5.12.15

Recenze: Trable o Vánocích [Love The Coopers] - 40%

Blíží se vánoce a máme tu další pohodovou zamilovanou podívanou, která by hrozně chtěla být novou Láskou nebeskou. Ale není.


I když se romantická komedia Trable o vánocích navenek podobá filmům Garryho Marshalla Na Sv. Valentýna a Šťasný Nový rok, je od jiných tvůrců a je nepodařená trochu jiným způsobem.

Zásadní kostra příběhu zůstává stejná: Asi tuce postav prožívá minipříběhy, které nějak souvisí s milostnými / partnerskými vztahy a nakonec se všichni setkají. JAK se všichni setkají, to je tentokrát od začátku jasné, protože větší část z nich jsou členové jedné rodiny a mají se všichni sejít na štědrovečerní večeři.


Film má vskutku hvězdné obsazení. Snad všechny jeho představitele jsme aspoň jednou viděli v nějaké opravdu výbrné komedii. O to smutnější je, jak málo se to celé podařilo...Trable o vánocích jsou totiž mnohem nevyrovnanější, než výše zmíněné filmy Garryho Marshalla.

Celý film by chtěl být výrazně "magičtější". Má skoropohádkového vypravěče (Stave Martin) a běžně se uprostřed scény stává, že vypravěč řekne něco jako "V tu chvíli si babička vzpomněla, jak po ní všichni pokukovali na tancovačce v roce 1947" a místo babičky je najednou mladé krásné děvče, buď v roce 1947 nebo dokonce v současnosti (ale jen na chvilku). Občas to funguje a když to funguje, je to příjemně dojemné. Taky jsem ocenil povětšinou slušně vybrané songy (patřičně fungující) a občasnou příjemně romantickou, oldschoolovou kameru.

Na druhou stranu, leckteré scény jsou tak strašlivě, brutálně nepodařené, že skoro vzbuzují dojem, že film režírovali dva různí režiséři. Strašlivě otravné jsou například scény, ve kterých je Diane Keatonová neurotická, zakopává a rozbíjí věci. Přesně totéž hrála už v několika nedávných filmech a už se to opravdu nedá vydržet! Stejně tak se nedá vydržet love story Alana Arkina a Amandy Seyfriedové (věkový rozdíl 52 let)!!! Protože to je zřejmě i na Hollywood už trochu moc, skončí nakonec Seyfriedová s mladším hercem (věkový rozdíl pouhých 12 let).

Kromě toho se rozumí samo sebou, že většina podzápletek je předvídatelná (i když ne tak strašlivě, jako v Marshallových filmech).

Od tohoto typu rodinných romantických komedií originální zápletky ani moc neočekávám, ale když už jsou předvidatelné, tak mají aspoň mít pořádné tempo, konzistentní styl atd... A to tomuhle filmu zásadně chybí. Tak divoce osciluje mezi "fajn" a "nesnesitelným", že to nesnesitelné nakonec převáží.

8 komentářů:

 1. Franto, že zrovna ty dáš za větu, ve které se vyskytuje spojení "věkový rozdíl", tři vykřičníky!!! I moralistovi stačí jeden a v tvém případě by tam měl být smajlík. :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Odpovědi
  1. Ahoj, už jsem dočetla 1984 :->

   Co se filmu týče, nezbývá než se přidat k šerifovi z Nottinghamu v roce 1992(?): "zrušte Vánoce!"

   Vymazat
  2. Výborně, tak si teď dej Brave New World (Aldous Huxley).

   Vymazat
 3. Odpovědi
  1. Ajugo, ty jsi strašně dlouho nemytá vagína...

   Vymazat
  2. cha, cha, dobře sis vybral přezdívku, naučit se jednu jedinou větu je vrcholné umění tohoto druhu ptactva

   Vymazat
  3. Docela si dokážu představit, co Corvus na základce odpovídal, když se ho ptali čím by chtěl být ...

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.