23.3.16

Recenze: Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti [Batman v Superman: Dawn of Justice] - 40%

Je to další reboot Batmana (znovu uvidíme, jak mu zabili rodiče). Je to pokračování Muže z oceli. Je to introfilm Wonder Woman, Aquamana, Cyborga a Flashe (budoucí "Ligy spravedlivých"). Je tam taky Lex Luthor, Doomsday, generál Zod, Lois Laneová a nový Alfred (Jeremy Irons). Je tam taky Laurence Fishburne, Diane Laneová, Holly Hunterová, Kevin Costner a několik dalších kvalitních herců.

Je tam úplně všechno, stálo to několik set milionů dolarů a má to dvě a půl hodiny.

A je to nuda.


Nejdřív ale ty dobré zprávy:

Casting je skoro perfektní. Ben Affleck je správný zničený, stárnoucí, životem otlučený Batman. Gal Gadotová je patřičně sexy i drsná Wonder Woman. Henry Cavill je pořád stejně dobrý Superman a Jeremy Irons je Jeremy Irons. I u Lexe Luthora se dá překousnout, že je to vlastně jen excentričtější kopie Marka Zuckerberga ze Social Network.


Ovšem pozor! Všechny ty postavy jsou kvalitně obsazené a mohly by na plátně předvést opravdový herecký koncert, který by měl všechnu tu tragičnost, osudovost i nadlidskost, kterou od comicsového filmu očekáváme. Jenže to by musel mít film úplně jiný scénář! Většina scén v BvS:ÚS nutí hrdiny dělat věci, které nedávají v kontextu vývoje jejich postav v danou chvíli smysl. Buď jsou příliš uspěchané, nebo přímo v rozporu s tím, co bychom v danou chvíli od této postavy logicky očekávali. Pozor, nevytýkám postavám, že se chovají nelogicky. Vyčítám jim, že se nechovají tak, jak by se ta která postava měla v danou chvíli chovat vzhledem k tomu, co o ní víme, co ví ona a v jaké situaci se nechází. Tvůrci očekávají, že o tom prostě nebudeme přemýšlet, protože jsou epicky nasnímané, s epickou hudbou (Zimmer + Junkie XL na autopilota).

V BvS:ÚS se nevyskytuje humor. Pamatuji si všehovšudy dvě vtipnější hlášky, z nichž jedna je slyšet na konci tohoto traileru:(Ke konci filmu, v těch nejvypjatějších smutných scénách, se značná část diváků [nikoliv recenzentů, ale mladých diváků z cílové skupiny] pochechtávala v nesprávných okamžicích, ale to je příliš málo a příliš pozdě.)

A protože se ve filmu nevyskytuje humor, tvůrci jdou cestou Nolanových temně osudových Batmanů, což je sebevražedné rozhodnutí, protože nemají k dispozici ani zdaleka tak kvalitní scénář a režiséra. Nolanovým Batmanům se podařilo vytvořit konzistentní svět, který je epický, nadživotní, ne všechno v něm dává logický a fyzikální smysl, ale všechno je to konzistentní a okouzlí nás to, takže ty logické a fyzikální nesmysly přehlédneme.

To je velmi těžké, a pokud se to nepodaří (jako v BvS:ÚS) a pokud má film dvě a půl hodiny (jako BvS:ÚS), je zaděláno na katastrofu.

Tenhle film vůbec nepůsobí jako srozumitelně odvyprávěný příběh, ale jako výběr "best of" scén z nejlepších comicsových filmů posledních let, které byly velmi neobratně sešity do něčeho, co má připomínat příběh. Takže například:

 • Název filmu naznačuje, že se v něm utká Batman se Supermanem, ale to trvá jen asi 15 minut a dojde k tomu pouze proto, že nezazní asi dvě-tři vysvětlující věty (a že Superman nepoužije své schopnosti).
 • Název filmu naznačuje, že v něm dojde k založení Ligy spravedlivých, ale není to pravda a Flash, Aquaman a Cyborg jsou v něm přibližně 15 vteřin každý. I Wonder Woman hraje jen velmi vedlejší roli.
 • "Vedlejší role" ovšem hraje i mnoho dalších postav, od kterých bychom očekávali mnohem víc. Třeba to, co provádí Lois Laneová s jistým důležitým objektem jen proto, aby zůstala za každou cenu relevantní pro děj filmu, je jako něco z české bláznivé komedie.
 • Co dokáže a nedokáže Superman, to se divoce mění minutu od minuty podle toho, co vyžaduje scénář. Jednou uletí mnoho kilometrů během sekundy, jindy se mu nepodaří uhnout střele z malého ručního granátometu...
 • Analogicky měli scenáristé problémy nějak zamontovat Batmana do závěrečné bitvy, ve které puká země a padají domy. Takže většinu bitvy nedělá o moc víc, než že na poslední chvíli vždycky uskočí.
 • Zdá se, že nakonec za úplně vším ve filmu stojí Lex Luthor. Lex Luthor je ovšem magor, takže se musíme smířit s tím, že jeho ďábelské plány nedávají pražádný smysl a shodou okolností mu většinou vyjdou. Lišácké, páni scenáristi!

BvS:ÚS má scénář plně srovnatelný s libovolným dílem Transformers. Což by se dalo lépe vydržet, kdyby ve filmu bylo víc humoru (ať už chtěného nebo nechtěného) nebo něco opravdu vizuálně úžasného. Což se - k mému upřímnému překvapení - nestalo.

Film vypadá, jako že stál hromadu prachů, ale nemá pořádnou výtvarnou jiskru, skoro v žádném ohledu. Například poslední videohra s Batmanem mi připadala vizuálně působivější než většina záběrů v BvS:ÚS. V tomhle filmu ani nepoznáme rozdíl mezi Gothamem a Metropolis, které se, kupodivu, nacházejí asi tři kilometry od sebe. Respektive, vypadá to, jako by Gotham byl předměstím Metropolis.

Dočkáme se zpomalených záběrů, přepáleného osvětlení a velké zrnitosti, ale většina z toho na mě nefungovala ani na té nejnižší úrovni "vypni mozek a bav se". Akční scény jsou nenápadité, nepřehledné a CGI z nich kouká na sto honů. Nevěřil bych, že je natočil stejný člověk jako Watchmen nebo 300. Nejsou dokonce ani na úrovni problematického, ale zábavně fantasmagorického Sucker Punche. A navíc je jich málo! Pokud se na film těšíte jen kvůli akčním scénám, směle můžete vypustit přibližně 100 úvodních minut.

Většina toho, co jsem napsal, zní jako zdrcující kritika nestravitelné sračky. Tak to ale není. Jde jen o zářný příklad toho, jak špatně může film dopadnout, když je pouze mechanicky, necitlivě sestavován jako merchandisingový produkt. Pak ho nemohou zachránit sebelepší herci a sebevětší rozpočet. Přestože jsem ze série Avengers už poněkud unaven, většina jejích filmů dokázala se svými postavami mnohem víc než BvS:ÚS.

BvS:ÚS není katastrofa. Je to jen poněkud nudný a nezajímavý film, na který okamžitě po zhlédnutí zapomenete. Což je - vzhledem k jeho ambicím a rozpočtu - docela velká katastrofa.

P.S: České titulky jsou - na rozdíl od Muže z oceli - velmi slušné.

48 komentářů:

 1. Je to jen poněkud nudný a nezajímavý film, na který okamžitě po zhlédnutí zapomenete. S o 30 procentních bodů lepším hodnocením než Bony a Klid 2, hm.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsi napsal velmi výstižně, Unknowne. Z Bonů a klid 2 si dodnes některé cool zábavné scény pamatuji!

   Vymazat
 2. Another day, another shit. I recenzi jsem dočetl jen s úsilím a na trailer se vykašlu úplně. A filmu se prostě zdaleka vyhnu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud jsi doposud neviděl trailer, pak film skutečně není určen pro tebe.

   Vymazat
  2. Takže, jinými slovy, shlédnutí traileru je nutná podmínka pro návštěvu kina?

   Vymazat
  3. Právě jsem viděl trailer a ten film stále není určen pro mě. Copak Edna z Incredibles neposlala všem filmovým tvůrcům jasně formulovaný vzkaz "No capes!"??? Copak všichni nevědí, že Ben Affleck neumí hrát? Copak z toho aspoň nemohli udělat parodii?

   Vymazat
 3. Frantisku, hodnoceni jinych kritiku (jako treba to RT 37%) ctete predtim nez sam film vidite nebo az pote?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V tomto případě jsem to číslo na RT viděl předtím, než jsem napsal recenzi, ale o svém hodnocení a obsahu recenze jsem měl jasno už včera, předtím, než nějaké recenze na RT vůbec vyšly (a říkal jsem si, jak budu odvážně v opozici).

   Vymazat
  2. Já bych dal RT víc procent a číslo na ní mám taky.

   Vymazat
 4. Je tam frontal woman?https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS_LQ1joc8rn_cbrRlBaCK5UJee26o_KQS5GDyfaXUZ4uer4t_bJ3PgJGiF

  OdpovědětVymazat
 5. Takze tohle ma 40 a Ant-man 60%.Ty vole Ivanku to mi ho fakt vyndej!Jdu do sprchy nekomu sahnout na švába!Jako vam se Ant fakt libil nebo jdete stesticku naproti?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty vole, kam se to řítíme draku...

   Vymazat
  2. antman je 100x lepsi nez tahle mrdka od dc, uz jenom proto, ze batman je aflleck a celej ten film je od dc, MARVEL JEDE!!!!!

   Vymazat
  3. antman je 100x lepsi nez tahle mrdka od dc, uz jenom proto, ze batman je aflleck a celej ten film je od dc, MARVEL JEDE!!!!!

   Vymazat
  4. antman je 100x lepsi nez tahle mrdka od dc, uz jenom proto, ze batman je aflleck a celej ten film je od dc, MARVEL JEDE!!!!!

   Vymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 7. Anorexická Gal Gadot že je drsná WW? Ehm, ehm, WW patrí medzi zopár hrdinov schopných nakopať prdel Supermanovi, ale obávam sa že vyziabnutosť Gal Gadot (ktorú sa tvorcovia snažili aspoň čiastočne zamaskovať brnením) s týmto faktom akosi nekorešponduje - ba povedal by som že vďaka tejto voľbe je z toho takmer komédia.
  http://i.imgur.com/qXUcFfy.jpg

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tragedie jako toto https://youtu.be/tnhW2iYL25k?t=59 to snad nebude

   Vymazat
 8. To zní, jakoby ten film někdo vytuneloval.

  OdpovědětVymazat
 9. A je ten jistý důležitý objekt, se kterým něco provádí Lois Laneová, supermanův penis?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. největší tragedie mi přijde že nechali supermana zemrit.

   Vymazat
  2. Kdyby Doomsday nezabil Supermana, vlastně by nemělo smysl ho tam dávat. To je jako kdyby se tam producíroval Joker a za celý film by se ani jednou neusmál (a nepronesl jediný vtip).

   Vymazat
 10. Na té fotce kouká Batman smutně Supermanovi na péro nebo co to má ilustrovat?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemůže to znamenat nic jiného. Není-li k dispozici kontext, nelze dojít k jinému závěru.

   Vymazat
  2. Stačí si pořádně prohlédnout ten hybridní znak za nimi a už je vám to jasné.

   Vymazat
  3. Ale vždyť o tom již dobrých pět hodin mluvíme, Mlho! Batman a Superman se dohodnou, že budou žít spolu, nastěhují se k sobě, jsou spolu šťastní, konec filmu! Co jiného by to mohlo znamenat? No tak jim to přejme!

   Vymazat
 11. Dobrý den,

  je ve filmu i Spiderman?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spiderman ne, ale v rámci lidských pomocníků Supermanovi většinu filmu sekundují James Bond a Ethan Hunt. V závěrečný bitvě se pak připojí Rychlá rota a Želvy ninja.

   Vymazat
  2. Pán se evidentně vyzná v komiksech :-) Přesto ... hezká ikonka ...

   Vymazat
 12. Tvl a teď vás tady asi všecky naseru tím, že se mi to líbilo. A hodně. Jakože Star Wars VII hodně. Doufám, že i ostatní díly budou podobný. Ale nenechte se rušit ve vašem hateu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě taky :) sice né hodně ale začátek a některé scény byly parádní a Ben teda překvapil

   Vymazat
 13. pičo, dobre to bylo, ale vsechno je to pravda, je to kravina, ale dobre to bylo, proste kino popcorn flick, vypni mozek, zabava je tu, al docela se to libilo, jen proste je to krom vizuálu (kamera, scény) fakt sračka plná chyb a nelogičností a nejde tomu rozumět, ale nevim proč, libilo se mi to i tak, asi že mě potěšil Aflek

  OdpovědětVymazat
 14. Zatím jsem na tento film četla samé takovéto recenze :/ Původně jsem na něj chtěla jít do kina, i trailer mě dost navnadil, ale po tomhle všem jsem si to s chutí nechala ujít, možná někdy jindy..

  OdpovědětVymazat
 15. Myrka ho hodnotila podobně jako František, ale co mě tentokrát rozsekalo, je bezchybné hodnocení MUDr. Verbala na ČSFD :-)

  OdpovědětVymazat
 16. Jako neviem ci sa Franta nechaval fajcit od Myrky a na film pozeral len kazdych 10 - 15 minut ale v recenzii popisal pekne picoviny ktore boli vo filme bud dost vysvetlene alebo boli uplne inac. Jediny dovod preco by si ich zapametal takto debilne je naozaj len to, ze nedaval pozor alebo mal ten film v pici.
  Je to presne taky bezny komixak kde asi tak 30% veci nedava zmysel lebo su tam len pre efekt alebo pretoze to scenar vyzaduje, zvysok je fungujuci film. Dve vyrazne minus su idiotsky natocena a zostrihana nahanacka s Batmobilom a tradicne komixove CGI finale ktore je natahovane a nudne, lebo prisera robi bububu ale bojuje s polobohmi ktori presne vedia ako ju zabit takze je to iba otazka casu. Taktiez, samozrejme ze je na konci referencovana nejaka picovina ktoru normalny divak neda bez googlenia. Ale urco to zas bude nejaky vesmirny bubak ktory nam pride zjest planetu a vsetci budeme napati ako to dopadne.
  Taktiez, je to asi tak o triedu lepsi film nez posledni Avengers a to vzhladom na fakt, ze Avenger su uz 12. film v poradi posiela Avengers do este vacsich hlbin Morie.

  OdpovědětVymazat
 17. Nemyslím, že by ve filmu nebyl humor, jen je potřeba být trpělivý a počkat prvních 100 minut, kdy se film tváří jako seriozní a celkem nudná komixová adaptace. Jakmile se ale na plátně objevila Xena po redukční dietě následovaná duem chlapáků, pochopil jsem, že jde o parodii a musel jsem se do konce filmu smát.

  OdpovědětVymazat
 18. 1. Film neni komedie proto je hloupe stezovat si ze tam neni komedie.

  2. Batman je v konečné bitvě klíčová osoba. Střelí po Doomsdayovi plyn co ho oslabí a dá možnost W.W ho svázat a Supermanovi ho zabít.

  3. VS nutně neznamena pestni souboj.

  4. Lex měl nelogický plán ?!? Je to padouch co chce mít moc. A mít příšeru ketrá ma supermanovu silu je velka moc.

  A i kdyz recenze nejsou chvalné (spise kuli tomu ze recenzanti neznaji komiks). Čísla mulví jasně film vydělal přes 450 mil. Dolarů a pořad roste. Mel bys zkusit Krtečka ten je na tve urovni ahoj

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nestěžuju si na to, že ve filmu není komedie. Jen konstatuji, že když v něm není komedie, je těžší natočit ho tak, aby fungoval.

   Film nevydělal 450 milionů $. To jsou TRŽBY. Výdělek je zatím nula.

   Vymazat
 19. Wonderwoman moc hubena? A Luthorova asistentka bude asi velryba ze..

  OdpovědětVymazat
 20. Vcera jsem tomu dal 100% Jediny co mi tam vadi je Gadot,desne asexualni bytost.

  OdpovědětVymazat
 21. videno vcera.
  "Název filmu naznačuje, že se v něm utká Batman se Supermanem, ale to trvá jen asi 15 minut" = blbost, je to tam cele prvni 2/3 filmu.
  necekal jsem zazrak, ale kupodivu jsem se dobre bavil, na takovy vlne thrilleru skoro...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.