylo to právě kvůli Břemenu bílého mlže - zcela právem. Čačača.

   Vymazat
  4. Břímě bílého muže je do puntíku pravdivé: běloši vymýšlejí, staví, budují, barevní nehnou kopytem a když je hotovo, akorát se přihlásí o podíl - a ještě pičujou, že toho dostali málo. Vždyť i ten autobus, ve kterém si Rosa Parksová nárokovala sedačku, vymysleli a zkonstruovali nějací běloši. :P

   Vymazat
  5. Ještě jsi zapomněl: hromadí bohatství, kolonizují, válčí, zotročují, vládnou...

   Vymazat
 7. Anna R má Minecraft? Dva Minecrafty?

  OdpovědětVymazat
 8. Z herců uznávám jedině ty dva pejsky - Bena a Fleka. Pokud nedabují v tomto filmu, pak na něj nepůjdu.

  OdpovědětVymazat
 9. Tvl, Avatar za 90? Odhlédnu li od toho, že je to okopčenej (aspoň vizuelně) Albion - https://www.databaze-her.cz/hry/albion/ - tak je to jen vyhajpovaná sragora, po který už dávno neštěkne pes.

  OdpovědětVymazat
 10. Rilal jsem si. Jestli dal Fuka 70%, co jako.
  No. A cas od casu pri sledovani bijaku jsem si na nej vzpomnel.
  Jsi musel mit fakt blby detstvi, kdyz das tomudle jen 70.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.