26.1.15

Recenze: Mortdecai - Grandiózní případ [Mortdecai] - 30%

Lord Mortdecai (Johnny Depp) je takový divný aristokrat. S knírem. A s víceméně milující ženou, (Gwyneth Partlow), která nesnáší jeho knír. A drsným sluhou (Paul Bettany). A zaplete se do složitého podvodu s drahým obrazem.

"Part High, Part Low: Gwyneth Partlow"

Mortdecai: Grandiózní případ je katastrofálně nepodařený film. Záměrem pravděpodobně bylo natočit hravý mírně absurdní brtiský lord-humor ve stylu Wodehouseova Jeevese (i když se film odehrává v současnosti), ale vpodstatě non-stop, od začátku do konce, se budete drbat na hlavě a říkat věci jako "kletě!", "no toto!" nebo "co to má kruva bejt?"


Je to především titulní postavou, která je strašně divná a až do konec filmu nezjistíme, jestli Depp hraje geniálního podvodníka s divnými úchylkami, nebo kreténa, kterému náhodou nakonec všechno vyjde.

Většina filmu pozůstává z konverzací, které jsou totálně o ničem a mají být zábavné tím, jaký bizarní slovník a bizarní přízvuky hrdinové používají. Což samozřejmě v českém překladu poněkud bere za své, ale i když umíte perfektně anglicky, moc vám to nepomůže. Toto verbální špílcování dává tušit, že knižní předloha mohla být zábavná aspoň v tomto ohledu, ale ve filmu z tohoto kouzla nezbylo téměř nic a na každou nápaditou urážku připadne deset trapných nebo zcela dadaistických.Film režíroval zkušený scenárista David Koepp (podle cizího scénáře) a prokazuje vzácnou režijní neschopnost ve všech ohledech. Je až bolestné sledovat veskrze schopné herce, kteří si naprosto nevědí rady se svými postavami, takže se snaží aspoň co nejvíc ksichtit a koulet očima. Jedinou trochu snesitelnou a trochu smysluplnou postavu hraje Paltrowová, která se upřímně snaží koexistovat se svým manželem, ale přitom možná chce a možná nechce spát s inspektorem MI5 (Ewan McGregor).

Vlastně jsem si uvědomil, že jsem už dlouho neviděl vysokorozpočtový hollywoodský film, který by takhle precizně dokázal napodobit nepodařenou českou komedii. Bravo, pánové!

P.S: Jde (z finančního hlediska) už o třetí Deppův propadák v řadě (z filmů, kde hrál hlavní roli, t.j. Osamělý jezdec a Transcendence). Mortdecaie si sám produkoval a bude zajímavé sledovat, co bude s jeho kariérou dál.

11 komentářů:

 1. Tyhle kníraté plakáty jsem sice potkával, ale toho grandiózního překlepu jsem si vůbec nevšiml.

  OdpovědětVymazat
 2. Brtiský Fuka si všímá cizích chyb, ale sám vpodstatě zapleté cokoliv, kruva práce.

  OdpovědětVymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. Možná ten plakát někdo dělal s T9 na telefonu.

  ... podle mě se píše "klatě" viz. "proklatě"

  OdpovědětVymazat
 5. Zapomněl jsi ještě na Dark Shadows (rozpočet 150M a výdělek pouze 80M z USA) a Rum Diary, takže jde už o 5 Deppův propadák v řadě. Koukám, že už točí pokračování jediných 2 filmů, co vydělávali - Alenky v říši divů a Pirátů.

  OdpovědětVymazat
 6. čo bude s jeho kariérou? nič zvláštne. natočí Pirátov 5 a zarobí štúdiu milióny

  OdpovědětVymazat
 7. Vypadá furt dobře, tak bych to s jeho kariérou černě neviděl.
  (Možná to tu bude dvakrát, nějak mi to tu kucká při odesílání.)

  OdpovědětVymazat
 8. A je to horší než Babovřesky3, nebo není? To by mě zajímalo:D

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.