19.12.15

Recenze: Padesátka - 30%

Vojtěch Kotek režijně debutuje (celovečerně) filmovou adaptací stejnojmenné divadelní hry.

Někde v krkonošských horách se na pozadí běžkařského závodu odehrává hořce komediální drama, které se zpočátku zdá být o souložení, a nakonec se ukáže, že bylo... o souložení.

Ovšem ne na pingpongovém stole (v rozporu s tím, co se tvrdí zde, se ve filmu zádná taková scéna neodehraje).


Z traileru, natož z plakátu, to není úplně jasné, ale naprostá většina filmu se odehrává v současnosti, odkud si v občasných krátkých scénách odskakujeme zpět do roku 1977 (celkem asi na 15 minut). Tudíž např. Tereza Voříšková hraje mladou Vilmu Cibulkovou atd...


Až po přečtení informací o divadelní předloze mi jakž-takž došlo, jak to vlastně mělo celé fungovat (asi), protože se jedná bohužel o vzácně nevydařený film.

Ná základním námětu není nic špatného. Po téměř 40 letech se otvírají staré hříchy, ukazuje se kdo je čím synem (podobně jako ve Star Wars) a kdo je proč na koho nasraný. Film má také vzácně kvalitní obsazení, se kterým by se daly dokázat úžasné věci. A tím nemyslím jen Jiřího Mádla, který se v roce 1977 na tři minuty objeví s brutálními kotletami (na tvářích). Tím myslím, že většina těch lidí na plátně je schopna podávat skvělé herecké výkony a občas se jim to povede i v tomto filmu. Nejlépe v těch scénách, kdy si jen povídají a nedělají nic jiného.

Ale bohužel, je to opravdu jen "občas".Film začíná jako víceméně standardní "mírně lechtivá česká komedie", inspirovaná trochu Snowboarďáky a trochu Vieweghem. Není to od začátku vyloženě urážlivé, ale není to bohužel ani bůhvíjak dobré. Rozhodně je možné natočit rozvernou komedii o tom, že někdo rád souloží se staršími ženami v krmelci a fotografuje se u toho, nebo o tom, že někdo někoho opilého před 35 lety znásilnil a dodnes mu to neřekl. Ale je to těžké a je to zjevně mimo schopnosti scenáristy a režiséra. Takže je v té spoustě postav zmatek, dvosekundové flashbacky jsou nepřehledné a pro větší vtipnost se při humorných záběrech z nějakého důvodu ozývá práskání bičem.

Horší ale je, že ve druhé polovině filmu podstatně ubyde humoru a přibude vážnějších témat, film zpomalí, přestane naprosto fungovat a místy je dokonce opravdu nepříjemné se na něj dívat, protože velmi choulostivá témata ztvárňuje velmi sexisticky, homofobně, rasisticky ("šukající Poláci") a především zcela bez citu pro konzistentní atmosféru. A dokonce se mu podaří dělat si docela hnusným způsobem legraci z invalidů.

Znovu opakuji, že existují filmy, ve kterých takové věci také jsou, a které fungují (např. Borat nebo ledacos od Tarantina). Ale není snadné je natočit tak, aby fungovaly, což bylo zcela zjevně nad schopnosti tvůrců tohoto filmu, takže jsem se po jeho skončení cítil opravdu nepříjemně.

P.S: V posledním záběru filmu homosexuál nečekaně análně souloží v krmelci s někým, koho nevidíme, ale má legračně hluboký hlas.

P.P.S: Přes všechno to souložení a mluvení o něm nejsou celý film pořádně vidět ani ničí nahá ňadra, natož něco víc.

27 komentářů:

 1. "Film má také vzácně kvalitní obsazení"? To musí být nějaký humor. Z ČSFD: "Hrají: Ondřej Pavelka, Marek Taclík, Jakub Prachař, Jiří Mádl, Vojtěch Kotek, Vilma Cibulková, Tereza Voříšková, Oldřich Kaiser, Jiří Schmitzer, Hana Vagnerová, Jaromír Dulava, Kryštof Hádek, Matěj Ruppert, Pavla Tomicová, Jakub Štáfek, Lukáš Pavlásek, Jakub Žáček, Alena Štréblová, Tomáš Jeřábek, Michal Zelenka, Jan Hájek, Otmar Brancuzský, Matyáš Svoboda, Anna Linhartová, Eliška Křenková, Anna Fialová". Hraje tam to, co se u tohoto typu filmu dá jedině čekat; jen toho Schmitzera je mi líto. A typem filmu se tu myslí "typická česká sračka, na kterou jde do kina jen idiot".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chudák Kaiser, ať už mu dají pořádný důchod, ať nemusí hrát v takových novodobých sračkách.

   Vymazat
  2. Taclík, Ruppert, Schmitzer... Helemese....
   Stardance!

   Vymazat
  3. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá a urejpaná vagína...

   Vymazat
  4. A jak se vlastně taková vagina meje?

   Vymazat
  5. Mala kartackem na zuby, od stredni az velke se moznosti nekladou.

   http://www.tescoma.cz/files/novinky/2013/cleankit_kuchynske_stetky_zaruvzdorne_stetiny.jpg

   Vymazat
 2. Odvážil jsem se podívat na trailer a opravdu nechápu, proč na takové sračky Franta chodí - tím méně, proč je recenzuje. Nebylo by lepší tyto filmy prostě ignorovat a raději dát nějakou retro recenzi? Nebo update ženskologie - ten by byl aspoň zábavný.

  OdpovědětVymazat
 3. Podle trajleru by to mohla být dobrá kokotina. Určitě stáhnu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já teda nevím - ani podle traileru (natož podle recenze) to imho nestojí ani za stažení.

   Vymazat
  2. Jsem trošinku masochista. Ale jen trošinku.

   Vymazat
 4. Kdesi v krkonošských horách JIZERSKÁ padesátka?! Že by?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tříkrálová padesátka. Je to hned na začátku traileru.

   Vymazat
 5. Kdesi v krkonošských horách JIZERSKÁ padesátka?! Že by?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nepis tu vsechno furt 2x. je to votravny. radsi ukaz kozi.

   Vymazat
  2. Ale kozy budeš taky chtít 2x, ne?

   Vymazat
  3. to je jednou vykanim pro Deta a potom podruhy tykanim pro nas ostatni

   Vymazat
 6. Ale nyní k příjemnějším věcem. Podle UFD má mít v březnu premiéru v českých kinech tento film: https://www.youtube.com/watch?v=6Q_oh9wrJv0
  Das wollen wir mal sehen! Knihu jsem četl a je zábavná. Podle traileru a ohlasů je i film podařený. Hitler povstal a Češi si toho všimnou až po půl roce. Jak typické!

  OdpovědětVymazat
 7. Jako uz to tu nekdo naznacil, ale myslim, ze to je jasny. Madl je v tajnych Frantovych fantaziich :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. prave..a je tam misto jenom pro jednoho, takze na Kotka hazi spinu.

   Vymazat
 8. Na Youtube se uvolnil klip již zmíněné scény v krmelci
  https://www.youtube.com/watch?v=hpNlzM_f1dg

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je z kamenaku. Prece poznate pointu, vykony a filmove zpracovani.

   Vymazat
 9. Jeden z nejlepších filmů. Dělá si srandu opravdu ze všeho a nakonec i ze smrti. Herci, úžasný. Dá se na to divat i víckrát.
  Článek o filmu je totální kravina, ale přesně v souladu se vzráceným myšlením dneška. Že se film dopouští rasismu na Polácích je tak drsná kravina, až to koresponduje s mnohdy černým humorem filmu. Oni šukající věřící Poláci se ve skutečnosti pouze ptají "szukać kogoś" = hledáš někoho? Já bych v tom viděl pouze lingvistikou hříčku, tedy opět skvělý humor. Rasismus straší v kebuli pouze autorovi článku. Zachvili bude někoho urážet i Dupík a Dumbo a nebude se dát natočit vubec nic.
  Moc rád bych viděl původní divadelní hru. Doufám, že Vojta Kotek zrežíruje ještě něco dalšího ve stejném duchu.

  OdpovědětVymazat
 10. Ten film je docela vtipnej, dá se na něj kouknout i vícekrát a pořád to baví. Ale taky člověk musí být dost inteligntní na to, aby i takovouhle komedii pochopil, což recenzent opravdu nezvládnul :-D viz ti poláci (sukac kogos = koho hledáš) nebo Prachařův výkon, jak si nemůže pomoci a ty padesátky musí prostě objíždět, tomu se nejde nesmát, hraje to skvěle. Za mě super a pokud máte rádi zimu a běžky a nejste zastydlí suchaři, tak se u toho pobavíte. Za mě 90% :D Ale chápu, že někdo je stydlín a tento typ filmu mu nesvědčí a navíc řeší, že tam "nejsou vidět žádná ňadra".. OMG tak si vlez na freevideo voe :D

  OdpovědětVymazat
 11. Viděli jsme doma několikrát. Zábavné, vtipné, s nadsázkou. Doporučuji

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.