10.3.16

Recenze: Už je tady zas [Er ist wieder da] - 60%

Německá filmová komedie má zajímavou premisu: V současné době (tedy v roce 2014) se v parku uprostřed Berlína objeví Adolf Hitler (Oliver Masucci). Neví, jak se tam vzal, od roku 1945 si nic nepamatuje.

Záhy se ale vyrovná s tím, že Polsko stále existuje a jeho kamarádi jsou mrtví, a začne se začleňovat do současné společnosti. Nejdřív se stane televizním komikem a když má úspěch, začne fušovat i do politiky. A stane se tak slavným, že vydají jeho knihu a natočí o něm film!


Už je tady zas se snaží být originálním mixem satiry, komedie a nstavování zrcadla všemu možnému, včetně Hitlera, Hitlerových fanoušků, knih o Hitlerovi a filmů o Hitlerovi. Tedy zřejmě i sám sobě (film vznikl podle knihy).


Některé části filmu vznikly podobným způsobem jako Borat / Bruno, tzn. herec, nalíčený a převlečený za Hitlera, se v nich baví s normálními, nic netušícími lidmi. Zatímco si ale v Boratovi "napálení" mysleli, že se baví se skutečným kazašským reportérem, v tomto filmu si mysleli co? Že se baví se skutečným Adolfem Hitlerem? To snad ne...??? Když se "Hitler" nečekaně vydá na návštěvu do sídla krajně pravicové německé strany, můžeme věřit tomu, že to byla nečekaná návštěva, když je první otevření dveří snímáno kamerou zevnitř z domu? Takže členové strany předem věděli "přijde k vám herec namaskovaný za Hitlera a bude vás zesměšňovat"? Nebo to všechno byli herci, kteří jen hráli členy této strany?? Netuším.

A takových scén je ve filmu několik. Často jsou vtipné, ale poněkud mi unikala jejich pointa. Mají mít kromě prvoplánovitého humoru (Hitler jde do čistírny nechat si vyčistit uniformu) nějakou satiričtější hloubku? Pokud ano, jakou??

Trochu jasnější je to u stoprocentně hraných scén (ve kterých jsou všichi zúčastnění herci), jako například "sekretářka učí Hitlera zacházet s myší, Hitler se diví, že uživatelské jméno adolf.hitler je již obsazeno". A opět: Smál jsem se docela dost, ale při sedmiminutové scénce od Monty Python jsem se smál podstatně víc a hlubší smysl nebo satiru jsem v tom žádnou nevypozoroval.S přibývajícími minutami začne ale film uhýbat od prvoplánovitého humoru k něčemu výrazně závažnějšímu, co by asi mělo působit mrazivě a vrcholí to závěrečnými záběry, kdy Hitlerův voiceover komentuje záběry demonstrací pravicových extremistů slovy "S tímhle materiálem se dá pracovat".

To mrazivé je, ale cesta, kterou se tvůrci k těm finálním scénám snaží dostat, je značně zmatená. Musíme přetrpět celkem složitou zápletku, ve které vystupue několik lidí ze soukromého televizního kanálu (všechno herci), kteří se snaží zvednout si sledovanost zařazením Hitlera do vysílání, načež se snaží nějak morálně vyrovnat s tím, že to udělali (přičemž ve většině těchto scén Hitler vůbec nevystupuje). To zní jako slušný námět např. pro nový film Charlieho Kaufmana, ale tvůrci této německé komedie mají ke Kaufmanovým schopnostem hodně daleko a postrádají sofistikovanost, kterou takový netradiční námět vyžaduje.

Už je tady zas je nejlepší komedie s Hitlerem od Lídy Baarové, ale její potenciál zůstal trestuhodně nevyužit. Ať už byl jakýkoliv.

P.S: Je pravděpodobné, že pokud znáte německé reálie (např. německé politiky, Youtubery a moderátory) a umíte německy, budete se bavit o dost lépe. Jedna scéna je například vtipná tím, že přesně kopíruje strukturu jiné slavné hitlerovské scény.

23 komentářů:

 1. Nein, nein, nein, nein, nein!!! 60% je málo! Zu wenig! A teď si jdu přečíst recenzi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Otázka je, zda si ten film zaslouží vyšší hodnocení, máš k tomu nějaký zasvěcený komentář, Herr Reaper?

   Vymazat
  2. Jawohl. Masucci je velmi charismatický herec a dokáže hrát tak, že skutečně připomíná Hitlera 20. a 30. let, kdy se dral k moci. Ne všechny filmy s Hitlerem v tomto smyslu uspěly. Chápeme, proč měl v románu a ve filmu milióny přístupů na YouTube.

   Vymazat
 2. Kniha je velmi vtipná, trvám na tom. K Fukově otázce: samozřejmě, že naprostá většina scén je točena s herci; Borat-efekt je využit jen v několika scénách převážně v úvodu filmu. Když jde Masucci v nacistické uniformě po ulici, Berlíňané jej přirozeně považují za baviče nebo imitátora nebo něco podobného.

  OdpovědětVymazat
 3. kniha je fajn oddychová beletria
  som zvedavý čo všetko tvorcovia vypustili, pridali

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, v podstatě vypustili konec. Asi neměli odvahu na "happyend" po vzoru knihy. ;) (Ale on by na plátně asi stejně nefungoval...)

   Vymazat
 4. Kniha ma mnoho hluchych mist, ale je OK. Kdyz jsem slysel o filmu, tak jsem si rikal, ze to bude nuda...zvlast pro cloveka, kdo uz knizku cetl.

  OdpovědětVymazat
 5. Hlavní problém filmu je zřejmě stejný jako u knihy: Hitler je mladý, dynamický muž plný života, rozhodnosti a cilevědomosti. Skutečný Hitler v dubnu 1945 byl podle svědectví všech, kteří jej v bunkru navštívili nebo kteří tam s ním byli, naprostá fyzická i psychická troska.

  OdpovědětVymazat
 6. Vyjádřím se ještě přesněji. Masucci je stejný ročník jako Fuka (takže beru zpátky, že je mladý). To znamená, že by měl představovat Hitlera z roku 1936. Budu citovat z knihy Hugh Trevor-Ropera Poslední dny Adolfa Hitlera: "Do roku 1940 vypadal Hitler mnohem mladší, než ve skutečnosti byl. V letech 1940 až 1943 vypadal na svůj věk; po roce 1943 jako by byl mnohem starší." To je svědectví nejspolehlivějšího z Hitlerových osobních lékařů. Takže herec, kterému bylo v době natáčení 46, měl představovat Hitlera, kterému bylo v době smrti 56 a který podle všech svědectví vypadal spíše na 66... Hitlerův hlavní lékař Morell dával Hitlerovi (podle vlastní výpovědi) morfium, hypnotika, narkotika a afrodisiaka. V posledních dvou letech války DENNĚ. V dubnu 1945 byl Hitler už těžce závislý na Morellových drogách. V románu není nijak vysvětleno, jak se mohl Hitler přenést do Berlína roku 2011; a přirozeně se tam také nijak neřeší Hitlerův tělesný a psychický stav.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak přece jen jsi píča, Grille Rimmere...

   Vymazat
  2. Takže je zásadně nevyužit Hitlerův absťák!

   Vymazat
 7. Pan Hitler si jen nic nepamatuje, ale co kdyz je to Hitler z roku 1933, 1938, 1940, Hitler mlady a dynamicky, cilevedomy, plny sily a na vrcholu slavy?
  Ono je v knize nebo filmu (necetl/nevidel) dano, ze ten novodoby Hitler je presne ten z bunkru den pred sebevrazdou, ta troska? Pak by to byla blbost a mas pravdu.

  Vubec uz se nesnaz logicky resit vek hercu a jejich role, viz treba Troja a Jolie/Pitt, i kdyz tenkrat ho asi ve dvanacti mit mohla.

  A kdyz vezmes pojem Brangelina, tak vlastne porodila sama sebe se svym manzelem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hitler si pamatuje duben 1945 v Berlíně. Mnohokrát se o tom v knize zmiňuje (v knize vypráví děj). Jolie nehraje v Tróji. Myslíš asi Alexandra Velikého, kde Jolie, stejně stará jako Colin Farrell, hraje jeho matku.

   Vymazat
  2. V knize se Hitler zmiňuje 1) že seděl s Evou v bunkru a ukazoval jí svou pistoli, a potom už si nic nepamatuje, 2) že mu uniforma páchne benzínem, a 3) že při vzpomínce na Walter PPK ho kdovíproč hrozně rozbolí hlava. ;) Takže autor to nejspíš myslel tak, že jde o Hitlera v okamžiku smrti nebo krátce poté (benzínem ho polili esesáci, když se ho toho večera na zahradě Říšského kancléřství pokoušeli zpopelnit).

   Vzhledem k tomu, že sice páchne benzínem, ale nemá střelné zranění ani ohořeliny, se dá usoudit, že "Prozřetelnost" (nebo kdo ho to transportoval do budoucnosti) mu "opravila" tělesná poškození, tedy i následky fetování. A proto možná vypadá mladší, než by měl být.

   Vymazat
  3. Černý papež: Ovšem ve filmu tyhle věci nejsou.

   Vymazat
  4. Já vím že ne... a trochu mě to i mrzí. No ale co už. :)

   Vymazat
 8. Chybí mi tu informace, zda FF četl knihu.

  OdpovědětVymazat
 9. Chybí mi tu informace, zda si Corvus dnes umyl vaginu.

  OdpovědětVymazat
 10. Je prosím ve filmu autobus do Lidic?

  OdpovědětVymazat
 11. Ta scéna s emailem například ukazovala na to, že lidé se neštítí ani dát si jako přezdívku něco jako adolf.hitler. A tak dál.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.