24.3.16

Recenze: Čarodějnice [The VVitch: A New-England Folktale] - 80%

17. století, Nová Anglie (tedy dnešní USA). Z osady je vyhnána rodina (otec, matka, čtyři děti) a zakládá si vlastní stavení na samotě u lesa. Zde se jim po nějaké dobvě narodí další dítě, které jednoho dne beze stopy zmizí. Jsou jisté indicie, že ho mohla odnést čarodějnice, která by mohla žít v tom lese.


Teď mě čeká nelehký úkol, pokusit se nějak slovy vylíčit, jak netradiční atmosféru má tento psycho horor (který natočil debutant podle vlastního scénáře, se skoro neznámými herci).


Především: S výjimkou asi pěti minut v celém filmu vystupuje pouze výše zmíněná rodina a odehrává se pouze v izolovaném stavení a přilehlém lese.

Film má soundtrack, ale spíš než hudba to jsou disharmonické hluky a skřeky, viz zvuky v traileru (níže).

Všichni spolu mluví velmi starodávnou angličtinou, která je těžko srozumitelná i když současné angličtině rozumíte perfektně. Naštěstí je docela nápaditě a citlivě převedena do českých titulků.

Celá rodina jsou extrémní náboženští fanatici, což je dost nepříjemné samo o sobě, a je ještě mnohem nepříjemnější, když začnou takoví lidé zcela vážně mluvit o čarodějnicích a patřičně indoktrinovat své ratolesti.Celý film má velmi pomalé tempo a je strašlivým (resp. "skvělým") způsobem depresivní, aniž by v něm byla krev / brutalita / akční scény / triky. (Tedy, to všechno v něm je, ale ve VELMI odměřených dávkách.)

Nevím samozřejmě, jak to opravdu vypadalo v 17. století v Nové Anglii, ale Čarodějnice působí velice realisticky. Jako kdybychom se dívali na film, který natočil někdo z té doby, komu byla půjčena kamera, bylo mu vysvětleno, jak se s ní zachází, a on natočil filmové zpracování skutečných tehdejších případů tak, jak o nich slyšel (tedy ne nutně tak, jak se objektivně staly). Film porušuje jisté základní filmařské poučky, ale zjevně to dělá zcela záměrně, jen proto, aby byl ještě víc znervózňující.

Velmi se povedlo také to, že naprostá většina nadpřirozených a strašidelných scén se dá docela dobře vysvětlit tím, že se to členům rodiny prostě zdálo, protože jsou zfanatizovaní a vystresovaní (život na samotě je náročný i když kolem neběhá čarodějnice).

Nedělám si legraci. Tenhle film je opravdu silně deptající a jsem si jist, že leckterý psychicky slabší divák (a obzvlášť divačka) ho prostě nevydrží do konce. ANIŽ BY V NĚM BYLO NĚCO EXPLICITNĚ NECHUTNÉHO. A to musím ocenit, protože něco takového se podaří opravdu vzácně.

Můžete se filosoficky zamyslet nad tím, proč si kupovat vstupenku na film, ze kterého budete buď zničeni (pokud na vás bude fungovat) nebo znuděni (pokud na vás fungovat nebude)...

P.S: Ve filmu je nějaký ten full frontal, ale líbit se bude jen velmi specifickému publiku.

26 komentářů:

 1. Grafik opet udelal tezkou chybu a napsal VVitch misto Witch, a je tedy jedno co je psano v oficialnich databazich, ano? :)

  OdpovědětVymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 3. má to aj nejaké rozuzlenie? tj. zistí sa kto to dieťa zobral?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Něco jako pointa na konci je, ale v tu chvíli už je všechno tak fucked up, že na objektivních skutečnostech moc nezáleží...

   Vymazat
  2. SPOILER WARNING:

   Kdo dítě sebral je patrné již během scény zmizení dítěte, ačkoliv celý film není jisté, zda to bylo "for real" anebo to byla nějaká halucinace. Nakonec se ukáže, že to bylo for real.

   Vymazat
 4. Co to je zas za novinky? Proč v ty recenzi nejsou spoilery?

  OdpovědětVymazat
 5. kua dalsi film o 17 storoci kde nikdy nesvieti slnko ano ? Lebo atmosfera bububu ? No dobre berom to takto, fuka sa posral pri Blair Witch, lebo sople v kamere, toto bude realne tak na 20%.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Blair Witch bola absolutna bomba...doteraz neprekonana

   Vymazat
  2. Mě osobně se Blair Witch nelíbilo (víceméně asi kvůli té kameře..). Čarodějnice se mi líbila velmi a to přesně kvůli tomu, co Franta zmiňuje v "recenzi", tj. budování hutné atmosféry bez nechutností, lekaček a dalších typických prvků hororů. Atmosféra skutečně fungovala, jen je potřeba se připravit na velkou dávku pobožností, citací biblických kánonů atd..

   Vymazat
 6. Jaké "základní filmařské poučky" jsou (úmyslně) porušovány, prosím? Destr

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Například "Divák by se měl někdy během filmu dozvědět, zda tu důležitou věc hlavní hrdina na začátku filmu udělal nebo neudělal".

   Vymazat
  2. Tak to prr. Tohle ve filmu nevysvětlit je základní filmařská poučka. Jen tak se z filmu stane kult.

   Vymazat
 7. Tenhle trailer přesně vystihuje moje největší děsy. Měla jsem z něj noční můry už když naskočil na IMDb. Přesně proto se upřímně dost bojim si film pustit a asi to ani neudělám. Ale nikdy mě ještě nic takhle "nezasáhlo..." Pro mě už to je dost podařenej počin.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdysi sem chodila jedna Zuzka. Ale ty to nejsi. No nic.

   Vymazat
  2. Kdysi sem nechodil zkurvený Grim Rýpal. To byly krásný časy. No nic.

   Vymazat
  3. Kdysi sem chodil z hospody po čtyřech. Ale už mám jen tři.

   Vymazat
  4. Grime, já jsem ta, co sem kdysi chodívala. Tedy chodím sem vlastně pořád, jen už neffchatuji.

   Vymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 9. Otázka vyplatí sa ísť na V mene Krista?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Film jsem neviděl a asi ani neuvidím, ale římský vojenský tribun hledá mrtvolu? V ději se objeví Turínske plátno? Císař Tiberius má navštívit Judeu? Ten děj se odehrává v jiném vesmíru. Jestli jsi křesťan a moc o filmech nepřemýšlíš, tak je to asi film pro tebe. Řekl bych. Ale nevím.

   Vymazat
 10. The Witch/ POZOR SPOILER/SPOILER/SPOILER/: Podla mna vo filme ziadna skutocna carodejnica nie je. Hlavnej hrdinke, ktorou sa film zacina a konci zahrabalo. Tu su dovody: 1)Carodejnica sa chova a ma vlastnosti presne take, ake by v danom historickom obdobi od nej cakalo dievca zo sfanatizovanej rodiny. 2)Deti, ktore zmiznu, su pred zmiznutim vzdy s hlavnou hrdinkou 3)Po scene s kozlom sa na zemi ocitne noz, ktory tam nikto nepriniesol a ktorym sa potom hrdinka "brani". Myslim, ze tento noz bol namiesto parohov kozla pouzity aj na otca. 4)V zavere vidime sabat carodejnic, pritom dovtedy bolo jasne, ze ak v lese zije bosorka, tak len jedna.5)Tvorcovia filmu v jendom z rozhovorov povedali, ze nikdy nemali pocit, ze robia dalsiu Blair Witch, ze im slo skor o to, zobrazit, ako izolacia dokaze pomutit hlavu a skreslit realitu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že nemáš pravdu. Myslím, že tam je normální čarodějnice, která to dává celé rodině solidně vyžrat. Například už po zmizení malého Samuela vidíme jak stařena drtí v hmoždíři něco krvavého, čemuž předcházela scéna, jak to malý dítě leží nahatý a bába ho podřeže. Dále, když se Caleb líbá s podmanivou ženskou uprostřed lesů a ona má najednou stařecké ruce??? Jak to asi dělá ta chuděra Thomasin?

   Vymazat
 11. Nůž mohl bejt otce. O počtu čarodějnic nevíme nic. S dáblem se Thomasin domluví teprve až na konci filmu, jenže to, co tam celou tu dobu sledujeme, je poměrně advanced vvitchcraft.

  Jinak Fukáči, recenze hrozná a retardovaná. Hodnocení souhlasí, nebo bych dal klidně i vyšší. Mě osobně se film líbil hodně, a to právě proto, že to byla dobrá žánrovka, kde prostě ta čarodějnice je a kde nás filmaři nezaskočí super motherfuckin twistem, kterej popře vše doposud zobrazené a budované.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.