16.6.15

Recenze: Odebrat z přátel [Unfriended] - 70%

Středoškolačka je vystavena online šikaně a následně spáchá sebevraždu. O něco později se jejím kamarádům začnou v počítačích dít divné věci: Zprávy od neexistujících uživatelů, nezavíratelná okna na desktopu, a tak dále.

Že by si s nimi duch mrtvé chtěl něco vyřídit?


Jak vidíte už z poměrně netradiční "fotografie z filmu", horor Odebrat z přátel se snaží o něco poměrně inovativního: Kompletně celý film je totiž natočen jako jeden nepřerušený záběr na desktop Apple laptopu, u kterého sedí hlavní hrdinka (nikoliv ta zabitá). Pokud hlavní hrdinku (nebo kohokoliv jiného) uvidíme, je to vždy jen na obrazovce jejího laptopu: Na Facebook fotkách, na YouTube, na Skypu a tak dále


Takový nápad je jistě ambiciózní a může se různými spektakulárními způsoby podělat. Proto jsem byl příjemně překvapen, že tento film (spoluprodukovaný mj. Timurem Bekmambetovem) funguje mnohem lépe, než jsem doufal.


Především je potěšitelné, že tvůrci věděli třeba co je to LiveLeak.com, správně zreplikovali chování všech webů a většiny aplikací, a podařilo se jim vytvořit něco, co skutečně vypadá, jako kdybychom 80 minut sledovali desktop typické americké teenagerky.

Obzvlášť pro starší diváky bude tento film značně odcizující, neboť nebudou vůbec stíhat sledovat, co hrdinka ve všech těch oknech a záložkách dělá, proč a jak navštěvuje ty webstránky, co znamenají všechny ty nápisy, ikony a zvukové signály, a tak dále. Zcela běžně se ve filmu děje, že hrdinka někde surfuje nebo si čte e-mail, a současně s tím diskutuje po Skypu. Znamená to, že pokud neumíte anglicky a budete muset číst čeké titulky, budete v tom mít docela slušný hokej (což není výtka proti českým titulkům, jsou přeloženy velmi dobře, včetně odpovídajícího českého net-slangu), LOLWTFPYČO.

Přiznám, že nejzajímavější pro mě byl začátek filmu, kdy je hezky realisticky zachyceno, jak dnešní průměrně inteligentní a průměrně vzdělaná mládež komunikuje a využívá moderní techniku (což opět bude starším divákům připadat jako scény z pekla).

Dosti zábavné jsou i první projevy "ducha", který se začne objevovat jako nezavěsitelný Skype kontakt, pak začne psát na Facebook messenger z účtu mrtvé, pak začne obětem měnit HTML kód ve stránkách a nakonec jim začne likvidovat i tlačítka "zavři okno", tedy musí se docela slušně vyznat v interním fungování windows maganeru. Pro mě to bylo příjemně zábavné, ale nedivil bych se, kdyby při tom spousta lidí cítila přesně tu správnou plíživou hrůzu, o kterou tvůrcům šlo (pomáhají tomu i téměř podprahové zlověstné zvukové efekty). Tedy palec nahoru!

Oběti (asi půl tuctu děcek ve skupinovém Skype hovoru) se nejdříve snaží trochu pátrat a s "duchem" bojovat, ale pak se postupně stanou jeho bezmocnými obětmi. V této fázi filmu konečně uvidíme oněch celkem asi 10 sekund něčeho opravdu brutálního, ale především se všichni hrdinové změní v bezmocné hysterky, které na sebe pořád jen ječí a brečí, což mě dosti brzo začalo tak iritovat, že bych je rád zabil sám. Chápu, že je to film, ale přišlo mi opravdu trochu příliš přitažené za vlasy, když oběť internetového ducha jde na ChatRoulette.com a tam začne hystericky křičet na náhodné Ukrajince, aby jí pomohli...

O žádný zázrak tedy nejde, ale na druhou stranu oceňuji, že se povedlo takhle rizikovou myšlenku natočit TAKHLE slušně (opravdu jsem to nečekal), a minimálně polovinu filmu jsem se opravdu dobře bavil a nemohl se dočkat, co bude dál.

16 komentářů:

 1. Čeké aplikakací maganeru, a to hzstericky. Co třeba vypnout počítač?

  OdpovědětVymazat
 2. ten nápad není originální, podobný film už natočili Sasha Grey a Elijah Wood
  http://www.csfd.cz/film/329656-open-windows/

  OdpovědětVymazat
 3. A tento vznikl ještě dřív: http://www.csfd.cz/film/366712-den-the/

  OdpovědětVymazat
 4. A velmi podobně je udělaný i krátký film Noah, který je celý k vidění zde - http://www.fastcocreate.com/3017108/you-need-to-see-this-17-minute-film-set-entirely-on-a-teens-computer-screen

  OdpovědětVymazat
 5. Po Sašině full frontalu se asi nemá cenu pídit, místní tepláci stejně znají káždý její (i oholený) chlup

  OdpovědětVymazat
 6. Krásně to ukazuje mentalitu dnešních teenagerů. Že by mohli vypnout počítače a jít se projít ven, to je zjevně ani nenapadne :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak předpokládám, že počítač je již posedlý a nejde vypnout. Vytáhneš ze zásuvky a komp ti dál pojede na záštiplný éter.

   Vymazat
  2. a baterka se nabíjí přímo z pekla

   Vymazat
  3. Pokud má notebook tak by ho stačilo zaklapnout ne?

   Vymazat
  4. To jim ale ten duch zakazal pod pohruzkou smrti. Jeden z nich taky proto zemre.

   Vymazat
  5. Tahněte ven. Ta dnešní stářeš furt dřepí u kompu a mele o píčovinách.

   Vymazat
 7. > Apple

  Tam jsem to přestal číst. Stačí laptop reklamovat (předvést prodejci nežádoucí chování), všechno je to přece v cloudu *sarkasmus*

  OdpovědětVymazat
 8. .t0 bude nàkej h0roR

  OdpovědětVymazat
 9. Nevíte, kde by mohl být ke stažení nebo online zdarma? =) klidně bez titulku =) ??? Prosíím =)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.