27.12.15

Recenze: Bod zlomu (2015) [Point Break] - 40%

Mladý sexy extrémní sportovec s přezdívkou "Utah" nechá sportu (protože víceméně jeho vinou zemře jeho kámoš) a dá se k FBI. Zde má jako agent pátrat po pachatelích velmi odvážných (a bizarních) zločinů. Odhalí partu extrémních sportovců, vedených jistým Bodhim, kteří všechny ty zločiny spáchali, ale dělají to kvůli jakémusi vyššímu principu. Utahovi se podaří tuto partičku infiltrovat a nyní se nemůže rozhodnout: Má je všechny prásknout, nebo raději souložit s jejich supermodelkovskou kamarádkou (která je v tomto filmu doslova a do písmene jen proto, aby se s ní souložilo)?


Přiznávám se, že jsem dodnes neviděl původní Bod zlomu se Swayzem a Reevesem (a chci to už dlouho napravit). Ale podle toho, co o něm vím, mají tyto dva filmy společného velmi málo.

Což je docela logické, protože starý Bod zlomu je dnes něco jako klasika, zatímco ten nový je divné WTF.


Asi nejzákladnější problém je v tom, že oba hlavní představitelé (a celá ta sportovně-zločinecká partička) mi byli většinu filmu nesympatičtí, jen ve vzácných chvilkách lhostejní. Většina z nich jsou navzájem zaměnitelní potetovaní hipsteři/lumbersexuálové, kteří se ohánějí jakousi pseudofilosofií, kterou se snaží obhájit to, že kradou milióny a přitom občas zabíjejí nevinné náhodné lidi. Myslel jsem, že mi podstata té orientální filosofie uniká proto, že se o orientální filosofii nezajímám, ale po filmu jsem zjistil, že celá ta "Ozakiho osmička" je kompletně vycucaná z prstu a nikdy neexistovala. Čímž získávají všechny ty podzápletky typu "Velký Ozaki chce, abychom byli zajedno s větrem, proto musíme v plachtících oblecích seskočit z vrcholku Alp" ještě mnohem absurdnější rozměr.

Všechny ty okamžiky "Teď jsme sami sebou, zde uprostřed divočiny / na luxusní jachtě" jsou strašlivě falešné, jako z reklamy na Coca Colu nebo Adidas.

A jako kriminální thriller to také vůbec nefunguje a snad ani nikdy fungovat nemělo.Jediný důvod, proč tento film vidět, jsou jeho akční scény. A je to docela slušný důvod, protože těch scén je nejméně 30 minut a většinou jsou zručně natočeny, se skutečnými extrémními sportovci a za pomoci mnoha slušných triků.

Vzhledem k vizuální atraktivitě filmu bych očekával, že jeho 3D verze bude stát za to, ale není tomu tak. I když je film inzerován jako 3D a měl jsem na nose patřičné brýle, ani v těch nejšílenějších horských/leteckých scénách jsem nezaznamenal vůbec žádnou trojrozměrnost obrazu! Opravdu vůbec žádnou.

10 komentářů:

 1. No, tak to je recenze dost naprd, když jsi neviděl originál, protože většinu lidí samozřejmě bude zajímat, jak se remake liší. Jinak ti ale, Franto, doporučuju se na to spíš nedívat, protože ona filozofie vyššího dobra, pro které je třeba krást, je i v původním filmu. Jen teda bez toho Ozakiho,což je plus. Taky to točila ženská(Bigelow),takže hlavní hrdinka je sympatická(samostatná,soběstačná,emancipovaná), není to jen kus masa na přeřez, což se evidentně změnilo k horšímu. Jinak příběh je stejnej, zdá se. Originál je super, jeden z nejlepších akčních filmů vůbec.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U většiny filne jde asi především o prožitek při jeho sledování a ne o to v jakých souvislostech vznikly. Stejně tak je to i se čtením předloh. V opačném případě by potenciální divák měl být před shlédnutím upozorněn co všechno musí před filmem nastudovat ...

   Vymazat
 2. tak po *************** ************ v Episode VII je pre mna najvacsim tohtorocnym prekvapkom ze Franta nevidel povodny "Point Break"...whaaat?

  OdpovědětVymazat
 3. Nebude problém tohoto filmu ten, že ,,všechny ty strašlivě falešné okamžiky" většina lidí považuje za vysněnou realitu, o kterou furt usilují.

  OdpovědětVymazat
 4. doporučuju pustit si raději ten původní, už jenom proto, abychom si připoměli, jak moc dobrej bejval Keanu zamlada

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Keanu ma stale gule
   http://www.csfd.cz/film/358570-john-wick/prehled/

   Vymazat
  2. Keanu má vždy filozofii vyššího dobra

   https://www.pinterest.com/pin/173740498101569145/

   Vymazat
 5. Kdyby byl Keenu mrtvej,muzou se s Patrickem tulit.Tohle je sračkaová!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.