11.6.15

Recenze: Jurský svět [Jurassic World] - 80%

Předesílám, že tento film není žádný remake nebo reboot, nýbrž naprosto normální, čistokrevné pokračování, odehrávající se ve světě, ve kterém před 20 lety existovalo safari "Jurský park", kde to nedopadlo dobře (možná jsou poněkud ignorovány události druhého a třetího filmu, ale ty už si moc nepamatuju).

Dnes je ale všechno jinak. Ze safari se stal vlastně Disneyland, vše je precizně kontrolováno a monitorováno, a v parku dovádí přes 20 000 návštěvníků (a desítky dinosaurů).

Nový majitel (stereotypní indický miliardář) chce mít "více cool dinosaury", takže v laboratoři připravuje nové, dravější druhy - z nichž nejdravější je Indominus Rex. Ten se ukáže být dravým (a chytrým) až moc, takže záhy uteče z výběhu a začíná masakr.

Z lidských řad se vyloupnou dva hrdinské páry: Jednak dva malí kluci (bratři), kteří většinou utíkají a křičí, ale občas je něco napadne. A pak jejich teta (Bryce Dallas Howardová), zaměstnankyně parku, s frajerským ex-nápadníkem Chrisem Prattem, který je tak hardcore, že raptory drezíruje, jako kdyby to byly čivavy.


Universal a Spielberg odvážně svěřili režii tohoto megaprojektu téměř neznámému 38letému Colinu Trevorrowovi, který neměl žádné zkušenosti s filmem podobného kalibru.

Proto je potěšující, že z technického a řemeslného hlediska není filmu co vytknout a vše plyne skoro tak hladce, jako kdybychom se dívali na film, režírovaný Spielbergem. Skoro.


Samozřejmě je od začátku (lépe řečeno už z trailerů) jasné, co se bude dít. Dinosauři budou žrát lidi i sebe navzájem, naši hrdinové budou stále o fous unikat a stanou se lepšími, a zlí kapitalisté / žoldáci / šílení vědci budou kout své plány, až nakonec obzvlášť hnusně zahynou. Jurský park bohužel (zatím ještě?) není franšíza, u které by bylo možno riskovat a tento vzorec měnit. Je chvályhodné, že Trevorrow jde tak na doraz, jak jen je to možné, a film je přes svou přístupnost slušně strašidelný a brutální (např. litry viditelné lidské krve). Občas se dokonce dočkáme mírného náznaku satiry konzumerismu a korporátu.


Nejvíce se mi ale líbilo, že se Trevorrowovi docela daří zachytit onen úžas a okouzlení, které většina diváků cítila při sledování původního Jurského parku. Kamera prolétá nad zábavním parkem (který je radikálně upgradován oproti předchozím filmům), k tomu majestátní hudba Johna Williamse (nebo aspoň Giacchina, který ho snaživě kopíruje, i když na mistra nemá), dlouhé kamerové jízdy, většina z toho funguje velmi dobře a byl jsem místy až dojat. Taktovým tím příjemným retro způsobem, což byl jistě záměr, protože ve filmu jsou konkrétní odkazy na jiné filmy z 80. a 90. let (například boj raptorů s žoldáky je natočen jako v Aliens).

Bohužel, jak film pokračuje a blíží se k vyvrcholení, přibývá akčních scén a ono kouzlo mizí. Ano, dinosauři jsou udělaní super. Zvukové efekty jsou strašidelné. Občasné hlášky jsou vtipné. Ale je to pořád dokola: Objeví se dinosaurus, hrdinové šťastně o vlásek uniknou, a místo aby se podělali strachy a utíkali co nejrychleji do přístavu, spřádají plány, jak někoho složitě zachrání, takže se objeví další dinosaurus, hrdinové opět o vlásek uniknou... A tak dále.

Ale jo. Rozhodně je to nejlepší Jurský park od toho prvního, to je zcela bez debaty.

P.S: Nedoporučuji 3D verzi. Kromě toho, že je film příliš tmavý a barvy příliš vyblité, 3D bylo zjevně doděláváno až dodatečně a v některých komplikovanějších scénách provádějí objekty a vedlejší postavy v Z-plánu velmi podivné věci.

16 komentářů:

 1. Nemůžu nikde najít logo Jurassic párek, kombinace Kosteleckých uzenin a Jurassic park. Nemáte někdo odkaz?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nenamáhej se, stejně to nebude pravé dinosauří, ale jen náhražka ze soji opatřená veselým a barevným potiskem

   Vymazat
  2. Co má slovo Jurassic společnýho s dinosaurama se dozvíte zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Jurassic
   Pán chtěl nejspíš párek z Francie: https://en.wikipedia.org/wiki/Jura_Mountains

   Vymazat
 2. http://www.realorfake3d.com/ - ano, je to fake3D

  OdpovědětVymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. To bola ale picovina. Ziadne napatie, kretensky dej, debilne postavy a ked uz piaty krat za hodinu megasatanosaurus cucha meter od hrdinovej hlavy tak hlavne koncentrovana nuda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to ses nezasmal ani u toho foru "detem se muze lhat" ?

   Vymazat
  2. Ok, zase momenty tam boli, aj cool momenty aj vtipne. Ale celkovo to bolo zle.

   Vymazat
  3. ano pozerat sa donekonecna na tu snahu ako sa snazi Howard zahrat uveritelnu emociu a beha cely cas v lodickach pred t rexom je sranda, ale platit za to v kine je zhovadilost.

   Vymazat
 5. nejvíc vtipný byl ten mladík co jim říkal " užijte si jízdu" , toho ta práce skutečně bavila :). Celkově to bylo takové dobře udělané milé béčko, rozhodně ne na 80% ale film na který jdete s rodinou.

  OdpovědětVymazat
 6. 50-60% je tak maximum a to len za to cgi.

  OdpovědětVymazat
 7. Je to zvláštní, ale doba skutečně dospěla k tomu, že mě třidé velkofilm se -saury či jinými potvorami (natož s Chrisem Prattem) vůbec nezajímá, a v kinech ho s klidem vynechám. A vůbec, když si člověk uvědomí, že na začátku minulého století byli lidé u plátna u vytržení, že přijel vlak, tak dneska musím přiznat, že se mi k němu nechce ani obtěžovat, a dávám přednost domácím projekcím, u kterých ještě simultálně surfuju na internetu:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ano, to je evoluce v kostce

   Vymazat
  2. Hm to jsou zase komentáře od m, Commandera apod. žvásty. Hlavně u m přiznání, že simultálně surfuje na internetu při sledování filmů. Ještě se tu přiznej, že v kině taky surfuješ a tak rušíš ostatní, protože takové fakt hodně nenávidím. U mě jinak neskutečnás spokojenost a za 90%.

   Vymazat
 8. To vyplac mi rieku teplak ked sa ma nenadchol blby akcnak ktory uz stvrty krat prinasa to iste iste, len sa zmenili herci.

  OdpovědětVymazat
 9. Běhat celou dobu před dinosaurama v lodičkách je píčovina, za kterou by se mělo střílet. Když nemá soudnost herečka, měl by ji mít aspoň režisér.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.