3.3.16

Recenze: Zootropolis - Město zvířat [Zootopia] - 80%

Zootropolis je hlavní město zvířat. Vedle sebe jsou zde naskládána všechna relevantní prostředí: džungle, sníh s ledničkami, poušť s radiátory, mini-město pro nejmenší hlodavce a tak dále. Zvířata zde pracují, baví se, zvířecí policie řeší zvířecí zločiny a tak dále.

Film Zootropolis se totiž odehrává buď v alternativní současnosti nebo daleké budoucnosti, kdy lidé neexistují a zvířata jsou kultivovaná, mluví, chodí po dvou atd...

A maličká, od dětství utlačovaná králičice z venkova Judy se stává první králičicí v městském policejním sboru (kde jsou jinak především tygrové, bizoni atd.) a zaplete se do řešení případu, se kterým jí může pomoct jen prohnaný lišák - podvodníček Nick Wilde.


Jak už je u Disneyho zvykem, Zootropolis krásně vypadá. Město je pestrobarevné, různorodé (viz "relevantní prostředí" výše), plné stovek a tisíců detailů a rozhodně se těším, až budu mít doma HD verzi a užiju si hledání všech zvířecích narážek (taxislužba "Zuber", banka "Lemming Brothers" a mnoho, mnoho, mnoho dalších). Mnoho vtipů také pramení z toho, jaké zvíře zastává jakou funkci - např. na dopravním inspektorátu pracují lenochodi, starosta je lev, místostarostka je ovce a největší křivák filmu je ta veverka z Doby ledové.


Animace a mimika všech postav je naprosto perfektní a mnoho vtipů je generováno pouze správným komediálním timingem bez dialogů.

Sečteno a podtrženo, Disneyovi se dokonale podařil "world building" a rád bych se dočkal dalších filmů nebo televizního seriálu, odehrávajícího se v tomhle světě.Takže, všechny drobnosti jsou super, jen s ústřední zápletkou tohoto filmu to poněkud drhne. Značnou část filmu to vypadá, jako kdybychom se dívali na zvířecí verzi Policajta v Beverly Hills. - konflikt "upjatec" / "cool chlapík", akční scény, humory, trocha detektivní práce... Asi po 70 minutách film skončí víceméně standardním koncem a překvapivě následuje ještě 30 minut, ve kterých Zootropolis udělá úkrok stranou a začne řešit poměrně závažné jako o integraci, xenofobii, předsudcích atd... Ale role minorit hrají zvířecí druhy.

To je docela odvážný nápad a dost by mě zajímalo, jestli to na dětské diváky bude fungovat tak, jak bylo zamýšleno, a jestli budou po filmu říkat "Takže Géza Lakatoš od nás ze třídy je vlastně cool lišák a bezva kámoš, i když občas někoho okrade?".

Tyhle vážnější motivy trošku skřípou (scénář se hodně předělával) a nesedí úplně dokonale dohromady s těmi typickým dětskými scénkami, akčními honičkami a loštomilými žvižátky. Chvíli mi Zootropolis připadala spíš jako docela sofistikovaný buddy film pro dospělé, chvíli spíš jako groteska pro šestileté. Ale docela dobře šlape od začátku do konce.

P.S: Český dabing je velmi dobrý, obzvlášť s přihlédnutím k velkému množství těžko přeložitelných zvířecích narážek stylu ve "We need to address the elephant in the room" (řečeno samozřejmě v místnosti, kde je slon). Zajímavé je, že v české verzi filmu je jméno města všude přerenderováno (z původního "Zootopia" na české "Zootropolis"), ale je vždy přerenderováno jenom to jedno slovo - zbytky nápisů zůstaly v angličtině. Takže třeba taková cedule "Zootropolis Junior Scout Troop" vypadá trochu divně... A v závěrečných titulcích je české dabingové obsazení pod velkým nadpisem "V ČESKÉ ZNĚNÍ" (sic) - za což prý nikdo od nás nemůže.

P.P.S: Geniální marketing.

39 komentářů:

 1. Jenže Lakatoš krade angličáky a to se nezapomíná.

  OdpovědětVymazat
 2. K názvu: jednodušším a správnějším řešením by bylo Zoopolis. Nejjednodušším řešením by bylo původní název ponechat.

  OdpovědětVymazat
 3. Bajky se k ukazování važných temat nejen pro deti používaly už fakt dávno. A krást může i Pepík Nováků, bílý jak lilie, jde o to z krádeže automaticky neobviňovat Lakatoše ;)

  OdpovědětVymazat
 4. Odpovědi
  1. Evropská směska, trochu drakuly, trochu moravských kulaků a kdovicehojeste.

   Vymazat
  2. ..a k tomu trochu drákula.

   Vymazat
  3. vopravdu ten Kotyza rek jen tu jednu vetu s Lakatosem, nebo nekde mimo rozjel akci, kery sem si nevsim? ze se tu hned na nej sesype parta nejakejch pochybnejch jehovistu, prostitutu a 18letejch volicu svobodnejch, takova naka divna pakaz, se jeden boji, ze nema prst na tepu doby hned

   Vymazat
  4. Taková je doba, kurva. Kdo chčíje o kus dál, už sere opodál.

   Vymazat
 5. Ad Zootropolis v nápisech. Ono se to takhle jmenuje např. i ve Velké Británii a bůhvíkde ještě, takže asi použili kopii určenou pro VB. Ne že by to renderovali speciálně pro nás. Tomu nasvědčuje i to, že jsem byl ve Slovanském domě na origo bez titulků a taky byllo všude Zootropolis.

  OdpovědětVymazat
 6. Jé, hele, taxisluzba se jmenuje zuber, to je podobné jako uber, a proto se tomu zasmějeme!

  OdpovědětVymazat
 7. O 10 procentních bodů víc jak Bony a klid 2, hmm.

  OdpovědětVymazat
 8. já teda proti nikomu nic....ale objevila se tu nová chytrá humanitní větev Kotyza....který nám bude vysvětlovat.....jak máme chápat tento svět.....takže bacha na něj....na tyhle lidi je třeba si ukazovat a dělat jejich seznamy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rozdělovat... svoje vyjadřování... neustále... tečkami... je otravné... jak hemeoroid. A když už mám být na nějakém seznamu, doufám že aspoň dostanu nějaký hodnotný darkovy košík :D

   Vymazat
  2. Tak si me pridej na ten stejnej seznam a klidne o mne tvrd ty strjny fabulace.

   Vymazat
  3. Správně je to hemoroid. Pokud dělá potíže, chce to víc vlákniny, hydratovat a nesedět na záchodě s mobilem půl hodiny. A myslím, že TC měl spíš na mysli takové ty seznamy, kde se odškrtává a kde dostaneš leda tak místo v hromadném hrobu. Simon Wiesenthal si pak odškrtával ty, kteří si odškrtávali.

   Vymazat
  4. Díky GR, že si se mě zastal.

   Vymazat
  5. To je v pořádku. Zastal jsem se vlastně vás obou, chlapci. Uvědomte si, že více vás toho spojuje než rozděluje. Například ani jeden z vás nemá panickou hrůzu ze zpívajících pavouků, nechodí do práce na chůdách a nikdy nebyl na oběžné dráze Neptunu.

   Vymazat
  6. ... musím splňovat všechny tři podmínky, abych mohl do klubu?

   Vymazat
  7. Těch podmínek je ve skutečnosti mnohem více, ale nikdy by mě nenapadlo je sepsat. Ale i kdyby sepsány byly, tu a tam by se myslím dalo přimhouřit oko.

   Vymazat
  8. "Já teda proti nikomu nic" je nový "nejsem rasista, ale" ?

   Vymazat
  9. Já teda nejsem rasista a podle textů a tak takhle od boku o nikom nic nmeusuzuju, ale když někdo píše komentáře pod animovaný pohádky, tak je pedofilní bukvice.

   Vymazat
  10. jako by na tom bylo něco špatnýho

   Vymazat
  11. Já teda jsem rasista, ale nikdo mě nemůže z ničeho obvinit.

   Vymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. líbí se mi, že jste šel do sebe a začal svoje příspěvky po sobě mazat. je vidět, že každý člověk dokáže přinést oběti, když je potřeba!

   Vymazat
  2. Nejvíc obětí samozřejmě přinášejí šamani. Mají v tom filmu zvířata nějaké šamany? Na film o šamanech bych šel. I kdyby byli animovaní nebo jinak onimózní. Sˇamani jsou super, málo se o nich točí.

   Vymazat
 10. And now for something completely different.
  Franto, proč říkáš, že se ti "hrubě nelíbil" film, kterýmu jsi tu dal 70 procent? Pro ostatní, jde o Palce a film Nedotknutelní.

  OdpovědětVymazat
 11. Vítej, politická indoktrinace dětí! Další díl bude dojemný příběh o tom, jak zlí rodičové zakazovali veverce kamarádit se s nutrií, ale ona se od jejich tyranie osvobodila, ukázala sílu emancipace a nyní žijí s nutrií jako šťastný lesbický pár.

  V Hollywoodu se už natočení filmu, kde se zlodeji říká zloděj, vrahovi vrah, a přitom obojí není bílý hetersexuální muž, začíná stávat projevem občanské statečnosti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jezis dalsi nacek, co breci, ze si nekdo (vsichni) zasedl na jeho svet. Co se proboha s temito statecnymi plesatymi lidmi stalo? Proc misto rvacek na fotbale breci? Same otazky.

   Vymazat
  2. Vždycky mě pobaví, když mě nějaký bojovník proti předsudkům, který mě v životě neviděl, v první větě označí za nácka :-P

   Vymazat
  3. Takže se to stává častěji? To už je na zamyšlení.

   Vymazat
 12. "největší křivák filmu je ta veverka z Doby ledové"

  Videl ten film autor teto vety? Jednak to rozhodne neni veverka ale lasice a rozhodne to neni hlavni zaporak.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak zaprve - nejvetsi krivak ≠ hlavni zaporak. A zadruhe je podobnost onoho drobneho zlodejicka zeleniny s pra-veverkou celkem nepopiratelna: https://i.ytimg.com/vi/diwDj1bahr0/hqdefault.jpg

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.