15.3.16

Recenze: Anomalisa - 70%

Michael Stone (David Thewlis) přiléta do Cincinnati, aby zde odpřednášel další ze svých úspěšných motivačních přednášek, ale tíží ho přemýšlení o marnosti života, stárnutí, neopětované lásce před 10 lety a tak dále...

Podaří se mu v hotelu sbalit jednu z fanynek svých přednášek jménem Lisa (Jennifer Jason Leighová). Bude z toho něco víc, než krátký okamžik štěstí v moři deprese?

Nový film Charlieho Kaufmana a Duke Johnsona není tak tradiční, jak by se zdálo z popisu děje. Je to totiž film animovaný (s mechanickými loutkami, Trnkovým stylem) a všechny postavy kromě hlavních dvou mluví Tom Noonan (včetně žen a dětí)!


Netradiční forma (animace, stejné hlasy) má v tomto filmu svůj důvod. Symbolizuje a prohlubuje odcizení a samotu, kterou hlavní hrdina pociťuje i když je obklopen lidmi a má rodinu.


Většina filmu se odehrává v hotelu a pozůstává z toho, že Michael provádí rutinní úkony, které se v hotelu normálně provádějí, kouká do zdi a trpí typickými traumaty dobře situovaného muže ve středním věku, kterému ke štěstí nestačí to, že se může slušně najíst, pohodlně vyspat a nikdo ho nebombarduje.

Traumata se projevují i snovými sekvencemi, ve kterých je ta skutečnost, že se díváme na loutky, používána k prohloubení snové atmosféry. Ale musím bohužel konstatovat, že po prvotním okouzlení formou filmu jsem se poměrně záhy dostal do rozpoložení, kdy mi bylo velmi jasné, kam a jak se bude příběh ubírat, a jen občas jsem byl vyveden z konceptu nějakým nápaditějším okamžikem.Anomalisa je námětem i atmosférou něco velmi podobného jako Ztraceno v překladu. Ale nemá Billa Murraye a Tokio.

11 komentářů:

 1. Líbí se mi Fukova definice štěstí. "Slušně se najíst, pohodlně se vyspat a nikdo mě nebombarduje." Tenhle quick check proveďte vždy ráno po probuzení a pro jistotu ještě i večer. Ale je to jen základ. Jak napsal Woody Allen: "Občas je nutný i nápoj."

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. idealne "pohodlně se vyspat" obcas nejen se sebou samym

   Vymazat
 2. Takže stejně jako Bony a klid 2, hm.

  OdpovědětVymazat
 3. u mňa za devadesát procent. orál to zdvihol

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jo, to byla slušně zvládnutá část filmu, palec hore...

   Vymazat
 4. Jak to dopadne? Je to film, na ktery jit radeji s manzelkou nebo s milenkou?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S oběma: ta první je hnusná, ta druhá pro změnu jen virtuální, s příponou .jpg

   Vymazat
 5. https://www.youtube.com/watch?v=pTWqZ80ff2U#t=247.489833

  OdpovědětVymazat
 6. Dotaz laika - to je stejný druh animace, jako u filmu Panika v městečku? Ptám se spíš kvůli Panice, než Anomalise.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano. Ale v Anomalise s těmi postavičkami pohybují za vteřinu víckrát než v Panice :)

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.