12.12.15

Recenze: Zkáza krásou - 80%

Dokument o slavné (nejen) české herečce Lídě Baarové, která chodila s Goebbelsem a chybělo málo, aby chodila s Hitlerem. Za měsíc o tomtéž uvidíme epický hraný film Filipa Renče.


Film vychází z již dříve publikovaného dlouhého videorozhovoru, který s Baarovou v roce 1995 pořídila Helena Třeštíková (Baarová zemřela v roce 2000). Výňatky z tohoto interview byly doplněny ukázkami ze starých filmů a filmových dokumentů (které prý nebylo snadné sehnat) a také mnoha citacemi ze psaných vzpomínek Baarové, které kdosi (ne Baarová) čte starým hlasem (a je slyšet, že je čte, nikoliv vypráví).


Výsledkem je solidní dílo, které je fascinující tím, že vidíme někoho, kdo žije (téměř) v naší době, jak zcela věcně vypráví o tom, že "Hitler mi řekl, že má mou fotku na nočním stolku" nebo "Pak si Goebbelsova manželka stěžovala Hitlerovi a ten mu zakázal, aby se se mnou dál stýkal".Baarová (a jejím přičiněním celá její rodina) měla poměrně pohnutý osud, neboť po roce 1945 nebyli u nás příliš v oblibě lidé, kteří v sobě někdy předtím měli Goebbelsův penis. V kombinaci s tím, jaké jiné slavné penisy v sobě Baarová měla a kolik koutů světa procestovala, celý její příběh působí velmi červenoknihovnově (viz také Renčův film). Ovšem Baarová samotná to vše popisuje sice naivně, ale přitom sympaticky přízemně, s nepřehlédnutelnou elegancí v roztřesených prstech.

Pokud životní osud Baarové neznáte (a neviděli jste před 20 lety ten televizní rozhovor), tento film pro vás bude vysoce zajímavým počinem.

15 komentářů:

 1. "Baarová (a jejím přičiněním celá její rodina) měla poměrně pohnutý osud, neboť po roce 1945 nebyli u nás příliš v oblibě lidé, kteří v sobě někdy předtím měli Goebbelsův penis."

  "Ovšem Baarová samotná to vše popisuje sice naivně, ale přitom sympaticky přízemně, s nepřehlédnutelnou elegancí v roztřesených prstech."


  Obě věty jsou parádní!

  OdpovědětVymazat
 2. 80% je podezřele hodně. Franta asi během promítání usnul a zdál se mu sen, ve kterém Goebbels šukal Lídu, narodilo se jim pár dětí, pro ty přiletěla z odvrácené strany Měsíce raketa a tou se pak děti vydaly kolonizovat planety u různých hvězd naší Galaxie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem si jist, že sen doprovázela hudba Johna Williamse v produkci Spielbergova Dreamworks, s důrazem na šťastné a veselé dětství potomků Lídy a Josepha v Říši. Raketu by pilotoval roztomilý E.T. v hnědé uniformě a František by se tak dojmul, že by doma okamžitě zplodil vlastní dítě.

   Vymazat
  2. Spravne, Reapere!
   Dobre vsichni vime, ze Ctvrta Rise ma na odvracene strane Mesice zakladnu a oplyva vyspelymi technologiemi.

   http://resources0.news.com.au/images/2012/02/15/1226271/552576-iron-sky-movie.gif

   https://blackcomicguy.files.wordpress.com/2015/04/iron_sky_dictators_cut_fullres_3.jpg

   Vymazat
  3. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá a urejpaná vagína...

   Vymazat
 3. Škoda, že se producenti tohohle a toho hraného filmu nedohodli a nespojili to v jeden. Ta stará Baarová připomíná babču Rose z Titaniku, tak mohla začít vyprávět, pak by nastřihli tu hranou část (místo čtení nějakých deníků) a pak zase zpátky. Krásně by to do sebe zapadlo a navíc ta ironie, když Baarová popisuje nástup fašismu a první pogromy, ale vzpomínka vypadá jak barvotisková červená knihovna.

  OdpovědětVymazat
 4. Takže.... Naše rozporuplná stařenka se dostala v žebříčku před Hemswortha i velrybu, Frankensteina i s monstrem, huňaté Krampuse, a - protírám si zrak - i před PIXAR???? Není možná, ledaže paní Třeštíková získala tajně protekci (tipuji časosběrný dokument František, který obsáhne Umělcův život od první Pionýrské vlaštovky a bude gradovat momentem, kdy se Umělec rozhodne definitivně emigrovat do Japonska) :-) Pokud by byl navíc obsažen i Totoro, šance na mezinárodní úspěch prudce vzroste...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. škoda toho smajlíku, jinak by to bylo hodně vtipný

   Vymazat
 5. Paní, která čte ve filmu text, byla oslovena náhodně v "bufetu". Režisérka si všimla, že v její blízkosti někdo mluví velmi podobným hlasem jako Lída.

  OdpovědětVymazat
 6. Vaginální příběh o vagíně, kdo se o historii vrcholných představitelů Třetí říše zajímá blíže, nic nového se tam nedozví. Lída na ty penisy prostě měla talent, takový ten typ ženy co ráda podrží i kriplům. O té fotce na Hitlerově nočním stolku, ale nevěřím, to si na 99% vymyslela.

  OdpovědětVymazat
 7. Tak drasticky bych ji zase nesoudil. Bylo ji 22, ten zajem mocnych, asi by moc holek neodolalo.
  Goebbels byl zaletnik a mel plno milenek (coz bylo Hitlerovi vicemene jedno), ale do Lidy se vazne zamiloval. Jeho manzelka Magda taky v te dobe mela aferu no a protoze rozvod risskeho ministra propagandy a vyznamenane "nemecke matky" neprichazel z politickych duvodu v uvahu, tak jim Hitler tyto avantyry zakazal.
  Oba byli pro vec NSDAP snad zapalenejsi nez sam AH a tak poslechli.
  Jak pises - Hitleruv nocni stolek blbost, to si Lida vycucala z prstu, ale v zajmu "self glorification" to zni dobre.

  OdpovědětVymazat
 8. .a p0 ti sem taki touzyl ale v0na me nechela, ze prej nemuzou bejt kriplove vobA ?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.