26.3.16

Recenze: Humr [The Lobster] - 50%

V souladu se zákony jsou všichni svobodní obyvatelé převáženi do Hotelu, kde si musejí najít partnera. Ti, kterým se to nepodaří do 45 dní, jsou proměněni ve zvíře podle svého výběru. Masturbace je v Hotelu zakázána, ale sexuální stimulace pokojskou (bez vyvrcholení) je povinná. Čas od času probíhá lov těch, kteří se nechtěli přizpůsobit a žijí v lese. Kdo uloví Osamělého, získává jeden den času navíc, než z něj bude zvíře. David (Colin Farrell) by chtěl být humrem...

To není výplod mého zdrogovaného mozku, to je víceméně doslovný překlad synopse tohoto filmu, respektive jejího začátku (protože později se toho stane ještě mnohem, mnohem víc a je to neméně divné).


Mohlo by se zdát, že Humr je bizarní sociologická sci-fi (například ve stylu Vyměřeného času nebo Gattacy), ale není to pravda. Mnohem blíže má tento film ke stoprocentnímu artu.


Humr nám nenabízí pohled na bizarní společnost, která je jiná, než ta naše. Respektive, Humr nám nabízí pohled na bizarní společnost, ale pořádně nám nevysvětlí, jak ta společnost vlastně funguje. Nemáme tušení, jak probíhá ta proměna na zvíře (Kouzla? Nanoboti? Operace?). Nemáme tušení, zda takhle divně funguje celá Země, nebo je to jen nějaký lokální experiment. Nemáme tušení, kdo a jak tomu všemu šéfuje a jak došlo k tomu, že většina společnosti takový status quo přijala. A v neposlední řadě nemáme tušení, proč úplně všichni v této společnosti mluví jako idioti. A tím nechci tvrdit, že tvůrci filmu neumějí napsat dialogy. Tím chci tvrdit, že tvůrci filmu z nějakého důvodu napsali všechny postavy tak, že mluví jako idioti. Což pravděpodobně má symbolizovat totální rozklad mezilidské interakce v této společnosti. Nebo konflikt na Blízkém východě. Nebo sedm žen, které jsem v životě miloval...Humr docela umně balancuje na hranici mezi "to je docela zajímavá bizarnost" a "to je tak absolutní dada, že nemám chuť na to koukat, natož to analyzovat" - neboť v průběhu filmu je toho mnohem, mnohem, mnohem víc naznačeno, než je vysvětleno.

Možná se divíte, proč se nezmiňuji o Rachel Weiszové. Ona ve filmu hraje, ale objeví se až po polovině filmu a hraje roli, kterou bych musel velmi složitě popisovat, a pravděpodobně bych ji popsal špatně...

Je to takový "Lost" pro intelektuály (protože je to pomalejší, má to divnější hudbu a herci lépe hrají). Nelituji, že jsem to viděl, ale nemám moc rád filmy, ve kterých by kdykoliv mohli přistát mimozemštani a já bych si pouze řekl "OK, takže přistáli mimozemšťani, a co má být?"...

P.S: Podle tvůrců jde o komedii, ale musím vás varovat, že je to komedie velmi černá a některé scény jsou pro útlocitné povahy dost nesnesitelné.

21 komentářů:

 1. Je-li Hotel s velkým H, je i masturbace s velkým M? Bylo by to logické. Pokojská by určitě měla mít velké písmeno (pokud na to byla jen jedna). "Necthěli" - narážka na Cthulu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hotel je s velkým H. Pokojských a masturbací je tam více. Cthulu tam není, Cthulhu taky ne.

   Vymazat
  2. Zapomněl jsem na jedno písmeno! DAMN! A když tam hraje Colin Farrell a je to divná černá komedie, je to něco jako V Bruggách, ale bez střílení?

   Vymazat
 2. Nejsmutnější je, když někdo nazývá "artem" film, kde není vše vysvětleno doslova (tedy film vyžadující nějakou úroveň zapojení divákovy představivosti nebo intelektu). To už může být "art" i jídlo, které někdo neosolil, protože teoretizujeme, zda ho neosolil úmyslně, aby nám nechutnalo nebo protože si myslel, že nám bude lépe chutnat neosolené nebo na to zapomněl. Je "art" Schroedingerova kočka, protože nevíme, zda je v krabici mrtvá?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas!

   Desne jsem byl zklaman Shawshank Redemption, to melo koncit kdyz Morgan Freeman jel autobusem do Mexika, ten jeho voiceover a bylo by to super. V tu chvili jsem myslel, ze film konci.

   Ale neeee, musi se dostrachat na plaz, musi se obejmout s Andym, jako aby vsem na svete doslo, ze to dopadlo dobre.

   Vymazat
  2. No, spomínať na tomto mieste zrovna Shawshank, ktorý hral celý čas na priamočiary patos a ploché charaktery, je trochu odvážne. Záver bol presne taký istý ako celý film ;)

   Vymazat
  3. No, konzultoval jsem to nekolik hodin s lidmi z CSFD a IMDB a to mi dodalo tu odvahu to sem napsat.

   Vymazat
  4. Odvahu? Ale vždyť zde je zcela svobodný prostor k vyjádření, není se čeho bát. Tak já například můžu říct, že Morgan Freeman je bůh a jak vůbec můžete mluvit o Shawshanku a nemluvit o něm? A Kverulante, Schrödingerova kočka pochopitelně není "art"; je to něco mnohem lepšího - "science"!

   Vymazat
  5. Zkurvený svobodný prostor si bohužel někteří (třeba Grm Rýpal) vysvětlují tak, že zde mohou slovně masturbovat, trolovat a tím nasrávat ostatní. Možná to tak i je, ale Grime, ty čurine, když nemáš jak sbalit ženskou, tak si ji zaplať. Přijdeš na jiný myšlenky a uleví se ti. Svět není jen o písmenkách na internetu, ty debile.

   Vymazat
  6. Jak moc svobodný je tento prostor, ukazuje tvá existence. Lidé jako ty si myslí, že je jim dovoleno všechno. Mají pak ze života přesně to, co do něj vloží. Ale pořád lepší, než cenzura.

   Vymazat
  7. Neměl by tady Filmový znalec řešit spíše filmy, než své antipatie k ostatním jedincům?

   Vymazat
  8. Tady se filmy nikdy moc neřešily, jinak by sem nikdo nechodil.

   Vymazat
  9. .. a vůbec, bez Chleba a bez Horáka je tu celkem nuda, protože Grim je přes veškerou snahu nenahradí.

   Vymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. Uzasne napady, hmm rekl bych ze sanatorium(hotel) melo lecit prazdnotu v organizovane totalite tlakem za existencionalni hranu. To da rozum - Netreba vse vysvetlovat. Spis me zklamalo to, ze tento potencial nebyl zcela vyuzit - mohli tam vic resit samozrejmost vs. smysl zivota obecne. Supr film, pripomnel Bunuela- hlavne svou neotrelosti. Konec byl ale slaby.

  OdpovědětVymazat
 5. Vyskytuje v tomto filmu humr, ktereho byste mohli uvarit a snist, aniz by se z vas stal kanibal?

  Jinak v traileru "a co ten pes? - to je bracha kterej tu byl pred ctyrmi lety and he didn't make it" pobavilo.  OdpovědětVymazat
 6. Františku, znamená to, cos napsal, že jsi viděl seriál Lost? Pokud tomu tak je, dochází zde k přelomovému sdělení, které se málem ztratilo v překladu. Tím myslím, že "FF sleduje seriály".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Viděl jsem kdysi první díl Lost a pak několik kusů několika dalších náhodných dílů. Z toho jsem získal poměrně jasnou představu, jak je ten seriál vystavěn. Ale pozor. V nedávné době jsem viděl CELÝ seriál Black Mirror a předevčírem celý první díl HOUSE OF CARDS.

   Vymazat
  2. Já to tušil, už z toho podtextu, že dochází k něčemu výjímečnému :) Děkuji za odpověď. Vidět CELÝ seriál člověka poznamená na CELÝ život, a to i když je o seriál, kde díly na sebe vůbec nenavazují, jako je Black Mirror...

   Vymazat
 7. Na tve mineni o House of Cards jsem zvědavá, Frantisku.

  OdpovědětVymazat
 8. Humra řadím k nejlepším filmům, které jsem v poslední době viděl.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.