6.3.16

Recenze: Grimsby - 60%

Sebastian Butcher (Mark Strong) je elitní tajný agent MI6 s povolením zabíjet (vpodstatě James Bond). Od dětství se nesetkal se svým bratrem Nobbym Butcherem (Sacha Baron Cohen), což je dementní fotbalový hooligan s 11 dětmi a tlustou přítelkyní, žijící v britském přímořském městečku Grimsby (něco jako naše Ostrava!!!, ale ještě víc incestu).

Nobby svého bratra konečně po 28 letech vypátrá v Londýně, ale zrovna ve chvíli, kdy řeší nějaké velmi složité spiknutí (a sám "pomůže" tomu, že se to spiknutí ještě zkomplikuje). Takže se oba bratři vydávají na cestu kolem světa, aby očistili své jméno, odhalili pravé padouchy a přežili to, že jim jdou úplně všichni po krku.


Komedie Grimsby je čistě hraný film podle scénáře (nekoná se tedy žádné "napalování skutečných lidí" jako v Boratovi nebo Brunovi). Film ale nerežíroval Larry Charles, jako většinu Cohenových předchozích, nýbrž Louis Letterier (první dva Kurýři, Podfukáři, remake Souboje titánů), což je dost zajímavá volba, protože nemá téměř žádné zkušenosti s (chtěným) filmovým humorem.


Následkem této volby je Grimsby překvapivě slušnou akční podívanou. Tedy, přesněji řečeno, "hyper mega motherfucking akční podívanou na speedu", při které vám budou ze zvuku přecházet oči, ze střihu uši, a pochopíte, proč se většina akčních filmů netočí z pohledu hlavního hrdiny (protože by se diváci brzy pozvraceli). Nedá se říct, že by šlo o nějak výrazně kvalitní akční scény, ale nudit se při nich rozhodně nebudete.


Jak už to bývá, 50 procent scén a hlášek z tohoto traileru ve filmu není.

Zajímavější je podívat se na komediání scény, které se nesou (scenáristicky) třeba ve stylu Diktátora, ovšem jsou natočeny povětšinou tak kulometně, že nemáte čas si je vychutnat - což je u komedie značně výjimečný jev. U Diktátora jsem psal, že jeho humor má velmi rychlé tempo a že je to dobře. V Grimsbym má humor ještě rychlejší tempo a není to dobře. Časo chybí chvíle na to, abychom si vtip vychutnali. Jako kdyby si režisér uvědomoval "OK, tenhle vtip není nic moc, tak na něj radši hned zapomeňte, ten další, za 5 vteřin, bude mnohem lepší!"

Kromě toho se scenáristé (včetně Cohena) snažili přitlačit na nechutnost ještě více, než jeho předchozích komediích! Takže pokud vám nestačil nahý zápas v Boratovi nebo gay sex v Brunovi, můžete se v Grimsbym (nebo spíš "v Grimsby"?) těšit nejen na AIDS a Donalda Trumpa, ale také na detailní záběry varlat Marka Stronga, chlupatého rozkroku Gabourey Sidibeové nebo zvířecí scénu, o které vám nemohu nic říct.


(Snad jen to, že potěší všechny milovníky zvířat a spermatu.)

Rozhodně tím vším nechci naznačovat, že Grimsby je špatný film jen proto, že v něm jsou nechutnosti. Kdepak. Mnohokrát jsem se při filmu od srdce zasmál. Ale nemohlo mi uniknout, o kolik hůře funguje oproti předchozím Cohenovým podívaným. Zápletka je samozřejmě zhola nesmyslná, naprostá většina herců je totálně nevyužitá (včetně Penelope Cruzové, Rebel Wilsonové nebo Isly Fisherové) a Cohen se Strongem se sice velmi snaží, ale v Letterierově režii nedokáží celý film slušně utáhnout (i když má bez závěrečných titulků necelých 80 minut).

Znovu opakuji: Mockrát jsem se při tomhle filmu zasmál. Ale mockrát jsem si taky říkal: "Je tohle možné? Fakt se Mark Strong propůjčil k tomuhle? To je teda frajer!" A to asi není ta hlavní věc, která by se mi při filmu měla honit hlavou...

Váš vztah k tomuhle filmu bude asi hodně záviset na tom, jaký vztah máte třeba k filmům Meet The Feebles nebo Freddy Got Fingered. Já poměrně kladný. Pokud jste jimi zhnuseni (jako velká část populace), Grimsby není komedie pro vás.

P.S: Jde o britský film, který je v USA a některých jiných teritoriích uváděn pod názvem "The Brothers Grimsby", což má asi z nějakého divného hollywoodského důvodu připomínat "Bratry Grimmovy".

28 komentářů:

 1. Kolik synů Bohdana Slámy zemřelo při natáčení?

  OdpovědětVymazat
 2. Freddy Got Fingered byla natahovaná nuda. Ne hnus, ale nuda. A Mark Strong se "propůjčil k tomuhle", protože je prostě herec. A taky proto, že si ho někdo všiml v Kingsmanovi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Demente. Blbost nadnáší a ty letíš k Marsu...

   Vymazat
  2. Takhle ne. Musíš nejdříve jasně definovat předmět svého hejtu. Takto mohu jen hádat. Nelíbí se ti, že se mi nelíbil FGF? Na RT má hezkých 11% a je to, cituji, "a lazy piece of work, an imbecilic movie, a vomitorium, a trainwreck, a pathetic abomination", etc.

   Vymazat
  3. Ale nyní k příjemnějším věcem. Koupím dvě náhodné pastelkočmáranice. Bereš jako protihodnotu mrtvé hraboše?

   Vymazat
  4. Mimochodem, pouhá levitace absolutně nedostačuje. Úniková rychlost je u nás 40270 km/h.

   Vymazat
  5. Vis, ceho znakem je triplpost? Staci to jako dukaz?

   Vymazat
  6. O tom nic nevím a také se mě to nijak netýká. Sám bych jen řekl, že estetičtější je spíše lichý než sudý počet postů. Na množství doopravdy nezáleží a pokud je zapotřebí dejme tomu sedmipostového overkillu, pak není důvod váhat.

   Vymazat
  7. Co k tomu ještě, milý Čačo, dodat? Snad jen to, že tyto fukomenty neumožňují strukturování textu a proto se členění na jednotlivé posty může někomu zdát výhodné.

   Vymazat
  8. Například tyto dva posty neladily k sobě, tak jsem je rozdělil. A tento třetí je komentář k nim. Jasné?

   Vymazat
  9. Jasné je jen jedno, zato každému: jsi idiot. Gratuluju, stal se novým Horákem FFFilmu. Chlebec je proti tobě fajn chlapík.

   Vymazat
  10. Jasné je jen jedno, zato každému: jsi idiot. Gratuluju, stal se novým Horákem FFFilmu. Chlebec je proti tobě fajn chlapík.

   Vymazat
  11. Zdvojování postů je zlo. Ztrojování postů je obscese hodná Sheldona Coopera. A vůbec, kde se fláká havran, to si odletěl do teplých krajů, ulejvák jeden?

   Vymazat
  12. ... třeba je ze staré školy a zažil ještě takové výrazy jako physika a pantáta a hemeroid.

   Vymazat
  13. Áno, áno, obsese z latinského ob-sessio, čili posedlost.

   Neoblibuji si chmurná proroctví, ale přijde den, kdy Grima někdo umlátí wikipedií.

   Vymazat
  14. Den, kdy bude Wikipedia VYTIŠTĚNA, bude zároveň dnem, kdy stejně ztratím chuť žít.

   Vymazat
  15. Chlebec nemůže být fajn chlapík, protože je Slovák. Slováci jsou z principu nebezpeční pro civilizaci. Vzpomeňte si, jak nás oddělil Pomo od západní civilizace vnucováním svého zakrnělého produktu jménem ČSFD, zatímco vyspělé země měly své IMDB. Romanko právě teď nejspíš organizuje vykopávání ostatků Tisa a nějaký rituál vzkříšení, jinak by to tu už zasypával slovenským dobrem.

   Vymazat
 3. Z tehle pozice se zminovat o tluste pritelkyni, no nevim. 4-666.

  OdpovědětVymazat
 4. ja prozradit mužu že jde o slonici v te zvireci scene. ...a to na zaklade latenight show with j.ross, ciže nejde o spoilovanie ale o na youtube normalne zverejnene video...odobrene produkciou filmu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak Vám tedy moc děkuji, teď jste mi tímto odporným spoilerem naprosto zkazil chuť se na film podívat. Snad spadnete pod kamion plný hrušek.

   Vymazat
 5. Hm:( som si myslel že to je biografický film Liama Gallaghera

  OdpovědětVymazat
 6. O 10 procentních bodů horší než Bony a klid 2

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. takže u mňa to bude zrejme za 0% Bonymu by som dal 10%

   Vymazat
  2. Rok komentovat každou recenzi vztahováním k Bonům a klidu 2, tomu už se dá říkat "komplex Unknown".

   Vymazat
  3. Tomu nerozumis vnuknuti. Jde tu o velke selhani, ktere fanouskum nebylo doposud radne vykoureno.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.