18.6.15

Recenze: Sejmi prezidenta [Big Game] - 50%

V divokých horách Laponska (to je ve Finsku a ve skutečnosti tam takové divoké hory nejsou) havaruje Air Force One, prezident (Samuel Jackson) přežije, ale jde po něm terorista se svým týmem.

Zachránit ho může jen třináctiletý hoch, který zde právě skládá "zkoušku dospělosti" a má v horách ulovit svého prvního jelena.Především je nutné upozornit, že i když je námět a scénář filmu strašlivá hovadina, je zcela zjevné, že to všechno není myšleno vážně. Koneckonců, režisér (a scenárista) předtím natočil krátký film Rare Exports (a jeho celovečerní verzi se stejným klukem), tudíž rozhodně má smysl pro nadsázku a sofistikovaný humor.


Takže nemám nejmenší problém s tím, že "takhle by se to stát nemohlo". Opravdu ne. Ve většině scén mi bylo jasné, o co tvůrcům šlo: Chtěli natočit něco jako Cliffhangera (který byl sám o sobě dost zábavný), ale s ještě o něco absurdnějším dějem, takže heroická zimmerovská hudba a zpomalená kamera měly vytvářet v kombinaci s motherfuckujícím prezidentem a malým klukem sofistikovaný pomrkávací filmový metahumor.

To je celkem jasné, ale moc se to nepovedlo.A je to především tím, že režisér a scenárista Jalmari Helander sice umí vymýšlet cool KONCEPTY, ale neumí podle nich sepsat cool scénář a cool ho natočit. Velmi podobné problémy má třeba tvůrce Dead Snow (také ze severské země).

Problém není ani v tom, že film byl laciný a některé CGI efekty nevypadají úplně realisticky. To u tohoto filmu opravdu neočekávám.

Problém je v tom, že film nemá nic-moc tempo, Samuel Jackson působí občas rezignovaně a unaveně, a i kdy jsem filmu od počátku fandil a těšil jsem se, "kdy už se to pořádně rozjede", nikdy se to pořádně nerozjelo. Chemie mezi prezidentem a klukem je téměř nulová, nekonají se žádné chytré hlášky nebo zapamatovatelný humor. Že je ve filmu pár výbuchů, to dnes skutečně nikoho netankuje.

Prostě, jsem upřímně přesvědčen, že kdyby tentýž námět, tentýž rozpočet a tytéž herce dostal do rukou schopnější filmař, mohlo vzniknout něco naprosto geniálního, u čeho bych se bavil od začátku do konce tak, jak bylo zamýšleno. Helander schopný filmař není.

P.S: Film vznikl loni a je už nějakou dobu k dispozici na různých nosičích.

13 komentářů:

 1. Lapland a.k.a Laponsko neleží jen ve Finsku, ale i Rusku, Švédsku a Norsku. Hor je v něm poměrně dost, namátkou v n.p. Sarku, okolí Abiska, Paltso nebo masív Kebnekaise.
  Ale je fakt, že ty hory ve filmu rozhodně Laponský nejsou.

  OdpovědětVymazat
 2. Franta zásadně nečte knížky, mezi něž Školní zeměpisný atlas dozajista patří, takže se tahle malá nepřesnost dá pochopit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale přečetl Janu Eyrovou, i když už si z ní skoro nic nepamatuje.

   Vymazat
  2. Jana Eyrová si zase určitě nepamatuje na Františka. Takže je to fifty-fifty.

   Vymazat
  3. Ale pamatuje si ho. Takovej chlupatej vocas se jen tak nezapomina

   Vymazat
 3. Na plakatu S. Jackson vypada spis jak vykuleny Errol Brown z Hot Chocolate.

  OdpovědětVymazat
 4. Neryjte do Franty, on byl v Laponsku několikrát a teď o něm chystá dokument, takže má Laponsko v malíku.

  OdpovědětVymazat
 5. NEXT MISSION: FUKA DO LAPONSKA!!!

  OdpovědětVymazat
 6. Modrooranžový filmový plakát neslibuje nic zajímavého.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.