16.12.15

Recenze: Star Wars - Epizoda VII: Síla se probouzí [Star Wars - Episode VII: The Force Awakens] - 80%

Před dávnými časy, v předaleké galaxii...

Nebo něco v tom smyslu.

Prostě se všichni snaží získat jistého MacGuffina (data v kulatém droidovi), ale především se nám představit a rozdat karty pro spoustu dalších pokračování. A přitom bude samozřejmě něco z minulosti odhaleno, mnohem více neodhaleno, a dojde i k nějaké té hvězdné válce. (Budu se snažit nespoilerovat více, než co bylo vidět v trailerech.)


Důležité je uvědomit si zásadní rozdíl, tkvící v tom, co režisér J. J. Abrams udělal pro Star Trek a co pro Star Wars. Star Trek byl pod jeho dohledem rebootován pro novou generaci a stará posádka z 60. let zůstala jen nostalgickou vzpomínkou na jiný svět.


V kontrastu s tím nové Star Wars nejsou rebootem, nýbrž "normálním" pokračováním, který má hladce navázat na staré epizody IV až VI, jako kdyby od nich neuplynulo přes 30 let a jako kdyby nikdy neexistovaly epizody I až III (které tvůrcům tohoto filmu zjevně k srdci nepřirostly).

Samozřejmě, když uvidíme Hana Sola, kterému dělá potíže pomalu i chůze, je nám jasné, kolik let uplynulo. Ale veškerá výprava, kostýmy, prostě design celého světa, vypadá velmi, velmi podobně, jako ve starých epizodách.

To znamená, že přístoje vypadají trochu jako sestavené ze zbytků starých rádií a praček, i když by samozřejmě bylo jednodušší udělat je zbrusu nové, nebo vyrenderovat v CGI. Scény, odehrávající se v poušti, jsou skutečně natáčeny převážně v poušti (nikoliv v pískovišti 3 x 3 metry jako v prequelech) a většina mimozemšťanů jsou lidé v maskách, bez CGI, nebo případně s dodělanými CGI drobnostmi.

A i když nejste experti na triky, na výsledku je znát, že je "reálný" a "méně virtuální", než prequely. A samozřejmě je to také tím, že CGI technologie od prequelů hodně pokročily, takže není takový problém vytvořit CGI, které nevypadá jako CGI. Pokud na to máte dost peněz.A Abrams na to dost peněz měl, takže vizuálně film opravdu stojí za to a dokazuje, že pořád jsou jisté věci, na které samotné CGI nestačí. Super.

Stejně tak super je slyšet znovu tu nejepičtější hudbu Johna Williamse. Tu starou, i tu novou.


Stejně tak je super sledovat, jak J.J. Abrams režíruje o něco dravěji, než George Lucas, takže většina scén má patřičně hbité tempo, kamera občas provede něco originálního (dojde i na lens-flare, ehm), a všechno to prostě šlape a má to lehkost, která tolik chyběla prequelům.

Z řemeslného hlediska opravdu filmu není co vytknout a nikdo si nemůže stěžovat, že by filmu chyběl nějaký "Star Wars look" nebo "Star Wars atmosféra".Už jen to, co jsem zatím napsal, stačí k tomu, abyste měli dostatečnou motivaci film vidět. Stojí za to ho vidět, ať jste fanoušci Star Wars nebo ne, protože je to prostě úžasný vypilovaný hollywoodský blockbuster - ten typ velkofilmu, který se Hollywood snaží napodobit každé léto, už od původních Star Wars, a zdaleka ne vždycky se mu to daří. Tentokrát se to podařilo tak dobře, že nebudete mít moc času přemýšlet o tom, co na plátně dává jaký smysl, jestli jsou všechny postavy dostatečně prokresleny, a podobné "podružnosti".

Ale pokud se o tyto "podružnosti" začnete zajímat, zjistíte následující:

Tři-čtyři mladí, relativně neokoukaní herci, na jejichž bedrech budou spočívat osudy galaxie v příštích letech, nám své postavy plus-mínus představí, ale nedají nám moc příležitostí k tomu, abychom nějak hlouběji pochopili, co jsou zač. Mnohem lépe bude v divákovi rezonovat "stará garda" herců z původní trilogie. Asi nejdojemnější jsou společné momenty Hana Sola a princezny generálky Leiy - že by proto, že ty postavy už dobře známe?

Film je zjevně, a zcela záměrně, natočen tak, aby mnohé bylo tajuplně naznačeno a zůstalo nevysvětleno. Abychom se museli těšit na další filmy, videohry, comicsy, knížky, a to všechno. Pokud patříte k fanatičtějším Star Wars fanouškům (a v tuto chvíli například už znáte jména "Snoke" nebo "Phasma"), budete pravděpodobně zklamáni z toho, že valná většina z vašich divokých teorií/představ se nenaplní a film se jimi vůbec nezabývá.

Film kopíruje strukturu původní trilogie takovým způsobem, že by se podle toho dala hrát nějaká společenská hra: Je až zvláštní, jak nedůležitým se ukázalo být ono "finální vítězství" na konci Návratu Jediů (Ano, tak se Epizoda VI teď oficiálně jmenuje) - protože Impérium je znovu u moci (i když se jmenuje jinak) a většina galaxie pořád nevěří, že Jediové někdy existovali. Opět tu máme moudrého praštěného mimozemšťana, vyjadřujícího se v hádánkách. Opět tu máme kosmickou základnu, která dokáže ničit planety, ale má závažný problém s bezpečností. Opět tu máme důležitou mapu, ukrytou v droidovi. Opět tu máme padoucha v masce, ovládaného ze zákulisí ještě větším padouchem.

Je toho mnohem víc a jsem si naprosto jist, že je to zcela záměrné a že to není způsobeno nedostatkem tvůrčí invence. Skoro všechno, co jsem napsal jako "kritiku" v několika posledních odstavcích, platilo i pro původní Star Wars trilogii, a Disney se zjevně snaží hrát znovu na přesně stejnou notu. (V této souvislosti vás musím uklidnit, že obavy z nějaké "disneyfikace" této ságy byly zbytečné.) Nesnaží se nic zásadně předělávat nebo experimentovat.

Ovšem, zcela subjektivně, jako člověk, který viděl stovky, ne-li tisíce filmů, jsem doufal, že se po námětové stránce dočkám něčeho víc, než přesné kopie ságy, ze které byl celý svět (včetně mě) nadšený před 30 - 40 lety.

Mnoha divákům budou Star Wars v této podobě naprosto stačit. Ale já bych ideálně chtěl něco nápaditějšího a trochu riskantnějšího. Možná proto, že už je mi přes 20.

A na závěr několik spoilerů:


P.S: Bude se u nás promítat 2D, 3D i IMAX verze (3D je vyrobeno dodatečně), dabovaná i titulkovaná.

P.P.S: Jak se dočtete v závěrečných titulcích (tudíž to ode dneška není tajná informace), pracoval jsem na obou českých verzích filmu Bohužel, na rozdíl od předchozích epizod jsem musel podepsat smlouvu, že o této práci nesmím nikdy (tedy ani v budoucnosti) mluvit, což je velká škoda, protože by podle toho byla vzrušující kniha. Ale dabing nedopadl nejhůř a obzvlášť Luke Skywalker je v českém znění dokonalý.

P.P.P.S: Update po zhlédnutí 3D verze: Nemá žádný smysl. Pokud to půjde, jděte radši na 2D, více si užijete noční scény.

136 komentářů:

 1. hm, episode 1 kedysi v cineme dostala 100% ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Epizody 1-3 dostaly v Cineme 80, 80, 100. Dneska bych jim tolik nedal.

   Vymazat
  2. Episode 1 dostala 80% a recenzi psal myslím Franta

   Vymazat
  3. a kam radiš tuto novu...je teda horšia ako epizoda 3?

   Vymazat
  4. Ono se to nedá moc srovnávat, je to stylem někde jinde. Ale asi bych spíš viděl třikrát tohle, než celou Epizodu 3...

   Vymazat
  5. moment, jako ty "novy" epizody? dyt to je nebetycnej shit z toho, co si vybavuju
   2nd system effect jak prase

   Vymazat
  6. Franto, nemistifikuj tady lidi tim, ze jim budes neustale vnucovat tvou pravdu, ze Navrat Jediho se ted jmenuje Navrat Jediu. Nikde ve svete ten nazev nezmenili, oficialni ceska kniha Navrat Jediho s tebou ocividne taky nesouhlasi, nikde na internetu nelze najit zadne oficialni vyjadreni z Lucasfilmu, ze byl nazev zmenen, a pokud je v ceske bluray edici neco jineho, jak rikam - stoji to proti zbytku sveta a kdyz jsem te zadal pred casem o libovolny dukaz, proc je pro Ceskou republiku nazev zmenen (a ve zbytku sveta neni), nasledovalo velevymluvne ticho. :-)

   Vymazat
  7. Bohužel, je v těch názvech velký bordel, ale teď už by to i Disney/Lucasfilm měli mít ve všech databázích jako "Návrat Jediů". Nevím, jaký by sis představoval jiný důkaz, než přebal Bluraye. Tu změnu samozřejmě musel někdo v zahraničí schválit, jen tak si vytisknout svůj alternativní přebal český distributor nemůže.

   Vymazat
  8. Zde i s roztomilou debatou pod článkem... Aneb, nejde jen o obal, jde i o dabing
   http://dabingforum.cz/viewtopic.php?f=3&t=506

   Vymazat
  9. Dostala 80.
   http://www.novinky.cz/kultura/56114-fffilm-recenzuje-star-wars-epizodu-iii.html

   Vymazat
  10. Líbila se mi hláška FF o Skywalkerově dabingu, do bylo docela vtipný...:-)

   Vymazat
  11. Ano ta hlaska je to najlepsie z recenzie :-)

   Vymazat
  12. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  13. http://storage2.nmcdn.net/1/converted/92085/converted/92085-480.mp4

   Vymazat
 2. Tyjo, ony ještě Star Wars někoho (dospělého) zajímají? To jsou věci..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. hej, miliony ludi. a ich deti.

   Vymazat
  2. Hm...jenom,bez přehánění,mnoho desítek milionů dospělích lidí ale to nic není že .-)? Twilight sagu vám nikdo nebere Alice a pro mě za mě klidně sledujte Kačeří příběhy i jako dospělá.Na rozdíl od vás já nebudu mít potřebu trousit hloupé poznámky ve stylu "Tyjo,ono to někoho(dospělého)zajímajímá?"...

   Vymazat
 3. Od 10 % vice, nez dostaly Bony a Klid 2. Fuka Constistency International.

  OdpovědětVymazat
 4. ad ten spiler pics http://global3.memecdn.com/no-shit-sherlock_c_850672.jpg

  OdpovědětVymazat
 5. Takže zhruba takhle?
  https://youtu.be/pegJQPIzfs4

  "Opět tu máme moudrého praštěného mimozemšťana, vyjadřujícího se v hádánkách" - Nemůžu si pomoct, mám hypotézu, podle které je Yoda zestárlý Jar Jar Binks, což po přičtení dalších hypotetických 40 let, by to bylo fér k Har Har Fordovi, dává zhruba....
  http://jackson-pearce.com/wp-content/uploads/2014/03/BARTOK-bartok-13795363-640-480.jpg

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Akorát že ten praštěný mimozemšťan v EP7 má ještě změnu pohlaví. A netopýr z Anastasie tam nikde není...

   Vymazat
  2. Pěkné. To musím vidět. Jo a kolik D doporučujete? 2D, 3D, nebo se ještě uvidí?

   Vymazat
  3. Doporucujeme D. Samozrejme bez poskozeni kojenim.

   Vymazat
 6. curacka recenze se spoilerem hned v prvni vete. JEBAT!

  OdpovědětVymazat
 7. Mne sa v minulej časti páčilo, keď Sherlock povedal:
  "Now... Shall we begin?"

  OdpovědětVymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 9. Michal Černý:

  Zaprvé: Neumíš anglicky. "The Jedi" může být v tomto názvu singular i plural.

  Zadruhé: Nemáš pravdu. Znáš třeba zemi jménem Německo? Tam se Epizoda VI odjakživa jmenuje "Die Rückkehr der Jedi-Ritter", tedy "Návrat Jediů" (plural). Ovšem v jiných jazycích je tam zase jednoznačně singular, o tom žádná.

  Zatřetí: Pokud by se film dodnes jmenoval "Návrat Jediho" a pokud vezmeš v úvahu, že se "Jedi" čte "Džedáj" (už nejméně 20 let), jak by se podle tebe český název měl správně vyslovovat? "Návrat Ďžedájho"?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Výslovnost není úplně směrodatná. Valná většina Čechů už sto let píše jméno Jula Vernea ve druhém pádu jako "Julese", a evidentně jim nijak netrhá žíly, že se ten chudák čte "Žil". Dokonce i lidé, kteří normálně správně vyslovují "Žila", to píší "Julese". Tak proč by se měli pozastavovat nad tím, že píšeme "Návrat Jediho", ale čteme "Návrat Džedáje"? :)

   Vymazat
  2. Podle pravidel českého pravopisu je takový zápis správně. Tedy skloňujeme podle toho, jak se to píše, a čteme podle toho, jak se to čte. (Dani Weidenbaum)

   Vymazat
  3. Luke je "džedy". Prostě je.
   Navíc když může být Tesco, bez Teska, Globus, bez Globusu, tak co by nemohl být Džedáj, bez Džedyho, žejo.

   Vymazat
  4. Skloňování jména Jules Verne v češtině kolísá, takže si nehraj na nějakou správnou nebo špatnou variantu, kokote ("Jula" je ovšem nejvíc xixilol, wtz).

   Vymazat
  5. No, on ten cesky vysloveny "Žil" je asi neco, jako kdyz Anglican rekne "Vaklav Havl".

   Žil, nežil v chaloupce u lesa kouzelny dedecek...

   Vymazat
  6. neumis anglicky.... a jak se to pozna? pomerne casto nachazim chyby u ff, a tak se tedy ptam - umi nebo neumi ff anglicky?

   Vymazat
  7. Kluci, neřešte píčoviny. Když tak si to počeštěte a máte to. Jako fotbal, nebo hokej - prostě jedy. Rytíř jedy a 2 rytíři jedy. A máte to vyřešený :-D

   Vymazat
  8. doplnění - a když tak návrat jedyho. Mn.č. - návrat (rytířů) jedy. Když slyším Čecha říkat "džedáj", tak to působí nepřirozeně a to bez ohledu na to, jestli je to dobře, nebo ne.

   Vymazat
 10. ted jsem pomyslel na to, ze bych vynalezl slovo fantard, zase na svou obranu musim rict, ze me hned napadlo, ze to samozrejme udelal nekdo prede mnou, a taky ze jo, tak nic, fadne poobedvam

  OdpovědětVymazat
 11. Odpovědi
  1. Já chci spin-off s Avatarem. Na to bych možná i zašel.
   A když už, tak rovnou alieny a predátory do toho, ať je to komplet.

   Vymazat
 12. A z toho vyplývá, že Vánoce jsou lepší než SWEVII. Na Vánoce si můžeš přát cokoliv a taky to můžeš dostat (koupit si) a je jedno, jestli se budeš těšit na další Vánoce, jde o TYTO Vánoce! V SWEVII sis mohl přát taky cokoliv a stejně tam dají jen tolik, aby ses těšil na další SWEn.
  Ale mám trochu obavy, protože Spectre měl taky 80 % a já u toho v kině usínal.

  OdpovědětVymazat
 13. To nic nemeni na faktu ze se Smrtak vyprdl na sraz (uz zase). Snad misto nej dorazi ta Annarni maminna.

  OdpovědětVymazat
 14. Srat na preklady filmu. Dulezite je jedinne. Je to lepsi nez Torque ohniva kola?

  OdpovědětVymazat
 15. Fuxoft: Prequely se netočily na žádnym pískovišti, ale např. v Tunisu jako Epizoda IV. Dokonce jim pouštní bouře zničila kulisy. :-) Doporučuju se podívat na nějaký dokument z natáčení ;-) Tady to jasně vidíš...
  https://youtu.be/da8s9m4zEpo?t=32m28s

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za prequely se snad považují epizody I. až III.
   Čtyřka až šestka je originální série a ta se skutečně točila v Tenisu. Na rozdíl od prequelů, které byly ve studiu před zeleným hadrem.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. Tomáši, kdyby jsi četl pozorně, zjistil bys, že jsem psal "prequely se taky točily v Tunisu, stejně jako Epizoda IV". A kdy by ses podíval na ten odkaz na YouTube, který jsem sem dával, zjistil bys, že ty záběry z natáčení jsou z Epizody I, kde jasně vidíš, že se natáčela v reálný poušti v Tunisu. Ano, spousta interiéru se natáčela ve studiu, ale divil by ses, kolikrát se točilo v reálných exteriérech. Podívej se na ten making of. Michal

   Vymazat
  4. Četl jsem pozorně - to slovo "stejně" v původním příspěvku chybí, takže se tomu dá rozumět tak, jak jsem to pochopil já. Příště piš pozorněji ;-)

   Vymazat
  5. Ta věta "prequely se netočily na pískovišti, ale v Tunisu jako epizoda IV" je zcela pochopitelná, aspoň pro většinu lidí. To ale nic nemění na tom, že plácáš nesmysly :-) Pravda je zkrátka taková, že oba filmy (jak Epizoda IV, tak Epizoda I) se natáčely v Tunisu. Pokud mi nevěříš, podívej se na ten making of ;-)

   Vymazat
  6. Natacelo se v Tunisku, jehoz hlavni mesto je Tunis.

   Vymazat
 16. Jinak - nemělo by se správně řikat "spoilovat" místo "spoilerovat"? "Spoiler" je přece podstatné jméno a "spoil" sloveso, ne?? :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas, taky říkám nespoilovat. To druhý mi příjde jako "nelopatit" nebo tak něco...

   Vymazat
 17. Tak už i Myrka: http://kultura.zpravy.idnes.cz/1-dojmy-star-wars-0ki-/filmvideo.aspx?c=A151216_134505_filmvideo_spm a přestala spoilerovat (spoilovat)

  OdpovědětVymazat
 18. Tak František Fuka dostal ve smlouvě zákaz promluvit o tom, jak probíhal překlad. Snad ne ten samý František Fuka, který napsal několik výživných článků o podmínkách, za jakých dnes překlad filmových titulků probíhá :-)

  OdpovědětVymazat
 19. Ano, to bude ten samý, spisovně bychom řekli týž nebo tentýž. A co má jako být? Když mu to nezakázali, tak nám o tom něco napsal, teď mu to zakázali, tak nám o tom nepíše, to celkem sedí, ne?

  OdpovědětVymazat
 20. Že není Disneyfikace? A že Kylo Ren je Goofy, to si nikdo nevšiml?

  OdpovědětVymazat
 21. Hodne glorifikujici. Ma to spousty hluchych mist. Zaporaka ktery je spis ubozak a naprosto uspechane finale s nulovym napetim. Coz je asi problem celeho filmu. Jen tak se tam bum bum bez vysvetleni neco stane a jede se dal. Pro me film skoncil "na moste".

  Ps: kapitanka Phasma je horne marny pokud o novou cool postavi ala bob fett

  OdpovědětVymazat
 22. Jako kdybych se vrátil do svých dětských let, kdy jsem ještě věřil na dobro, lásku a světlou a temnou stranu síly. Svého Vánočního dárku jsem se dočkal a v kinech je zase nový film, který trhá (v předprodejích) rekordy a doufám, že bude trhat i dál. ( http://www.zk4.cz/6I )

  OdpovědětVymazat
 23. Jsem rád že ses zdržel spoileru, že Han umře.
  Jinak to byla fakt hrozná sračka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nenavidim te, Harkonnene. Fakt. Spatnou sklizen Melange po cely pristi rok preji.

   Vymazat
  2. to jo, ale libi se mi, jakou jemnou nuanci (viz nize) naznacil, ze umre Luke, imho to bylo az na hrane spoileru, i kdyz jsem celou dobu projekce stejne doufal, ze se to nestane

   Vymazat
  3. Harkonnen neumre. Takze voser.

   Vymazat
 24. "Luke Skywalker je v českém znění dokonalý." Protože ve filmu nepromluví.. kek

  OdpovědětVymazat
 25. Opravdu je v titulcích přeloženo "watering hole" jako "oáza"?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Watering hole of calm neboli oaza klidu...

   Vymazat
  2. Já jen, že to zazní přede dveřmi hospody a mluví se přitom o té hospodě ... No nic.
   Pro jistotu: http://cs.urbandictionary.com/define.php?term=Watering+Hole

   Vymazat
  3. gormie a to ako cakas, ze fuka teraz prizna, ze mu to uslo a urobil chybu ?

   Vymazat
  4. Nerozumím. Právě proto, že mluví o hospodě, jsem to přeložil takhle a nikoliv doslova. Podle tebe je to přeloženo špatně?

   Vymazat
  5. Franto watering hole coby napajedlo v hospodskem slova smyslu znamena v cestine nejspis neco ve smyslu "chlastárna".
   Do titulku bych napsal cokoli jako "Jedova chyse/ putyka/ pajzl/ lokal/ spelunka/ krcma" atd. nez "oaza".

   Ale ty mas v ruce dialogovou listinu a buhvi jak ti to tam coby abstinentovi vysvetlili.   Vymazat
  6. Tak mi ten problém překladu toho dvojsmyslného výrazu pro napajedlo / hospodu nějak v backgroundu šrotoval v hlavě, a nakonec myslím, že pravdu nemá ani Franta,ani oponenti. Přeložit to výrazem s prvoplánovým významem "hospoda" je špatně, tím se potlačí ten dvojsmysl originálu. Frantova "oáza" taky v češtině nemá ten druhý význam ( i když - u nás v Hradci jednu hodpodu s tímhle jménem máme ;)
   A tak mě napadl jen jeden snad adekvátní výraz - osvěžovna.

   Vymazat
  7. "Osvěžovna" mi přijde příliš omezující, indikuje to pouze tu hospodu. Kdežto to sídlo byl celý zámek, kde toho bylo mnohem víc.

   Vymazat
  8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  9. Tomas D ty uz nevis, jak se z toho dal vykecat, ty idiomaticky vykladateli...

   Vymazat
  10. Watering hole se da prelozit jako "nalevna".

   Vymazat
  11. mozna by bylo dobre, aby zaznel argument, ze pokud postava v predaleke galaxii pouzije pomerne dost specificky termin (urbanuv slovnik neni potvrzeni nejake common usage, to spis naopak) pro VELMI specificke zarizeni, tak by asi nebylo citlive to odbyt nejakou nalevnou nebo putykou, kor kdyz tyhle terminy byly in naposled tak v 50. letech

   Vymazat
 26. Mne se libila ta hlavni story. Ale mam zasadni problem s tim, jak se postava X naucila ovladat Sílu za chvilicku. Copak J.J. Abrams nevidel, jak Luke Skywalker musel podstoupit vycvik u Yody, aby se naucil ovladat Sílu? A cela politika toho sveta- Imperium bylo porazeno, znovu mame demokracii ale zaroven Odboj. Existuje k tomu nejaky vysvetleni krome toho, že je Leia chronicka odborarka?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi jsi myslel "odbojářka", ne "odborářka" (ledaže by si piloti založili odbory). Takže Leia je přestárlá rebelka? Nebo taková ta důchodkyně, která by brblala na Kalouska, i kdyby jí zdvojnásobil důchod?

   Vymazat
  2. :) jo jasne, odbojarka tam melo bejt*

   Vymazat
  3. To je prece jasne - co se bylo nutno drive dlouho ucit, dneska zvladne kazdy podle videa na Youtube, ne?

   Vymazat
  4. Mno, jelikož se epizoda jmenuje The force awakens, tak se asi stalo něco dostatečně neobvyklého ;) Nezapomeň, jak rychle se Luke naučil odrážet střely od míčku s helmou na hlavě. A dle názvu s ní bude ještě větší Síla než s Lukem. No problemo.

   Vymazat
 27. Kdysi dávno v předaleké galaxií....

  https://youtu.be/22mdHYEzKC0

  OdpovědětVymazat
 28. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 29. Moje dojmy zhodnotím strušne. EP7: No bullshit, just Star Wars.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ty vole tak kratky vety a takovejch selhani.

   Vymazat
  2. zadne byci hovno jen hvezda valky!
   to je taj dobry, ze by se to melo prodat Eplu

   Vymazat
  3. Čača, dávam ti moje povolenie im to pičnúť. Len aby to neskončilo ako Jerryho pitching v jednej epizóde Rick & Morty. Spimfurte, čo ti konkrétne vadí, to strušne..to fak nevim ako sa mi tam dostalo, holt degeneruju mi pazúry.

   Vymazat
 30. Tohle se musí vidět v IMAXu. Spousta podobností se "starou trilogií", ale taky hodně zajímavých novinek. Prostě skvělý odrazový můstek. PS: pane Fuko, "watering hole" (kantýna Maz Kanaty) - šlo to možná přeložit jako bar, klub, kantýna a ne "oáza"... (Hanova věta, než vstoupí dovnitř).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Musím se Franty zastat. Kdyby chtěl Han už v originále říct přímo "pub" nebo něco podobného, tak by to asi řekl. Místo toho udělal vtip. Idiomatické nebo ironické vyjádření je správné překládat stejně expresívním výrazem, pokud se dá najít, a nikoli ho tupě vykládat. A Franta ho našel.

   Vymazat
  2. Jenze Han zadny "vtip" neudelal, pouzil ve Statech normalne uzivany vyraz pro hospodu/bar zrovna tak, jako Cech bezne rekne napr. putyka atd.
   Prelozit to jako oaza je spatne prave proto, ze cestina ma tech bezne zazitych vyrazu pro hospodu nespocetne a nerekl bych, ze zrovna vede "oaza".

   P.S. Unknown + Tomas D: O tomhle se tu uz v debate pise, nevim proc vzdycky nekdo musi zacit jiz projednavane tema nekde jinde.
   Co si takhle ty komentare nejdriv precist, zejo.

   Vymazat
  3. Watering hole = nalevarna, Bart nekeca. Inak preklad prima ;)

   Vymazat
 31. Han Solo už nestřílí první :( .... takže Solid JarJar nástupce a vůbec za ten děj snad patří tantiemy Lucasovi ne ?

  OdpovědětVymazat
 32. Han Solo už nestřílí první :( .... takže Solid JarJar nástupce a vůbec za ten děj snad patří tantiemy Lucasovi ne ?

  OdpovědětVymazat
 33. Vratil jsem se z toho a jsem optravenej znudenej a krome honorare Harissona F. nevidim jedinej duvod proc to stalo vic nez 3 dolary.

  OdpovědětVymazat
 34. Co mě překvapilo (a čekal jsem to už tak po deseti minutách, kdy se začaly objevovat hlášky a scény ze starších episod), že nedošlo k useknutí ruky ani jednoho z protagonistů, jenž by výhledově obdržel tradiční protézu...to vám nikomu nepřišlo podezřelý? Že voni na to i Mikymausů zapomněli.., :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To zachraňoval C-3PO s jednou rukou červenou.

   Vymazat
  2. Nojo, máš pravdu, jsem divák nepozorného typu...:-)

   Vymazat
 35. Jedna vec mi vrtala hlavou uz u dilu 1-6. Temny stranaci dokazou metat tunovy predmety, tady dokonce zastavi laser, ci zmrazi protivnika. Pokud ale dojde na souboj s meci, tak osobne bych teda na machanim barevnym klackem zapomnel, normalne bych soupere znehybnil "silou" a pak ho podriz jak podsvince..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prostě u toho nesmíš přemejšlet, no. Co bys chtěl od Holyvůdu.

   Vymazat
  2. No jenze ten druhej taky pouziva silu, takze se prece nenecha!

   Vymazat
  3. Jenže na sílu citliví jsou zároveň rezistivní, tedy zatímco by se jedna pistava snažila neúspěšně znehybnit, druhá by ji "podřízla" :-)

   Vymazat
 36. By mě vážně jímalo, co na tom kdo vidí za zázrak. Nemyslím teď tento konkrétní film, ale SW obecně. Jednou sem viděl první tři nejstarší díly (nejdřív natočený), tak z hlediska efektů to tehdy bylo asi cool, ale jinak.. Standardní, jednoduchá, nenáročná, vyhypovaná masovka na jedno podívání když chce člověk zabít čas. Ale je dobrý to vidět už kvůli tomu, aby člověk pochopil Spaceballs :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo! Spaceballs! Lord Dark Helmut! Yesss!

   Vymazat
  2. Asi Freudian slip, ale vzhledem ke stylu Brooksova humoru by Helmut byl mnohem vtipnejsi.

   Holt neco, co Mela nenapadlo...

   Vymazat
 37. SPOILERY Může my někdo vysvětlit proč je Kyle Ren tak slabý? Ok, beru, že se Ray naučila nějakým zázrakem používat sílu za pár minut. Ale jak je možné, že uklízeč Finn, který neměl šanci ani proti běžnému důstojníkovy stormtrooperů dokáže bojovat s Kyle Renem? Ergo, když ho mohl Kyle uškrtit mávnutím ruky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A v příštím díle Kyle Ren zabije Luka. Na to vsadim boty.

   Vymazat
  2. a jak půjde decentně sprovodit ze světa princeznu? Taky už toho tak moc neodehraje..:-( Na to bejval byl šikovnej JarJar, že by ji vzal třeba na procházku do sopky...:-) Ovšem kdyby Adama Divera něco přejelo, sežralo nebo jinak zdecimovalo, taky by mi to nevadilo...novej padouch se reinkarnuje, naklonuje nebo jinak vytvoří poměrně snadno, ale co tenhle sundal masku, docela mě to otrávilo, nic proti němu, ale nesedí mi prostě do týhle hvězdnoválkový záležitosti...ale asi jsem staromilec a budu se muset přizpúsobit..pokud se dalšího dílu ještě dočkám..:) notabene by mi stejně Mara nebo Kyle byli milejší, ale co, špatný to zase není, vo tom nic...výhoda je, že to lze srovnávat se Stárštrekem, kterejžto z toho taky vyšel dost zvláštním způsobem (ačkoli jsem to taky skouknul a dalo se to...)...Jo, nepleť ti Kyla Katarna s Kylo Renem - nic ve zlým ale jsou i ortodoxnější fandové SW a mohli by tě virtuálně povytahat za uši, až bys je měl jak ten starej Youda..:-)

   Vymazat
  3. Stárštrek se vyslovuje Stártrek.

   Vymazat
  4. Finnovo poslední povolání bylo voják, vycvičený. Jako uklízeč zřejmě jen začínal. Pro mě nejnesympatičtější postava filmu.

   Vymazat
  5. Jako stormtrooper prošel výcvikem s tim elektrickym obuškem. Kylo dostal tak na prdel protože za a) byl postřelenej Chewieho kuší, která je nám po celou dobu filmu prezentována jako neskutečně silná zbraň, za b) byl vykolejenej ve svých pocitech a z toho, že s Rey je obrovská Síla a konečně za c) je to ušmudlanej přizdisráč, kterej by tak strašně rád chtěl být jako Darth Vader a další sithové, ale zdaleko na to zatím nemá, nemá ani dokončený výcvik a co jsem tak pochopil, honí si ego na random vojácích a dědcích bez Síly a světelnýho meče. Takže asi tak. Toho vysvětlování je ve filmu na můj vkus až moc a stále se najdou desítky lidí, kteří to nechápou, nebo jen chtějí brblat.

   Vymazat
 38. I got the door = Mám dveře. Největší hláška filmu:))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. K tomu bych ti řekl úžasnou historku, kdybych směl...

   Vymazat
  2. Jenže vy nesmíte ani naznačovat, co? :-) Škoda...

   Vymazat
  3. Budu hádat. Přeložil jsi ji správně, ale nějaký Američan ze studia ti to opravil?

   Vymazat
  4. Tak nám ji pošeptej do ouška, my to nikomu neřeknem ;-)

   Vymazat
  5. Jak se tady výš diskutovalo o názku pro Ep VI. v češtině, nakladatelství Albatros to rozstřelilo totálně..obeázek mi sem nejde vložit, tak so to najděte, stačí sjet kousek dolů v nabídce knih a je to teda fakt něco! http://fanzine.topzine.cz/knizni-novinky-pro-fanousky-star-wars-co-prinesl-novy-dil-na-pulty-knihkupectvi?utm_source=www.fanzine.topzine.cz%20&utm_medium=refferal-topky&utm_content=Knižní%20novinky%20pro%20fanoušky%20Star%20Wars.%20Co%20přinesl%20nový%20díl%20na%20pulty%20knihkupectví&utm_campaign=2015_CNM_SELFPROMO

   Vymazat
  6. Jehla: To je konečné řešení otázky českého názvu...

   Vymazat
 39. Esence SW navždy vyzrazena.

  ---!!!WARNING!!!POZOR!!!---

  Následuje MEGAKAZIC PROZRAZOVATEL

  In a galaxy far, far away a gold skeleton, a trash can and a monkey - or is that a dog? - are running around with some drones, trying to kill each other.

  OdpovědětVymazat
 40. Nikomu nepřišlo divné, že díl VII porušil kromě výše zmíněných pravidel o Síle z původní hexalogie i pravidlo, že světelný meč je nejbrutálnější zbraň, která se nezastaví o nic s výjimkou druhého světelného meče? Rozladilo mě, že kdejaký trooper s el. obuškem se může meči postavit a obušek je meči rovnocenný, resp. ještě s ním černochovi natrhne (_._)

  OdpovědětVymazat
 41. Pane Fuko, kolik bysme museli nasolit bulvam, abyste tu knihu o prekladu sepsal a nachystal na rozeslani prispevatelum po vasi smrti? Nebo by to porad bylo v rozporu se zakonem?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. neviem ci Mr. Fuka neprejde tuto otazku mlcanim kedze by potom mohol chciet niekto jeho smrt urychlit :P

   Vymazat
 42. Taky vám připadal hlavní padouch po sundání masky podobný Vaškovi Klauzů Jr. ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. celkem dost

   tenhle casting je největší fail celého filmu

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.