7.6.15

Recenze: Sedmero krkavců - 80%

Dospívající Bohdanka (Martha Issová) zjišťuje, že kdysi měla sedm sourozenců, ale matka je omylem proklela a proměnila v krkavce. Bratři teď sídlí někde v horách v hnízdě a na lidi se mohou proměnit pouze pokud Bohdanka natrhá kopřivy a z nich jim upřede košile. Což bude trvat mnoho měsíců a nesmí během této doby vůbec promluvit!

Bohdanka se do toho s vervou vrhne, ale všechno se zkomplikuje, když se do ní zamiluje sympatický nesmělý princ (Lukáš Příkazký) a odvede ji na svůj zámek, kde se Bohdanka seznámí s královnou (Sabina Remundová), která kuje jakési pikle.


Přiznám se, že si původní pohádku Boženy Němcové už vůbec nepamatuju, takže ani nevím, nakolik nový film Alice Nellis odpovídá literární předloze. Ale důležitější je, že funguje.

Příjemná inovace spočívá v tom, že příběh má sice klasickou pohádkouvou stavbu (a postavy se tudíž občas chovají trochu jako idioti jen proto, že jim to přikázala nějaká kouzelná babička), dialogy jsou0 pronášeny zcela současnou dikcí, většinou se znatelným pražským přízvukem.

Následně funguje spousta humorů, které jsou založeny na tom, JAKÝM TÓNEM někdo něco procedí. Je to v kontrastu s naivní pohádkovostí celého děje, je to poněkud nezvyklé, ale je to zcela jistě záměr a je to osvěžující. Dokonce i Bohdanka, která většinu filmu nemluví, používá velmi současná a energická gesta, takže působí ukecaně, i když je zticha. Což je také zcela jistě záměr a je to také osvěžující.


Kdykoliv si někdo s někým začne povídat, je to vtipné a osvěžující, což je u českých filmů vzácnost, a u pohádek dvojnásob.

Jen škoda, že celá zápletka není vlastně nic moc. Z poloviny WTF (proč se dvěma bílým rodičům narodí sedm romských synů a jedna gadžovská dcera a co z toho vyplývá pro budoucnost rasy?) a z poloviny zcela předvídatelná ("šokující odhalení" na konci, které je jasné od 15. minuty filmu). Chápu, že se tvůrci museli držet předlohy, ale skoro by mi přišlo lepší se na Němcovou vykašlat a vymyslet pohádku, která bude vtipná i svou zápletkou, nejen svými dialogy.

P.S: Hudbu dělal Vašo Patejdl, neobsahuje songy (kromě závěrečných titulků) a je velmi fajn.

12 komentářů:

 1. Franta zase nepochopil, že prvotní zápletka je zcela současná a aktuální - bílým rodičům se narodilo sedm nezvedených romských potomků, varování z toho je jasné: dejte si pozor, na jakou kliniku asistované reprodukce se obracíte a nechtějte ušetřit za každou cenu.

  OdpovědětVymazat
 2. Já bych řekl, že je to takové osvěžující0.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pohadkouvě osvěžující. Osvěžující. Trojnásob osvěžující! A těch 80% je za dementní předlohu.

   Vymazat
  2. Franta viděl nedementní českej film a hned sluníčkově-chválí.
   Ale nevěděl jsem, že je takovej feminista: https://dennikn.sk/148562/muzi-odsudeni-do-ulohy-komparzistov/

   Vymazat
 3. Matka je omylem proklela...lol

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ; j0 źe tam hraje paskunda a v0bletuje jì tam 7 čůráků nenaźranejcH ?

   Vymazat
 4. >> "dvěma bílým rodičům se narodí sedm romských synů"
  >> "matka je omylem proklela"

  Omylem...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takže souhrn: bílá matka prokleje svoje syny, ti se narodí jako Romové (náhražka za černé krkavce, levnější než CGI), žijí někde stranou od civilizace v horském ghettu a bílá dcera se snaží zbavit své sourozence rasového prokletí, aby byli zase v pořádku - bílí? Velmi svérázný moderní pohled, to se bude českému publiku líbit. Jen nechápu tu metaforu záchrany pomocí upletení košilí z kopřiv, že z nich to pálící oblečení vypálí rasovou kletbu?

   Na full frontal "černých krkavců" se raději neptám.

   Vymazat
 5. A nebylo Bohdance tak jako děleno dvěma? Nebo spíš ještě o trochu míň? Jako děvče přes 30...to je bratrům tak k 50, ne? A rodičům 90.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pohádka je moderní a dnes se ženské vdávají až kolem třiceti. Navíc je in chodit na grupáče a vůbec si vyhazovat s kopýtka, tak není nic divnýho ani na tom, že jsou bratři přičmoudlí. Můžou být rádi, že nejsou napůl vlčák.

   Vymazat
 6. Hned první slovo - dospívající? To znamená, v případě holky, tak 13 let klidně. A Issová má těch křížků o dost víc teda...
  A hlavně není tak úplně gadžovská (to k tomu WTF).

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.