23.12.15

Recenze: Perfektní den [A Perfect Day] - 60%

Jakási post-balkánská země v nedávných letech. Tým lidí ze smyšlené nevládní humanitární organizace (která podezřele připomíná "Lékaře bez hranic") se zde snaží dělat aspoň trochu dobra a potýkat se s absurdnostmi zdejšího prostředí a lidí. V praxi to znamená, že se většinu filmu snaží sehnat lano a míč...


Perfektní den je nezávislý španělský film od velmi nezávislého režiséra, který se od desítek filmů na nezávislých filmových festivalech liší především tím, že v něm hrají světově slavní herci, především Tim Robbins, Benicio del Toro a Olga Kurylenková.


Film má dost podobnou strukturu jako M.A.S.H (film, ne seriál). Ukazuje absurdity války, aniž bychom z té války něco viděli. A ukazuje lidi, kteří se snaží s těmi hrůzami bojovat pomocí svého drsného humoru a ironie. Viděli jsme to už mnohokrát, nejen v M.A.S.Hi, a nepřekvapí nás to ničím jiným, než konkrétními podobami jednotlivých hlášek. Celkový dramaticko-komediání vývoj celého příběhu je jasný od začátku.Bohužel, scénář není napsán příliš dobře, takže je hodně patrné, že jde o adaptaci knihy. Kdybych si tuto skutečnost nepřečetl, myslel bych si, že jde o adaptaci rozhlasové hry. Téměř všechno, co stojí za zmínku, se ve filmu odehraje prostřednictvím toho, že si spolu dvě nebo tři postavy povídají. Že při tom občas jedou autem nebo vytahují mrtvolu ze studny, to je víceméně jedno.

Když se režisér občas pokusí udělat nějaký efektní letecký záběr na majestátní krajinu, je to spíše na škodu, protože tím jen víc upozorňuje na nefilmovost celého zbytku filmu.

Kdyby to celé bylo ještě nezávislejší a méně hollywoodské, asi by se mi to paradoxně líbilo více, neboť by to bylo jaksi "čistší".

22 komentářů:

 1. Neexistuje slovo "post-balkánský". Balkán zůstane Balkánem, leda by se hnuly kontinenty a Evropa narazila do Afriky. Možná Fuka myslel "quasi-balkánská" nebo "pseudo-balkánská"? Nebo "nejmenovaná či smyšlená balkánská země po skončení válek v bývalé Jugoslávii"?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Haha, opět jsi naletěl na můj sofistikovaný humor!

   Vymazat
  2. Třeba měl Franta na mysli balkánskou poštu...?

   Vymazat
  3. Aha, takže tomuhle ty říkáš "sofistikovaný humor". OK.

   Vymazat
  4. Jo, mimochodem, effendi, mohl bych využít tėto příležitosti a popřát všem teplákům bohatého Ježíška? A ty bys dát nějakou retro-recku, nějaký really cool shit. Ale mám tušení, že zase dostaneme Azíze.

   Vymazat
  5. Azize? Jsem snad gay? https://www.youtube.com/watch?v=qGwludVZ4jo

   Vymazat
  6. No, to přece musíš vědět ty!

   Vymazat
  7. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá a urejpaná vagína...

   Vymazat
  8. Ohledne retro recenze bych hlasoval pro "The Day of the Jackal" (1973), coz uz jsem Frantovi nekolikrat navrhoval. On tento filmovy skvost dokonce jeste ani nevidel!

   Jenze on si postavil lebku a ne a ne.

   Vymazat
  9. ohledne reto by som hlasoval za povodny "Point Break" s Reevesom a Swayzeom

   Vymazat
 2. Vaginy se nemejou. Možná na Vánoce.

  OdpovědětVymazat
 3. Dejte Havranovi svátek, má toho hodně! Shání dárky, zabíjí kapra, meje vagíny...

  OdpovědětVymazat
 4. Já vám všem přeju bohatě vymytou vagínu.:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A já vám zas přeju bohatě naplněnou vagínu. Čím si ji naplníte, záleží na vás.

   Vymazat
 5. Přeji všem teplákům tepláky pod stromečkem, kimonovi vagínu a Ripperovi kartáček na vagínu (ne nutně na stejnou, na tu jeho pod nosem). Horákovi nějakého pěkného slováka a našemu obecnímu Slovákovi nějakou jen mírně použitou Romku. A všem ostatním kokotům hezké dokulata stočené zkurvené smradlavé vánoční hovno.

  OdpovědětVymazat
 6. Voňavou vagínu Vám všem! A pozor na kosti :) Váš Corvus

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Corvusova vagína má kosti. Tím se hodně vysvětluje.

   Vymazat
 7. Preji vsem clenum teplacke (teplakove?) komunity, aby je navstivil "rich Little Jesus", coz samozrejme plati i pro FF, predsedu Nasi Spolecne Divacke Amaterske Produkce.

  https://www.youtube.com/watch?v=1Vm9_mXmtKo&list=RDe874vKfYfuU&index=2

  OdpovědětVymazat
 8. Vecny dodatek:

  Navrhuji, aby Miley Cyrus byla jmenovana cestnou starostkou Teplakova.
  Je zde plny FF (full frontal), kokot, pod nim(myta/nemyta) vulva/vagina, kozi/kozy, bradavky, japonsky kukuc s tokijskou parukou... Nevim, co chtit vic, vyjma pana Hitlera samozrejme.

  http://media.super.cz/images/gallery/0000000008321249/T2p2HEsKTIfbF6MAqODW-A/5671630f5a00813b65750500-168894?size=1078

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.